Просмотр содержимого документа
«"Көпмүшені бірмүшеге көбейту"»
Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты : 7.2.18. Көпмүшені бірмүшеге көбейту
Бөлім: 7.2.18 Көпмүшені бірмүшеге көбейту
Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика және терминология
-Көпмүше;
-Бірмүше;
-Бірмүшенің дәрежесі;
-Көпмүшені бірмүшеге көбейту;
Диалогқа( жазылымға қажетті тіркестер)
-Көпмүшені бірмүшеге көбейту үшін ....
-Көпмүше мен бірмүшенің коэффиценттерін...
-Дәреженің қасиеттері пайдаланып ...
-Көпмүшенің әрбір мүшесін
-Бірмүшеге көбейтеді
-Көпмүшені стандарт түрге келтіреді .
Сабақтың мақсаты :
Оқушылар таңбалар ережесін ескере отырып ,дәреженің қасиетін,көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып көпмүшені бірмүшеге көбейтуді үйренеді.
Бағалау критериі :
Көпмүшені бірмүшеге көбейту үшін таңбалар ережесін біледі.
Үлестірімділк қасиеті бойынша түсінеді.
Ережені пайдаланып есептер шығаруды.
Пәнаралық байланыс:
Математикалық логика,информатика және қазақ тілі.
Құндылықтарға баулу:
Білім беру мен тәрбиелеу, жауапкершілікке, ынтымақшылыққа, іздемпаздылыққа баулу. Үздіксіз білім алу.
Алдыңғы бөлім :
Оқушылар көпмүшелерді қосу және азайтуды, жақшаларды ашуды және дәреженің қасиеттерін біледі.
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал туғызу
« Тақырыпты жасыру » әдісі.
Сабақ тақырыбының әріптерінің орны ауыстырылып жазылады. «енімүшкөп брі үшемге йтукөб» (оқушылар шешімін табады)
А
1
2
Л
В
3
Ы
І
С
А
4
Р
Б
Д
Ш
Қ
С
Т
Ң
М
Н
Ұ
Е
Ғ
В2, С1, А2, С2, А2 - В2, В1, А1, В1, В4 В4, С4, Д4, А2, В4
Жүсіп Баласұғынның білім туралы сөз тіркесін оқи аласыздар (Барлық істің басшысы - білім мен ұғым )
1. Достық атмоферасын құрады. Шығармашылық ойларға жетелейді.
2.Назар аударады тұрақтандырады.
Тапсырма №1
Көбейтуді орында .
Белгісіз мүшесін табу :
ах 3 + вх 2 -сх = *** (ах 2 +вх -с )
7х 6 у 2 -8х 4 у 3 +9х 5 у 4 =х 4 у 2 (***– 8х 4 у+9ху 2 )
у 3 -4у 2 +у-4= (у-4 ) (у 2 + ***)
2 х (3 а ²+ 2 а )
-7 а (7а 4 – 3 в )
(а 2 - 4 в ) х 7
Көбейтіндіні тап ?
Өрнекті ықшамда
А+ В+ С
3 х + 2у -4
1 топқа
2 топқа
6х*(2х-1 ) – 7х
2 (5х-4у+1)3 (3х-3у+1)
а+в+с- (а-в-с)
7 (2а+5в)-5 (3в-4а)
8(3х-2у)- 7(у+х)
-2 (а-3 в)+3 (в-2а)
7х
m
Ке рі байланыс :
Тақтадағы сөйлемді аяқта
Мен мынаны білдім:
Маған қызық болғаны :
Маған қиын болғаны
Оқудың белсенді
әдіс - тәсілдері
«Тақырыпты жасыру» әдісі.
«Миға шабуыл» әдісі
«Тақтадағы сөйлемді аяқта» әдісі
Саралау
Логикалық есептер
Дамыта отырып оқыту
Деңгейлік тапсырма
Қалыптастырушы бағалау
“ Смайлик”
“ Бағдаршам” әдісі
Оқушылар ережелерді математикалық тілде дұрыс айтып, күтілген нәтижелерді тапсырмалардың дұрыс орындалуына деңгейлік жаттығулар орындайды. Оқушылардың тапсырмаларын саралау арқылы окушылардың қажеттілігін қанағаттандыратын жаттығулар ретімен орындап оқушыларға өзара байланыс арқылы бірмүшені көпмүшеге көбейтіп есептерді шығарады.Өз беттерімен жұмыс істей алады.