СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Word formation. Урок контроля знаний и умений

Нажмите, чтобы узнать подробности

Word formation.  Урок контроля знаний и умений

Просмотр содержимого документа
«Word formation. Урок контроля знаний и умений»

ТЕХНОЛОГИЧЕСКАЯ КАРТА УРОКА


Предмет:

Английский язык

Класс:

10 а

Тема урока:

Word formation.

Тип урока:

Урок контроля знаний и умений

Образовательные ресурсы:

УМК «Английский в фокусе» (“Spotlight”) для 10 класса общеобразовательных учреждений (авторы О. В. Афанасьева, Д. Дули, И. В. Михеева, Б. Оби, В. Эванс)

Цели урока:

Образовательная цель – контроль сформированности навыков словообразования,

Воспитательная цель – формирование личностных УУД,

Развивающая цель – развитие метапредметных УУД,

Формы и методы обучения:

Индивидуальная форма обучения; упражнение.

Основные термины и понятия:

Грамматика: word formation, word composition, affixation, prefix, suffix, conversion.

Планируемые результаты обучения:

Личностные результаты: эстетическое отношение к миру, готовность к эстетическому обустройству собственного быта, нравственное сознание и поведение на основе усвоения общечеловеческих ценностей, толерантного сознания и поведения в поликультурном мире;

Предметные результаты:

Метапредметные результаты:

Познавательные УУД: искать и находить обобщенные способы решения задач, критически оценивать и интерпретировать информацию с разных позиций, выходить за рамки учебного предмета и осуществлять целенаправленный поиск возможностей для широкого переноса средств и способов действия;

Коммуникативные УУД: осуществлять деловую коммуникацию как со сверстниками, так и со взрослыми, развернуто, логично и точно излагать свою точку зрения с использованием адекватных (устных и письменных) языковых средств,

Регулятивные УУД: самостоятельно определять цели, задавать параметры и критерии, по которым можно определить, что цель достигнута, оценивать возможные последствия достижения поставленной цели в деятельности,

Оборудование урока:

2 варианта контрольных заданий













Этап урока

Деятельность учителя

Деятельность обучающихся

Формируемые УУД

  1. Организационный этап.



  1. Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся.


  1. Выявление знаний, умений и навыков, проверка уровня сформированности у учащихся общеучебных умений.













  1. Рефлексия (подведение итогов занятия).

Приветствует учащихся и знакомится с ними.

- Hello, children. How are you today? I hope all of you feel well.


- Are you ready for today’s work?

- Well, let’s start. Close everything.

- I’ll give you sheets of paper with control work. Look through them.




- Have you looked through?

- The work consists of 6 tasks.

- In the 1st task you are to define parts of speech of the given words and prove your opinion why it’s a noun or an adjective.

- In the 2nd task you should define the way of word formation of the given words.

- In the next task you are to do morphemic and derivational analysis of the given words.

- Task 4. You should fill in the gaps with the correct derivatives of the given words.

- In the 5th task you have to make up all possible derivatives from the given words without using anything.

- In the last task you are to make up so many words with the given suffixes/prefixes as it is possible.

- Are all the tasks clear? Any questions? Well, you may start.

- Don’t forget to write down the date and control work and mention your variants.


- Are you finishing? You have 5 minutes, then I’ll collect your works.

- Well, your time is over.

- I want you to sum up all that you have learned at our lessons. What you liked or not? What you had already known and what was new for you? Have you achieved your aims at our lessons? Were our lessons useful for you and why?

- Our lessons are over. Good bye.

Приветствуют учителя.

- Good morning, teacher.










Задают вопросы по заданиям, оформлению и т.д. и т.п.

Выполняют контрольную работу в письменной форме.

















Подводят итог всех занятий, анализируют полученный опыт.

Регулятивные: психологическая готовность к переходу от отдыха к учебной деятельности. Коммуникативные: речевое взаимодействие с соблюдением норм речевого этикета.







Личностные: самоопределение, смыслообразование. Регулятивные: планирование, целеполагание, волевая саморегуляция. Познавательные: умение поставить учебную задачу, выбрать способы и найти информацию для её решения, уметь работать с информацией, структурировать полученные знания













Познавательные: анализ, самостоятельное выделение и формулирование результатов своей деятельности. Коммуникативные: выражение своих мыслей, аргументация своего мнения.

Control work.


The 1st variant.


Task 1. Define parts of speech of the given words and prove your opinion why it’s a noun or an adjective.


Motherhood, championship, boredom, asensual, instability, remarkable, coverage.


Task 2. Define the way of word formation of the given words.


To microwave, attack, effectiveness, to green, postage-stamp, honeymoon, supercharged.


Task 3. Do morphemic and derivational analysis of the given words.


Conclusion, to google, experience, powerless, fancy-dress-maker, ex-housewife, a queen-bee.


Task 4. Fill in the gaps with the correct derivatives of the given words.


Ray Bradbury


Ray Douglas Bradbury is a US writer of fantasy, horror, science fiction and mystery. He is ______ considered to be one of the 20th century’s greatest and most popular writers of science fiction.


His works have been translated into more than 40 languages and have sold tens of millions of copies in different countries. His ______ continues in the 21st century.


During his long writing career, Bradbury has written almost 600 short stories, eleven novels, as well as ______ poems and plays.


He first became famous for his Martian Chronicles, a collection of short stories concerning colonization of the planet Mars. In it, Bradbury portrayed the strengths and ______ of human beings as they encountered a new world.


Bradbury ______ literary awards, the most important of them coming from the National Institute of Arts and Letters.


Millions of science fiction readers all over the world are grateful to Ray Bradbury for his outstanding ______ in the field of fantasy and science fiction.


WIDE




POPULAR



VARY



WEAK



COUNT



ACHIEVE




Task 5. Make up all possible derivatives from the given words.


To play, hand.


Task 6. Make up 5 words with each given suffix/prefix.


dis-, -ess, -age.













Control work.


The 2nd variant.


Task 1. Define parts of speech of the given words and prove your opinion why it’s a noun or an adjective.


Brotherhood, wisdom, friendship, asocial, inability, desirable, shortage.


Task 2. Define the way of word formation of the given words.


Conclusion, to google, experience, powerless, fancy-dress-maker, ex-housewife, a queen-bee.


Task 3. Do morphemic and derivational analysis of the given words.


To microwave, attack, effectiveness, to green, postage-stamp, honeymoon, supercharged.


Task 4. Fill in the gaps with the correct derivatives of the given words.


Entertaining guests


The most usual way to entertain friends at home is to invite them for a meal, either in the evening or at lunch-time on a Sunday. When guests are invited for a meal, they often sit and chat while they have a drink before the meal, and coffee is ______ served afterwards.


Several close friends are sometimes invited at once to make a small party to celebrate a birthday, a child’s coming of age or some special______.


These parties are almost always ______, there is no dress code and in summer, when the weather is fine, people may hold a barbecue in the garden.


Formal occasions, official receptions for foreign visitors, when written ______ are sent, rarely take place in people’s homes, although they did in the past.


The host often provides ______ kinds of entertainment, or at least entertains guests with interesting stories and merry jokes.


The______ meal is often followed by party games or dances which are intended to amuse or interest people in a way that gives them pleasure and make them enjoy the party.



USUAL



ACHIEVE


FORMAL



INVITE



VARY



TASTE



Task 5. Make up all possible derivatives from the given words.


Beauty, to move.


Task 6. Make up so many words with the given suffixes/prefixes as it is possible.


-full, pre-, en-





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!