Мистецтво 8 клас Урок 4
Стилі та напрями мистецтва стародавніх епох і цивілізацій
Тема. Вітчизняні пам’ятки античної культури
Мета. Продовжити знайомити учнів з особливостями античного мистецтва: з вітчизняними пам’ятками античної культури, особливостями античних міст-держав. З’ясувати, як вплинуло мистецтво античності на культуру України та який відгомін античного стилю ми знаходимо у вітчизняному мистецтві. Навчити учнів використовувати спеціальну термінологію, набуті знання у процесі художньо-творчої діяльності; розвивати уміння аргументувати оцінні судження щодо ролі мистецької спадщини в житті людини та суспільства, виховувати художній смак, любов до мистецтва, інтерес до історії та мистецтва України..
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійна презентація, підручник «Мистецтво» 8 клас (автор Кондратова Л.), музичний інструмент.
ХІД УРОКУ
І. Вхід під під звучання музики. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Індивідуальне опитування.
-
Які види скульптури були найбільш популярними у Стародавній Греції та Стародавньому Римі?
-
Назвіть характерні риси скульптури різних епох античного мистецтва.
-
Що ви знаєте про античний живопис і декоративне мистецтво?
-
Чим знаменитий давньогрецький театр?
-
Що ви дізнались про музичне мистецтво античності?
-
Охарактеризуйте моду античності.
-
Поділіться з однокласниками своїми враженнями від віртуальної мандрівки музейними залами, в яких експонуються оригінальні скульптурні твори античності. Які з шедеврів античної скульптури вас найбільше вразили?
ІІІ. Мотивація навчання.
Сьогодні ми спробуємо з’ясувати, як вплинуло мистецтво античності на культуру України та який відгомін античного стилю ми знаходимо у вітчизняному мистецтві.
ІV. Вивчення нової теми
Мистецтвознавчий матеріал
Вплив античного мистецтва на міста Півнвчного Причорномор’я
Антична скульптура стала джерелом для розвитку мистецтва грецьких міст-полісів, які існували на узбережжі Чорного та Азовського морів. Чимало з яких були розташовані на території сучасної України.
Грецькі міста-поліси:
Тіра (нині Білгород-Дністровський)
Феодосія
Ольвія ( в гирлі Південного Бугу, сучасна Миколаївська область)
Пантікапей (сучасна Керч)
Херсонес (на території сучасного Севастополя)
Танаїс (у гирлі Дону)
Фанагорія (на Кубані)
Історія античних культурних осередків у Півнвчному Причорномор’ї починається з другої половини VII ст. до н.е. і завершується 70-ми роками IV ст.н.е. Починаючи з І ст. до н.е. античні міста підпадпють під вплив Риму, ведуть боротьбу із сарматами, готами, гунами та іншими кочовими племенами. Якщо більшість античних міст у IV ст.н.е. занепала, то в Херсонесі та Пантікапеї життя продовжувалося і в середні віки.
VIIІ – кінець VI ст. до н.е. – це період Великої грецької колонізації, яка суттєво вплинула на весь світовий розвиток. Елліни розселилися в межах Егейського моря, на величезній території Середземноморського узбережжя від Піренейського півострова аж до Єгипту та Сирії і побудували свої міста на берегах Чорного й Азовського морів.
Античний поліс Пантікапей був столицею Боспорської держави, що об’єднала всі міста по обидві сторони Керченської протоки. Тут знаходилася постійна резиденція боспорських царів.
Розквіт Пантікапея припадає на V – початок ІІІ ст. до н.е. У ті давні часи місто було ремісничим та культурним центром Причорномор’я, мало гарну гавань і вело жваву торгівлю. На вершині сучасної гори Мітрідат розміщувався акрополь з храмами Аполлона, Кібели та палацами правителів Боспору. На схилах гори стояли будинки заможних мешканців, а оселі трудового люду тулилися на околицях міста. У будівництві використовували місцеві вапняки, дерево і привозний мармур.
До наших днів збереглися руїни оборонних споруд, житлових будинків, громадських будівель та ін.
Ольвія – найважливіша грецька колонія в Нижньому Побужжі – була заснована вихідцями з Мілечу в 647 – 646 рр.до н.е. в дельті Гіпаніса (Бугу) та Борисфена (Дніпра). Її політичним та економічним центром було однойменне місто, руїни якого розташовані на правому березі Бузького лиману біля с.Паручине Очаківського району Миколаївської області.
У VІ – ІV ст. до н.е.Ольвія налагодила тісні торговельні відносини з материковою Грецією, грецькими містами в Малій Азії та Північному Єгипті. Про це свідчать вироби з теракоти, розписані вази, ювелірні вироби з поселень на островах Родос, Самос, Хіос, із Коринфу та Клазомен. В Ольвії знайдені рідкісні вази з алебастру, які виробляли в грецькому місті Нанкратіс у Північному Єгипті. З Афін сюди привозили скульптури, архітектурні деталі (бо поряд з Ольвією не було покладів природного каменю), кераміку з чорнофігурним вазописом. Теракотові каравани з багатим оздобленням привезені з міста Мілет. Ця частина археологічних знахідок ще в ХІХ ст. була передана в Ермітаж.
Аналіз творів мистецтва
Розгляньте деталі оздоблення глиняної та срібної амфор, знайдених на території стародавньої Ольвії. Чим вони подібні на зразки давньогрецького живопису? Розкажіть, що ви пам’ятаєте про античне декоративне мистецтво.
Херсонес Таврійський (нині на цій території знаходиться місто Севастополь) був заснований 411 – 421 рр. до н.е. вихідцями з Гераклеї Понтійської як грецька колонія. В епоху античності Херсонес (у перекладі з грецької – півострів) став важливим політичним, торговельним та ремісничим центром південно-західного узбережжя Криму. Основою економіки цього міста-держави було виноградарство, рибний промисел, ремесла і торгівля з іншими грецькими містами, скіфами й татарами.
За весь час свого існування Херсонес вів численні війни. У ІІ ст. до н.е. в результаті тривалої війни зі скіфами місту не вдалося зберегти свою самостійність і воно увійшло до складу Боспорської держави. Прагнучи позбутися принизливої опіки царів Боспору, Херсонес вирішив «стати під тверду руку» Риму як «вільне місто», проте бажаної свободи не отримав.
На початку ІV ст. в Херсонесі була заснована християнська єпископська кафедра, а в V ст. християнство стало офіційною релігією. У цей період були знищені пам’ятки античного мистецтва, а натомість постали християнські церкви, каплиці. Незважаючи на потужний натиск варварів, захищений міцними мурами Херсонес проіснував іще тисячоліття, але уже в умовах повного, феодального ладу.
Перегляд відео «Античні міста-держави»
V. «Сходинка творчості». Виконання творчого завдання.
Намалюйте античну амфору. Створіть орнаментовану або сюжетну композицію в стилі давньгрецького живопису. Порівняйте свій виріб з роботами однокласників.
VІ. «Пісенна перерва».
Розучування пісні «Музика», слова і музика В.Островського.
VІІ. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
-
Які архітектурні пам’ятки України споруджені в античному стилі?
-
Що вам запам’яталося з історії грецьких міст-полісів, які були в давнину на теренах сучасної України?
-
Які матеріальні свідчення античної культури збереглися в Україні до наших днів?
-
Чи доводилося вам бувати в місцях, де в давнину процвітали античні міста-поліси Пантікапей, Ольвія, Херсонес? Якщо так, то розкажіть про свої враження.
VІІІ. Домашнє завдання.
-
Віднайдіть в мережі Інтернет та розгляньте детальніше зразки посуду міст Північного Причорномор’я.
-
Спробуйте виліпити з пластиліну один із виробів античного декоративного мистецтва, прагнучи якомога точніше передати його форму.
3