СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 4 КЛАСІ

Нажмите, чтобы узнать подробности

                                  УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ  У 4 КЛАСІ     

ТЕМА. Підсумковий урок за темою «Дієслово»

МЕТА. Перевірити рівень знань, умінь і навичок учнів із теми «Дієслово»; розвивати пізнавальну активність; самостійність учнів; формувати вміння послідовно висловлювати свої думки; виховувати бажання вчитися.

                                 ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

- Розпочинаємо наш урок. Я бажаю вам, діти, щоб робота на уроці принесла вам користь, задоволення, приємні враження.

Тому… Всі

Працюємо – активно,

Думаємо – оперативно,

Сперечаємося – доказово.

(Звучить весняна мелодія)

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

  • Ми розпочали урок з гарної весняної пісеньки. Чому? Бо до нас уже спішить квітуча весна. Ми з нетерпінням чекаємо на неї. Але дерева, кущі ще стоять голі. І на ваших столах стоять голі зимові гілочки. Вам доведеться перетворити їх на квітучий весняний букетик. А допоможуть вам у цьому старанність, увага, спритність, активність і звичайно ж знання про дієслово. Кожне правильно виконане вами завдання дасть квіточку вашій голій гілочці. Чим більше завдань, тим багатший буде ваш букетик.

ІІІ. Узагальнення і систематизація знань

  1. Хвилинка грамоти

     

  2. Відгадайте загадку, діти

Лікувальну силу маю,

Жовтим цвітом розцвітаю.

Називаюсь ключ весни.

Як я звуся? Ти скажи. ( Первоцвіт)

  • Знайдіть у себе цю квіточку і прочитайте завдання. Так, це буде малюнковий диктант. (Портфель, календар, черевики, метро, пенал, екскаватор, фартух, мізинець, портрет). А тепер обміняйтеся зошитами з сусідом по парті, перевірте і виставте оцінку. Прикрасьте свою гілочку і працюємо далі.

     

  • Послухайте легенду.

     

     Уранці весняне Сонце нарядилося у золоті промінці та пішло гуляти небом. Воно було дуже гарним. Іноді Сонце скоса поглядало на Землю. А в цей час на Землі царювала Зима. Вона не могла витримати гарячих поглядів Сонця і танула просто на очах, дуже вже хотілося  їй сподобатися красивому весняному Сонцю. Вона вирішила прикрасити себе квіткою, білою-білою і дуже тендітною. Сонце замилувалося ніжним цвітом і ласкаво посміхнулося. Зима помітила цю посмішку і всю Землю усипала квітами. Відтоді щороку, коли Зима починає плакати, а на небі радісно посміхається Сонце, з-під снігу з’являються ніжні білі квіти. Це означає, що настає Весна.

  • Як ви гадаєте, що це за квіти?

Так, це підсніжник. Знайдіть його у себе на парті і прочитайте наступне завдання.

Каліграфічна хвилинка

Старайся, пробуй, живи!

Розум, увагу прояви!

Активним і уважним будь,

Про каліграфію не забудь!

В в весна

  • Доберіть до цього слова спільнокореневі. (Веснянка, весняний, веснувати). Знайдіть серед них дієслово. (Веснувати)

Мозковий штурм

  • Що таке дієслово?

  • Які часові форми мають дієслова?

  • На що вказують дієслова минулого, теперішнього і майбутнього часу?

  • Яку дію можуть позначати дієслова? (Завершену і незавершену)

  • Назвіть дієвідміни?

  • З якою частиною мови найчастіше пов’язані дієслова?

Почепіть підсніжник на свою гілочку. І працюємо далі.

Фізкультхвилинка  (Веснянка «Подоляночка»)

На стеблині волохатій

Шість пелюсток лілуватих.

Гарна квітка – навіть в сні

Усміхається весні.

Хто я?

Та це ж настала вже весна

Квітне верба запашна.

Річка в долині синіє.

Пташечка в полі співа.

Добре того вчити, хто хоче багато знати.

Весна – наша мати, а…                           .     сім кисне.

Весна багата на квіти, а…                       .     буде добрий урожай.

У березні погода один день блисне, а…   .   як посієш – не будеш збирати.

Мокрий квітень, сухий май - …              .     хліба в осені позичає.

Релаксаційна пауза

Заплющте очі, вдихніть аромат і уявіть себе у найкращому місці на землі. Це велика квітуча галявина, на якій зелена-зелена трава. Ви відчуваєте, як тіло огортає ранкова прохолода. Повіває ніжний вітерець. Серед цього буяння природи ви відчуваєте, як у вас вливаються нові сили. Я бажаю вам добра і здоров’я.

Відкривайте оченята і працюємо далі.

(Учень біля дошки розставляє розділові знаки. Колективно добирають заголовок. Підкреслює дієслова, визначає час та особу.)

 

 

 

 

  1. < >

    Про яку квіточку цей віршик? Так, це кульбабка. Знайдіть її у себе, прочитайте завдання.

    1. Зв'язок з іменником

    • Так, це сон-трава. Наукова назва її походить віл латинського слова, що в перекладі означає «дзвонити». Пов’язано це з тим, що квіти сон-трави, ніби дзвони розхитуються від пориву вітру. Знайдіть у себе цю квіточку. Вона вам принесла таке завдання. Прочитайте вірш, що записаний на дошці.

    • Знайдіть у реченнях граматичні основи, поставте запитання до дієслова. Зробітьвисновок, з якою частиною мови пов’язані дієслова в реченні. (Дієслова в реченні пов’язані з іменником). Правильно! А тепер прикрасьте свою гілочку квіточкою.

       

    • Вправа «Неозначена форма дієслова»

       

    • А зараз звернемося до народної творчості. Це завдання принесла вам квітка, яка виросла там, де плакала дівчина, не дочекавшись козака з походу. Її іноді називають квіткою хворого серця. Ще не здогадалися? Тоді слухайте загадку про неї.

       

      Цвіте травневою порою,

      Її ти знайдеш в затінку лісовому.

      На стебельці, як намистинки в ряд,

      Квіти духмяні висять.

       

    • Так, звичайно ж, це конвалія. Знайдіть її у себе на парті. Вона принесла вам прислів’я. Послухайте.

    • Як ви розумієте зміст цього прислів’я?

    • Знайдіть дієслова, спробуйте визначити час, особу, число. (Це зробити неможливо, тому що це неозначена форма дієслова.)

    • Як ще називають неозначену форму дієслова?  Початкова форма дієслова).

    • І з цим завданням ви справилися. Прикрашайте гілочку.

       

    • Вправа «З’єднай частини цілого»

       

    • Однак, все-таки щось можна визначити вдієсловах неозначеної форми? (Так. Одні з них вказують на завершену дію, а інші – незавершену).

    • Наступне завдання підготувала для вас квіточка «Ряст», яку в народі називають кукурічкою ,а ще нерозлучною парою з проліском. Знайдіть її у себе. Завдання таке: з’єднайте частини прислів’їв, визначте вид дієслів.

    • Прикрасьте рястом свою гілочку.

    1. Вправа «Розкрий дужки, поясни правопис»

       

    2. Наступне завдання вам принесла жовта квіточка весни із дуже незвичною назвою. Якщо прикласти її листокдо щоки верхнім боком, то відчуєте прохолоду, а коли прикласти нижнім боком, то відчуєте м’якість і теплоту. От і кажуть у народі, що від листків цієї рослини з одного боку віє холодом, як від мачухи, а з другого – теплом, як від матері. Як же вона називається? (Мати-й-мачуха). Знайдіть її.

       

    3. Спишіть, розкриваючи дужки і поясніть правопис.

       

    4. Гадай (не) гадай – борщ наливай: миску з’їси – здоров’я додаси. Людина (не) живе, щоб їсти, а їсть, щоб жити. Краще (не) доїдати, ніж переїдати.

       

    5. < >

      Вправа «Редагування тексту»

       

    6. На свою весняну гілочку ми не можемо не взяти квітку, яка є однією з найдавніших лікарських рослин, траву і корені якої використовували в народній медицині різних країн. Препарати цієї квітки застосовують для лікування серцевих хвороб, запалення нирок, задишці, набрякання ніг. А називається вона адоніс або горицвіт весняний, а народна назва жовтоцвіт.

    7. Подивіться на дошку. Що на ній записано?

       

      Красуня верба першою розкриває обійми весні вдягає ніжно-золотисті сережки на кущах верболозу з’являється  цвіт  який лагідно звуть у народі котиками.

       

    8. Так, це набір слів. А чи можна з нього скласти зв’язну розповідь? Можна скласти текст; для цього необхідно поставити розділові знаки, визначити межі речень, дібрати заголовок.

    • Прикріпіть квітку адоніса на гілочку.

       

    • А тепер подивіться на неї. На ній тепер багато квіточок. А це означає, що ви плідно працювали іза допомогою своїх старань і знань перетворили суху гілочку на квітучу.

       

      ІV. Рефлексія

    • Урок добіг кінця. Якими є ваші враження від уроку?

    • Чому вдалося виконати всі завдання?

    • Чи дізналися ви про щось нове, що вас здивувало? Зацікавило?

    • Подивіться ще раз на квіточки на своїх гілочках. Що їх об’єднує? Так, це первоцвіти. А ще? Вони занесені до Червоної книги України і потребують нашого захисту.

      Первоцвіти -  безцінний дар природи, перша посмішка весни, прикраса лісів. Як мало нам відомо про ці дивні рослини. Їм не страшні ані раптовий сніг, ані люті морози – до примх погоди вони пристосувалися. А ось масове зривання їх може призвести до того, що вони опиняться на межі зникнення. Із лісу краще принести гарний настрій, спогади про тишу та аромат весняного повітря, напоєного чарівними квітами. Лісові та польові рослини найгарніші там, де вони виросли, тому давайте залишимо Землі її квіти!

Просмотр содержимого документа
«УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 4 КЛАСІ»

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 4 КЛАСІ

ТЕМА. Підсумковий урок за темою «Дієслово»

МЕТА. Перевірити рівень знань, умінь і навичок учнів із теми «Дієслово»; розвивати пізнавальну активність; самостійність учнів; формувати вміння послідовно висловлювати свої думки; виховувати бажання вчитися.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

- Розпочинаємо наш урок. Я бажаю вам, діти, щоб робота на уроці принесла вам користь, задоволення, приємні враження.

Тому… Всі

Працюємо – активно,

Думаємо – оперативно,

Сперечаємося – доказово.

(Звучить весняна мелодія)

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

  • Ми розпочали урок з гарної весняної пісеньки. Чому? Бо до нас уже спішить квітуча весна. Ми з нетерпінням чекаємо на неї. Але дерева, кущі ще стоять голі. І на ваших столах стоять голі зимові гілочки. Вам доведеться перетворити їх на квітучий весняний букетик. А допоможуть вам у цьому старанність, увага, спритність, активність і звичайно ж знання про дієслово. Кожне правильно виконане вами завдання дасть квіточку вашій голій гілочці. Чим більше завдань, тим багатший буде ваш букетик.

ІІІ. Узагальнення і систематизація знань

  1. Хвилинка грамоти



  • Відгадайте загадку, діти

Лікувальну силу маю,

Жовтим цвітом розцвітаю.

Називаюсь ключ весни.

Як я звуся? Ти скажи. ( Первоцвіт)

  • Знайдіть у себе цю квіточку і прочитайте завдання. Так, це буде малюнковий диктант. (Портфель, календар, черевики, метро, пенал, екскаватор, фартух, мізинець, портрет). А тепер обміняйтеся зошитами з сусідом по парті, перевірте і виставте оцінку. Прикрасьте свою гілочку і працюємо далі.



  1. Послухайте легенду.



Уранці весняне Сонце нарядилося у золоті промінці та пішло гуляти небом. Воно було дуже гарним. Іноді Сонце скоса поглядало на Землю. А в цей час на Землі царювала Зима. Вона не могла витримати гарячих поглядів Сонця і танула просто на очах, дуже вже хотілося їй сподобатися красивому весняному Сонцю. Вона вирішила прикрасити себе квіткою, білою-білою і дуже тендітною. Сонце замилувалося ніжним цвітом і ласкаво посміхнулося. Зима помітила цю посмішку і всю Землю усипала квітами. Відтоді щороку, коли Зима починає плакати, а на небі радісно посміхається Сонце, з-під снігу з’являються ніжні білі квіти. Це означає, що настає Весна.

  • Як ви гадаєте, що це за квіти?

Так, це підсніжник. Знайдіть його у себе на парті і прочитайте наступне завдання.

Каліграфічна хвилинка

Старайся, пробуй, живи!

Розум, увагу прояви!

Активним і уважним будь,

Про каліграфію не забудь!

В в весна

  • Доберіть до цього слова спільнокореневі. (Веснянка, весняний, веснувати). Знайдіть серед них дієслово. (Веснувати)

Мозковий штурм

  • Що таке дієслово?

  • Які часові форми мають дієслова?

  • На що вказують дієслова минулого, теперішнього і майбутнього часу?

  • Яку дію можуть позначати дієслова? (Завершену і незавершену)

  • Назвіть дієвідміни?

  • З якою частиною мови найчастіше пов’язані дієслова?

Почепіть підсніжник на свою гілочку. І працюємо далі.

  1. Диктант

Як припустить теплий дощик,

Я згорнусь в зелений кошик.

Подивись!

Усміхнись!

Одцвіту я жовтим цвітом,

Одягну на себе літом

Капелюх!

Набіжить вітрець, повіє,

Капелюшок мій розвіє, наче пух!

  • Про яку квіточку цей віршик? Так, це кульбабка. Знайдіть її у себе, прочитайте завдання.

Фізкультхвилинка (Веснянка «Подоляночка»)

  1. Зв'язок з іменником

На стеблині волохатій

Шість пелюсток лілуватих.

Гарна квітка – навіть в сні

Усміхається весні.

Хто я?

  • Так, це сон-трава. Наукова назва її походить віл латинського слова, що в перекладі означає «дзвонити». Пов’язано це з тим, що квіти сон-трави, ніби дзвони розхитуються від пориву вітру. Знайдіть у себе цю квіточку. Вона вам принесла таке завдання. Прочитайте вірш, що записаний на дошці.

Та це ж настала вже весна

Квітне верба запашна.

Річка в долині синіє.

Пташечка в полі співа.

  • Знайдіть у реченнях граматичні основи, поставте запитання до дієслова. Зробіть висновок, з якою частиною мови пов’язані дієслова в реченні. (Дієслова в реченні пов’язані з іменником). Правильно! А тепер прикрасьте свою гілочку квіточкою.



  1. Вправа «Неозначена форма дієслова»



  • А зараз звернемося до народної творчості. Це завдання принесла вам квітка, яка виросла там, де плакала дівчина, не дочекавшись козака з походу. Її іноді називають квіткою хворого серця. Ще не здогадалися? Тоді слухайте загадку про неї.



Цвіте травневою порою,

Її ти знайдеш в затінку лісовому.

На стебельці, як намистинки в ряд,

Квіти духмяні висять.



  • Так, звичайно ж, це конвалія. Знайдіть її у себе на парті. Вона принесла вам прислів’я. Послухайте.

Добре того вчити, хто хоче багато знати.

  • Як ви розумієте зміст цього прислів’я?

  • Знайдіть дієслова, спробуйте визначити час, особу, число. (Це зробити неможливо, тому що це неозначена форма дієслова.)

  • Як ще називають неозначену форму дієслова? Початкова форма дієслова).

  • І з цим завданням ви справилися. Прикрашайте гілочку.



  1. Вправа «З’єднай частини цілого»



  • Однак, все-таки щось можна визначити в дієсловах неозначеної форми? (Так. Одні з них вказують на завершену дію, а інші – незавершену).

  • Наступне завдання підготувала для вас квіточка «Ряст», яку в народі називають кукурічкою ,а ще нерозлучною парою з проліском. Знайдіть її у себе. Завдання таке: з’єднайте частини прислів’їв, визначте вид дієслів.

Весна – наша мати, а… . сім кисне.

Весна багата на квіти, а… . буде добрий урожай.

У березні погода один день блисне, а… . як посієш – не будеш збирати.

Мокрий квітень, сухий май - … . хліба в осені позичає.

  • Прикрасьте рястом свою гілочку.

Релаксаційна пауза

Заплющте очі, вдихніть аромат і уявіть себе у найкращому місці на землі. Це велика квітуча галявина, на якій зелена-зелена трава. Ви відчуваєте, як тіло огортає ранкова прохолода. Повіває ніжний вітерець. Серед цього буяння природи ви відчуваєте, як у вас вливаються нові сили. Я бажаю вам добра і здоров’я.

Відкривайте оченята і працюємо далі.

  1. Вправа «Розкрий дужки, поясни правопис»



  • Наступне завдання вам принесла жовта квіточка весни із дуже незвичною назвою. Якщо прикласти її листок до щоки верхнім боком, то відчуєте прохолоду, а коли прикласти нижнім боком, то відчуєте м’якість і теплоту. От і кажуть у народі, що від листків цієї рослини з одного боку віє холодом, як від мачухи, а з другого – теплом, як від матері. Як же вона називається? (Мати-й-мачуха). Знайдіть її.



  • Спишіть, розкриваючи дужки і поясніть правопис.



  • Гадай (не) гадай – борщ наливай: миску з’їси – здоров’я додаси. Людина (не) живе, щоб їсти, а їсть, щоб жити. Краще (не) доїдати, ніж переїдати.



  • Прикрасьте свою гілочку.



  1. Вправа «Редагування тексту»



  • На свою весняну гілочку ми не можемо не взяти квітку, яка є однією з найдавніших лікарських рослин, траву і корені якої використовували в народній медицині різних країн. Препарати цієї квітки застосовують для лікування серцевих хвороб, запалення нирок, задишці, набрякання ніг. А називається вона адоніс або горицвіт весняний, а народна назва жовтоцвіт.

  • Подивіться на дошку. Що на ній записано?



Красуня верба першою розкриває обійми весні вдягає ніжно-золотисті сережки на кущах верболозу з’являється цвіт який лагідно звуть у народі котиками.



  • Так, це набір слів. А чи можна з нього скласти зв’язну розповідь? Можна скласти текст; для цього необхідно поставити розділові знаки, визначити межі речень, дібрати заголовок.

(Учень біля дошки розставляє розділові знаки. Колективно добирають заголовок. Підкреслює дієслова, визначає час та особу.)

  • Прикріпіть квітку адоніса на гілочку.



  • А тепер подивіться на неї. На ній тепер багато квіточок. А це означає, що ви плідно працювали і за допомогою своїх старань і знань перетворили суху гілочку на квітучу.



ІV. Рефлексія

  • Урок добіг кінця. Якими є ваші враження від уроку?

  • Чому вдалося виконати всі завдання?

  • Чи дізналися ви про щось нове, що вас здивувало? Зацікавило?

  • Подивіться ще раз на квіточки на своїх гілочках. Що їх об’єднує? Так, це первоцвіти. А ще? Вони занесені до Червоної книги України і потребують нашого захисту.

Первоцвіти - безцінний дар природи, перша посмішка весни, прикраса лісів. Як мало нам відомо про ці дивні рослини. Їм не страшні ані раптовий сніг, ані люті морози – до примх погоди вони пристосувалися. А ось масове зривання їх може призвести до того, що вони опиняться на межі зникнення. Із лісу краще принести гарний настрій, спогади про тишу та аромат весняного повітря, напоєного чарівними квітами. Лісові та польові рослини найгарніші там, де вони виросли, тому давайте залишимо Землі її квіти!












Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!