СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Жыл басы" сабақ жоспары

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ тілінен "Жыл басы" тақырыбындағы сабақ жоспары. 4 сыныпқа арналған.

Просмотр содержимого документа
«"Жыл басы" сабақ жоспары»

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Сабақ: қазақ тілі

Мектеп: "№4 жалпы орта білім беретін мектеп" КММ

Күні: 03.05. 2017 ж.

Мұғалім: Камзанова Бактыгуль Майжановна

Сынып: 4

Қатысқандар саны:20

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы: Жыл басы

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

Т3 Құрамында таныс емес сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын контексте анықтап түсіну.

А4 Алдын ала дайындалған жоспар/өз жазбаларын қолданып әңгімені, оқиғаны мазмұндау.

О1 Мәтін немесе оның бөлімдерін оқу түрлерін қолданып (рөлге бөліп оқу, терме оқу) мәнерлеп оқу.

Ж3 Шағын мәтін құрастыруда сөйлемнің тиісті тыныс белгілерін қолдану.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Құрамында таныс емес сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын анықтап түсінедң, өз жазбаларын қолданып, әңгімені мазмұндайды,мәтінді мәнерлеп оқиды. Жазылым кезінде тиісті тыныс белгілерді қолдана алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Сөз таптарының түрлерін ажырата алады.

Кейбір оқушылар:

Тақырыпқа қатысты қосымша мәліметтерді айтады, өз ойын дәлелдей алады, мәтін бойынша ой қорытады,басқалардың жауабына баға береді.

Тілдік мақсат

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Жыл басы, таласу

Алдыңғы оқу


Жыл мезгілдері туралы қайталау. Ұ

"Өз миыңды суретте" әдісі бойынша оқушыларға мидың суреті таратылып беріліп, оған меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады.

Жоспарлан

ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Бағалау

Басы

3 мин






5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Амандасамын

2.Сыныпты төрт мезгіл суреттері бойынша топқа бөлемін.

3.Психолгиялық ахуал қалыптастырамын.

"Шаттық шеңберде" тұрып сынып оқушылары бір-біріне бүгінгі күнге сәттілік тілейді.

"Сәлемдеме жіберіңіз" әдісі Ұ

Кітапты бірнеше қабат қағазға ораймын. Ішіне әр қағаздардың жұмбақтар жасырамын. Оқушылар әуен ойнап жатқан кезде, оралған затты сынып ішіне береді. Әуен тоқтаған кезде, оралған заттың бір қабатын ашады да, ішіндегі жұмбаққа жауап береді.


Өзінше ноян қорқақ кім? (қоян)

Aлмастан тыным, шабады ? (құлын)

Ұзын - ұзын із келер, ұзын бойлы қызкелер. (жылан)

Қисық ағашқа қар жұқпас. (сиыр мүйізі)

Иесіне адал, бөтенге қатал. (ит)

Қошқар мүйіз үйі бар, кіріп соған бұйығар. (ұлу )

Aйдарлы ағам таң атпай айғайлайды (әтеш)


Жұмбақтың шешіміндегі сөздерді жалпылама не деп атаймыз деп, оқушылардан сабақтың тақырыбы не туралы екенін өздеріне анықтату.

Сабақтың мақсатымен оқушыларды таныстыру.



Суреттер: қыс, көктем, жаз, күз




Оралған зат, жұмбақтар























Слайд, интербелсен-ді тақта







Қол сигналы

дұрыс

бұрыс

Сабақтың ортасы

5 мин


Дескриптор







10 мин







Дескриптор


1- тапсырма Ұ

"Жыл басы" ертегісі( мәтін)

Оқушылар интербелсенді тақтадан "Жыл басы" ертегісін оқиды.

Интербел- сенді тақта






Флипчарт, маркер, түрлі-түсті қағаз









Смайликтер






«Бас бармақ»


дұрыс


бұрыс









  1. Интербелсенді тақтадан ертегіні оқиды.

  2. Мазмұнын түсінеді.

2- тапсырма Т

"Хикая картасы"

Оқушылар "Жыл басы" ертегісінің оқиға желісін топпен жазып шығады.

оқиға, мән-жайы және сурет


оқиға, мән-жайы және сурет




оқиға, мән-жайы және сурет







оқиға, мән-жайы және сурет




оқиға, мән-жайы және сурет








1.Оқиға желісін түсінеді.

2.Өз ойын жеткізеді.

3.Ой қорытады

2 мин


Сергіту сәті

Интербел- сенді тақта





10 мин



Дескриптор




5 мин











Дескриптор




Сабақтың соңы


3 мин









Дескриптор





Аяқталуы

2 мин









3-тапсырма Т

"Драма" әдісі

"Жыл басы" ертегісі бойынша көрініс қояды.

------------------------------------------------------------1.Сөйлеу дағдысын жетілдіреді.

2.Рөлге ене біледі.

3.Тілдік қарым-қатынасқа түседі.

------------------------------------------------------------

4-тапсырма Т

"Синквейн" әдісі (бес жолды өлең)

Әр топқа жасырынған жыл атауларының суреттерін таңдап алғызамын. Сол сөздерді қатыстырып бес жолды өлең құрастырады.

1.Жылқы

2.Жүйрік, асау

3.Шабады, тебеді,жайылады

4.Атамның асау жылқысы бар.

5.Төрт түлік

------------------------------------------------------------

1.Сөз таптарын ажыратады.

2.Ойлана алады.

3.Мағыналы сөз таба алады.

----------------------------------------------------------

5-тапсырма Ұ

"Өрмекшінің торы" әдісі

Тақырыпты қайталау мақсатында оқушылар бір-біріне сұрақ қойып, оған жауап алады.



----------------------------------------------------------

1.Бір-біріне сұрақ қояды

2.Бір-бірінің пікірлерін тыңдайды


---------------------------------------------------------


Кері байланыс.

Бағдаршам арқылы кері байланыс орнаттым.


Қызыл-түсінген жоқпын

Сары- жартылай түсіндім

Жасыл-түсіндім

Мәтін , түрлі түсті қағаз





















Жіп

















Бағдаршам суреті, түрлі түсті қағаздар


Екі жұлдыз, бір тілек






Қолпаштау















Смайликтер



















Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Сабаққа қойған мақсатыма жеттім деп ойлаймын. Сабағымда мынадай белсенді оқыту стратегияларын хикая картасы, "драма" әдісі, синквейн, презентация, "өрмекшінің торы" қолдандым.


Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Тапсырмаларда бағалау дескрипторлары құрылды. Бағалау түрлері: «бағдаршам», «бас бармақ», «қол сигналы» әдістері, смайликтер

Пəнаралық байланыс –

АКТ байланыс, дүниетану, құндылықтар

мен байланыс.

(тәрбие элементі: табиғатты қорғауға тәрбиелеу)


Рефлексия


Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?



Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?




Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды

Бүгін оқушылар "Жыл басы" ертегісінің мазмұнын терең меңгерді. Оқиға желісін мазмұндай отыра, өз ойын еркін жеткізе білді.

Сабақ белсенді, жақсы деңгейде өтті.

Жоспарланған саралау жақсы іске асты,алған тапсырмаларға критерийлер сәйкес болды,уақытты тиімді пайдаландым.

Жоспарымдағы сабақтың соңында қорытынды тапсырманы өзгерттім, басында "Блиц" сұрақтары бойынша бекітемін деп жоспарлап, оның тиімсіз болатынын біліп, "Өрмекшінің торы" арқылы оқушылардың бір-біріне бүгінгі ертегі бойынша сұрақтар қойғызу әлдеқайда тиімді, оларға да қызықты болды.


Қорытынды бағалау

1.Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1.Жаңа сабақ "Сәлемдеме жіберіңіз" әдісі бойынша жұмбақ сұрау арқылы басталып, сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталды. Хикая картасы арқылы ертегі желісін мазмұндап беру өз нәтижесін берді.

2. "Драма" әдісі арқылы оқушы өз бойындағы қабілеттерін көрсете білді.

2.Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (оқыту мен оқуға қатысты)

1. « Қабырғадағы рөл» тәсілін қолдану оқушылардың білімдерін толықтай жеткізуге көмектеседі.

2.Бірлескен жұмыс арқылы оқушылардың коммуникативтік дағдыларының жетілген кезінде бір-бірімен пікір алмасып, ойларын еркін жеткізіп, ортақ шешімге келуге жағдай жасайды..

3.Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекеленген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? Сұрақтар қойылғанда, «Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланғанда оқушылардың түсінгендерін айтуға мүмкіндік берілді, алайда сұрақ қою кезеңінде өз ойларын жеткізуде жасқанып, үндемей тұрып қалу сияқты қиындықтар туындады. Алдағы уақытта бұл олқылықтарды жою үшін сабақта оқушыларды өз ойын жеткізуге арналған тапсырмаларды көп қамтылуын қарастырамын.








Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!