| Мектеп: Алматы облысы Талғар ауданы №3 Абай атындағы орта мектебі |
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: | 10-бөлім. Жер байлығына аяулы көзқарас |
Күні: 18.02.2020 | Мұғалімнің аты-жөні: Елибаева Сауле Турсынбаевна |
Сынып: 6 «Е» | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтыңтақырыбы | Ұлы дала елі |
Осысабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | 6.2.1.1-тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу; 6.2.4.1-шағын мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау, тілдік ерекшелігін салыстыру |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді; |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:ойын әсерлі, мазмұнды жеткізеді; |
Кейбір оқушылар орындай алады: мәтіндегі жеке эпизоттарды сипаттайды; |
Бағалаукритерийі | Мәтіндерден негізгі ақпаратты таба алады, ұлы дала елі жайлы айтады, сипаттайды, сөздердің тура және ауыспалы мағынасын ажыратады, |
Тілдікмақсаттар | Тілдік дағдылар: Мөлшер үстеуді біледі, ажырата алады. |
Арнайы пәндік лексика мен терминология: Баба – предок, шөл – пустыня, қоңыржай –умеренно, аймақ – регион, бидай – пшеница, арпа – овес, күріш – рис, топырақ – почва, бедер – шершавый, сарғыш - желтоватый |
Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер мен фразалар: Аймақ, далалы аймақ, шөлейт, орманды – далалы, шөл аймақтық |
Талқылауға арналған сұрақтар: Қазақстан табиғатының қандай ерекшеліктері бар? Елімізде қандай аймақтар бар? Не өсіріледі. |
Құндылықтарға баулу | Ұлы далаға,елге, жерге деген құрмет. Табиғатты қорғауға,аялауға деген сeзімдeрін ояту. |
Пәнаралық байланыс | Тарих, жаратылыстану. |
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламторды пайдаланып, қажетті ақпаратты табады. |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Қазақстанның шикізаты, кен байлықтары туралы айтады. Оқушының бастапқы білімін жетекші сұрақтар арқылы білемін |
Сабақбарысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы Ой қозғау Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | - Психологиялық ахуал туғызу («Ыстық алақан» әдісі); - Оқушыларды түгендеу; І топ – Далалы аймақ ІІ топ – Шөлейт аймақ (топ атауларына байланысты мағлұмат береді) -Топтың ережесімен таныстыру; -Критериилер парақшаларын үлестіру; Үй тапсырмасын cұрау Оқушылар Қазақстанның қандай қазба байлықтарына бай екендігі және қай жерде өндірілетіндіктері туралы әңгімелейді. Бүгінгі күнгі сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. 2. Мәтінмен жұмыс. Оқылым. Жазылым. Айтылым. Мәтінді оқушылар өз беттерімен оқиды. Қазақстан жерін қалай атайды? Елімізде қандай аймақтар бар? Ұлы даланың табиғаты қандай? Қазақстан жерінде не бар? Мазмұны бойынша «Суреттер сөйлейді» әдісін қолдану. 2 топқа әртүрлі тапсырмалар беріледі. (Үлгерімі жоғары оқушыларға дара тапсырмалар беріледі.) 1-топ – Диаграмманы толықтыр. Дала, орманды – далалы аймақ, шөлейт және шөл аймақтардың пайыздық мөлшерлерін жаз. 2-топ – Қазақстан аймақтарының ауа райы туралы ақпаратты тауып, жаз. Мақсаты | Бағалау критерийі | Дескриптор: | Мәтіндерді түсінеді, негізгі ақпаратты таба алады, ұлы дала елі жайлы айтады, сипаттайды. | -мәтінді түсіну, -суреттер бойынша сюжеттерді сипаттау, -мәтін мазмұны бойынша негізгі ақпараттарды анықтау | мәтінді түсінеді, -суреттер бойынша сюжеттерді сипаттайды, -мәтін мазмұны бойынша негізгі ақпараттарды анықтайды. | Кері байланыс. «Бір +плюс, бір- минус» стратегиясы. Жазылым. Айтылым. 2 топқа үлестірмелі қағаздар беріледі. 1 – топ. Сын – қимыл үстеулерін тауып, сұрақ қояды. 2 – топ. Мөлшер үстеулерін тауып, сұрақ қояды. «Сұрақтар қоржыны» әдісі арқылы оқушылар қоржыннан сұрақтар алып, оларға толық жауап береді. Қазақстан жерін қалай атайды? Елімізде қандай аймақтар бар? Ұлы даланың табиғаты қандай? Қазақстан жерінде не бар? Қазақстан жерінен қандай қазба байлықтар алынады? Қазақстан қазба байлығы жағынан неше елдің ішінде бірінші ондыққа кіреді? Орталық Қазақстанда не өндіріледі? Қазақстан қай елдермен шектеседі? Қазақстан жері қандай? Шикізат түрлерін қайда қолданады? Мақсаты | Бағалау критерийі | Дескриптор: | Тақырыпқа қатысты ой қорытады, сұрақтарға ойын дәлелдей отырып жауап береді. | -тақырып бойынша үйренген сөздерді қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселелерді ескере отырып, сұрақтарға жауап беру | -тақырып бойынша жаңа сөздерді қолданады; -мәтінде көтерілген мәселе бойынша сұрақтарға жауап береді | Кері байланыс. Рефлексия. «Не оңай? Не қиын?» сұрақтарына жауап беріп, түсініктерін толықтырады. | | Интерактивті тақта Қима қағаздарыА4 парағы, суретте |
| | |
Үй тапсырмасы | Оқулықтағы 8 -тапсырма. Тапсырманың шарты, қалай орындау керектігі түсіндіріледі. | |
Қосымша ақпараттар |
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық жəне Қауіпсіздік техникасын сақтау |
1-тапсырма бойынша Қолдауды қажет ететін оқушылар– сұрақтарға жауап беру үшін тақырыпқа сай сөз тіркестерін беремін. Қолдауды қажет етпейтін оқушылар - Тапсырманы толық орындауын қадағалаймын 2 – тапсырма бойынша Қолдауды қажет ететін оқушылар– тапсырманың орындалу жолына бағыт беремін Қолдауды қажет етпейтін оқушылар - Берілген тапсырманы өз деңгейінде орындауын қадағалаймын, қосымша тапсырма беремін 3 – тапсырма бойынша Қолдауды қажет ететін оқушылар– жетелеуші сұрақтарды беремін Қолдауды қажет етпейтін оқушылар - Сұрақтарға толық жауап беруін қадағалаймын . | Берілген коментариилер бойынша топтар өздеріне баға береді. | Партада дұрыс отыруын қадағалаймын. Техникалық қауіпсіздік ережелерін еске түсіремін |