Урок української літератури в 7 класі
Тема. М. П.Стельмах. «Гуси-лебеді летять». Взаєморозуміння, повага – основа стосунків у родині.
Мета: охарактеризувати головного героя повісті, акцентуючи увагу на ролі оточення щодо формування особистості Михайлика, з’ясувати символічний образ гусей-лебедів; розвивати пам’ять, увагу, творчу уяву, фантазію, вміння грамотно висловлювати свої думки, наводити переконливі докази; формувати кругозір, світогляд школярів; впливати на формування кращих моральних якостей учнів; виховувати любов до батьків, пошану до старших, любов до природи і світу.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Обладнання: ілюстрації, картки для роботи в групах, предмети для аукціону.
Хід уроку:
I Повідомлення і запис теми уроку.
Діти, сподіваюсь, що на сьогодні ви всі дочитали повість.
Покажіть, будь-ласка, готовність до уроку, з’ясуймо завдання.
1. Кого вчать любити прекрасне? (Михайлика).
2. Хто, крім гусей-лебедів, ще вчить Михайлика бачити і любити прекрасне ?
а) Отже, охарактеризувати головного героя - Михайлика, акцентувати увагу на взаємовідносинах з іншими героями;
3. Невже гуси-лебеді можуть вчити ?
б) з’ясувати символічні образи, які мають неабияке значення на формування світогляду хлопчика.
Протягом уроку кожен має заповнити картку відгуку про урок та поставити самооцінку, в цьому вам допоможуть фішки, які ви отримуватимете за відповіді. Тому всіх закликаю активно залучитись до роботи.
II. Мотивація. Створення відповідної емоційної атмосфери.
Вступне слово вчителя.
Дитинство і справді - найпрекрасніша пора життя, безтурботна, красива, казкова. Діти бувають різними: мрійливими, бешкетниками, допитливими, винахідливими - такими, з якими ми часто знайомимось на уроках літератури.
Отже, гість нашого уроку - мрійливий хлопчик з далекого подільського села - Михайлик, герой повісті «Гуси-лебеді летять».
То ж пориньмо на хвилинку у казкове Михайликове світорозуміння. Надходила весна. З далекого вирію поверталися гуси- лебеді.У високому синьому небі чулася мелодійна пісня. На своїх крилах вони несли весну й життя.
Інсценізація - фішки.
А ми перегортаємо першу сторінку усного журналу «Літературна скарбниця».
Наслухавшись казок, легенд і розповідей свого діда Дем’яна і бабусі, Михайлик бачить світ саме крізь призму цих казок і розповідей.
Він любить зорі у високому небі, запах жита в полі і різних трав у лісі, любить слухати перепілку в житі і стук дятла на старій груші...
Світ для нього - це дивне видіння, дійсність переплітається з казкою - мрією.
Отже, хто ж, безумовно, з раннього дитинства впливав на формування особистості Михайлика, привчав бачити прекрасне ?
І група (фішки)
Щоб діти чітко замалювали схему.
Молодці, а тепер спробуємо довести це, опираючись на текст.
(ст. 110-111. От і пропажа об’явилась... Дуже гарно.)
Великий вплив на Михайлика мала мати, (показати картинку матері), яку Михайлик дуже любив.
- В її устах і душі «насіння » було святим словом. Мати взагалі зріднилась з природою і вірила в те, що земля... (продовжіть думку)
(ст.108. Мати вірила... і ледащого).
- До чого ж матуся прививала любов своєму синочкові ?
(до землі – годувальниці)
(ст.108. Коли на городі... думкою і серцем).
- Чи у всіх вас з матусями складаються найтепліші відношення ?
Любов до праці на землі, а особливо отримання задоволення від цього, навчав Михайлика і батько, (показати картинку), який і сам був великим господарем, косарем, орачем.
- Відшукайте рядки в повісті, де батько залучає сина до праці на святій землі.
(ст.105.1 досі з глибини років... оремо тай оремо поле).
А чи постійно ви допомагаєте своїм батькам ?
Обов’язково варто згадати сцену зустрічі сина з батьком після дуже довгої розлуки, коли Михайлик не впізнає свого тата, але відчуває, що це рідна йому людина, про це свідчать руки, очі...
(відшукайте в тексті)
(ст.115. Михайлику, не пізнаєш... завтра до школи поведу).
Батько розуміє необхідність навчання в школі, тому тільки повернувшись, одразу відводить Михайлика до школи, де він з великим задоволенням вчиться, набирається науки, щоб « в голові меншало полови».
За допомогою вправи « Доміно» прослідкуємо деякі моменти відвідування школи (робота в групах).
(Відшукайте початок та кінець фрази).
- Дзвоник задзвонив на перерву й І дітвора горохом посипалась із класу.
- Я чесонув цю сторінку, не спотикаючись на крапках і комах, І щоб учительці зразу стало видно моє знання.
- Коли похолодало і перший льодок затягнув калюжки / я мчав до школи, наче ошпарений.
- Потім ніхто в селі не міг перегнати мене, І чим я неабияк пишався.
Люба - перша приятелька Михайлика, шкільна подруга. Ця дівчинка - сама щедрість, щирість, доброта. Вона мовби випромінює сонце. Це маленька лісова царівна, яка знає дуже багато таємниць природи. Героїня розуміє проблеми іншого і сприймає їх як свої.
Люба - справжній друг, вона вміє поспівчувати і втішити. Між Любою і Михайликом такі світлі, чисті, дитячі взаємини. Така тепла, щира дружба. І діти вміють дорожити цією дружбою, Михайлик ніколи не образить Любу, не дасть скривдити її, а Люба ніколи не зрадить цих чистих почуттів хлопчика. Ця дружба повинна стати зразком.
Зачитайте картину, де Михайлик з Любою, узявшись за руки, ідуть до школи, а над ними угорі пролітають лебеді. (ст. 125).
Ці лебеді пролітають угорі недаремно, саме вони мають символічне значення.
І саме зараз нам треба з’ясувати, що ж означає сам термін СИМВОЛ (ст.117)
- (з грец.- знак, прикмета) - це умовне позначення якогось предмета, поняття, явища, процесу; художній образ, який відтворює певну думку, ідею, почуття.
- Які знаєте національні символи?
(прапор, гімн, герб).
- А народні символи ?
(калина, верба, мальва, хата, рушник, сонячник).
- Яке символічне значення гусей-лебедів ?
- романтичність душі Михайлика;
- казки, фантазії в житті дитини;
- краса рідної природи;
- неповторність дитинства (пов’язати з домашнім завданням);
- єднання людини і природи;
' - краса і гармонія світу.
Узагальнено відповіді і запишемо.
*
Символ лебединої краси - швидкоплинні, неповторні роки щасливого дитинства, які роблять цей світ кращим, добрішим, досконалішим.
- Сміх у вчительки приємний, м’який І і аж угору підіймає тебе.
Поміркуйте!!!
- Символом чого е у творі дідусь, бабуся - (життєвого досвіду, мудрості).
- Розкрийте символічне значення батьків - (символ турботи, своєрідним оберегом).
- Образ Люби - (щирої дружби).
- Образ землі -годувальниці - (достатку).
- Образ сонця - (тепла, доброти).
- Чому сонечко виглядає з-за хмарки ? - (погода протягом дня змінюється в житті, крім добра є і зло).
- Образ хати - (родинної злагоди, гармонії, затишку).
і саме гуси-лебеді на своїх крилах протягом усього життя будуть повертати Михайлика в дитинство.
Перегортаємо другу сторінку усного журналу - народознавча скарбниця.
Адже повість є своєрідною енциклопедією народознавства.
Отже, які звичаї, обряди, традиції описує автор ?
Слово народознавцям.
1. Убога хатина Михайликових батьків, в якій пахне свіжоспеченим хлібом, вариться борщ. Навколо хати завжди були квіти, плодоносив сад, за яким доглядала бабуся, вправно порядкувала на городі матуся, вигрівала насіння.
2. Прослідковуються язичницькі елементи у ставленні до землі, оранки, сівби, насіння, дерев, з якими розмовляють як із живими. Християнство - відвідування церкви.
3. Народні ремесла. Дід Дем'ян був стельмахом. Дерево і залізо горіли в його руках. Зробив вітряк.
4. Народна медицина - парили просом, поїли малиновим чаєм.
5. Жінки носили в поле обід орачам.
6. Любов до української пісні. Михайлик жадібно слухав щедрівки. Любив співати дід і мати, любила тітка Василина.
7. Наслухавшись казок, легенд свого діда і бабусі, Михайлик бачить світ крізь призму казок і розповідей.
8. Естетичне виховання дитини в родині, дотримуючись споконвічних заповідей ' * родинно - християнської моралі.
ІІІ.Узагальнення:
1. Чепурна хатина.
2. Національні страви.
3. Працьовитість українського народу.
4. Елементи язичництва та християнського вірування.
5. Народна медицина.
6. Обід в поле.
7. Українські пісні.
8. Народні ремесла.
9. Легенди, казки.
10. Виховання в родині.
Перегортаємо третю сторінку усного журналу « Мистецька скарбниця ».
(Учні показують та коментують свої поробки).
Тести.
1. Дід Дем'ян розповів Михайлику, що лебеді на своїх крилах приносять: а) щастя; * б) життя; в) казку; г) красу.
2. Навчаючись у школі, Михайлик вирішив написати: а) вірш; б) нарис; * в) п’єсу; г) оповідання.
3. Чого не знав Михайлик, коли вчителька перевіряла його готовність до навчання в школі ?
* а) таблиці множення; б) алфавіту; в) свого прізвища; г) скільки йому років.
4. Твір « Гуси-лебеді летять » М.Стельмах присвятив:
* а) своїм батькам; б) всім маленьким читачам; в) допитливим і кмітливим дітям; г) своїм вчителям.
5. Який художній засіб використано у фразі:« На лебединих крилах летіла в майбутнє моя душа»?
а) епітет; б) порівняння; в) анафора; *г) метафора.
6. Дід Дем'ян розповів Михайлику, що лебеді на своїх крилах приносять: а) щастя; * б) життя; в) казку; г) красу.
7. Навчаючись у школі, Михайлик вирішив написати: а) вірш; б) нарис; * в) п’єсу; г) оповідання.
8. Чого не знав Михайлик, коли вчителька перевіряла його готовність до навчання в школі ?
* а) таблиці множення; б) алфавіту; в) свого прізвища; г) скільки йому років.
9. Твір « Гуси-лебеді летять » М.Стельмах присвятив:
* а) своїм батькам; б) всім маленьким читачам; в) допитливим і кмітливим дітям; г) своїм вчителям.
10. Який художній засіб використано у фразі:« На лебединих крилах летіла в майбутнє моя душа»?
а) епітет; б) порівняння; в) анафора; *г) метафора.
Аукціон.
Лежать предмети, які можуть: або стосуватися Михайлика, або ні.
Ви станете господарем лота, якщо зможете якнайповніше розкрити ту чи іншу сторінку життя героя, пов’язану з лотом.
Лот№1.
Про що може розказати ця грудочка цукру?
(Дитинство Михайлика припало на нелегкі часи і грудочка цукру була за розкіш. Ст.100).
Лот № 2.
Перед Вами-бублик.
(Як і кожну дитину, люблячі батьки балують Михайлика. Так, повертаючись з ярмарку, тато приніс синові гостинця - бублика; за його слухняність і гарні успіхи у навчанні. То ж і ви, діти, намагайтесь бути схожими на Михайлика, щоб часом бува вам не дісталась дірочка від бублика).
Лот № 3.
Пара чобіток.
Чи стала відсутність чобіток у хлопчика підставою для ухилення від навчання?
Лот № 4.
Подушка.
Яке відношення до Михайлика має ось ця подушка ?
(Ніякого, неважко здогадатись, що подушку полюбляють ледачі. Наш герой себе таким не вважає і має рацію).
Лот № 5.
Соняшникове насіння.
Господарем цього лота стане той, хто розкаже, яке відношення воно має до героя?
Жінка подякувала і побажала: « Хай тобі, дитино, завжди- завжди добре буде поміж людьми».
Михайлик подумав, що, можливо, то не жінка, а ... ? Ст.109.
Моя глибокоока селянська доля тоді прихилилася до мене ?!
Я ж бажаю і вам завжди достойно проходити випробування долі.
То ж яким перед вами постав головний герой повісті ? Свої враження запишіть у формі
СЕНКАНУ.
1. Михайлик;
2. добрий, вразливий;
3. любить, поважає, береже;
4. Люба - найкраща подруга Михайлика;
5. хлопчик.
Напевно, кожному з вас хочеться дізнатись, а що ж було далі ? Як жив Михайлик, як учився, чи далі дружив з Любою ? Про все це ви можете дізнатись з другої повісті М.Стельмаха«Щедрий вечір», яка є продовженням повісті« Гуси- лебеді летять».
Завдання.
Написати твір
« Неповторний світ дитинства».
Оцінювання.