СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок ураинского языка "Українська хата. Обереги. О.Хорошковська «Українська хата».

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема : Українська хата. Обереги. О.Хорошковська «Українська хата».

Мета : Засвоїти назви предметів українського побуту, ознайомитися з особливостями українського інтер’єру, значенням оберегів. Мотивувати навчальну діяльність дітей. Розвивати усне зв’язне мовлення. Виховувати почуття причетності до історії нашого народу, збагачувати словниковий запас.

Просмотр содержимого документа
«Урок ураинского языка "Українська хата. Обереги. О.Хорошковська «Українська хата».»

Українська мова

Тема : Українська хата. Обереги. О.Хорошковська «Українська хата».

Мета : Засвоїти назви предметів українського побуту, ознайомитися з особливостями українського інтер’єру, значенням оберегів. Мотивувати навчальну діяльність дітей. Розвивати усне зв’язне мовлення. Виховувати почуття причетності до історії нашого народу, збагачувати словниковий запас.

Хід уроку.

І.Актуалізація опорних знань учнів.

1.Мовна розминка.

- Послухайте віршик.

В домі Діми дим

Ой, ходім туди, ходім.

Рятувати Дімин дім.

- Що трапилось з Діминим домом ? Поміркуйте, чому це могло трапитись.

(Промовляння скоромовки 2-3 рази з прискоренням. Потім 2-3 учні промовляють індивідуально)

2.Вправа «Утвори словосполучення»

Поєднайте, сполучіть пари слів, щоб вийшло словосполучення.

Зразок : мати, ласка – материнська ласка.

дерево,дім -... ... (дерев’яний дім).

цегла, дім -... ... (цегляний дім).

глина, дім -... ... (глиняний дім).

лід, дім - ... ... (льодяний дім)

батько, дім - ... ... (батьківський дім)

- Як ви розумієте словосполучення «льодяний дім» ?

- У кого був «льодяний дім» ?

Додаткова інформація :

У Фінляндії будують цілі льодяні містечка для відпочинку туристів. У цих містечках льодяні скульптури, кав’ярні. Дуже незвичайні ці містечка і дуже гарні.

- Як ви розумієте словосполучення «батьківський дім»?

3.Мотивація навчальної діяльності

- Із чого будували наші предки свої хати ? (припущення дітей)

Хати в нас в Україні будували з дерева, глини, соломи, очерету, лози. Верхівку покрівлі прикрашали різьбленими силуетами кінської голови, що була символом – оберегом від злих духів.

Наші предки, заселяючи нові землі, вибирали наймальовничі місця, з родючими землями,біля води, зручні для оборони від ворога. Адже там мали постійно проживати їхні родини.

У народі говорять, що людина за життя повинна збудувати дім, посадити дерево, виростити дитину.

ІІ Повідомлення теми і завдань уроку.

Сьогодні ми поговоримо про українську хату, українські обереги, вивчаємо нові слова.

ІІІ Сприймання та усвідомлення нових знань.

1.Бесіда.

- Чи бували ви в селі ?

- Який вигляд має сільська вулиця ?

- Що є біля сільської хати ? (Розгляд ілюстрацій на дошці)

2.Гра – конкурс «Кращий переклад».

- Перекладіть українські слова російською мовою:

(паркан – забор, хлів – хлев, колодязь – колодец, хата – изба, дом; дах – крыша, ганок – крыльцо, підлога – пол, стеля – потолок).

- А зараз будемо перекладати слова разом, але навпаки : російські слова – українською мовою. Відповідайте хором.)

3.Фізкультхвилинка.

Встаньте і гарно потягніться. У чарівний спосіб перетворимо наш клас на майданчик, де збудуємо хату.. Візьміть у руки лопату і викопайте канаву під фундамент.

Лопатою накидайте туди щебеню і бетону. Тепер беріть цеглу і зводьте стіни. А тепер зведіть дах.

- Чи готова ваша хата ?

Повернемось на урок, щоб дізнатися, що це ми маємо побудувати.

4.Розповідь за сюжетним малюнкам (підручник, с.80, малюнок угорі).

5.Розповідь учителя.

Село завжди було і є оберегом народних звичаїв. Подумки завітаємо до сільської хати. (З’являється на дошці сюжетний малюнок з серії «Українське народознавство» з зображенням інтер’єру української хати)

Кажуть, що в українській хаті – як у віночку, бо вона прикрашена вишитими рушниками. Рушники скрізь : над вікнами, на стінах (над портретами, іконами, над дверима (підручник, с.80-81, малюнки).

6.Виставка вишитих рушників.

- Що вишивали жінки та дівчата на рушниках?

7.Розповідь вчителя про значення вишиванок-оберегів на рушниках та про інтер’єр української хати.

(Діти слухають, роздивляючись малюнки на с.80-81 у підручнику).

Особливе місце у хаті займала піч. (діти знаходять піч на малюнку). І надалі знаходять усі предмети, про які йтиме мова.).

Над піччю комин. Його розмалювали півниками, квітами. У печі готували страви – борщ та кашу на обід, випікали хліб, пекли смачні млинці. На печі, за комином спали, вигрівалися від застуди. Піч дуже шанували. Не можна було поганого слова сказати, бо «піч у хаті, все чує, все бачить».

Біля печі висіла полиця для посуду – мисник. Під нею – ослінчик для відра з водою і кухоль. Відро ніколи не ставили на долівку (підлогу), бо вода, як хліб, вважалася святою.

Уздовж стін стояли широкі дерев’яні лави, які за звичаєм покривали домотканими доріжками.

8.Гра «Назви, не помились». Парна робота за малюнком. (Один показує предмет на малюнку, другий називає його. Потім помінялись ролями).

ІУ. Закріплення та осмислення знань.

1.Відгадування загадок.

- Послухайте і відгадайте загадки. Відгадки знайдіть на малюнку (підручник, с.80-81).

а) Людей годую, а сама голодна.

Часом гаряча, часом холодна (Піч)

б)Довго жив, усіх годував.

Упав – пропав.

Ніхто кісток не зібрав (Глиняний горщик).

в)Кого у хаті всі цілують ? (Кухоль)

г)У тілі вуха, а голови немає. (Цеберко)

д) Рогатий, а не віл, їсть-їсть, а не ситий,

Людям подає, а сам у куток іде. (Рогач)

2.Фізкультхвилинка.

3.Гра «Доповни речення».

а)Українська хата прикрашена... .

б)Рушники висять над ..., ..., ... .

в)Вишитими рушниками накривали ... і ... .

У. Підсумок уроку.

- Про що дізналися на уроці ?

Виберіть тему нашого уроку :

1.Село.

2.У сільській хаті.

3.Вишиванки.

-Обгрунтуйте свій вибір.


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!