СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок з фізики. 9 клас. Робота і потужність електричного струму

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета уроку:

  • : дати поняття роботи і потужності електричного струму, навчити визначати затрачену електроенергію за певний період, продовжити формувати  уміння користуватися амперметром, вольтметром, складати електричні кола, використовуючи такі форми і методи: «мікрофон», «коло ідей», інсценування, робота в малих групах, робота біля дошки, фронтальна бесіда.
  • : розвивати логічне мислення, навичок синтезу та аналізу;
  • виховувати навички роботи в групі, свідоме ставлення до набутих знань, інтерес до науки фізики, розширювати кругозір учнів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Міжпредметні зв’язки: трудове навчання.

  • лічильник електроенергії, електролампа на підставці, лабораторні набори для учнів, електрочайник, радіоприймач, електродриль.

Просмотр содержимого документа
«Урок з фізики. 9 клас. Робота і потужність електричного струму»

Урок фізики

9 клас

Тема уроку. Робота і потужність електричного струму



Мета уроку:

навчальна: дати поняття роботи і потужності електричного струму, навчити визначати затрачену електроенергію за певний період, продовжити формувати уміння користуватися амперметром, вольтметром, складати електричні кола, використовуючи такі форми і методи: «мікрофон», «коло ідей», інсценування, робота в малих групах, робота біля дошки, фронтальна бесіда.

розвиваюча: розвивати логічне мислення, навичок синтезу та аналізу;

виховна: виховувати навички роботи в групі, свідоме ставлення до набутих знань, інтерес до науки фізики, розширювати кругозір учнів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Міжпредметні зв’язки: трудове навчання.

Обладнання: лічильник електроенергії, електролампа на підставці, лабораторні набори для учнів, електрочайник, радіоприймач, електродриль.

План уроку

етапу

Етапи

Час

Прийоми та методи

1

Організаційний момент

3 хв.

Коментар вчителя

2

Мотивація знань

2 хв.

Інсценування

3

Вивчення нового матеріалу

23 хв.

Методи «мікрофон», прийоми «Коло ідей» і «Рольова гра»,

робота в малих групах, робота біля дошки, фронтальна бесіда, демонстрація роботи приладу, робота з підручником

4

Закріплення нового матеріалу

12 хв.

Робота біля дошки, коментар вчителя

5

Підсумок уроку

3 хв

Метод «мікрофон»

6

Домашня робота

2 хв.

Коментар вчителя

Хід уроку

1.Організаційний момент.

Учитель: Добрий день, діти. Сьогоднішній урок я розпочну віршем.

Якщо струм в мережі є,-

Він і світло нам дає, і працює холодильник,

Телевізор, кип’ятильник ,

Праска і магнітофон,

Плитка й електрофон,

Пилосос і електробритва.

Все це – струм, людини витвір.

І гуде машина пральна,

Все у побуті нормально.

Та лише зникає струм,-

Нами володіє сум.

Бо комфорт у нас безмежний,

Поки струм є у мережі.

Ми всі звикли до того, що маємо вдома комфорт завдяки різним побутовим приладам, які працюють на електроенергії. Та чи завжди ми раціонально і економно їх використовуємо.

2.Мотивація знань. Інсценування

(за столом сидить дівчина, до неї підходить інша, між ними відбувається діалог)

Перша дівчина: Що робиш,подружко?

Друга дівчина: Рахую збитки.

Перша дівчина: Це як?

Друга дівчина: Вчора, коли я збиралася йти до школи мені зателефонували, і я

забулася вимкнути світло. Люстра із 5 лампочок була ввімкнена 6 годин. От матуся і поставила завдання: треба порахувати збитки бюджету нашої сім’ї. Одна лампочка розрахована на 220 В і споживає струм 0,5 А – це я знаю, а як обчислити витрати електроенергії - не знаю.

Перша дівчина: Немає проблем. На уроці фізики тобі пояснять скільки кіловат «згоріло» у вашій вітальні.

Друга дівчина: А що таке кіловати?

Перша дівчина: Ходімо до кабінету фізики на урок «Робота і потужність електричного струму». Вчитель допоможе розв’язати твою задачу.

3. Актуалізація знань.

Метод «Мікрофон»

Учитель: Сьогодні ми дізнаємося, що таке робота і потужність електричного струму, за якою формулою можна обчислити ці величини, і де ми зможемо використати ці знання. Записали число, класна робота. Тема сьогоднішнього уроку ,як ви вже зрозуміли, «Робота і потужність електричного струму».

- Ми з вами уже зустрічалися із поняттями « робота» і «потужність» у механіці. Тому давайте пригадаємо, що таке механічна робота (міра зміни енергії системи тіл, одиниці виміру – Дж ).

- Яка фізична величина є потужністю? (потужність – фізична величина, що показує як швидко виконується робота і дорівнює N=A/t, вимірюється у Вт)

- Ми будемо розглядати роботу і потужність у електриці, то пригадаємо, які величини характеризують електричний струм ( сила струму, напруга, електричний опір)

- То давайте пригадаємо, яка фізична величина є силою струму (сила струму – фізична величина, що показує, яка кількість електричних зарядів проходить через поперечний переріз провідника за одиницю часу, I=g/t, А)

- Що таке напруга? ( напруга – фізична величина, що дорівнює відношенню

роботи електричного поля по переміщенню електричного заряду до величини

цього заряду, U=A/g, В)

4.Вивчення нового матеріалу

Учитель: Перед вами стоять електричні прилади. Для чого вони нам потрібні?

Електричний чайник – дає нам тепло

Радіоприймач – звук

Електролампа - світло

Електродриль – одержуємо механічний рух

За рахунок чого працюють всі ці прилади?

Можлива відповідь учнів: За рахунок електричної енергії, що дає нам джерело струму, і ця енергія перетворюється в інші види енергії.

В електричному колі мірою перетворення електричної енергії є робота електричного струму. Робота поля з переміщення заряду на ділянці кола характеризується напругою.

(учень виводить формулу роботи)

Можлива відповідь: Із формули напруги випливає формула для обчислення роботи електричного струму на ділянці кола A=Ug.

Учитель: Як ми можемо знайти заряд, що пройшов в провіднику?

Відповідь учнів: g=It, тоді робота струму дорівнює A=UIt.

Учитель: Скажіть, в яких одиницях вимірюються величини, що входять у формулу?

Учні: робота –Дж, сила струму - А

напруга - В час -с

Учитель: Тоді ми можемо записати чому дорівнює 1 Дж: 1Дж=1В ×1А 1с.

А тепер подивіться на формулу і скажіть, які потрібні нам прилади, щоб на практиці визначити роботу струму.

Можлива відповідь учнів: Амперметр, щоб визначить силу струму, вольтметр для визначення напруги і секундомір, щоб визначити час роботи електричного

приладу.

Учитель: Як називається прилад, який ми використовуємо в побуті для визначення витраченої електроенергії, а отже для визначення роботи струму?

Учні: Електролічильник.

Учитель: У роботі лічильника поєднали три названі прилади. Під час проходження струму через лічильник усередині нього починає обертатися легкий алюмінієвий диск. Швидкість його обертання пропорційна силі струму й напрузі. Тому за числом обертів, зроблених за певний час, можна зробити висновок про роботу, виконану струмом.

Демонстрація роботи електролічильника



Учитель: У яких одиницях вимірюємо роботу струму, яку записують за показаннями лічильника (кВт×год). Як ви думаєте, чому, адже у ватах вимірюється потужність?

Можлива відповідь учнів: Мабуть робота струму пов’язана з потужністю електричних приладів, які ми використовуємо.

Учитель: Як можна визначити потужність електричного струму?

Учень (виводить формулу на дошці): Р=A/t. Тоді потужність електричних приладів Р=UIt/t=UI. Одиниця вимірювання – 1Вт=1В ×1А.

Учитель: Порівняємо одиниці вимірювання роботи і потужності:

1Дж=1В ×1А× 1с 1Вт=1В ×1А

Звідси випливає ще один вираз для одиниці роботи електричного струму:

1 Дж=1Вт×1с.(Розповідь по схемі, яка зображена на дошці)

10 годин

А=100 Вт∙36 000 год=3 600 000 Дж

А=0,1кВт∙10 год=1 кВт∙год

Якщо електрична лампа потужністю 100 Вт світитиме впродовж 10 год, то

робота електричного струму дорівнюватиме: А=100Вт×36000 с=3 600 000 Дж.

Одиницю роботи 1Вт незручно використовувати на практиці, бо в споживачах електроенергії струм виконує роботу протягом тривалого часу, а витрачену енергію електролічильником визначають найчастіше за місяць. Тому на практиці зручніше час визначати в годинах, а роботу струму не в джоулях, а в кіловатгодинах: А=0,1 кВт×10 год=1 кВт ×год .

Робота з підручником, метод «мікрофон»

Учитель: Що може 1 кВт×год ? Відкриємо підручники на форзаці і прочитаємо на що можна витратити 1кВт×год.

Учні:

- нагрівання до кипіння 7 л води;

- виведення в інкубаторі 30 курчат;

- випікання 30 кг хліба;

-освітлювання приміщення люмінесцентною лампою потужністю 40 Вт протягом доби;

- робота електронного годинника протягом трьох місяців;

- робота за настільним комп’ютером протягом 5 годин;

- робота вентилятора протягом 20 годин;

- помел 100 кг зерна;

- доїння 40 корів;

- свердління отворів у деталях протягом 4 годин;

- робота пилососа протягом 2 годин.

Учитель: Дослідимо потужність електроприладів. Для цього пригадаємо правила з БЖД (карточки з правилами БЖД лежать на столі, учні їх зачитують).

Правила техніки безпеки у фізичному кабінеті

при роботі з електричним обладнанням

а) складайте електричні кола при вимкненому джерелі живлення;

б) вмикайте джерело живлення лише після того, як учитель перевірить

правильність складання електричного кола і дозволить увімкнути джерело

живлення;

в) стежте, щоб ізоляція проводів була неушкодженою;

г) не торкайтесь руками до оголених ділянок кола;

д) намагайтесь не переплітати провідники, їх наконечники міцно фіксуйте у клемах;

е) після завершення вимірювань та спостережень вимкніть джерело струму, після чого розберіть коло;

є) виявивши несправність, негайно вимкніть джерело живлення та повідомте про неполадки вчителя.

Робота в малих групах. Прийом «Рольова гра».

Учитель: Ви будете працювати у групах по 4 особи (поділ класу на групи). Які ж ролі будете виконувати у групі? Це інженер, що організовує порядок виконання роботи, розробляє проект електричного кола, обчислює значення потужності. Секретар веде записи результатів роботи на великому аркуші паперу. Електрик складає електричне коло і визначає покази вимірювальних приладів. Доповідач чітко висловлює думку групи. Прошу вас розподілити між собою ролі. Підніміть руку, хто буде інженером? секретарем? електриком? доповідачем?

У кожного на партах лежать картки оцінювання групи. Після виконання роботи прошу виставить оцінки за свою власну участь в роботі групи.

Кожен із вас виконує своє завдання, але не забувайте, що ви працюєте у групі за правилом: «один за всіх і всі за одного».

Завдання для першої групи: визначити потужність однієї електролампи;

Завдання для другої групи: визначити потужність кожної з двох однакових ламп, з’єднаних паралельно;

Завдання для третьої групи: визначити загальну потужність двох ламп, з’єднаних паралельно;

Завдання для четвертої групи: визначити загальну потужність двох резисторів, з’єднаних послідовно;

Завдання для п’ятої групи: визначити потужність кожного резистора, з’єднаних послідовно, якщо опір їх однаковий.

(учні виконують практичне завдання, учитель за потреби допомагає учням, результати своєї роботи учні записують на ватмані)

Потужність однієї лампи



Потужність кожного із резисторів, з’єднаних

послідовно

Потужність двох резисторів, зєднанних послідовно

І=0,2 А

U=4 В

Р=0,2А×4В=0,8 Вт

R1=R2

І=1,1А

U=1В

Р1=1,1А×1В=1,1Вт

Р12

І=1,1 А

U=2 В

Р=1,1 А×2 В=2,2 Вт




Потужність двох ламп, з’єднаних

паралельно


Потужність кожної із ламп з’єднаних паралельно

U=4 В І=0,1 А

Р=4В×0,1А=0,4Вт

U=4В І1=І2=0,05 А І

Р=4В×0,05А=0,2 Вт

« Коло ідей».

Учитель: Тепер кожна група обміняється результатами своєї роботи.

«Доповідач» групи 1: Електричне коло складається з однієї лампи. Напруга в колі дорівнює 4В,сила струму, що проходить через лампу дорівнює 0,2 А. Тоді потужність струму лампи дорівнює 0,8 Вт.

«Доповідач» групи 2: Два резистора з’єднані послідовно. Їх опори рівні, то і потужність цих ламп буде однаковою: Р1 = Р2. Струм, що проходить через резистор дорівнює 1,1 А, напруга - 1 В. Тоді споживана потужність одного резистора дорівнює 1,1 Вт.

«Доповідач» групи 3: Треба знайти загальну потужність двох резисторів, з’єднаних послідовно. Для цього ми знайшли напругу на цій ділянці кола, яка дорівнює 2 В, і силу струму – 1,1 А. Тоді потужність струму резисторів – 2,2Вт. «Доповідач» групи 4: Треба знайти потужність ділянки кола, що складається із двох паралельно з’єднаних електроламп. Загальна напруга такого з’єднання дорівнює 4 В, сила струму – 0,1А. Тоді потужність даної ділянки кола – 0,4 Вт.

«Доповідач» групи 5: Щоб знайти потужність лампи, яка під’єднана паралельно до другої, ми визначили струм на цій лампі, І = 0,05 А. Споживачі при такому з’єднані розраховані на однакову напругу, яка дорівнює 4В. Потужність лампи дорівнює 0,2 Вт.

Фронтальна бесіда ( йде обговорення і порівняння результатів експериментів)

Учитель: Перша група визначала потужність струму однієї лампи, а група 4 – двох ламп з’єднаних паралельно. Порівняємо ці значення.

Можлива відповідь: Потужність однієї лампи у 2 рази більша за потужність двох ламп. Це відбувається тому, що при паралельному з’єднані струм розподіляється на два споживачі.

Учитель: Друга група визначала потужність струму на окремих резисторах, з’єднаних послідовно. Чому дорівнює загальна їх потужність?

Учні: 2,2 Вт.

Учитель: Порівняйте це значення потужності із результатом одержаним групою 3.

Учні: Значення рівні.

Учитель: Який висновок можемо зробити?

Учні: Загальна потужність кола розподіляється на всі споживачі струму.

Учитель: Цей висновок ми зможемо використати для паралельного з’єднання? Можлива відповідь: Так. Потужність струму двох ламп, з’єднаних паралельно, дорівнює сумі потужностей на окремих лампах: 0,4Вт=0,2Вт+0,2Вт.

Учитель: Запишемо правило для потужності струму в колі у вигляді схеми:

Загальна потужність струму

Р=Р1+Р2 Р=Р1+Р2

4.Закріплення нового матеріалу.

Учитель: Як ви пам’ятаєте , на урок прийшли подружки, щоб дізнатися, скільки електроенергії було не економно витрачено і скільки сім’я заплатить за цю енергію. Тож давайте допоможемо.

Задача. (учень розв’язує на дошці задачу)

У люстру вставлено 5 лампочок, кожна з яких розрахована на напругу 220 В і струм 0,5 А. Підрахувати скільки енергії витратиться за час вашого перебування в школі, якщо, ідучи з дому, ви забули вимкнути таку люстру. Скільки коштує електроенергія, витрачена на роботу 5 лампочок за 6 год, якщо тариф – 33,72 коп за 1кВт×год?

N=5 Робота струму однієї лампочки: А=UIt

U=220 В A*=220В ×0,5А ×6год = 660Вт ×год = 0,66 кВт× год

І=0,5А Робота струму 5 ламп:

1кВт∙ год – 33,72 коп А=5×0,66кВт×год=3,3кВт×год.

А - ?

Учитель: Скільки гривень треба заплатити за 3,3 кВт×год?

Відповідь учня: Якщо за 1кВт×год треба заплатити 33,72коп, то за 3,3кВт×год:

3,3кВт×год ×33,72 коп=111,276 коп=1грн 12 коп.

Можлива відповідь: 1грн 12коп – витрати не значні, але, якщо систематично залишати електроприлади без потреби ввімкненими, то сім’я затратить велику суму із свого бюджету.

Необхідно економно витрачати електричну енергію в побуті.

Учитель: Ми визначили не економне використання електроенергії за один день однієї сім’ї. У нашому селі 780 будинків. Якщо кожна сім’я села марно буде використовувати стільки ж енергії за добу, то яке значення одержимо?

Учень: 780×3,3 кВт ×год=2 574 кВт. Учитель: Якщо за добу кожна сім’я економно використовуватиме електроприлади, то в масштабах країни –це 35 500 000 кВт×год електроенергії.

Якщо кожна сім’я зменшить витрати електроенергії тільки на 1кВт×год за тиждень, то за рік по країні економія становитиме 4 млрд. кВт× год.

Учитель: За рахунок чого ми можемо економити витрати?

Можлива відповідь учнів: Цього можна досягти за рахунок раціонального розташування освітлювальних приладів, грамотної експлуатації побутової електротехніки.

5. Підсумок уроку

Метод «мікрофон».

Учитель: Про що дізналися на уроці? Які фізичні величини вивчили? Якими приладами можемо визначити ці величини? В яких одиницях вимірюються ?

Можлива відповідь учнів: Електричний струм виконує роботу, яку можна обчислити за формулою А =UIt. Щоб на практиці знайти виконану роботу, треба амперметром визначити силу струму, вольтметром – напругу, і час – секундоміром. Потім за формулою А=UIt визначимо роботу струму. У побуті роботу визначаємо лічильником.

Електроприлади розраховані на певну потужність. Її можна обчислити за формулою Р=UI. Для визначення потужності нам потрібні амперметр і вольтметр.

Потужність приладів, ввімкнених у електромережу дорівнює загальній потужності струму.

Необхідно економно витрачати електричну енергію в побуті.

Учитель: Чи досягли очікуваного результату. Чи був для вас урок цікавим?

Які знання сьогоднішнього уроку вам стануть у пригоді в подальшому житті?



6.Домашнє завдання.

§ 19, 20 підручника; збірник задач (І. Ю. Ненашев): №141, 148*, стор. 87 (вивести формули);

домашня лабораторна робота «Вимірювання потужності споживача електричного струму ;

*з’ясувати, чи є можливості в оточуючій вас обстановці зекономити електроенергію за рахунок своєчасного вимикання споживачів струму? Скільки кіловатгодин електроенергії можна зекономити? Наведіть розрахунки.
















Скачать

© 2015 1858 53

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!