Матеріал підготував:
Попов Дмитро Сергійович
Тема: Гумористичне й сатиричне зображення. Жанрова різноманітність гумористичних творів. Велика роль гумору в житті українців.
Мета:
навчальна: подати відомості про жанри гумористичних творів, їхні особливості та роль у житті українців;
розвивальна: формувати вміння виявляти й коментувати прихований зміст гумористичних творів, виокремлювати основну думку, пояснювати алегоричні образи;
виховна: формувати життєстверджувальні, оптимістичні настрої, уміння тактовно реагувати на іронію й гумор, виховувати самокритичний погляд.
Методично-дидактичне забезпечення: таблиця «Жанрова різноманітність гумористичних творів», роздатковий матеріал, музичні записи коломийок, підручник (О.М.Авраменко – К.: Грамота, 2014.)
Хід уроку
І . Етап орієнтації
Поетична хвилинка
Сміх людський - чудесна штука,
Він мистецтво і наука,
Він - в житті і для життя.
Із потворного й дурного
Посміятися не гріх.
Добрий сміх не б'є, не мучить,
Він на світі жити учить.
Павло Глазовий
ІІ. Етап цілепокладання
У житті кожної людини є моменти радості й суму. Потрібно вчитися керувати своїми емоціями, а коли на серці тяжко – піднімати собі настрій.
А допоможе нам у цьому гумор. Лікарі впевнені, що людина, яка сміється, жартує, довше живе і менше хворіє. Нелегкою була й доля українського народу. Вистояти у скрутну хвилину йому допомагало почуття гумору. Що ж таке гумор, що означає мати почуття гумору? Про це та багато іншого ми дізнаємося, коли будемо активно працювати на уроці.
Як ви розумієте епіграф нашого уроку?
Сміх – це сонце: воно проганяє зиму з людського оличчя
Виктор Гюго
ІІІ . Етап проектування
1.Бесіда з учнями.
2. Вправа «Створи асоціацію»
3. Робота з таблицею «Жанрова різноманітність гумористичних творів»
4. Робота з підручником.
5. Робота з жанрами комічного.
ІV. Етап організації виконання плану
1. Бесіда з учнями
1) Яке значення має усмішка в житті людини?
2) Чи варто людині мати почуття гумору?
3) Який буває сміх?
4) Що означає злий сміх?
5) Яким повинен бути сміх над людиною, щоб вона з нього не образилася?
6) У чому, на вашу думку, виховне значення сміху?
2. Робота в зошиті. Вправа «Створи асоціацію»
Г - гарний;
У - усмішка, успіх;
М - молодість, мистецтво;
0 - образність, обережність, образа;
Р - радість, регіт, розум.
С - світлий, сила;
М - мудрість, музика;
І - інтелігентність;
X - хороший, хоробрий, хитрий.
3. Робота з таблицею «Жанрова різноманітність гумористичних творів»
Гумор — це зображення життя в доброзичливому, жартівливому плані. Гумор не має на меті засудити людські пороки. Сатира — це твори різних жанрів, у яких у гострій формі викриваються негативні суспільні явища. Завдання — висміяти порочні вчинки, низькі спонукання, потворні прояви соціальних конфліктів. |
Жанрова різноманітність гумористичних творів |
Анекдот | Байка | Усмішка |
жанр фольклору — коротка жартівлива розповідь про якийсь цікавий життєвий випадок із несподіваним і дотепним закінченням. | невеликий, здебільшого віршований повчально-гумористичний чи сатиричний твір з алегоричним змістом, у якому людське життя відтворено або в образах тварин, рослин і речей, або зведено до простих і умовних стосунків. | різновид фейлетону та гуморески, введений в українську літературу Остапом Вишнею |
Гумореска | Співомовка | Фейлетон |
невеликий віршований, прозовий чи драматичний твір із комічним сюжетом, відмінний від сатиричного твору легкою, жартівливою тональністю | короткий віршований ліро-епічний твір, часто побудований на якомусь народному анекдоті, приказці або казковому мотиві. | художньо-публіцистичний жанр літератури, в основі якого лежать реальні факти, зображені в сатиричному або гумористичному плані |
4. Робота з підручником
Прочитайте вступну статтю в підручнику (с. 232) та складіть до неї запитання.
5. Робота з жанрами комічного
Учитель. Треба любити людину. Більше, ніж самого себе. Тоді тільки ти маєш право сміятися. І тоді людини разом із тобою буде сміятися… із себе, із своїх якихись хиб, недоліків тощо. І буде такий дружний, хороший сміх… Той сміх, що не ображає, а виліковує, виховує людину, підвищує… (Остап Вишня.)
5.1 Виступ юних акторів – декламування анекдотів про шкільне життя (випереджаюче завдання)
Учитель. Яскріє гумором усна народна творчість: «Ось вам, дядьку, шапка й рукавиці, - гуляйте у нас ще!»; «Не плач, небого, що йдеш за нього, - нехай плаче він, що бере тебе в дім!»
Український народ створив безліч жартівливих пісень, коломийок, каламбурів… У добрий час і в годину лихоліття сміх не залишав наш люд.
5. 2 Виконання групою учнів української жартівливої пісні «Ой під вишнею, під черешнею»
Ой під вишнею,
Під черешнею
Стояв старий з молодою,
Як із ягодою.
І просилася,
І молилася:
– Пусти мене, старий діду,
На вулицю погулять!
– Ой і сам не піду,
І тебе не пущу,
Бо ти мене, старенького,
Покинути хочеш.*
Куплю тобі хатку,
Іще сіножатку,
І ставок, і млинок,
І вишневенький садок!
– Ой не хочу хатки,
І ні сіножатки,
Ні ставка, ні млинка,
Ні вишневого садка!
Ой ти, старий дідуга,
Ізогнувся, як дуга,
А я молоденька,
Гуляти раденька!
Ой ізгиньте, пропадіте,
Всі старії кості,
Не сушіте, не крушіте
Мої молодості!
Ти в запічку: кахи-кахи,
Я з молодим: хихи-хихи.
Ой ти все спиш, а я плачу,
Тільки літа марно трачу!
5. 3 Бесіда за змістом твору.
- Кого висміює народ у пісні? (Влучно й дотепно пісня висміює підстаркуватого невдаху-залицяльника до молодої вродливої дівчини.)
Учитель. Сміх лікує нервові стреси, продовжує наше життя. Уміння людини посміятися із себе покращує настрій, зменшує неприємності. Почуття гумору допомагає долати труднощі і негаразди в нашому проблематичному житті. Гумор – добрий сміх. Він перейнятий приязню і людинолюбством. Жарт, дотепне слово часто впливають на людей дужче, ніж будь- які повчання.
5. 4 Практикум із виразного читання.
Учні читають вірш П.Глазового за ролями «Кухлик»
Дід приїхав із села, ходить по столиці.
Має гроші - не мина жодної крамниці.
Попросив він:
- Покажіть кухлик той, що з краю.-
Продавщиця:
- Что? Чево? Я нє панімаю.
Кухлик люба покажіть, той, що з боку смужка.
- Да какой же кухлік здесь, єслі ето кружка.-
Дід у руки кухлик взяв і нахмурив брови:
- На Вкраїні живете й не знаєте мови.-
Продавщиця теж була гостра та бідова.
- У меня єсть свой язик, ні к чему мне мова.-
І сказав їй мудрий дід:
- Цим пишатися не слід,
Бо якраз така біда в моєї корови:
Має, бідна, язика і не знає мови.
5. 5 Бесіда за змістом твору.
- Кого висміює дідусь у гуморесці «Кухлик»? (Кмітливий україномовний дідусь висміює тих, хто живе в Україні, але нехтує українською.)
- До чого нас закликає у своєму творі П.Глазовій? (Через гуморески хотів заохотити всіх говорити державною українською мовою.)
Учитель. Для кожної людини рідне слово – цілий світ. А пісня – співочий світ. То ж послухаймо коломийки (прослуховування записів коломийок)
V. Контрольно-оцінювальний етап
1. «Мікрофон»: Що я нового дізнався на уроці? Що було найцікавішим?
2. Самооцінювання. Визначення 2-3 найактивніших учнів.
VІ. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про Л.Глібова.
Вивчити конспект.
Підсумок уроку
Не забувайте, що сміх допомагає не тільки в скрутному становищі, він прикрашає нам життя. Мати почуття гумору, вдало висловити власну думку, використавши влучний жарт, – це талант. Але постаратися оволодіти дотепним художнім словом може кожен. Тому вивчайте багату спадщину національного гумору, що створена цілими поколіннями чудотворців українського сміху. Бажаю вам успіхів!