СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жаратылыстану ҚМЖ. 1-сынып. "Өсімдіктердің негізгі бөліктері"

Нажмите, чтобы узнать подробности

№3

Бөлім/бөлімше

Жанды табиғат/ 2.1 Өсімдіктер

Педагогтің аты-жөні

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні

 

Сыныбы 1

Қатысушыларсаны:        Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өсімдіктердің негізгі бөліктері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

        • әлем құбылыстарына бақылаужүргізу;
        • эксперименттітүсіндіру

Сабақтың мақсаты

өсімдік түрлерімен танысу, өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату

 

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Кел ойланайық»

«Ашық микрофон» әдісі бойынша мұғалім сұрақтар қояды:

  • Табиғат дегенімізне?
  • Табиғат нешеге бөлінеді, түрлеріната.
  • Жанды табиғатқа нелержатады?
    • Жансыз табиғатқа нелержатады?
    • Өсімдік дегенімізне?

Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.

ҚБ: дұрыс жауап берген оқушыға қол шапалақтау арқылы қолдау көрсетіледі.

 

 

Оқулықпен жұмыс

  • Суреттен нелерді көріптұрсың?
  • Оларды қалай топтауға болады? Оқулықтағы ағаш, бұта, шөптесін өсімдік суреттерін бақылау, бір- бірінен айырмашылығы мен ұқсастығын анықтау мақсатында жұмыс жүргізіледі.

«Салыстырайық»

Суреттегі өсімдік түрлерін мына ерекшеліктер арқылы салыстырады: діңі, бұтағы, сабағы, жапырағы, гүлі, жемісі. Гүлдің сабағының әлсіз екендігіне, ағаш діңінің жуан болатынына назар аударады. Үш түрлі өсімдік  тобындағы ұқсастықтарды анықтайды: тамыры болады, өседі, бүршік жарады, жапырақ шығады, ауаны тазартады. Олардың өсуіне жарық, жылу, топырақ, ауақажет.

 

 

Сабақтың ортасы

«Тыңдайық» Оқулықпен жұмыс

Өсімдік үш түрлі қарапайым топқа бөлінеді. Олар: ағаштар, бұталар, шөптесін өсімдіктер. Ағаш

– бір ғана діңі бар көпжылдық өсімдік.

Ал бұта – бірнеше сабағы бар көпжылдық өсімдік.

Бұталарда дің болмайды. Бұталар ағаштарға қарағанда аласа болады. Шөптесін өсімдіктер – жұмсақ сабақтары бар біржылдық және көпжылдық өсімдіктер. Қолайсыз жағдайда шөптесін

 

 

Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды.

Түсіндірме кезінде өздерінің ой қорытындыларын қосып айтады.

 

 

 

 

өсімдіктердің жерүсті бөлігі қурап қалады.

Өсімдіктер жабайы және мәдени болып екіге бөлінеді. Адам өсіретін өсімдіктермәдени өсімдіктер деп аталады. Адам мәдени өсімдіктерге күтім жасайды. Оның жемісін тағам ретінде пайдаланады. Мәдени өсімдіктерге жемістер, көгөністер, дәнді дақылдар, сәндік өсімдіктержатады.

Адам күтім жасамайтын өсімдіктер жабайы өсімдіктер деп аталады. Олар далада, шалғында, ормандаөседі.

 

 

 

 

«Анықтайық»

– Суретке назар аудар. Өсімдіктің бөліктерін ата. Тамыр қандай қызмет атқарады деп ойлайсың? Сабағы ше?

Анықтау жұмысын жүргізеді.

Сурет бойынша өсімдіктің бөліктерін атайды. Тамырдың қызметі туралы ойланып, өз болжамдарымен бөліседі. Сабақтың маңыздылығы туралы айтады.

Венн диаграммасы бойынша сыныптағы гүл мен партаны салыстырады.

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ: мұғалімнің

«Жарайсың», «Керемет»,

«Жақсы» деген қолдау сөздері арқылы жүзеге асады.

 

Жабайы және мәдени өсімдіктердің суреттері

«Салыстырайық»

– Сыныптағы бөлме өсімдіктеріне назар аудар. Оларды сыныптағы жансыз заттармен                   салыстырып, айырмашылығын айт.

 

 

ҚБ: мұғалім жұптық жұмыста белсенділік танытқан оқушыларды

«Фигуралар» әдісі арқылы бағалайды. Жұлдызша –

«Жарайсың!».

Тіктөртбұрыш –

«Жақсы!».

Үшбұрыш –

Просмотр содержимого документа
«Жаратылыстану ҚМЖ. 1-сынып. "Өсімдіктердің негізгі бөліктері"»

№3

Бөлім/бөлімше

Жанды табиғат/ 2.1 Өсімдіктер

Педагогтің аты-жөні

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні


Сыныбы 1

Қатысушыларсаны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өсімдіктердің негізгі бөліктері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

        1. қоршаған әлем құбылыстарына бақылаужүргізу;

        2. көрсетілген эксперименттітүсіндіру

Сабақтың мақсаты

өсімдік түрлерімен танысу, өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Кел ойланайық»

«Ашық микрофон» әдісі бойынша мұғалім сұрақтар қояды:

  • Табиғат дегенімізне?

  • Табиғат нешеге бөлінеді, түрлеріната.

  • Жанды табиғатқа нелержатады?

    • Жансыз табиғатқа нелержатады?

    • Өсімдік дегенімізне?

Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.

ҚБ: дұрыс жауап берген оқушыға қол шапалақтау арқылы қолдау көрсетіледі.



Оқулықпен жұмыс

  • Суреттен нелерді көріптұрсың?

  • Оларды қалай топтауға болады? Оқулықтағы ағаш, бұта, шөптесін өсімдік суреттерін бақылау, бір- бірінен айырмашылығы мен ұқсастығын анықтау мақсатында жұмыс жүргізіледі.

«Салыстырайық»

Суреттегі өсімдік түрлерін мына ерекшеліктер арқылы салыстырады: діңі, бұтағы, сабағы, жапырағы, гүлі, жемісі. Гүлдің сабағының әлсіз екендігіне, ағаш діңінің жуан болатынына назар аударады. Үш түрлі өсімдік тобындағы ұқсастықтарды анықтайды: тамыры болады, өседі, бүршік жарады, жапырақ шығады, ауаны тазартады. Олардың өсуіне жарық, жылу, топырақ, ауақажет.



Сабақтың ортасы

«Тыңдайық» Оқулықпен жұмыс

Өсімдік үш түрлі қарапайым топқа бөлінеді. Олар: ағаштар, бұталар, шөптесін өсімдіктер. Ағаш

– бір ғана діңі бар көпжылдық өсімдік.

Ал бұта – бірнеше сабағы бар көпжылдық өсімдік.

Бұталарда дің болмайды. Бұталар ағаштарға қарағанда аласа болады. Шөптесін өсімдіктер – жұмсақ сабақтары бар біржылдық және көпжылдық өсімдіктер. Қолайсыз жағдайда шөптесін



Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды.

Түсіндірме кезінде өздерінің ой қорытындыларын қосып айтады.




өсімдіктердің жерүсті бөлігі қурап қалады.

Өсімдіктер жабайы және мәдени болып екіге бөлінеді. Адам өсіретін өсімдіктермәдени өсімдіктер деп аталады. Адам мәдени өсімдіктерге күтім жасайды. Оның жемісін тағам ретінде пайдаланады. Мәдени өсімдіктерге жемістер, көгөністер, дәнді дақылдар, сәндік өсімдіктержатады.

Адам күтім жасамайтын өсімдіктер жабайы өсімдіктер деп аталады. Олар далада, шалғында, ормандаөседі.





«Анықтайық»

– Суретке назар аудар. Өсімдіктің бөліктерін ата. Тамыр қандай қызмет атқарады деп ойлайсың? Сабағы ше?

Анықтау жұмысын жүргізеді.

Сурет бойынша өсімдіктің бөліктерін атайды. Тамырдың қызметі туралы ойланып, өз болжамдарымен бөліседі. Сабақтың маңыздылығы туралы айтады.

Венн диаграммасы бойынша сыныптағы гүл мен партаны салыстырады.








ҚБ: мұғалімнің

«Жарайсың», «Керемет»,

«Жақсы» деген қолдау сөздері арқылы жүзеге асады.


Жабайы және мәдени өсімдіктердің суреттері

«Салыстырайық»

– Сыныптағы бөлме өсімдіктеріне назар аудар. Оларды сыныптағы жансыз заттармен салыстырып, айырмашылығын айт.



ҚБ: мұғалім жұптық жұмыста белсенділік танытқан оқушыларды

«Фигуралар» әдісі арқылы бағалайды. Жұлдызша –

«Жарайсың!».

Тіктөртбұрыш –

«Жақсы!».

Үшбұрыш –






«Бес саусақ» әдісі. Параққа алақандарын қойып, жиегін қаламмен айналдырып өтеді. Бүгінгі сабақта танысқан материалдары бойынша саусақ бойын жаңа материалмен безендіру жұмысын жүргізеді.

Басбармақ – тамыры. Балалы үйрек – сабағы. Ортан терек – жапырағы.

Шылдыр шүмек – гүлі, жемісі.

Кішкентай бөбек – тұқымы.

«Талпын!


Оқушылардың жұмысын бақылайды. Көмек қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетеді.









(Өзіндік) Дәптермен жұмыс

  1. Бос торкөзге сәйкес шартты белгінісалғызады.

  2. 2. Өсімдіктің даму ретін белгілеп көрсетуге тапсырма береді.

Оқушылар үшбұрыш, дөңгелек, төртбұрыш белгілерін өсімдік түрлері бойынша қойып шығады.

Шартты белгілер:ағаштар– ; бұталар– ;

шөптесінөсімдіктер– .



2. Өсімдіктің даму ретін белгілеп көрсетеді.

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады.


  • өсімдіктің үш тобын белгілеріне қарап анықтайды, ұқсастығы мен айырмашылығын зерделей алады.


  • өсімдіктің үш тобын белгілеріне қарап анықтайды, ұқсастығы мен айырмашылығын зерделеуде қиналады.







– өсімдіктің үш тобын белгілеріне қарап анықтайды, ұқсастығы мен айырмашылығынзерделей

алмайды.


Сабақтың соңы

Тірек сөздермен жұмыс Ағаш, бұта, шөптесін өсімдік Жетекші сұрақтар:

  • Қандай өсімдіктің діңібар?

  • Бойы аласа, бұтағы жіңішке қандайөсімдік?

  • Сабағы жұмсақ өсімдік қалай аталады?

  • Өсімдіктің қанша түрібар?


Сұрақтарға жауапбереді:

  • Ағаштың діңіболады.

  • Бұтаның бойы аласа, бұтағы жіңішке болады.

  • Шөптің сабағы жұмсақболады.

  • Өсімдіктің үш түрі бар: ағаш, бұта, шөптесінөсімдік.



Рефлексия

Рефлексия

Өздеріне ұнаған сөйлемдегі ойды жалғастырудыұсынады.


Өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады:

  • Бүгінгі сабақта мен ... түсіндім, ... білдім, ... көзімдіжеткіздім.

  • бүгін сабақта мені қуантқаны –...

.

  • Мен өзімді ... үшін мақтаредім.





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!