СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

00101010101010101010017-к1ч

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

01010101010010101000011117-к.1ч

Просмотр содержимого документа
«00101010101010101010017-к1ч»

Сабактын темасы: Өзгөрүлмөлүү туюнтмалар

Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

Озгормолуу туюнтмалар жонундо билишет

Озгормолуу туюнтмалар жонундо билишсе

Өнүктүрүүчүлүк

Озгормолуу туюнтманын мисалдарын иштей алышат

Озгормолуу туюнтманын мисалдарын иштей алышса

Тарбиялык

Билим алышат тырышчаак болушат

Билим алышса тырышчаак болушса

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.жаны теманы тушундуруу

15 мин

1.Тема жана максат менен таанышышат

түшүндүрмө берилет

3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат

1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат.

2. Окуучулар өз ойлорун ортого салышат

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды иштеп коргозуп берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет. Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

1.1. Өзгөрүлмөлүү туюнтмалар

1.1- аныктама.

Сандар жана тамгалардын ар турдуу амалдардын жана кашаалардын жардамы аркылуу жазылышы өзгөрүлмөлүү туюнтма деп аталат.

Туюнтмада бир гана озгормо болсо, анда ал бир өзгөрүлмөлүү туюнгма деп аталат.

Эгерде туюнтмада эки же андан көп өзгөрмө болсо, анда ал эки озгорулмолуу же коп озгорулмолуу туюнтма деп аталат.

Озгорулмолуу туюнтмалар адатта алгебралык туюнтмалар деп да аталат.

Мисал: 75-(37+46) -182 — бул сандуу туюнтма;

За+2(5а -3) — бул бир озгорулмолуу туюнтма;

(7х - 2у) -Зху бул эки озгорулмолуу туюнтма;

5х -7(1- 5z) бул уч озгорулмолуу туюнтма;

1.2- аныктама.

Туюнтмадагы озгормонун ордуна койгондо, аны сан мааниге ээ кыла турган озгормонун маанилери анын кабыл алууга мумкуп болгон маанилери деп аталат.

Озгормонун кабыл алууга мумкун болгон маанилери, туюнтманын аныкталуу облас ты деп аталат.

Туюнтмадагы озгормонун сан кобойтуучусу коэффициент деп аталат.

Мисал: 3n + 5 туюнтмасынын аныкталуу областын тапкыла.

Чыгаруу: Туюнтмадагы озгормо п дин ордуна озубуздун тандообуз боюнча сандарды коебуз. п=6 болсун дейли, анда 3n + 5 = 3-6 + 5 = 23 демек п=6 болгондо туюнтманын мааниси 23 ко барабар. п= -1 болсун, анда Зп + 5 = 3-(—1) + 5 = -3 + 5 = 2 бул учурда туюнтманын мааниси 2ге барабар болду.

Байкап корсонор бул туюнтмадагы озгормо п дин ордуна ар кандай сандарды койсок да туюнтма мааниге ээ болот.

Демек Зn + 5 туюнтмасынын аныкталуу областы бардык сандар болот.


Мисал: туюнтмасынын аныкталуу ооластын тапкыла.

Чыгаруу: Бул туюнтмада озгермо х болчоктун болумундо да жайгашкан. озгормо х ке каалагандай сан маанилерин берууго болобу? Болбойт, анткени х = -3 болгондо, болчоктун болуму Зх + 9 = 3- (-3) + 9 = 0 болот. Болчоктун болуму нолго барабар болгондо, ал болчок мааниге ээ болбойт. Себеби санды нолго болууго мумкун эмес. туюнтмасы мааниге ээ болуш

учун х ≠ -3 болуш ксрек. Демек туюнтмасынын аныкталуу областы -3 тон башка бардык сандар болот. Мисал: туюнтмасынын аныкталуу областын

тапкыла.

Чыгаруу: Белчек мааниге ээ болуш учун анын белуму нолдон айырмалуу болуш керек. Башкача айтканда белчегунун белуму 2 х -1 0 = 0 болуш керек.

2 х -1 0 = 0

2х= 10

Х=

х = 5

Демек озгормонун 5ке барабар маанисинде болчоктун болуму нолго айланат. Анда 5 саны бул туюнтманын аныкталуу областына кирбейт.

х + 1 - туюнтмасынын аныкталуу область! 5тен башка 2 х -10 бардык сандар болот.

Алгебралык туюнтмалар эки турдуу топко болунот.

Озгормонун бардык маанилеринде мааниге ээ боло турган

туюнтмалар.

Мисалы: 5х — 7, 2(Зх-1)+5 жана ах + в жана башка

турундогу туюнтмалар.

2. озгормонун кээ бир маанилеринде мааниге ээ болбой турган туюнтмалар. Мисалы турундогу туюнтмалар.

Мисалдарды чыгаруу.

1) 7 — х туюнтмасынын аныкталуу областын тапкыла.

Чыгаруу: Мындай турдогу туюнтмалар х тин бардык маанилеринде мааниге ээ болот. Бул туюнтманын аныкталуу областы бардык сандар болот.

2) 3(2х — 5) + 7 туюнтмасынын аныкталуу областын

тапкыла.

Чыгаруу: Бул туюнтма озгормонун бардык маанилеринде мааниге ээ боло турган топко киргендиктен анын аныкталуу областы бардык сандар болот.

3) туюнтмасынын аныкталуу областын тапкыла.

Чыгаруу: Болчоктун болуму 2х + 8 ≠0болуш керек. 2x+8 = 0 тендемесин чыгарабыз. 2х = -8 х= х = —4 Демек х = -4 болгондо болчоктун болуму 2х + 8 нолго айланат.

Болуму нол болгон болчок мааниге ээ болбойт. Бул туюнтманын аныкталуу области -4 тен башка бардык сандар болот.

4) туюнтмасынын аныкталуу областын тапкыла.

Чыгаруу: Бул болчок туюнтма мааниге ээ болуш учун (у - 7)(у +12)≠ 0 болушу шарт.

7 )(у + 12) = 0 тендемесин чыгарабыз. ( у - 7) = 0 мында у = 7 (у + 12) = 0 мында у = -12.

Демск у = 7 жана у = —12 болгондо болчоктун болуму нолго айланат. Андай болсо бул туюнтманын аныкталуу области 7 жана -12ден башка бардык сандар болот.

5) х = 5 болгондо 2х(х — 3) + 4х туюнтмасынын маанисин

тапкыла.

Чыгаруу: Туюнтмадагы х озгорулмосунун ордуна 5ти коюп, эсептоо жургузобуз.

2· 5· ( 5 - 3 ) + 4 ·5 = 10·2 + 20 = 20 + 20 = 40

Жообу: 40.

6) (4х + 1 )(6 - 2х) туюнтмасынын х=4 болгондогу маани­син тапкыла.

Чыгаруу: х озгормосунун ордуна 4ту коюп эсептоо жургузобуз. (4 · 4 +1) · (6 - 2 • 4) = (16 + 1)(6 - 8) = 17 • (-2 ) = -34

Жообу: - 34

туюнтмасынын маанисин тапкыла.


Чыгаруу: Туюнтмадагы у тин ордуна 2 санын коюп эсептоо жургузобуз.

жообу:

8. 7ге эселуу натуралдык сандарды озгорулмолуу туюнтма турундо жазгыла.

Чыгаруу: 7ге эселуу сандар 7, 14, 21, ... сандары болот. 7=7·1, 14=7·2, 21=7·3, ....

Демек 7ге эселуу сандарды 7п турундогу туюнтма катары жазууга болот. Мында n=1, 2, 3, ... .

Жообу: 7л.

.


аныктама.

Озгорулмолордун арасындагы оз ара коз карандылыкты туюнтуучу барабардык формула деп аталат.

Силер томондогудой формулалар менен мурун эле таанышкансынар.

Р = 2(а + в) жактары а жана b болгон тик бурчтуктун

периметрии табуу формуласы.

S = a b жактары а жана b болгон тик бурчтуктун

аянтын табуу формуласы.

S = а2 жактары а болгон квадраттын аянтын табуу

формуласы.

V = abc кырлары a,b жана с болгон тик бурчтуу параллелейипеддин келемун табуу формуласы.

С = 2πr радиусу r ге барабар болгон айлананын

узундугун табуу формуласы.

S = πr2 радиусу r ге барабар болгон тегеректин аянтын

табуу формуласы.

Мисалдарды чыгаруу.

  1. Жактары 7 см жана 4 см болгон тик бурчтуктун периметрии жана аянтын тапкыла.

Чыгаруу: Тик бурчтуктун жактары а=1 см. b=4 см.

Тик бурчтуктун периметрии эсептоо формуласын пайдаланабыз.

Р = 2(а + b)= 2(7 + 4) = 2 · 11 = 22 см

Тик бурчтуктун аянтын табуу формуласы боюнча

S = a b = 7·4 = 28см2

Жообу: 22 см. 28 см2

2. Жактары 10 дм ге барабар болгон квадраттын периметрии жана аянтын тапкыла.

Чыгаруу: Квадраттын периметри Р = 4а формуласы боюнча эсептелет.

Р = 4·10 = 40дм

Квадраттын аянты S = а2 = 102 = 100 дм2

Жообу: 40 дм. 100 дм2





























Сабактын темасы: Озгорулмолуу туюнтмалар темасына карата мисалдарды иштоо

сабактын тиби: алган билимдерди калыптандыруу

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, формулалар доска бор ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

Мисалдарды иштегенди уйронот

Мисалдарды иштегенди уйронсо

Өнүктүрүүчүлүк

Мисал иштоого конугот

Мисал иштоого конугот

Тарбиялык

Математика илиминин маанисин тушунот

Математика илиминин маанисин тушунсо


Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.мисалдарды иштоо

15 мин

1.отулгон Теманын маанисин формуласын доскага жазат.негизги эрежелерди окуучулардан сурайт

Берилген мисалдарды дептерге жазып иштешет.тушунбогон жерин мугалимден сурайт

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды доскага жазат берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.мисал иштоодо бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар.аткарган мисалдарды мугалимге текшертет Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

Конугуулор учун тапшырмалар

1. 7ге болунгондо калдыгы 2 болгон сандарды озгорулмолуу туюнтма турундо жазгыла.

Чыгаруу: 7ге болгондо калдыкта 2 калуучу сандар: 9. 16, 23,... ж.б. сандар болушат. Аларды томонкудой барабардык турундо да жазганга болот.

9=7· 1+2; 16=7· 2+2; 23= 7· 3+2; ....

Демек 7ге болгонде калдыгы 2 болгон сандарды 7·n+2 мында n=1,2,3,... турундегу езгермелуу туюнтма катары жазууга болот.Жообу: 7 n+2 ; n=1,2,3,...

2. а жана bсандарынын у саны менtн болгон кобойтундусунун суммасын туюнтма турунде жаз. Чыгаруу: а менен у тин кобойтундусу ау, в менен у тин кобойтундусу ву, алардын суммасы ау+ву болот. Жообу: ау+ву



бул

.

3) 5х+9 жана 3(2х+1)+5х туюнтмаларынын аныкталуу областын тапкыла Чыгаруу: Бул туюнгмалар бутун туюнтмалар. Бул туюнтмаларынын аныкталуу область! бардык сандар болот. 4) жана туюнтмаларынын аныкталуу областын тапкыла.

Чыгаруу: туюнтмасындагы х=0 туюнтма мааниге ээ болбойт. туюнтмасынын аныкталуу область! нолдон башка бардык сандар. туюнтмасында Зх- 27 болчоктун болумундо жайгашкан. Бул туюнтма мааниге ээ болуш учун Зх -27≠0 болуш керек. Зх- 27=0 тендсмесин чыгарабыз. Зх-27 х=27/3 х=9 Демек туюнтмасынын аныкталуу областы 9дан башка бардык сандар.

5) Эгсрде тик бурчтуктун жактары а) а=7 см жана b=3 см болсо,

б) а=50 дм жана b=28 дм болсо, анын периметрии тапкыла.

Чыгаруу: Тик бурчтуктун периметрин эсептее формуласы Р = 2(а + в).

Демек Р = 2(7 + 3) = 210 = 20см

Р = 2(50 + 28) = 2·78 = 156дм

Жообу: 20 см жана 156 дм

6) Тик бурчтуктун узуну 10 го барабар, туурасы белгисиз.

Бул тик бурчтуктун периметрии жана аянтын табуу формуласын жаз.

Чыгаруу: Бул тик бурчтуктун белгисиз жагын х озгермосу менен белгилейли. Анда а=10, в=х болот.

Тик бурчтуктун периметрии Р = 2(а + в). формуласы боюнча табабыз. Демек Р = 2(10 + х) болот. Жообу: Р = 2(10 + х).

7) Ылдамдыгы 8 км/саат болгон атчан адам 4 саатта канча жолду басып этот, отулгон жолду табуу формуласын жазгыла. Чыгаруу: Ылдамдыкты V, убакытты t жана oтулгoн жолду S'oзгoрмoлoру аркылуу белгилейли.

Анда V= 8 км/саат ; t = 4 саат; S -?

S=8 км/саат ·4 саат=32 км.

Демек oтулгoн жолдун формуласы S= V t болот. Жообу: 32 км жана S= V t.

8) Кырлары а=10, b =6 жана с=8 болгон тик бурчтуу параллелепипсддин коломун тапкыла. Чыгаруу: Параллелепипеддин коломун эсептее формула­сы: V=аЬс.

Демек V=10 ·6· 8 =480 болот. Жообу: 480

9) Радиусу 5 см болгон айлананын узундугун тапкыла. Чыгаруу: Айлананын узундугун эсептее формуласы:

С = 2πr мында π=3,14.

Демек С .= 2 • 3,14 ·5 = 31,4 см Жообу: 31,4см

10) Радиусу 10 дм болгон тегеректин аянтын тапкыла Чыгаруу: Тегерекгин аянтын табуу формуласы: S = πr2 мында π=3,14.

Демек S = πr2 = 3,14 ■ 100 = 3 14дм2 Жообу: 314 дм

Сабактын темасы: формула

сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

Формула деген терминдин маанисин тушунот

Формула деген терминдин маанисин тушунушсо

Өнүктүрүүчүлүк

Формуланы озгортуп тузууну уйронот

Формуланы озгортуп тузууну уйронсо

Тарбиялык

Тушунуктор калыптанат

Тушунуктор калыптанса

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.жаны теманы тушундуруу

15 мин

1.Тема жана максат менен таанышышат

3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат Жаңы тема боюнча фактыларды аргументтештирип айтат

1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат.

2. Окуучулар өз ойлорун ортого салышат


НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды иштеп коргозуп берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет. Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

формула

1.3-аныктама.

Озгорулмолердун арасындагы оз ара коз карандылыкты туюнтуучу барабардык формула деп аталат.

Силер томондогудой формулалар менен мурун эле таанышкансынар.

Р = 2(а + b) жактары а жана b болгон тик бурчтуктун периметрии табуу формуласы.

S = a h жактары а жана h болгон тик бурчтуктун аянтын табуу формуласы.

S = а~ жактары а болгон квадраттын аянтын табуу формуласы.

V = a h c кырлары a,h жана с болгон тик бурчтуу параллелейипеддин келемун табуу формуласы.

С = 2πr радиусу r ге барабар болгон айлананын узундугун табуу формуласы. S = πr2 радиусу г ге барабар болгон тегсректин аянтын табуу формуласы.

Мисалдарды чыгаруу. 1) Жактары 7 см жана 4 см болгон тик бурчтуктун периметрии жана аянтын тапкыла.

Чыгаруу: Тик бурчтуктун жактары а=7см. b=4 см.

Тик бурчтуктун периметрии эсептоо формуласын пайдаланабыз.

Р = 2(а + b) = 2(7 + 4) = 2 ■ 11 = 22 см Тик бурчтуктун аянтын табуу формуласы боюнча S = a h = 7·4 = 28см2 Жообу: 22 см. 28 см'.

2) Жактары 10 дм ге барабар болгон квадраттын периметрии жана аянтын тапкыла.

Чыгаруу: Квадраттын периметри Р = 4а формуласы боюнча эсептелет.

Р = 4·10 = 40дм Квадраттын аянты S = а2 = 102 = 100 дм2 Жообу: 40 дм. 100 дм2.

3) а саны b санынын р% ын тузет. а ны b ны р аркылуу туюнткула.

Чыгаруу: b санынын р% ын табабыз. Ал учун b санын 100ге болуп р санына кебойтобуз. демек а=

Жообу: а = .




























Сабактын темасы: Туюнтмаларды тендеш озгортуу

сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

Тендеш озгортууну уйронушот

Тендеш озгортууну уйронушсо

Өнүктүрүүчүлүк

Туюнтмаларды тендеш озгортууго конугот

Туюнтмаларды тендеш озгортууго конугушсо

Тарбиялык

Математикалык жактан эсеп тоого уйронот

Математикалык жактан эсеп тоого уйронушсо

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.жаны теманы тушундуруу

15 мин

1.Тема жана максат менен таанышышат

2.Доскага илинген плакаттардан кыска түшүндүрмө берилет

3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат Жаңы тема боюнча фактыларды аргументтештирип айтат

1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат.

2. Окуучулар өз ойлорун ортого салышат

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды иштеп коргозуп берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет. Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

1.2. Туюнтмаларды тендеш озгортуу

1.4- аныктама. Озгормонун бардык сан маанилеринде тиешелуу турдо барабар сан маанилерине ээ болгон жана аныкталуу областары бирдей болгон туюнтмалар тендеш барабар деп аталат.

Тендеш барабар туюнтмалардан тузулгон барабардык тендештик деп аталат.

Туюнтманы ага барабар туюнтма менен алмаштыруу тендеш озгортуп тузуу деп аталат.

Кээ бир тендештиктер озгормонун бир же эки мааиисинде гана аткарылат. Мындай тендештиктер тендеме деп аталат.

Тендештик орундалган озгормонун маанилери тендеменин тамырлары деп аталат. 1. а + b = b + а; Кошуунун жана кобойтуунун

a b = b a\ орун алмаштыруу закондору;

а+(b+с)=(a+b)+с;

4. Ь) с = а(Ь с); Топтоштуруу закондору

5. (a+b)c=ac+bc;

6. (a-b)c=ac-bc; Кобойтуунун кошууга жана кемитууго карата болуштуруу закондору.

Жогорудагы аталган закондор, туюнтмаларды тендеш озгортуу болуп эсептелет.

Туюнтмаларды тендеш озгортуудо кашааларды ачуу, жалпы кобойтуучуну кашаанын сыртына чыгаруу, барабардыктын эки жагын тен бир эле санга кобойтуу жана болуу амалдарын аткарууну колдонобуз.

Мисалдарды чыгаруу. 1) Туюнтмаларды тендеш барабар туюнтмага озгортуп тузгуло. а) 5(а+3); б) (a+x)+у; в) 7а+21b г) 6у-1 7+9у; д)20а+10b-15с;

е) а(х-у) - 2ау.

Чыгаруу: а) 5(а+3)=5а+15; б) (а+х)+у=(а+у)+х; в) 7а+216=7(а+36);

г) 6у- 17+9у=15у -17; д) 20а+10b-15с=5(4а+2b-Зс);

е) а(х-у) - 2ау=ах-ау - 2ау=ах-2ау.

2) Туюнтманын маанисин тендеш озгортуу аркылуу тапкыла. 270+540+400+130+60.

Чыгаруу: Кошуунун топтоштуруу законун колдонобуз. 270+540+400+130+60=(270+130)+(540+60)+400=400+600+400= 1400.

3) Тендемелерд и чыгарууда кандай тендеш озгортуп тузуулорду аткарасын?

а) 5(2х-7)= 15 б) 10х-3=7х+18

Чыгаруу: а) 5(2х-7)=15 барабардыктын эки жагын тен 5ке болобуз 2 х -7=15:5,

2 х -7=3, . 2 х =3+7,

барабардыктын эки жагына тен 7 санын кошобуз.

2х=10, х=10:2

барабардыктын эки жагын тен 2 ге болобуз.

х=5

б) 10х-3=7х+18 Барабардыктын бир жагына озгормолорду, экинчи жагына сандарды топтойбуз.

10х-7х=18+3 Зх = 21 х=21:3 х=7

Белгисиз кобойтуучуну табуу эрежесин колдонобуз.

4) Туюнтмаларды крбойтуунун орун алмаштыруу жана топтоштуруу касиеттерин пандаланып жанокойлоткуле. а)7,8х-5; б)61а-3/ в) 0,07x121-



5) Туюнтмаларды тендеш озгорткуло.


Чыгаруу: Болчокторду кыскартууну эсинерге салгыла























Сабактын темасы: Туюнтмаларды тендеш озгортуу темасына карата мисалдарды иштоо

сабактын тиби: алган билимдерди калыптандыруу

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, формулалар доска бор ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

Тендеш озгортууну уйронушот

Тендеш озгортууну уйронушсо

Өнүктүрүүчүлүк

Мисалдарды иштеп такшалышат

Мисалдарды иштеп такшалышса

Тарбиялык

Тактыкка уйронушот

Тактыкка уйронушсо


Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.мисалдарды иштоо

15 мин

1.отулгон Теманын маанисин формуласын доскага жазат.негизги эрежелерди окуучулардан сурайт

Берилген мисалдарды дептерге жазып иштешет.тушунбогон жерин мугалимден сурайт

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды доскага жазат берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.мисал иштоодо бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар.аткарган мисалдарды мугалимге текшертет Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

  1. Туюнтмаларды тендеш барабар туюнтмага озгортуп тузгуло.

а) 7(х-2); б) (х+у)+5;

в) 15с+20b; г) 18x+2y-8x.

Чыгаруу:

  1. Туюнтманын маасинин тендеш озгортуу аркылуу тапкыла.

370+282+300+30+118;

б) 9,03+5.91 + 16+0,97+1,09.

  1. Тендеш туюнтмалар менен алмаштыр.

а )12х + Зх · + 8х - 14; б)3(2а +5)+5(а -2)

чыгаруу :

  1. 9(а-6)+(За-5)=12а-96-5 барабардыгы тендештик боло тургандыгындыгын далилде.

  2. Туюнтманы тендеш озгортуп тузгуло.

а) х2 + ху; в) 5(2а-1) + 3(4а + 7);

б) За + 10b + 4а – 7b; г) 12х - 3(4х -5y) + 9.

Чыгаруу :

16.Кобойтуунун орун алмаштыруу жана топтоштуруу касиеттерин пайдаланып туюнтманы жонокойлоткуло







17) Туюнтманы жонокойлоткуло

.

18.Туюнтмалардын маанисин кайсы барабардыкты колдонуп табууга болот?

Чыгаруу :

















Сабактын темасы: тендештик

сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар:салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

Тендештиктер жонундо тушунук алышат

Тендештиктер жонундо тушунук алышса

Өнүктүрүүчүлүк

Ал боюнча мисалдарды иштей алышат

Ал боюнча мисалдарды иштей алышса

Тарбиялык

Билим алат

Алган билимин колдоно алса


Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.жаны теманы тушундуруу

15 мин

1.Тема жана максат менен таанышышат

3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат

1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат.

2. Окуучулар өз ойлорун ортого салышат


НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды иштеп коргозуп берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет. Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.



Жаны теманын мазмуну

Тендеш барабар туюнтмалардан тузулгон барабардыктар тендештик деп аталат

Мисалы ab=ba (a+b)+c =a+(b+c) (a+b):c=a:c+b:c ж.б.

Томонку барабардыктарды салыштырып айырмачылыктарын карап коробуз

7х-9=12 (b+c)a=ab+ac

Биринчиси тендеме барабардык х тин бир гана маанисинде аткарылат х тин мааниси тендеменин тамыры деп аталат

Экинчиси кощууга карата кобойтууну болуштуруу закону. Ал закон бардык сандар учун аткарылат

Же a b c озгормолорунун каалаган маанисинде барабар болушат мындай барабардыктар тендештик деп аталат

57-мисал берилет. Мында бир нече туюнтманын арасынан тендештиктерди болуп жазыщ керек

ab=ba (a+b)+c =a+(b+c) (a+b):c=a:c+b:c 7*(8*9)=9*8*7 75+5=8*10

туюнтмалары тендештиртер болоорун болуп жазабыз

58-иш . 8(х-у)-(2-х)=9х-8у-2 барабардыгы тендештик болоорун далилде

Ал учун булл барабардыктын сол жагын жонокойлотобуз

8(х-у)-(2-х)=9х-8у-2

8х-8у-(2-х)= 9х-8у-2

8х-8у-2+х=9х-8у-2

9х-8у-2=9х-8у-2 демек эки жагы тен болоору далилденди

59-ишти дагы ушундай эле жол менен корсотуп беруу менен томонку эрежеге ынанабыз

Эгер барабардыктын бир жагын жонокойлотуп озгортуудон экинчи жагына окшош болсо анда барабардык тендеш болот

Эгер барабардыктын эки жагын тен тендеш озгортуудо бирдей туюнтма келип чыкса ал барабардык тендеш болот.

Уйго тапшырма: 60-63-иш


















Сабактын темасы: тендештик темасына карата мисалдарды иштоо

сабактын тиби: алган билимдерди калыптандыруу

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, формулалар доска бор ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

тендештик темасына карата мисалдар ды иштей алышат

тендештик темасына карата мисалдар ды иштей алышса

Өнүктүрүүчүлүк

Конугуулорду иштеп билимдери калыптанат

Конугуулорду иштеп билимдери калыптанса

Тарбиялык

Тактыкка тырышчаактыкка тарбияланышат

Тактыкка тырышчаактыкка тарбияланышса


Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.мисалдарды иштоо

15 мин

1.отулгон Теманын маанисин формуласын доскага жазат.негизги эрежелерди окуучулардан сурайт

Берилген мисалдарды дептерге жазып иштешет.тушунбогон жерин мугалимден сурайт

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды доскага жазат берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.мисал иштоодо бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар.аткарган мисалдарды мугалимге текшертет Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

1) р2+рq туюнтмасына тендеш туюнтма туз

р2+рq =р(2+q)

2) 2а +4b +3a +6b туюнтмасына тендеш туюнтма туз

2а +4b +3a +6b = a(2+3) + 2b(2+3)= (2+3) +2ab

3) туюнтмаларды кобойтуунун ордун алмаштыруу жана топтоштуруу касиетин пайдаланып жонокойлот

А) -8.9а ·2 = -17.8а

б) 76b ·15·t = 1140bt

в) 0.65х · = =

г)8.18·n·4.6m =37.628nm

д) =

е)- = -65х

4) туюнтмаларды тендеш озгорт

А) 35(х-у) =35х-35у

Б) (а-7b) ·5 = 5а-35b

В) -32(7а-3b+11) = -234а+96b-352

Г) 3.5·(-35р+45q-3c) =122.5p + 157.5q-10.5c

А) болот б) болот в) болот г) болбойт

А) жок б) жок в) ооба г) ооба



Уйго тапшырма № 69-70-конугуу






Сабактын темасы: натуралдык корсоткучтуу даража

сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

Даража жонундо тушунук алышат

Даража жонундо тушунук алышса

Өнүктүрүүчүлүк

Анын касиеттерин билип мисал иштей алышат

Анын касиеттерин билип мисал иштей алышса

Тарбиялык

Тырышчаактыкка тактыкка тарбияланат

Тырышчаактыкка тактыкка тарбияланышса


Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.жаны теманы тушундуруу

15 мин

1.Тема жана максат менен таанышышат

2.Доскага илинген плакаттардан кыска түшүндүрмө берилет

3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат Жаңы тема боюнча фактыларды аргументтештирип айтат

1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат.

2. Окуучулар өз ойлорун ортого салышат


НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды иштеп коргозуп берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет. Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

  1. -аныктама.

Ар бири а га барабар болгон n кобейтуучулордун кобөйтундусу а озгөрмосунун п - даражасы дсп аталат.

a a a...= an формуласы менен белгиленет.

Мында а — даражанын негизи, п — даража корсоткуч, натуралдык сан. аn - даража, а нын п - даражасы деп окулат.

Мисал. х-х тин 1-даражасы.

У2 - у тин 2-даражасы, у тин квадраты

b3 - bнын 3-даражасы, b нын кубу.

С7 —с нын 7-даражасы.

1.Кебейтундуну даража турунде жазгыла.

а) 9 • 9 • 9 • 9 • 9; в) с с- с...с;

б) х• х• х • х • х • х; 27

г) b b -b...b.

Чыгаруу: а) 9-9-9-9-9 = 95; в) с-с-с...с = с27;

б) хххххх = х6; г) b b b...b = bk.

  1. Кебейтундулорду даража турунде жазып, маанилерин тапкыла.

а) 5-5-2; в) 4-3-4-3-4-3;

б) (-0,2) (-0,2) (-0,2); г )2-2-2-2-5-5.

Чыгаруу а) 5 - 5 - 2 = 52 - 2 = 25 - 2 = 50.

б) (-0,2) (-0.2) (-0,2) = (-0,2)4 = -0,008.

в) 4 -3-4- 3-4-3 = 433 = 64 -27 = 1728.

г) 2-2-2-2-5-5 = 24-52 = 16-25 = 400.



3) Тецдемелерди чыгаргыла


5 2

в) —х + 15х = 80- — х;

7 7

а) 32 +7х = 5х + 25; б) 23х - 5 2 - 2х = 72;

16х=80, , х=80:16

Чыгаруу: х=5

а) З2 + 7х = 5х + 25 ,

9+7х=5х+25

7х -5х=25-9

2х=16, , х=16:2

х=8.

.

б) 23 х - 5 2 -2 х = 72, г) Зх = 24•

8х-25 - 2х=49 Зх = 24 •

6х=49+25, Зх = 24•

6х=74, Зх=1. Х=1/3

х=74:6,


Уйго тапшырма № 6-маселе

Сабактын темасы: темасына карата мисалдарды иштоо

сабактын тиби: алган билимдерди калыптандыруу

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, формулалар доска бор ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк



Өнүктүрүүчүлүк



Тарбиялык




Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.мисалдарды иштоо

15 мин

1.отулгон Теманын маанисин формуласын доскага жазат.негизги эрежелерди окуучулардан сурайт

Берилген мисалдарды дептерге жазып иштешет.тушунбогон жерин мугалимден сурайт

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды доскага жазат берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.мисал иштоодо бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар.аткарган мисалдарды мугалимге текшертет Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.







Сабактын темасы: даражалардын касиеттери

сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

Даражалардын касиеттерин аныктап билишет

Даражалардын касиеттерин аныктап билишсе

Өнүктүрүүчүлүк

Касеттерди билуу мн мисалдарды иштей алышат

Касеттерди билуу мн мисалдарды иштей алышса

Тарбиялык

Тактыкка уйронушот

Тактыкка уйронушот


Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.жаны теманы тушундуруу

15 мин

1.Тема жана максат менен таанышышат

2.Доскага илинген плакаттардан кыска түшүндүрмө берилет

3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат Жаңы тема боюнча фактыларды аргументтештирип айтат

1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат.

2. Окуучулар өз ойлорун ортого салышат


НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды иштеп коргозуп берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет. Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.



Даражалардын касиеттери

Корсоткучу I болгон ар кандай даража анын негизине барабар.

Мисалы: 5=5; (-3)=-3 а = а

2. Ар кандай сандын нелунчу даражасы 1 ге барабар.

Мисалы: 70 = 1; (-10)0 = 1 х1 = 1 у 1= 1

3. Каалагандай он сандын натуралдык даражасы он сан болот, б.а. а0 болсо жана n-натуралдык сан болсо аn 0 болот.

Мисалы: 52 = 25 0 З4 = 81 0 23 = 8 0

4 .Терс сандын жуп керсеткучтуу даражасы он сан, ал эми терс сандын так керсеткучтуу даражасы терс сан болот. б.а. а0 болсо жана n жуп сан болсо аn 0 болот. а 0 болсо жана n так сан болсо аn0 болот.


Мисалы: (-3)2 =90; (-10)4 = 100000 (-2 )3 = - 8 4 = -64 0;

2.3. Даражалар менен болгон амалдар.

Натуралдык даражалардын кобейтундусу

Теорема1: Негиздери бирдей болгон даражалардын кобейтундусу, корсоткучу кебойтуучулердун керсоткучторунун суммасы болгон даражага барабар: аm аn = аm+n

Эскертуу: Теоремалар далилдоесуз берилет.

Мисалы: З42 = 34+2 =36 ; х3 • х5 = х 3+5= х8

Натуралдык даражаларды болуу.

Теорема 2: Негиздери бирдей болгон даражалардын тийиндиси, керсоткучу белунуучу менен белучунун айырмасы болгон даражага барабар: аm : аn = а т-n мында тп

Мисалы: 79 : 76 = 7 9-6 = 73; b10: b8 = b 10-8 = b 2

Кобойтундуну даражага кеторуу

Теорема 3; Ар кандай а жана b сандары учун а b кобойтундусунун n- натуралдык даражасы ошол а жана b сандарынын п корсоткучтуу даражаларынын кобойтундусуно барабар:

b)n = аnbn

Мисалы: (3·17)5 =35·175 (х ·y)10 = х 10·у 10

Даражаны даражага которуу

Теорема 4; Каалагандай аm даражасынын п - даражасы, корсоткучу т жана п дин кобойтундусу болгон а нын даражасына барабар:

m)n = аmn

Мисалы: (52 )4 = 5 2·4 = 58 ; (х7 )3 = х 21

Болчокту даражага которуу Теорема 5: Каалагандай — болчогунун (b≠0) п натуралдык b даражасы, бсрилген болчоктун алымынын жана болумунун n- даражаларынын тийиндисине барабар:

(

Мисалы: ( (















Сабактын темасы: Даражалардын касиеттери темасына карата мисалдарды иштоо

сабактын тиби: алган билимдерди калыптандыруу

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, формулалар доска бор ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

Даражалардын касиеттери темасына карата мисалдарды иштей алышат

Даражалардын касиеттери темасына карата мисалдарды иштей алышса

Өнүктүрүүчүлүк

Билимдери калыптанат

Билимдери калыптанышса

Тарбиялык

Тактыкка тырышчаактыкка уйронушот

Тактыкка тырышчаактыкка уйронушсо


Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.мисалдарды иштоо

15 мин

1.отулгон Теманын маанисин формуласын доскага жазат.негизги эрежелерди окуучулардан сурайт

Берилген мисалдарды дептерге жазып иштешет.тушунбогон жерин мугалимден сурайт

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды доскага жазат берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.мисал иштоодо бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар.аткарган мисалдарды мугалимге текшертет Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.







Миса лдарды чыгаруу 1) Кобойтундуну даража турундо жазгыла.

а) 5 ·5 ·5 ·5· 5· 5 = 56 ; в) (-3 )(-3 )(-3 )(-3 )(-3 ) = ( 3)5:

чыгаруу :

2) Туюнтмалардын маанилерин таркыла.


а) 52 ·3·3°; б) (-2 )4 · (-3 )5 в) (-5)0 ·72 · (-2)5; г) 4 2 · (-З)4 • 17°.


Чыгаруу: а) 52· 3·3° = 25·3·1 = 75;

б) (—2)4 • (—3)3 = 16 · (—27) = —432;

в) (-5)0 ·72 · (-2)5 =1·49· (-32)=-1568

г) 42 · (-3)4· 170 = 16·81·1 = 1296;


3) Даражалардын кобойтундусун тапкыла.

а) 23 ·2 0·2 4 б) (-3)2· (-3) · (-3)5 в ) 7 2 -7°-7 г) 5 °·5 2 ·5

Чыгаруу: а) 23 ·2 0·2 4 = 2 3+0+4 = 27 = 128

б) (-3)2 · (-3) · (-3)5 =(-3)8 =6561

в) 7 2· 7 0 ·7 = 7 2+0+1 = 7 3 = 343

г) 5° ·52 · 5 = 53 = 125


4) Туюнтмалардын маанисин тапкыла.

а) З17 :3 15; б) 7 3· 7 3 ·78 ;

в) (9 · 9 • 9 • 9 ): 9 2 ; г) ( а 3 • а 4 ) : а7 .

Чыгаруу:

а) а17 :3 15 = 3 17-15 = 3 2 = 9

б) 7 5· 7 3 : 7 8 = 7 8 : 7 8 = 7 8-8 = 7 0 = 1

в) ( 9· 9 · 9· 9 ) : 9 2 = 94 : 9 2 = 9 4'- 2 = 9 2 =81

г)











Сабактын темасы: Даражалардын касиеттери темасына карата мисалдарды иштоо

Сабактын тиби: алган билимдерди калыптандыруу

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, формулалар доска бор ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

Даражалардын касиеттери темасына карата мисалдарды иштей алышат

Даражалардын касиеттери темасына карата мисалдарды иштей алышса

Өнүктүрүүчүлүк

Билимдери калыптанат

Билимдери калыптанышса

Тарбиялык

Тактыкка тырышчаактыкка уйронушот

Тактыкка тырышчаактыкка уйронушсо


Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.мисалдарды иштоо

15 мин

1.отулгон Теманын маанисин формуласын доскага жазат.негизги эрежелерди окуучулардан сурайт

Берилген мисалдарды дептерге жазып иштешет.тушунбогон жерин мугалимден сурайт

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды доскага жазат берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.мисал иштоодо бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар.аткарган мисалдарды мугалимге текшертет Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.


5 Туюнтманы тендеш озгортуп тузгуло

а)(7·11)3 ; в) (23 • З3): 62; б) 155·25 ; г) г) (-3)·2)

Чыгаруу.

а) (7·11) 3 = 73 ·113:

б) 15s ·25 = (15 ·2)5 = 305;

в) (23 • З3): 62 = (2· 3)3 : 62 = 6 : 62 = 62 = 6;

г) ((-3)·2)3 = (-3)3 -23’ = -27 -8





6.Тиешелуу амалдарды аткар.

Чыгаруу:

7) Болчокторду даражага котор.






Уйго тапшырма № 31-32-конугуу












Сабактын темасы: 2-болумго карата мисалдарды иштоо

сабактын тиби: алган билимдерди калыптандыруу

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, формулалар доска бор ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

Конугуулор учун тапшырмаларды иштей алышат

Конугуулор учун тапшырмаларды иштей алышса

Өнүктүрүүчүлүк

Билим билгичтиктери калыптанат

Билим билгичтиктери калыптанса

Тарбиялык

Белгилуу олчомдо билим алуу менен тырышчаак токтоо болушат

Белгилуу олчомдо билим алуу менен тырышчаак токтоо болушса

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.мисалдарды иштоо

15 мин

1.отулгон Теманын маанисин формуласын доскага жазат.негизги эрежелерди окуучулардан сурайт

Берилген мисалдарды дептерге жазып иштешет.тушунбогон жерин мугалимден сурайт

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды доскага жазат берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.мисал иштоодо бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар.аткарган мисалдарды мугалимге текшертет Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.


19.Туюнтманы даража турундо жазгыла

20.Туюнтмаларды кобойтундулордун жана болчоктордун даражасы турундо жаз

21.Туюнтмалардын маанисин тапкыла.

22.Туюнтмаларды негизи 3 болгон даража турундо жазгыла











Сабактын темасы: 2-болумго карата мисалдарды иштоо

сабактын тиби: алган билимдерди калыптандыруу

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, формулалар доска бор ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

Конугуулор учун тапшырмаларды иштей алышат

Конугуулор учун тапшырмаларды иштей алышса

Өнүктүрүүчүлүк

Билим билгичтиктери калыптанат

Билим билгичтиктери калыптанса

Тарбиялык

Белгилуу олчомдо билим алуу менен тырышчаак токтоо болушат

Белгилуу олчомдо билим алуу менен тырышчаак токтоо болушса

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.мисалдарды иштоо

15 мин

1.отулгон Теманын маанисин формуласын доскага жазат.негизги эрежелерди окуучулардан сурайт

Берилген мисалдарды дептерге жазып иштешет.тушунбогон жерин мугалимден сурайт

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды доскага жазат берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.мисал иштоодо бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар.аткарган мисалдарды мугалимге текшертет Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

23.Тиешелуу амалдарды аткар

24.Болчокторду даражага котор

25.Туюнтмаларды жонокойлотуп, маанилерин эсептегилс.

26.Туюнмаларды жонокойлоткуло









Сабактын темасы: 2-болумго карата мисалдарды иштоо

сабактын тиби: алган билимдерди калыптандыруу

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, формулалар доска бор ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

Конугуулор учун тапшырмаларды иштей алышат

Конугуулор учун тапшырмаларды иштей алышса

Өнүктүрүүчүлүк

Билим билгичтиктери калыптанат

Билим билгичтиктери калыптанса

Тарбиялык

Белгилуу олчомдо билим алуу менен тырышчаак токтоо болушат

Белгилуу олчомдо билим алуу менен тырышчаак токтоо болушса

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.мисалдарды иштоо

15 мин

1.отулгон Теманын маанисин формуласын доскага жазат.негизги эрежелерди окуучулардан сурайт

Берилген мисалдарды дептерге жазып иштешет.тушунбогон жерин мугалимден сурайт

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды доскага жазат берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.мисал иштоодо бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар.аткарган мисалдарды мугалимге текшертет Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.





Сабактын темасы: 2-болумго карата мисалдарды иштоо

сабактын тиби: алган билимдерди калыптандыруу

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: салттык жана интерактивдуу

Сабактаколдонулуучукаражаттаржанаматериалдар: окуу китеби, формулалар доска бор ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

Конугуулор учун тапшырмаларды иштей алышат

Конугуулор учун тапшырмаларды иштей алышса

Өнүктүрүүчүлүк

Билим билгичтиктери калыптанат

Билим билгичтиктери калыптанса

Тарбиялык

Белгилуу олчомдо билим алуу менен тырышчаак токтоо болушат

Белгилуу олчомдо билим алуу менен тырышчаак токтоо болушса

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу

3 мин

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.уй тапшырмасын текшеруу

5мин

уй тапшырмасын текшерет ал боюнча баалайт

1.уй тапшырмасын корсотушот

Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.


НК 1

НК 2


ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.мисалдарды иштоо

15 мин

1.отулгон Теманын маанисин формуласын доскага жазат.негизги эрежелерди окуучулардан сурайт

Берилген мисалдарды дептерге жазып иштешет.тушунбогон жерин мугалимден сурайт

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК2

ПК 3


Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разминка

НК 2



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15

Темага ылайык бир нече мисалдарды доскага жазат берет

Мисалдарды иштешет тушунбогонун сурашат.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

6мин

1.мисал иштоодо бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Окуучулар.аткарган мисалдарды мугалимге текшертет Уй тапшырмасын кундолукко жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!