Технологическая карта урока иностранного языка в условиях реализации
системно-деятельностного подхода на тему «Олени Санты»
Учитель: Попова Е.С
Класс : 8 класс
Учебный предмет: английский язык
Задачи урока:
Общеобразовательные:
- создать условия для повторения и обобщения знаний по теме «Рождество»;
- создать условия для отработки навыка поиска необходимой информации и её преобразования;
- расширить общий и филологический кругозор обучающихся
Воспитательные:
- создать условия для развития коммуникативных навыков через проектную групповую деятельность;
- развивать творческий потенциал обучающихся
Развивающие:.
- способствовать развитию умения отстаивать свою точку зрения;
- способствовать развитию культуры взаимоотношений при работе в группе;
- содействовать развития познавательного интереса к изучению языка.
Ресурсы: интернет ресурсы, программы для создания презентаций, тексты , словари, карандаши, фломастеры, бумага, клей, ножницы, доска, магниты
| Тема | Santa’s Reindeer. (Олени Санты) | |
| Тип урока | Комбинированный урок | |
| Цель | создать условия для коммуникативно – речевого развития обучающихся через обобщение знаний по теме «Рождество» | |
| Планируемые результаты: | |
| Предметные | Метапредметные | Личностные | |
| Умение работать с текстом Умение анализировать информацию, делать обобщения, выводы, умение работать с разнообразным справочным материалом. Умение лаконично излагать мысль развить активное самостоятельное мышление Умение применять полученные знания на практике | Развитие исследовательских учебных действий, поиск и выделение нужной инфрмации, обобщение и фиксация информации | Формирование собственного мнения и уважительного отношения к иному мнению. Осознание возможностей самореализации средствами иностранного языка; Стремление к совершенствованию собственной речевой культуры в целом; Развитие творческих способностей, эстетического вкуса, целеустремленности, инициативности трудолюбия, дисциплинированности. Развитие доброжелательности и эмоциональной отзывчивости. | |
Этап урока | Задача | Время | Деятельность учителя | Деятельность обучающихся | УУД |
- Этап 1 Организационный момент
-
| - Настроить учеников для работы на уроке
| - 10мин.
| Приветствует учеников, выслушивает их хоровое приветствие. Good Afternoon, boys and girls! Good morning boys and girls! I’m glad to see you! Who is on duty today? Who is absent? Today we begin our lesson with short film. (Фильм про оленей) Are there any opinion about our theme? Yes you are right! Абсолютно верно. Сегодня мы продолжим изучать тему Рождество, а именно познакомимся с главными героями - Оленями Санты чуть по ближе. | Приветствуют учителя, подготовка рабочих мест Ответы детей Смотрят фильм (Приложение 1) Ответы детей: «Рождество» | Развитие доброжелательности и эмоциональной отзывчивости. |
- Этап 2
- целеполагания и планирования
-
| - Раскрытие темы урока, постановка цели и планирование.
-
-
| - 10мин.
| But at first we should divide into groups, you should choose your favorite Reindeer. And what about the aim of our lesson? And the aim of your group? Прежде чем мы начнем работать я хочу представить вам критерии оценивания Содержание 0-5 Оформление 0-5 Защита: грамотность (лекс,фон, гр) 0-5 Читали/ рассказывали 0-5 Оригинальность, работа команды 0-5 Время на защиту 5-7 минут. Содержание проета состоит из трёх частей: During protection of project you should fill in the table. Во время защиты проектов вам надо будет заполнить таблицу (см приложение2), а так же оценить друг друга | Делятся на группы. Всего 9 групп Дети отвечают: We should learn some information and then present … We are going to make a project and then tell you about our favorite Reindeer. | Овладение способностью принимать и сохранять цели и задачи учебной деятельности, поиска средств её осуществления. |
- Этап 3 основной(создание проекта)
-
-
| - формулирование идеи
- сбор материала
- создание и оформление проекта
| - 1.5 урока
| Ребята получают необходимый материал для создания проектов. (Приложение 3) Консультирование групп, помощь в формулировки идеи, помощь в реализации, исправление ошибок (грамматических, орфографических).
| Работа в микро- группах Формулирование идеи Создание проекта -творческого продукта | Формировать у учащихся собственное мнение и уважительного отношения к иному мнению Овладение способностью поиска средств для материализации придуманной идеи Умение анализировать информацию, делать обобщения, выводы, умение работать с разнообразным справочным материалом Умение сотрудничать и сопереживать Развитие творческих способностей, эстетического вкуса Умение работать с различными программами для создания эл презентаций. Умение найти необходимую информацию и иллюстрацию интернет ресурсах. |
- Этап 4
- защита проектов и оценивание
-
-
| - демонстрация продукта деятельности и егооценивание
-
-
| - 1-1.5 Урок( взависимости от количества человек в группах)
| Настрой учащихся на этап защиты проектов, создания торжественности и организация комфортных условий во время защиты проектов. Особое внимание уделить пункту 3 (фиксируйте ошибки одноклассников, умение слышать чужие ошибки, поможет вам избежать своих!). Помощь в оценивании. Критерии оценивания на доске. | Подготовка к защите: распределение ролей, подготовка речи выступления. Во время защиты ребята заполняют таблицу. После защиты каждой из групп класс оценивает проект и его защиту, совместно выставляется отметка | Умение применять полученные знания на практике. Умение слушать и слышать одноклассников. Умение выступать на публике(перед классом) Умение демонстрировать и защищать свой труд. Умение учащихся объективно оценивать друг друга, определять степень успешности |
- Этап 5
-
| - Рефлексия деятельности и подведение итогов урока
| - 1мин
| Ребята мы сегодня очень хорошо поработали я очень довольна вами. А скажите мне пожалуйста понравилось ли вам делать проекты? Было ли это полезно? Что больше всего понравилось: делать проект защищать или может слушать защиту одноклассников? Что вы можете сказать про Рудольфа? А про Доннера? А закончим мы наш урок рождественской песней про самого главного Оленёнка в упряжке Санты — Рудольфа! (Приложение 4) Thank you for the lesson you may be free. | Рефлексия деятельности учащимися Высказывают свое мнение Слушают и поют песню | Рефлексия своих действий. |
Приложение 1
https://www.youtube.com/watch?v=a_E9TBPeDl0
ссылка на фильм про Оленей Санты
Приложение 2
Name of Santa’s Reindeer | Feature (особенность) | Hobby |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
Приложение 3
Santa`s Reideer
- Dasher
He's fast!
- Dasher: The Speed Demon
Who hasn't heard of Dasher?
He’s one of the fastest reindeer in Santa’s herd. He’s always ready to dash out the door. For that reason, he excels at track and field during the off-season.
So, after his yearly tenure at the North Pole, he might find himself at a high school track and field meet, trying to run the 800-yard dash. You can bet he’s usually the first to finish.
“Dasher” originally came from a German name, Dascher, meaning "purse-maker." Whoa! He can sew! One has to wonder if he is the Father of the Modern Hand Bag.
- Are You Like Dasher?
- Dancer
Dance with a reindeer?
- Dancer: The Salsa Phenomenon
Dancer is a reindeer with a unique personality. He’s completely extroverted. When he’s not helping Santa, he’s having dance parties.
His favorite genre is Latin music due to the strong rhythm. He would be happy to dance with Enrique Iglesias.
Since dancing is his passion, he knows the tango, salsa, meringue, and even has ventured into contra- and square-dancing. Do-si-do-ing (особый шаг в танце) can be a little difficult, but he likes it.
Plus, you’ll never find him without a bell around his neck, as he never hesitates to indulge in pomp and circumstance.
- Are You Like Dancer?
has good hand-eye-foot coordination
great at dance moves
loves wearing colorful clothes
popular among the elves
loves eating popcorn
loves a celebration
loves to go to the movies with friends
- Prancer
Prance around and primp!
- Prancer: The Fairest of Them All
Prancer loves the other reindeer and would do anything for them.
But he also loves to carry a mirror to regard himself on the sleigh every now and then. He has to look his best all the time because he never knows quite who he’s going to meet.
Mrs. Clause made him a special reindeer-harness that is red and green with extra attachments for his mirror, comb, and brush.
He often is found in the elves’ factory prancing around gracefully with all the other reindeer, elves, and helpers cheering him on.
- Are You Like Prancer?
always is sure to look great
loves his accessories
great at baking (especially mint-flavored cookies)
absolutely loyal
has high energy
totally thinks out loud
enthusiastic
favorite song: Santa Claus is Comin' to Town
- Vixen
Magic at work!
- Vixen: The Most Enchanting Reindeer
Vixen is the comedic reindeer known for lots of magic tricks. The other reindeer often get slightly annoyed with his ability to make things disappear and reappear.
He’s great at tricking the other reindeer out of their candy canes. He also has a weakness for yummy Santa-shaped chocolates.
Santa, however, loves Vixen’s tricks because they really come in handy on Christmas Eve. That bag of toys is quite large, and that chimney is quite small.
- Are You Like Vixen?
very smart
loves to be the center of attention
cool, calm, and collected
everyone likes to confide in him
gifted at magic tricks
loves to help others, especially Santa
often runs late
-
-
- Comet
What's that darting across the sky?
- Comet: An All-Around Wonderful Reindeer
Comet is out of this world—as his name implies. He’s quite handsome and is always smiling. He’s easy-going and loves to play ball with all the young fawns.
All the children of the world seem to look up to him. Santa, of course, loves this about Comet.
In the days before Christmas, Santa will head out with Comet to check his list and see how children all around the world are doing. When they see Comet, they flock to pet him because he’s quite adorable and so laid-back.
He just loves the attention the children shower upon him. Plus, he inspires little children to be on their best behavior.
- Are You Like Comet?
loves to make people laugh
incredibly smart
laid back
likes flexibility
once he makes up his mind to do something, he'll get it done
always willing to lend a helping hand
loves honesty and playing fair
- Cupid
Love!
- Cupid: Loves Sharing Love
Cupid is an affectionate reindeer. She has Christmas reins decorated with red and green little heart-shaped bells. Her motto is “Spread the Love.”
She often carries mistletoes and mysteriously places them all around peoples’ entryways at Christmastime. That way, people don’t forget to hug and kiss during the season.
She’s always singing, too. The other reindeer roll their eyes when she begins singing “Joy to the World” for the thousandth time.
She also makes appearances on Valentine’s day, showering people with red hearts.
- Are You Like Cupid?
favorite colors are red and green
loves jazzy Christmas music
really good at finding mistletoe
really good with bows and arrows
cannot stand it when a friend is sad and will do anything to help
loves helping Santa eat his cookies and milk
has a sweet tooth, but also likes a good, crunchy carrot
-
-
-
- Donner
A thunderous presence (присутствие)
- Donner: Always a Party
Donner’s name comes from “thunder” in German. This is for good reason. He’s always noticed when entering a room because he’s got a deep booming baritone voice.
He loves to sing those low notes. His joyous renditions of “Santa Baby” makes all the reindeerettes swoon.“Santa Claus is Coming to Town” and “Here Comes Santa Claus” always receive high marks and rowdy applause from his fellow reindeer.
He loves hanging out with Blitzen, too. Together, they can really belt out some dynamic duets.
- Are You Like Donner?
loves to take charge
loves to sing and loves jazz music
very creative
very close to a couple of reindeer friends, like Blitzen
loves a good debate
hums Christmas songs a lot, even while flying
prefers dark chocolate
- Blitzen
Lightening-quick!
- Blitzen: Fast as Lightening
Blitzen’s name comes from the German word for “lightning”. He’s fast, playful, and like a bolt when it comes to helping Santa deliver his Christmas goodies.
When Santa yells “faster!", Blitzen has the ability to infuse an electric charge into the other reindeer to make them zap through the sky, fast as lightning. He’s also best reindeer-buds with Donner, and they often hum duets to themselves while flying high in the skies.
- Are You Like Blitzen?
gets everything done extremely fast
he's zippy everywhere he goes
has a tenor voice that complements Donner's baritone
when not working, he loves a good Christmas movie
always on time
almost always finishes projects
loves spontaneity
- Rudolph
With that nose so bright
- Rudolph: Santa's Guiding Light
Rudolph is Santa’s famous ninth reindeer. He joined the herd a few years after the original eight. At first, he was terribly self-conscious.
He suffered from low self-esteem because he had an odd red nose. It wasn’t until Santa recognized his rosy bulb as a beacon of light that he was ushered into his role as leader of the herd.
Because his nose glowed, he was able to lead Santa safely around the world, on the snowiest of nights... and other reindeer agreed that Rudolph just had to stay with the herd.
Now, when Rudolph isn’t helping on the sleigh ride, he loves to play hide-and-seek with the other reindeer. He has the advantage, though. He can light up dark places effortlessly and find the other reindeer every time.
- Are You Like Rudolph?
humble
a little shy
is a leader when he needs to be
loves reindeer games
very playful around friends he knows well
loves helping others
loves seeing new places
steady worker, helping the elves to get all their Christmas tasks done
-
-
-
- Приложение 4
https://www.youtube.com/watch?v=lM6mDRhKAcA
Ссылка на клип с песней
Текст песни “ Rudolph the Red-Nosed Reindeer”
You know Dasher and Dancer
Prancer and Vixen,
You know Comet and Cupid
Donder and Blitzen.
Say you recall?
That most important reindeer of all?
Rudolph the Red-Nosed Reindeer
Had a very shiny nose,
And if you ever saw it,
You would even say it glows.
All of the other reindeer
Used to Laug him and call him names;
They never let poor Rudolph
Join in any reindeer games.
Then one foggy Christmas Eve,
Santa came to say,
Rudolph with your nose so bright,
Won't you guide my sleigh tonight?
Then how the reindeer loved him
When they shouted out with glee,
Rudolph the Red-Nosed Reindeer,
You'll go down in history.