СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жай механизмдер 7 сынып физика сабағы

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

7.2.4.1 – «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру;

7.2.4.2 – күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру

Просмотр содержимого документа
«Жай механизмдер 7 сынып физика сабағы»


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2.4. Күш моменті

Мектеп: «Надеждин орта мектебі» ММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Серикова Г.Ж

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жай механизмдер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.4.1 – «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру;

7.2.4.2 – күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлығы:

-Күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсінеді. Жай механизмдерді анықтап, механиканың алтын ережесінің мағынасын ашады, ұғынады.

Көпшілігі:

-жай механизмдердің тұрмыста қолданылатын түрлерін, формаларын анықтап, кескін түрінде көрсетеді.

Кейбіреуі:

- Пайдалы жұмыстың ұқсастығы мен айырмашылығының ұтымды ұтымсыз жақтарын ұсына алады.

Бағалау критерийі

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:

-жай механизмдерді анықтап, жай механизмдерге мысалдар келтіре алса.

-механиканың алтын ережесінің мағынасын түсінсе.

-жай механизмдерді көрсете алса

- күш ұтысы кезінде жай механизмдердің алты түрін ажыратып салыстырса.

Тілдік мақсаттар


Білім алушылар істей алады: Оқылған терминдерді қазақ, орыс және ағылшын тіліне аудара алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

№1

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

1

Жай механизм



2

Күш моменті



3

Иіндік



4

Блок



5

Механиканың алтын ережесі



6

Көлбеу жазықтық



Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Жай механизм, күш мометі, иіндік, көлбеу жазықтық

Пайдалы әрекет коэффициенті, пайдалы жұмыс, жасалған жұмыс (толық жұмыс)

Құндылықтарға баулу



  • «Анықтамалық кесте» кестесін толтыру барысында білім алушыларда жауапкершілік, ынтымақтастық құндылықтары дамиды.

  • «Жауапқа-сұрақ» әдісі, суреттермен жұмыс әдістерінде ашықтық, ынтымақтастық құндылықтары қалыптасады.

  • Экспериметтік тапсырманы орындау арқылы ұқыптылық, тиянақтылық қалыптасады.

Пәнаралық байланыс

Математика – алгоритмді қолданып есеп шығару барысында

Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі – оқушылардың сөздік қорын дамытады. Үш тілділікті дамытады.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Энергия, энергия түрлері, ауысулары, байланыстары мен тәуелділіктері.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері, уақыты

Мұғалімнің іс-әректі

Оқушының іс - әрекеті

Ресурстар


Сабақтың басы

І. Ұйымдастыру

10 минут

1.Ширату жаттығуы. Атқосшы мен атарба (өтілген тақырып бойынша)





Топқа бөлу (суреттер арқылы)ИНТЕРНЕТТЕН СУРЕТТЕРДІ САЛУ

2топқа бөлу.


Әр оқушы бір сұрақ, бір жауаптан стикерге жазып қоржынға салады, араластырады. Содан кейін қайтадан оқушылар алып өздері сұрақтарына жауап іздейді.

Оқушылар берілген суреттер бойынша топқа бөлінеді.

Мадақтау, қол шапалақтау.


Стикер, маркер, қоржын.











Презентациядан суреттер көрсетіледі.




Презентациядан








Ғылыми терминдер







Оқулық 7 сынып




















Электронды оқулық

Сабақтың ортасы

«Блум таксономиясы» бойынша сабақты жүргізу.

20 минут

Сабақтың тақырыбын ашу.

Ой қозғау.Миға шабуыл

Суреттің сырын аш.


1. Анықтамалық кесте

Ұғым

Жеке түсінік

Ғылыми түсінік

Салыс

тыру

моменті




Жай механи змдер




Механиканың алтын ережесі





2. Күш моментіне анықтама береді. (әр топқа жеке тапсырмадан)

Тапсырма 1 (1топ) Шырпыны ортасынан сындырыңыз, алынған бөліктерді тағы да ортасынан сындырыңыз және бөліктер тым ұсақ болғанға дейін осылайша шырпыны бөле беріңіз. Неліктен ұсақ бөліктерді сындыру үлкен бөліктерді сындыруға қарағанда қиын?


Тапсырма 2 (2 топ) Бауыржан болаттан жасалған есікті аз күш жұмсап жабу үшін А және В нүктелерінің қайсысына күш түсіруі керек? Неліктен?



Электронды оқулықпен жұмыс.

1тапсырма. Электронды оқулықтан денені бірқалыпты көтеру кезінде істелінетін жұмысты тәжірибеде анықтау


«Жауапқа- сұрақ» әдісі. Топтарға шар үлестіріледі, сол шарларға бір сөз жазу тапсырылады, сол шарларды топтағы оқушыларға сағат тілімен бере отырып осы жазылған сөзге сұрақ қою ұсынылады.

1.Көлбеу жазықтықты қалай түсінесіңдер?

2.“Механиканың алтын ережесі” қалай оқылады? Мысал келтіріңіз.

3.“Механиканың алтын ережесі”барлық механизмдер үшін қолданылады ма?

4.Қоғамдық орындарда механизмдер түрлері кездесеме? Деген сұрақтар қойылады.










-Осы конструкция неге құламайтындығын таңыстарыңызға тәжірибемен көрсетіңіз және түсіңдіріңіз.

-Конструкцияны стаканның жанына орнатыңыз, оған су құйыңыз. Содан кейін ақырын суды стаканнан басқа ыдысқа конструкцияны алмай құйып алыңыз. Конструкциядан не байқадыңыз? Неліктен?

Жаңа тақырыпты суретке қарап оқушылар табады.



Бағалау парағы


Оқушы

ның аты

1

2

3

4

5


























Білім алушылар берілген ұғымдарға бірінші өздері анықтама береді, сосын ғылыми анықтамасымен салыстырады.


«Критериалды бағалау»-өзін-өзі бағалау.






Күш моменті қандай физикалық шамаға тәуелді екенін түсіндіреді. Оқушылар топта жұмыс жасайды. Берілген тапсырмамен танысады және талқылайды. Бір оқушы постер жасап қорғайды.

«Критериалды бағалау»арқылы әр топ мүшелері постер қорғауына байланысты бағаланады.




Әр нүктеге түсірілетін күш моментін анықтайды; - күш моменттерін салыстыру арқылы күш түсіру нүктесін анықтайды.




Оқушыла бұл тапсырманы орындау барысында қолдана отырып талдайды. Электронды оқулықты алдарындағы ноутбуктан ашып экспериментті анықтау.

Оқушылар тәжірибені орныдауын байланысты бағаланады. Оқушы-оқушы арасында диалог туындайды.Белсенділігі есепке алынады.




Оқушылар осы сұрақтарға жауап бере отырып суреттің мағынасын дәлелдейді.

Топ мүшелері барлығы бірлесе отырып, сұрақтарға жауап береді. Сұрақтарды бір- бірімен алмастыра отырып, екінші топтың жауаптарын тексеріп бағалайды.







Бағалау критерийлері бойынша оқушыларға топ басшысы баға қояды.

Сабақтың соңы

10минут

Рефлексия. «Тазалық» стратегиясы бойынша.

Үй тапсырмасы. «Адам ағзасындағы рычагтар» тақырыбында доклад дайындау.


Оқушылармен осы сабақ жөнінде рефлексия жүргіземіз. Яғни, тақырып бойынша алған керекті ақпаратты шабаданға, сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар, бүгінгі ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салады.





Күнделіктерін ашып үй тапсырмасын жазып алады.

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Уақытты тиімді пайдалана отырып, мен осы қысқа мерзімді жоспарымда әр тапсырмада қолдандым. Мысалы топпен жұмыс жасайды. Оқушылар дифференциалдық тапсырмалар алады.

Блум таксономиясы, Әр тапсырмада «Ат қосшы мен атарба», Анықтамалық кесте, «Жауапқа-сұрақ» әдісі.

Критерийлер, жауап парақтары. Бір-бірін тексеріп, бағалау.


Ширатту жаттығуы, белсенді жұмыс болу үшін топпен жұмыс ұйымдастырылды. Қауіпсіздік ережелері эксперименттік тапсырмаларды орындағанда: ноутбукты ток көзіне қосқанда абай болу,т.с.с.

Сабақ бойынша рефлексия


Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!