СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Виховна година "Юні казкарі. Діти і держава"

Категория: Внеурочка

Нажмите, чтобы узнать подробности

Воспитательное мероприятие по правам ребенка (по мотивам сказок)

Просмотр содержимого документа
«Виховна година "Юні казкарі. Діти і держава"»

"ЮНІ КАЗКАРІ. ДІТИ І ДЕРЖАВА."

Виховна година для учнів 5 класу

Мета: розповісти учням про їхні права й свободи, визначені Кон­венцією про права дитини, навчити правильно реалізовувати свої права, навчати дітей вмінню захищати себе при порушенні прав дитини, розвивати культуру дітей, акторські здібності, виховувати дисциплінованість, повагу до законів України, товаришів, виховувати в учнів поважне ставлення до власної особистості та інших.

Обладнання: аудіозапис пісні «Ми маленькі діти» із кінофільму «Пригоди Електроніка», пісні О. Янушкевич «Дитинства світ» , плакат «Світова книга прав дитини».

Хід заходу

Вчитель

- Доброго дня, друзі! Ми зібрались сьогодні для того, щоб поговорити про права дітей, тобто про ваші права. Адже дуже важливо вивчати і знати свої права.

Таємничо - чарівна хвилинка

У мене в руках чарівна скринька, у якій знахадоться найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити? Але поки що не розповідати, що ви там побачили.( діти заглядають у скриньку із дзеркалом, відкривається чарівна скринька, діти посміхаються. Потім вчитель показує всім дітям).

- Ви бачили в чарівній скриньці себе.

Людина – найцінніший скарб, кожен з вас особистість і саме такої людини, як ви, більше не буде на цій Землі.

Вірш «Ти знаєш, що ти Людина»

Ти знаєш, що ти Людина

Ти знаєш про це, чи ні?

Усмішка твоя – єдина,

Мука твоя – єдина.

Очі твої – одні.

Більше тебе не буде,

Завтра на цій землі

Інші ходитимуть люди,

Інші кохатимуть люди, -

Добрі, ласкаві і злі.

Сьогодні усе для тебе

Озера, гаї, степи

І жити спішити треба,

Хоч хочеш того, чи ні.

Вчитель

- Чомусь у давнину люди думали: якщо в іншого не такий колір шкіри, як у мене, не така мова, не такий одяг – він гірший за мене, він – ворог. І тоді спалахували війни. Але на війні гинув і той, хто починав війну, і той, хто захищався. Таким чином загинуло багато людей. Потім люди почали замислюватися і вирішили: всі людські істоти, незважаючи на їхнє походження, колір шкіри, мову, звичаї, бідність чи багатство дуже схожі.

- Чим ми всі схожі один на одного? Подивіться на тих, хто сидить поруч з вами. Що у нас спільного?

- Так, дійсно, у нас по дві руки, щоб працювати, малювати; дві ноги – щоб

бігати; два ока – щоб бачити; два вуха – щоб чути. І ще в кожного є розум – щоб думати. А головне, що нас об'єднує – людські права. В цьому ми рівні.

Вчитель

- Отже, наша виховна година присвячена правам та обов’ язкам дитини.А яка дитина не полюбляє читати казки?Сьогодні ми пригадаємо і права, і казки для дітей і про дітей.

1.Розповідь про Декларацію прав дитини (випереджальне завдання)

У ній перелічено умови, за яких усі діти Землі будуть щасливі.
Усі діти мають право на повноцінне харчування.

Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля.

Усі діти мають право на освіту.

Усі діти мають право на любов і піклування.

Усі діти мають право на медичну допомогу.

Особлива турбота дітям-інвалідам.

Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена.

Жодна дитина не повинна бути жертвою насильста або війни.

-Але, хоча ми і схожі один на одного тим, що всі ми – люди, і маємо однакові права, ми – різні. У кожного свій неповторний характер, свої думки, почуття, здібності. У світі немає двох однакових людей. Ми в цьому зараз переконаємося.

2.Гра «Моя візитка»

Вчитель пропонує гру "Моя візитка" (учень уявляє себе казковим героєм). Кожен учень каже про себе два-три речення. Називає рису, яка, на його думку, притаманна лише йому. Вчитель починає з себе. Наприклад: "Я дуже люблю морозиво і троянди". (Попелюшка)
– Бачите, ви всі маєте різні захоплення.

Висновок:
Ми всі рівні у правах, але ми самі різні і неповторні особистості.

Кожна дитина має право на життя, виживання і здоровий розвиток.

Всі діти мають право на ім'я, сімейні зв'язки, громадянство".

3.Казкова правова вікторина

1. Кожна країна, говориться в Конвенції, повинна піклуватись про новонароджених, допомагати їхнім мамам, будувати лікарні і поліклініки, де добрі лікарі спасуть, вилікують малятко, якщо воно захворіє.

О.С.Пушкін "Казка про царя Салтана"
В бочку з сином посадили,

Засмолили, покотили

І пустили в Окиян --
Так велів-де царь Салтан.

  • А по суті хто так жорстоко обійшовся з новонародженим і його мамою? Що ти сказав би цим злодіям, як би ти їх зустрів?

2.Ніхто і ніколи не має права кривдити і мучити дитину.
Виявляється, є іще люди,здатні дражнити і ображати дітей за те, що вони іншої національності, релігії, іншого кольору шкіри. Зустрічаються і такі вихователі,котрі жорстоко карають за кожен проступок, непорозуміння, або просто б`ють, користуючись своєю силою. Кожна держава, підписавши Конвенцію,обіцяє захищати свого маленького громадянина і покарати того, хто жорстоко ставиться до дітей.

О.С.Пушкін "Казка про мертву царівну"
Завести царівну в глухомань лісну,

І, зв`язавши її, живу

Під сосною оставити там

На поживу вовкам!

  • В чому провинилась Царівна?Як ти вважаєш, хто і за які провини має право так жорстоко карати?

  1. Дитина не відповідає за провинність батьків, щоб вони не накоїли.

Можливо вони порушили закон, порядок або скривдили когось, все рівно не можна попрікати, принижувати, карати дитину за те, що в неї "такі" батьки. Держава не допустить , щоб діти несли відповідальність за вчинки своїх батьків
Ш.Перро. "Спляча красуня"

Багато чудесних подарунків отримала новонароджена принцеса, і раптом у Палаці з"явилась зла Відьма.

Ви не запросили мене на хрестини? - сказала вона Королю і Королеві. - Тоді я прийшла сама, і ось мій подарунок: коли принцесі виповниться 16 років, вона вколеться веретеном і помре.

  • Безсовісна чаклунка, вона хоче покарати малюка за провинність батьків! Що ж буде далі?

4. Діти мають право жити зі своїми батьками, і нікому не дозволено їх розлучати.
Буває, що дітей приходиться спасати від землетрусу, потопу, від війни. Із небезпечного місця їх можуть відвезти далеко, інколи навіть в інші країни. Але потім ці країни повинні допомогти батькам і дітям відшукати один одного. Якщо діти їдуть до батьків, держави повинні пропустити їх через свої кордони.

Г.-Х.Андерсен "Снігова Королева".
Із бідної скромної хатинки бабусі Снігова Королева вивезла маленького Кая в свій великий льодовий палац. Вона обіцяла подарувати йому всенький світ і пару ковзанів в придачу. Хто знає, можливо вона і хотіла хлопчику добра?

  • Як ти думаєш, чи мала вона в цьому випадку право відвозити Кая із рідного будинку?

5.Дитина має право спокійно жити у своєму будинку і почувати себе хазяїном, як батько і мати.

Ніхто не має права заставити тебе відкрити двері! Ні самий головний начальник, ні генерал. В своєму будинку ти головніший за кожного з них! Нікому не дозволено силою вдиратися в чужий дім. Кожна людина повинна почувати себе дома в безпеці.

С.Михалков. "Троє поросят".

- Зараз же відчини двері, - прогарчав Вовк, - а то я їх виломаю!

Дім поросятки - це його фортеця, - сказав Наф-Наф своїм братам, і вони приготувалися захищатися.

  • Хто в цій казці порушує конвенцію?

6.Не можна і підтримувати дисципліну в школі жорстокістю і приниженнями.
Учителі, вихователі повинні поважати дітей, бути добрими і терплячими. Якщо дитина погано вчиться, або балується, його не можна кривдити, а тим більше - бити. Так записано в Конвенції. В старі часи вважали, що дитина без биття не вивчиться, і, що хороші манери і вихованість треба вбивати лозиною, силою. Але тепер вже всі зрозуміли, що можна і потрібно вчити і виховувати дітей добром.
А.Ліндгрен. "Малюк і Карлсон, який живе на даху".

- Нічого-нічого, - сказала фрекен Бок, - у мене і діти і собаки швидко стають шовковими!

  • Пам`ятаєш, яке імя придумав Малюк для цієї фрекен Бок?

7.Усі діти повинні вчитися, щоб стати розумними, вмілими, вихованими.

Кожна дитина має право на безкоштовну освіту. В Конвенції записано так: держава повинна слідкувати, щоб неодмінно всі діти відвідували школу, а не прогулювали уроки! Значить, коли ти ходиш в школу, то допомагаєш своїй країні виконувати Конвенцію.

А.Толстой. "Золотий ключик, або Пригоди Буратіно".

Тато Карло купив "Буквар" з великими буквами і кольоровими малюнками і відправив сина в школу. А Буратіно куди пішов?

  • Ех, знав би він Конвенцію!

8.Дитина має право на свою власну думку.
Дитина може думати зовсім не так, як дорослі, і все, що думає, вимовити в голос, написати і навіть надрукувати. І не треба йому говорити:"Малий іще, помовчи!" Ну і що, що малий, буває ж і дорослі помиляються!
А в Конвенції так і записано: "Дитина може вільно висловлювати свою думку."

Правда, там доповнено:" Якщо при цьому він нікого не скривджує і не свариться поганими словами."

Бачиш, не люблять всі країни - члени Організації Об'єднаних Націй, - коли діти сваряться!
Г.Х.Андерсен. "Голий Король".

  • Хто в цій казці не боявся сказати королю правду?

9.Дитина не повинна бути "як всі".

Якщо дитина чимось не схожа на інших, ніхто не має права переробляти його, заставляти, примушувати, щоб вона була як всі. Якщо дитина особлива - нехай такою і залишається!
Жив колись в Данії незвичайний хлопчик, довгий, нескладний,некрасивий. Він був сином чоботаря, але мріяв стати поетом. Він завжди думав про щось своє, в мріях мандрував по різним дивовижним країнам, не помічаючи, що всі над ним сміються. Потім хлопчик виріс, але залишився в душі все тією ж незвичайною дитиною. Тепер його ім`я знає увесь світ. Його звати Ганс Хрістіан Андерсен.

Г.Х.Андерсен. "Гидке каченя".

Цю казку Андерсен писав, згадуючи своє дитинство. Ось і це каченя всі вважали незграбним, некрасивим і зовсім - чужим, щипали і били,гнали звідусіль... А він просто був не такий, як всі.

  • Зате ,коли він виріс, він став ... ким?
    10.Ніколи не можна карати без суду.

Кожна людина, в тому числі і дитина, вважається невинною до тих пір, поки не доведуть, що вона винна. Якщо тебе в чомусь підозрюють - не виправдовуйся, нехай раніше доведуть! Якщо навіть тебе звинувачують дорослі: сусіди, учитель, директор школи, міліціонер, все рівно ти повинен від них потребувати докази, а не вони від тебе.

Одна людина не має права признати другу винною, засудити, а тим більше - покарати. Це може зробити тільки суд.

В суді у людини, яку звинувачують, повинен бути захисник,який знає закони, які будуть йому допомагати.

Л.Керролл. "Аліса в країні Див"

- Рубайте їй голову! - крикнула Королева. - Нехай виносять вирок, а винна вона чи ні - потім розберемося!

  • Чим закінчилась ця історія?

11.Ніхто не має права читати чужі листи.

Листування двох людей - це їхня таємниця, і нікому не дозволяється взнавати цю таємницю. Взагалі, завжди вважалось, що порядна людина ніколи не стане піддивлятись, підслуховувати і читати чужі листи, а хто займається такими похабними справами, з тим і розмовляти ніхто не захоче, від того всі відвернуться.

Тому і Конвенція підкреслює: не можна порушувати таємницю листування!

О.С.Пушкін. "Казка про царя Салтана" .
... Допян гінця напувають

І в сумку його порожню

Всовують грамоту іншу -
І привіз гінець хмільний

В той же день наказ такий:

"Цар велів своїм боярам,

Часу не марнувати дарма,

І царицю і дитину
Тайно кинути у води пучину".

  • Хто порушив таємницю листування, хто підмінив царського листа?
    12.Дитина має право відпочити, погратись, розважитись.
    Дитячі ігри - це не пустощі, коли про них говориться в такому особливому документі! Навіть в деяких країнах діти зобов`язані працювати, тому що приходиться допомагати батькам, годувати сім`ю. А в нашій країні є батьки, які перевантажують дітей, хочуть, щоб крім школи, їхня дитина ходила і на музику,і на заняття іноземною мовою, і в спортивну секцію... І забувають, що право
    на відпочинок, на ігри, на св`ята записано в Конвенції про права дитини.

Ш.Перро. "Попелюшка".

- Матінко, сестри, можна і мені хоч одним оком подивитись на бал?
- Ха-ха-ха! Що тобі, замурзаній, робити в королівському палаці?

  • Розкажи, хто допоміг бідній падчірці, і чим справа закінчилась?

13.Дитина, як і інша друга людина, має право на своє особисте життя, на свою таємницю.
Кожна дитина сама може вибирати собі друзів, і ніхто не повинен її випитувати: про що ви там шепочетесь? Ніхто не сміє вказувати: з цим не дружи! Таку музику не люби! Думай тільки так, а не інакше!

Звичайно, це не значить, що батькам повинно бути все рівно, з ким ти товаришуєш, де буваєш, як одягаєшся. Вони можуть запропонувати, впевнити, роз`яснити тобі, що їм не подобається в твоїй поведінці. Але ніхто не має права вмішуватись і силою переробляти життя людини по-своєму.

Російська народна казка "Царівна-жаба".

- Навіщо ти, Іван-царевич, спалив жабячу шкіру?
Шукай мене в тридевятому царстві у Кощія Невмирущого?

  • А що було далі?

14.Держава повинна піклуватися про дитину, яка залишилася без батьків.
Тут говориться про сиріт. Але буває, батьки є, але такі, що їм страшно довірити дитину: п`яниці, наркомани. В такому разі ростити і виховувати дітей повинна держава. Вона попіклується, щоб дитина була одіта, нагодована, щоб їй було де жити.

І все-таки сім`я, хоча і не рідна, для дитини краще, тому батьківщина віддає таких дітей в сім`ю до хороших людей, і вони замінюють сироті батьків. Держава обов"язково повинна перевірити, чи добре живеться дитині-сироті: чи не ображаютьть її, чи не заставляють робити тяжку, вредну для здоров`я роботу.

С.Маршак. "Дванадцять місяців".

Послала мачуха сироту в грудневий мороз в ліс.
- Іди,- говорить, - і без підсніжників не повертайся!

  • Що ти думаєш про цю мачуху?

Вчитель. Вам казкові герої дуже вдячні і підготували для вас сюрприз. До нас завітала казка. Але казка наша незвичайна, вона більш сучасна. Послухаємо наших героїв.

4.Інсценізація

Буратіно : Виходить, що наша держава повинна піклуватися про своїх дітей?

Мальвіна : О, ви робите незвичайні успіхи, Буратіно! І лише одна – однісінька країна відмовилася. Це Країна Дурнів.

Буратіно: А цікаво, що це за права, які начебто я маю?

Мальвіна: Ну, ось, наприклад: «Ніхто не має права ображати іншого, принижувати його, карати» . Як це робив Карабас – Барабас.

Буратіно: Ух ти! Здорово! А ще!

Мальвіна: А ще кожна дитина має право ходити до школи і вчитися безкоштовно, щоб стати грамотним, розумним і вихованим.

Буратіно: Подумаєш, а якщо я не хочу вчитися?

Мальвіна: Значить, ви порушуєте виконання Конституції. Адже крім прав кожна дитина повинна пам’ятати про свої обов’язки. Ходити в школу, Буратіно, - це і ваш обов’язок.

Буратіно: Я так і знав! Зразу палки в колеса! Я думав, якщо мені дають права, це значить, можна робити, що завгодно!

Мальвіна: Ох, який же ви негідний хлопчисько! Усі люди народжуються вільними і рівними, усі мають однакові обов’язки і права. Усі наділені розумом і повинні ставитись один до одного, як брати і сестри, незважаючи на колір шкіри.

Буратіно: Та це дурість якась написана! Люди не можуть народжуватись однаковими, рівними: наприклад, мій сусід, хлопчик, коли народився, важив 3 кг, а його братик – 2 з половиною…

Мальвіна: Послухай: народжуватись рівними – це не значить народжуватись однаковими на зріст і вагу або однаково сильними чи красивими. Це значить – народжуватися людьми маленькими і голими. Адже ж ніхто ще не народився на світ міністром з портфелем або генералом з пагонами!

- З якої казки наші герої?

- Що нового дізнався Буратіно на уроці?

- Хто порушував його права?

- Який обов’язок не дуже подобається Буратіно?

- Усі діти мають право рости та розвиватися фізично і духовно. Тобто усі діти мають право на освіту, мають право на інформацію, на відпочинок і дозвілля.

Вчитель

- У дітей не повинно бути нещасливого дитинства, і за це повинні відповідати дорослі. А ви, діти, повинні добре знати свої права, і не дозволяти дорослим їх порушувати.














Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!