“______”___________20____ -жыл ОББ текшердим: ______________ | | |
Предмет | Математика | 4 -класс | IIIчейрек | № |
Сабактын темасы: Нъл менен аяктаган санга жазуу т\р\ндъ бъл\\
Негизги компетенттүүлүктөр: 1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) | Предметтик компетенттүүлүктөр: 1. Эсептөө (ПК 1) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2) 3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3) 4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4) |
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,
тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Окуучулар нөл менен аяктаган санга жазуу т\р\ндъ бъл\\н\ билишет; | Окуучулар нөл менен аяктаган санга жазуу т\р\ндъ бъл\\н\ билишсе; |
Өнүктүрүүчүлүк | Окуучулар нөл менен аяктаган санга жазуу т\р\ндъ бъл\\гъ карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат; | Окуучулар нөл менен аяктаган санга жазуу т\р\ндъ бъл\\гъ карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса; |
Тарбиялык | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет. | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе. |
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен тааныштырат. 2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт. 3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет. | 1. Тема жана максат менен таанышат. 2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат. 3. Тема боюнча түшүнүк алышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Разряддарга мисал айтышат. | НК 2 | | |
4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-25’ | | НК 1 НК 2 | ПК 2 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет:№169;№170; 4.Баалоо | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 2 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
— 7940|40 — 6780|90
40 |198 63 |75
—394 —48
360 45
_340 30 — калд.
320
20 — калд.
— 47350|60 — 23070|40
420 |789 200 |576
—535 —307
480 280
_550 _270
540 240
10 — калд. 30 — калд.
1 вагондогу көмүр | Вагондордун саны | Баары |
60 т | ? канчага ? көп? | 3600 т |
90 т | 3600 т |
1) 3600 : 60 = 360 : 6 = 60 в. − 60 т жөнөтүштү
2) 3600 : 90 = 360 : 9 = 40 в. − 90 т жөнөтүштү
3) 60 − 40 = 20 вагонго көп.
Жообу: 60 тонналыктан 20 вагонго көп керектелди.
Ылдамдык | Убакыт | Аралык |
? | 8 мүн | 96 км |
2 км ге | 40 мүнөт | ? км |
1) 96 : 8 = 12 км/мин–самолеттун ылдамдыгы;
2) 12 + 2 = 14 км/мин–самолеттун жаңы ылдамдыгы;
3) 14 • 40 = 560 км
Жообу: Самолет 40 мүнөттө 560 км аралыкты учуп өтөт.
— 48900|80 Проверка:
48 |611 ×611
—90 80
80 48880
_100
80 48880 + 20 = 48900
20 — калд.
“______”___________20____ -жыл ОББ текшердим: ______________ | | |
Предмет | Математика | 4 -класс | III чейрек | № |
Сабактын темасы: Нъл менен аяктаган санга жазуу т\р\ндъ бъл\\
Негизги компетенттүүлүктөр: 1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) | Предметтик компетенттүүлүктөр: 1. Эсептөө (ПК 1) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2) 3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3) 4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4) |
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,
тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Окуучулар нөл менен аяктаган санга жазуу т\р\ндъ бъл\\н\ билишет; | Окуучулар нөл менен аяктаган санга жазуу т\р\ндъ бъл\\н\ билишсе; |
Өнүктүрүүчүлүк | Окуучулар нөл менен аяктаган санга жазуу т\р\ндъ бъл\\гъ карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат; | Окуучулар нөл менен аяктаган санга жазуу т\р\ндъ бъл\\гъ карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса; |
Тарбиялык | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет. | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе. |
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен тааныштырат. 2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт. 3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет. | 1. Тема жана максат менен таанышат. 2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат. 3. Тема боюнча түшүнүк алышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | — 22200|300 — 55800|600 2100 |74 5400 |93 —1200 —1800 1200 1800 0 0 — 34400|400 — 47600|700 3200 |86 4200 |68 —2400 —5600 2400 5600 0 0 — 121500|500 — 276800|800 1000 |243 2400 |346 —2150 —3680 2000 3200 _1500 _4800 1500 4800 0 0 | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | НК 2 | | |
4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-25’ | 6739|80 — 4193|50 640 |84 400 |83 —339 —193 320 150 19 — калд. 43 — калд. — 289460|700 — 350525|400 2800 |413 3200 |876 —946 —3052 700 2800 _2460 _2525 2100 2400 360 — калд. 125 — калд. | НК 1 НК 2 | ПК 2 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет:№118;№119; 4.Баалоо | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 2 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
Чыгаруу:
1) 475 + 425 = 900 к. − баары
2) 3600 : 900 = 4 кг – бир кирпичтин салмагы
3) 4 • 475 = 1900 кг – кызыл кирпичтин салмагы
4) 4 • 425 = 1700 кг – ак кирпичтин салмагы
Жообу: 1900 кг – кызыл кирпичтин салмагы, 1700 кг – ак кирпичтин салмагы.
Чыгаруу:
1) 1900 + 1700 = 3600 кг – бардык кирпичтин салмагы
2) 3600 : 900 = 4 (кг) – бир кирпичтин салмагы
3) 1900 : 4 = 475 к. – кызыл кирпичтин саны
4) 1700 : 4 = 425 к. – ак кирпичтин саны
Жообу: кызыл кирпичтин саны – 475, ак кирпичтин саны – 425.
1) 15 + 10 = 25 км/ч
2) 25 • 1 = 25 км – 1 саатттагы аралык
3) 25 • 2 = 50 км - 2 сааттагы аралык
4) 25 • 3 = 75 км – 3 сааттагы аралык
Жообу: 1 сатта 25 км, 2 саатта 50 км, 3 саатта 75 км аралыкта алыстайт.
586 • 10 • 7 = 586 • 70
586 • (10 • 7) = 586 • 70
586 • 70 = 586 • 70
36 • 800 = 36 • 8 • 100
36 • 800 = 36 • (8 • 100)
36 • 800 = 36 • 800
1200 : 20 1200 : 100 : 2
120 : 2 12 : 2
900 : 10 : 5 = 900 : 50
90 : 5 = 90 : 5
9 • 3 + 45 : 9 = 27 + 5 = 32
9 • 3 + 45 : 9 = 72 – туура эмес
9 • (3 + 45 : 9) = 9 • (3 + 5) = 9 • 8 = 72
9 • (3 + 45 : 9) = 72 – туура
9 • 3 + 45 : 9 = 27 + 5 = 32
9 • 3 + 45 : 9 = 32 – туура
9 • 3 + 45 : 9 = 27 + 5 = 32
9 • 3 + 45 : 9 = 8 – туура эмес
(9 • 3 + 45) : 9 = (27 + 45) : 9 = 72 : 9 = 8
(9 • 3 + 45) : 9 = 8 — туура
6 • 16 − 8 • 2 = 96 − 16 = 80
6 • 16 − 8 • 2 = 80 – туура
6 • 16 − 8 • 2 = 96 − 16 = 80
6 • 16 − 8 • 2 = 96 – туура эмес
6 • (16 − 8) • 2 = 6 • 8 • 2 = 48 • 2 = 96
6 • (16 − 8) • 2 = 96 — туура
6 • 16 − 8 • 2 = 96 − 16 = 80
6 • 16 − 8 • 2 = 176 – туура эмес
(6 • 16 − 8) • 2 = (96 − 8) • 2 = 88 • 2 = 176
(6 • 16 − 8) • 2 = 176 — туура
— 37800|700 Проверка:
3500 |54 × 54
—2800 700
2800 37800
0
— 906|2
8 |453
—10
10
_6
6
0
“______”___________20____ -жыл ОББ текшердим: ______________ | | |
Предмет | Математика | 4 -класс | III чейрек | № |
Сабактын темасы: Нъл менен аяктаган санга жазуу т\р\ндъ бъл\\
Негизги компетенттүүлүктөр: 1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) | Предметтик компетенттүүлүктөр: 1. Эсептөө (ПК 1) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2) 3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3) 4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4) |
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,
тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Окуучулар нөл менен аяктаган санга жазуу т\р\ндъ бъл\\н\ билишет; | Окуучулар нөл менен аяктаган санга жазуу т\р\ндъ бъл\\н\ билишсе; |
Өнүктүрүүчүлүк | Окуучулар нөл менен аяктаган санга жазуу т\р\ндъ бъл\\гъ карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат; | Окуучулар нөл менен аяктаган санга жазуу т\р\ндъ бъл\\гъ карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса; |
Тарбиялык | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет. | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе. |
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен тааныштырат. 2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт. 3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет. | 1. Тема жана максат менен таанышат. 2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат. 3. Тема боюнча түшүнүк алышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | НК 2 | | |
4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-25’ | x : 5 = 1400 – 900 x − 30 = 1000 − 200 x : 5 = 500 x − 30 = 800 x = 500 • 5 x = 800 + 30 x = 2500 x = 830 | НК 1 НК 2 | ПК 2 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет:№123;№124; 4.Баалоо | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 2 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
1) 270 : 90 = 3 мүн
2) 40 • 3 = 120 м
Жообу: биринчи бала 270 км сүзүп өткөндө экинчиси 120 м аралыкты сүзүп өтөт.
2)
120
1) 120 : 40 = 3 мүн
2) 90 • 3 = 270 м
Жообу: Биринчи бала 120 м сүзүп өткөндө, экинчиси 270 м сүзүп өтөт.
728 − 72 • 8 = 728 − 576 = 152
728 − 72 : 8 = 728 − 9 = 719
(728 + 72) : 8 = 800 : 8 = 100
728 + 72 : 8 = 728 + 9 = 737
— 438500|700
4200 |626
—1850
1400
_4500
4200
300 — калд.
“______”___________20____ -жыл ОББ текшердим: ______________ | | |
Предмет | Математика | 4 -класс | III чейрек | № |
Сабактын темасы: Карама – каршы багыттагы кыймыл боюнча маселелер
Негизги компетенттүүлүктөр: 1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) | Предметтик компетенттүүлүктөр: 1. Эсептөө (ПК 1) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2) 3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3) 4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4) |
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,
тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Окуучулар карама – каршы багыттагы кыймыл боюнча маалымат алышат; | Окуучулар карама – каршы багыттагы кыймыл боюнча маалымат алышса; |
Өнүктүрүүчүлүк | Окуучулар карама – каршы багыттагы кыймыл боюнча мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат; | Окуучулар карама – каршы багыттагы кыймыл боюнча мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса; |
Тарбиялык | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет. | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе. |
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен тааныштырат. 2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт. 3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет. | 1. Тема жана максат менен таанышат. 2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат. 3. Тема боюнча түшүнүк алышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | 1) 5 + 4 = 9 км/саат – жалпы ылдамдыгы 2) 9 • 3 = 27 км Жообу: 3 сааттан кийин бири – биринен 27 км аралыкта болот. 1) 5 + 4 = 9 км/с 2) 27 : 9 = 3 саат Жообу: 3сааттан кийин 1) 27 : 3 = 9 км/саат − ылдамдык 2) 9 − 5 = 4 км/саат Жообу:Экинчи кишинин ылдамдыгы 4 км/саат. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | НК 2 | | |
4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-25’ | 5 • α + 5 • c (р.) 5 • (α + c) (р.) | НК 1 НК 2 | ПК 2 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет:№127;№128; 4.Баалоо | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 2 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
“______”___________20____ -жыл ОББ текшердим: ______________ | | |
Предмет | Математика | 4 -класс | III чейрек | № |
Сабактын темасы: Карама – каршы багыттагы кыймыл боюнча маселелер
Негизги компетенттүүлүктөр: 1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) | Предметтик компетенттүүлүктөр: 1. Эсептөө (ПК 1) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2) 3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3) 4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4) |
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,
тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Окуучулар карама – каршы багыттагы кыймыл боюнча маалымат алышат; | Окуучулар карама – каршы багыттагы кыймыл боюнча маалымат алышса; |
Өнүктүрүүчүлүк | Окуучулар карама – каршы багыттагы кыймыл боюнча мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат; | Окуучулар карама – каршы багыттагы кыймыл боюнча мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса; |
Тарбиялык | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет. | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе. |
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен тааныштырат. 2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт. 3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет. | 1. Тема жана максат менен таанышат. 2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат. 3. Тема боюнча түшүнүк алышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | Туурасы: — 35458|70 — 312600|800 350 |506 2400 |390 —458 —7260 420 7200 38 — калд. _ 600 0 600—калд.
Текшер: Текшер: Текшер: Текшер: | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | НК 2 | | |
4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-25’ | 675|20 60 |33 —75 60 15 — калд. Жообу: Акыркы ящикте 15 кг сабиз болгон. | НК 1 НК 2 | ПК 2 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет:№133; 4.Баалоо | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 2 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
942|30
90 |31
—42
30
12 — калд.
Жообу: Билет алган көрүучүлөр 31 катарды толук ээлешип , 32 – катарга 12 адам жайгашты.
1) 12 + 10 = 22 км/саат – жалпы ылдамдыгы
2) 44 : 22 = 2 сааттан кийин алардын ортосундагы аралык 44 км болот.
3) 12 • 2 = 24 км – биринчи лыжачы өткөн аралык
4) 10 • 2 = 20 км – экинчи лыжачы өткөн аралык
Жообу: алардын бири 24 км, экинчиси 20км аралыкты басып өтөт.
1) 200 − 20 = 180 м/мүн – экинчи атчандын ылдамдыгы;
2) 200 + 180 = 380 м/мүн – экөосүнүн ылдамдыгы;
3) 380 • 50 = 19000 м = 19 км
Жообу: айылдардын ортосундагы аралык 19 км.
120 : 4 + 2 • 3 = 30 + 6 = 36
120 : (4 + 2) • 3 = 120 : 6 • 3 = 20 • 3 = 60
(120 : 4 + 2) • 3 = (30 + 2) • 3 = 32 • 3 = 96
120 : (4 + 2 • 3) = 120 : (4 + 6) = 120 : 10 = 12
Текшер:
1 саат − 15 мүн = 60 мүн − 15 мүн = 45 мүн
1 сут. − 15 саат = 24 саат − 15 саат = 9 саат
1 т − 8 ц = 10 ц − 8 ц = 2 ц
1 ц − 8 кг = 100 кг − 8 кг = 92 кг
1 м2 − 10 дм2 = 100 дм2 − 10 дм2 = 90 дм2
1 дм2 – 10 см2 = 100 см2 − 10 см2 = 90 см2
“______”___________20____ -жыл ОББ текшердим: ______________ | | |
Предмет | Математика | 4 -класс | III чейрек | № |
Сабактын темасы: Эмнени билдик, эмнени үйрөндүк.
Негизги компетенттүүлүктөр: 1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) | Предметтик компетенттүүлүктөр: 1. Эсептөө (ПК 1) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2) 3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3) 4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4) |
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,
тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Окуучулар өтүлгөн темаларды бышыкташат; | Окуучулар өтүлгөн темаларды бышыкташса; |
Өнүктүрүүчүлүк | Окуучулар өтүлгөн темаларга карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат; | Окуучулар өтүлгөн темаларга карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса; |
Тарбиялык | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет. | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе. |
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен тааныштырат. 2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт. 3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет. | 1. Тема жана максат менен таанышат. 2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат. 3. Тема боюнча түшүнүк алышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | 84 • 10 − 40 = 840 − 40 = 800 78 • 10 − 700 = 780 − 700 = 80 10 • (920 − 20) = 10 • 900 = 9000 8 • (720 − 700) = 8 • 20 = 160 184 • 100 − 300 = 18400 − 300 = 18100 100 • 391 − 3000 = 39100 − 3000 = 36100 2. 50 : 50 • 100 = 1 • 100 = 100 24 • 10 : 8 = 240 : 8 = 30 15 • 2 • 100 = 30 • 100 = 3000 48 : 3 • 10 = 16 • 10 = 160 25 • 4 • 100 = 100 • 100 = 10000 100 : 2 : 10 = 50 : 10 = 5 180 : 2 + 210 • 4 = 90 + 840 = 930 150 : 3 + 250 • 4 = 50 + 1000 = 1050 3. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | НК 2 | | |
4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-25’ | 327 : 10 = 32 (калд. 7) 358 : 10 = 35 (калд. 8) 615 : 100 = 6 (калд. 15) 1684 : 100 = 16 (калд. 84) 1605 : 10 = 160 (калд. 5) 1730 : 100 = 17 (калд. 30) 15928 : 100 = 159 (калд. 28) 15862 : 10 = 1586 (калд. 2) 34518 : 100 = 345 (калд. 18) 135628 : 10 = 13562 (калд. 8) 36704 : 10 = 3670 (калд. 4) 52080 : 100 = 520 (калд. 80) | НК 1 НК 2 | ПК 2 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет:7 - 8; 4.Баалоо | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 2 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
45 • (2 • 7) = (45 • 2) • 7 = 90 • 7 = 630
720 : (9 • 2) = 720 : 9 : 2 = 80 : 2 = 40
67 • (4 • 25) = 67 • 100 = 6700
17 • 2 • 8 • 125 = (17 • 2) • (8 • 125) = 34 • 1000 = 34000
6.
7.
8.
9.
10.
1) 26 : 2 = 13 см – тик бурчтуктун узуну менен туурасынын суммасы
2) 8 • 5 = 40 см2 – демек, тик бурчтуктун жактары 8 см жана 5 см, 8 + 5 = 13 см
Жообу: 8 см жана 5 см.
47 → 47 : 3 = 15 (калд. 12) → 12
53 → 53 : 3 = 17 (калд. 2) → 2
28 → 28 : 3 = 9 (калд. 1) → 1
94 → 94 : 3 = 31 (калд. 1) → 1
Эки фигура тең 3 бирдей 2 см2 бөлүктөргө бөлүнгөн. Анда фигуралардын аянттары 6 см2 болот.
“______”___________20____ -жыл ОББ текшердим: ______________ | | |
Предмет | Математика | 4 -класс | III чейрек | № |
Сабактын темасы: Эмнени билдик, эмнени үйрөндүк.
Негизги компетенттүүлүктөр: 1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) | Предметтик компетенттүүлүктөр: 1. Эсептөө (ПК 1) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2) 3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3) 4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4) |
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,
тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Окуучулар өтүлгөн темаларды бышыкташат; | Окуучулар өтүлгөн темаларды бышыкташса; |
Өнүктүрүүчүлүк | Окуучулар өт\лгън теиаларга карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат; | Окуучулар өт\лгън теиаларга карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса; |
Тарбиялык | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет. | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе. |
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен тааныштырат. 2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт. 3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет. | 1. Тема жана максат менен таанышат. 2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат. 3. Тема боюнча түшүнүк алышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | 14. (75 + 20) : 5 − 1 = 95 : 5 − 1 = 19 − 1 = 18 75 + (20 : 5 − 1) = 75 + (4 − 1) = 75 + 3 = 78 75 + 20 : (5 − 1) = 75 + 20 : 4 = 75 + 5 = 80 80 : (5 + 3) • 5 = 80 : 8 • 5 = 10 • 5 = 50 80 : (5 + 3 • 5) = 80 : (5 + 15) = 80 : 20 = 4 (80 : 5 + 3) • 5 = (16 + 3) • 5 = 19 • 5 = 95 | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | НК 2 | | |
4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-25’ | 1) 840 : (2 • 7) = 840 : 14 = 60 2) 6300 : (900 : 9) = 6300 : 100 = 63 3) 15 • 6 • 25 • 4 = (15 • 6) • (25 • 4) = 90 •100 = 9000 | НК 1 НК 2 | ПК 2 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет:14 - 15; 4.Баалоо | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 2 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
1) 9500 : 4 = 2375 роза – өткөн жылы өстүрүштү.
2) 9500 — 2375 = 7125 роза
Жообу: Быйыл 7125 роза гүлү көп өстүрүлдү.
1 км = 1000 м
1) 1000 − 800 = 200 м — дарыянын ташкынга чейинки туурасы.
2) 1000 : 200 = 5 эсе.
Жообу: Ташкын учурунда дарыянын туурасы 5 эсе чоңойду.
1) 312 : 3 • 2 = 104 • 2 = 208 эксп. – ардагерлер беришти
2) 312 − 208 = 104 эксп.
Жообу: окуучулар 104 экспонат чогултту.
3 см 6 мм = 36 мм
1) 36 : 4 = 9 (мм) — квадраттын жактары
2) 9 • 9 = 81 мм2
Жообу: квадраттын аянты 81 мм2.
1) Тар бурчтуу үч бурчтук: ABM, KMD.
Тик бурчтуу үч бурчтук: ABK.
Кең бурчтуу үч бурчтук: AMK, ADK.
2) Төрт бурчтук: ABCD, BCDK, BCDM.
× 1489
9
13401
“______”___________20____ -жыл ОББ текшердим: ______________ | | |
Предмет | Математика | 4 -класс | III чейрек | № |
Сабактын темасы: Эмнени билдик, эмнени үйрөндук
Негизги компетенттүүлүктөр: 1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) | Предметтик компетенттүүлүктөр: 1. Эсептөө (ПК 1) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2) 3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3) 4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4) |
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,
тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Окуучулар өт\лгън темаларды бышыкташат; | Окуучулар өт\лгън темаларды бышыкташса; |
Өнүктүрүүчүлүк | Окуучулар ът\лгън темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат; | Окуучулар ът\лгън темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса; |
Тарбиялык | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет. | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе. |
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен тааныштырат. 2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт. 3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет. | 1. Тема жана максат менен таанышат. 2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат. 3. Тема боюнча түшүнүк алышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | 8 м/мүн 12 м/мүн 8 + 12 = 20 м/мүн 20 • 10 м = 200м Жообу: Көлмөнүн туурасы 200 м. 8 м/мүн ? м/мүн 200 : 10 – 8 =12м/мүн Жообу: 12м/мүн | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | НК 2 | | |
4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-25’ | Аралыгы 1200 км болгон эки айылдан бирдей убакытта эки женил машина жолго чыкты. Алар 6 сааттан кийин кезигишти. Биринчи женил машинанын ылдамдыгы 98 км/ саат. Экинчи машинанын ылдамдыгын тапкыла. 1200 : 6 = 200км /саат 200 - 98 = 102 км/саат. Жообу: Экинчи машинанын ылдамдыгы 102 км/саат | НК 1 НК 2 | ПК 2 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет:27-28; Баалоо | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 2 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
16 литр – 50 км
? литр – 1500 км
1500 : 50 • 16 = 480 л.
Жообу: 480 литр.
м - жер тилкенин узундугу
Жообу: 86 м.
110 • 50 = 5500 см2 – партанын устүнкү бетинин аянты;
5500 • 20 = 110000 см2 – 11м2 – партанын аянты;
11 • 110 = 1100 гр = 1 кг 100 гр.
Жообу: 1кг 100 грамм сыр керектелет.
100 – 66 = 34 жүргүнчү – 3 вагондо
69 – 34 = 35 жургүнчү – 2 вагондо
66 – 35 = 31 жургүнчү – 1 вагондо
Жообу: 1 – вагондо – 31жүргүнчү, 2 – вагондо 35 жүргүнчү, 3 – вагондо – 34 жүргүнчү бар.
6 кадам – 2 м
? кадам – 10 м
? кадам – 100 м
10 : 2 • 6 = 30 кадам – 10 м.
100 : 2 • 6 = 300 кадам – 100 м.
Жообу: 100 м аралыкты басып өтүү үчүн 300 кадам жасайт.
“______”___________20____ -жыл ОББ текшердим: ______________ | | |
Предмет | Математика | 4 -класс | III чейрек | № |
Сабактын темасы: Өзүбүздү текшеребиз жана жетишкендиктерибизди баалайбыз. Тест.
Негизги компетенттүүлүктөр: 1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) | Предметтик компетенттүүлүктөр: 1. Эсептөө (ПК 1) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2) 3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3) 4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4) |
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,
тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Окуучулар алган билимдерин кайталоо аркылуу бекемдешет; | Окуучулар алган билимдерин кайталоо аркылуу бекемдешсе; |
Өнүктүрүүчүлүк | Окуучулар өтүлгөн темаларга карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат; | Окуучулар өтүлгөн темаларга карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат; |
Тарбиялык | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет. | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе. |
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен тааныштырат. 2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт. 3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет. | 1. Тема жана максат менен таанышат. 2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат. 3. Тема боюнча түшүнүк алышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | НК 2 | | |
4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-25’ | | НК 1 НК 2 | ПК 2 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет:Кайталоо; 4.Баалоо | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 2 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
“______”___________20____ -жыл ОББ текшердим: ______________ | | |
Предмет | Математика | 4 -класс | III чейрек | № |
Сабактын темасы: Математикалык маселелерди жана тапшырмаларды тузүү долбоору менен таанышуу
Негизги компетенттүүлүктөр: 1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) | Предметтик компетенттүүлүктөр: 1. Эсептөө (ПК 1) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2) 3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3) 4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4) |
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,
тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Математикалык маселелерди жана тапшырмаларды тузүү долбоору менен таанышышат; | Математикалык маселелерди жана тапшырмаларды тузүү долбоору менен таанышышса; |
Өнүктүрүүчүлүк | Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат; | Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса; |
Тарбиялык | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет. | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе. |
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен тааныштырат. 2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт. 3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет. | 1. Тема жана максат менен таанышат. 2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат. 3. Тема боюнча түшүнүк алышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | НК 2 | | |
4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-25’ | | НК 1 НК 2 | ПК 2 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: 3; 4.Баалоо | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 2 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
Жообу: 595
“______”___________20____ -жыл ОББ текшердим: ______________ | | |
Предмет | Математика | 4 -класс | III чейрек | № |
Сабактын темасы: Математикалык маселелерди жана тапшырмаларды түзүү долбоору менен таанышуу
Негизги компетенттүүлүктөр: 1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) | Предметтик компетенттүүлүктөр: 1. Эсептөө (ПК 1) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2) 3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3) 4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4) |
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,
тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Математикалык маселелерди жана тапшырмаларды түзүү долбоору менен таанышат; | Математикалык маселелерди жана тапшырмаларды түзүү долбоору менен таанышса; |
Өнүктүрүүчүлүк | Окуучулар өт\лгън темаларга карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат; | Окуучулар өт\лгън темаларга карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса; |
Тарбиялык | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет. | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе. |
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен тааныштырат. 2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт. 3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет. | 1. Тема жана максат менен таанышат. 2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат. 3. Тема боюнча түшүнүк алышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | 1) 38 + 22 = 60 сом − 4 ачык кат, 4 конверт жана 4 марканын баасы; 2) 60 : 4 = 15 сом – бир ачык кат, конверта жана маркадан турган комплектин баасы. Жообу: 15 сом. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | НК 2 | | |
4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-25’ | | НК 1 НК 2 | ПК 2 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: 6.; 4.Баалоо | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 2 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
1) эки кызгылт айлана;
2) кок квадраттагы көк ромб;
3) үч кызгылт айлана;
4) көк квадраттын ичинде көк ромб жана анын ичинде көк квадрат.
Кийинки кезек биринчи пункттагыдай кайталанат.....
“______”___________20____ -жыл ОББ текшердим: ______________ | | |
Предмет | Математика | 4 -класс | III чейрек | № |
Сабактын темасы: Санды суммага көбөйтүү
Негизги компетенттүүлүктөр: 1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) | Предметтик компетенттүүлүктөр: 1. Эсептөө (ПК 1) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2) 3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3) 4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4) |
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,
тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Окуучулар санды суммага кобөйтүүнү билишет; | Окуучулар санды суммага кобөйтүүнү билишсе; |
Өнүктүрүүчүлүк | Окуучулар санды суммага көбөйт\\гъ карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат; | Окуучулар санды суммага көбөйт\\гъ карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса; |
Тарбиялык | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет. | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе. |
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен тааныштырат. 2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт. 3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет. | 1. Тема жана максат менен таанышат. 2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат. 3. Тема боюнча түшүнүк алышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | 1) 9 • (6 + 3) = 9 • 9 = 81; 2) 9 • 6 + 9 • 3 = 54 + 27 = 81. 1) 8 • (4 + 5) = 8 • 9 = 72; 2) 8 • 4 + 8 • 5 = 32 + 40 = 72. 1) 6 • (5 + 2) = 6 • 7 = 42; 2) 6 • 5 + 6 • 2 = 30 + 12 = 42. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | НК 2 | | |
4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-25’ | 7 • (10 + 4) = 7 • 10 + 7 • 4 = 70 + 28 = 98; 8 • (5 + 3) = 8 • 8 = 64; 6 • (20 + 5) = 6 • 20 + 6 • 5 = 120 + 30 = 150; 19 • (7 + 3) = 19 • 10 = 190. | НК 1 НК 2 | ПК 2 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет:№144;№145; 4.Баалоо | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 2 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
15 • 10 + 15 • 7 15 • (10 + 7) 15 • 17
18 • 6 • 10 18 • 16
18 • (6 • 10) 18 • 16
18 • 60 18 • 16
1 каттам | Каттамдардын саны | Баары |
52 ц. | 5 каттам | ? ц. |
4 каттам |
5 • 52 + 4 • 52 = 52 • (5 + 4) = 52 • 9 = 468 ц.
Жообу: жер тилкесинен бардыгы 468 центнер картошка ташыган.
Кечээ күнү автомобиль шосседе 50 км/саат ылдамдык менен 6 саат жол жүргөн. Бүгүн ошол эле ылдамдык менен 3 саат жол жүрдү. Автомобиль эки күндө канча аралыкты багындырды?
Ылдамдык | Убакыт | Аралык |
50 км/саат | 6 саат | ? км. |
3 саат |
1 – ыкма:
50 • (6 + 3) = 50 • 9 = 450 км – баары
2 – ыкма:
50 • 6 + 50 • 3 = 300 + 150 = 450 км – баары
Жообу: Автомобиль эки күндө 450 км жол жүрдү.
16 кг дан – 3кг май
? кг дан – 15 кг май
15 : 3 = 5 эсе
16 • 5 = 80 кг
Жообу: 15 кг май алуу үчүн 80 кг дан керек.
123 • (6 + 4) = 123 • 10 = 1230
3 • (135 + 25) = 3 • 160 = 480
Чынжырча:
“______”___________20____ -жыл ОББ текшердим: ______________ | | |
Предмет | Математика | 4 -класс | III чейрек | № |
Сабактын темасы: 12 • 5, 40 • 32 түрүн оозеки къбъйт\\ ыкмалары
Негизги компетенттүүлүктөр: 1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) | Предметтик компетенттүүлүктөр: 1. Эсептөө (ПК 1) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2) 3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3) 4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4) |
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,
тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Окуучулар 12 • 5, 40 • 32 түрүн оозеки къбъйт\\ ыкмаларын билишет; | Окуучулар 12 • 5, 40 • 32 түрүн оозеки къбъйт\\ ыкмаларын билишсе; |
Өнүктүрүүчүлүк | Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат; | Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса; |
Тарбиялык | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет. | Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе. |
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен тааныштырат. 2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт. 3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет. | 1. Тема жана максат менен таанышат. 2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат. 3. Тема боюнча түшүнүк алышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | 30 • 16 = 30 • (10 + 6) = 30 • 10 + 30 • 6 = 300 + 180 = 480 15 • 42 = 15 • (40 + 2) = 15 • 40 + 15 • 2 = 600 + 30 = 630 36 • 11 = 36 • (10 + 1) = 36 • 10 + 36 • 1 = 360 + 36 = 396 60 • 42 = 60 • (40 + 2) = 60 • 40 + 60 • 2 = 2400 + 120 = 2520 70 • 25 = 70 • (20 + 5) = 70 • 20 + 70 • 5 = 1400 + 350 = 1750 35 • 14 = 35 • (10 + 4) = 35 • 10 + 35 • 4 = 350 + 140 = 490; 35 • 40 = 35 • (4 • 10) = (35 • 4) • 10 = 140 • 10 = 1400; 16 • 20 = 16 • (2 • 10) = (16 • 2) • 10 = 32 • 10 = 320; 16 • 12 = 16 • (10 + 2) = 16 • 10 + 16 • 2 = 160 + 32 = 192. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | НК 2 | | |
4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-25’ | 148. 70 • 12 = 70 • (10 + 2) = 70 • 10 + 70 • 2 = 700 + 140 = 840; 70 • 20 = 70 • (2 • 10) = (70 • 2) • 10 = 140 • 10 = 1400; 15 • 13 = 15 • (10 + 3) = 15 • 10 + 15 • 3 = 150 + 45 = 195; 15 • 30 = 15 • (3 • 10) = (15 • 3) • 10 = 45 • 10 = 450. | НК 1 НК 2 | ПК 2 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет:№152;№153; 4.Баалоо | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 2 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
1 саатта | Убакыт | Баары |
20 м. | 10 саат | ? |
12 саат |
1 – ыкма:
20 • 10 + 20 • 12 = 200 + 240 = 440 м – чуңкурдун узундугу
2 – ыкма:
20 • (10 + 12) = 20 • 22 = 440 м - чуңкурдун узундугу
67 200 : 7 = 9600 м2 – биринчи көлмөнүн аянты;
61600 : 8 = 7700 м2 – экинчи көлмөнүн аянты;
9600 – 7700 = 1900 м2
Жообу: Биринчи колмөнун аянты экинчи колмөнүн аянтынан 1900 м2 ге чоң.
1) 1000 : 10 = 100 кг – тоннанын ондон бир бөлүгү;
2) 100 : 5 = 20 кг − центнердин бештен бир бөлүгү.
100 : 10 = 10 (см) − метрдин ондон бир бөлүгү.
1 км2 = 1000 • 1000 = 1000000 м2
1000000 : 2 = 500000( м2) – экиден бир бөлүгү 1 км2
1м2 = 10 • 10 = 100 дм2
100 : 2 = 50 ( дм2 )− экиден бир бөлүгү 1 м2
Биринчи сүрөттө кичинекей кызгылт айлана айлананын борборунда жайгашкан. Экинчи сүрөттө кичинекей кызылт айлана айлананын четки чекиттеринде жайгашкан.
120 − 20 = 100;
2) 100 : 2 = 50 − ойлонулган сан.
1) 60 + 30 = 90;
2) 90 • 3 = 270 – ойлонулган сан.