СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ֆիզիկա 7 դասարան

Нажмите, чтобы узнать подробности

Դասի պլանավորում

Դպրոց` Երևանի Դ. Հովսեփյանի անվան թիվ 191 հիմնական դպրոց

Դասարան` 7ա

Դասի թեման` Մարմինների լողալու պայմանները

  1. Նպատակը` Վերհիշել մարմինների լողալու պայմանները <<Բնագիտություն>>

առարկայից, հիմնվելով Արքիմեդի օրենքի վրա, սահմանել մարմինների

լողալու պայմանները: Զարգացնել խմբում աշխատելու, համագործակցելու

կարողությունները, տրամաբանական մտածողությունը, ինքնուրույն

փորձարարական աշխատանք կատարելու ունակությունները, փորձի

արդյունքների հիման վրա եզրահանգումներ կատարելու կարողությունը:

  1. Ցուցադրումներ` ● Թեմայի վերաբերյալ գունավոր պաստառ

● Պրոյեկտոր, համակարգիչ

● Տարբեր խտության հեղուկներ

● Տարբեր խտության և ծավալի մարմիններ

● Մի քանի նյութեր ինքնուրույն աշխատանքի համար

  1. Ակնկալվող արդյունքներ` Այս դասից հետո աշակերտը պետք է

ա. Իմանա մարմինների լողալու պայմանները, ինչպես օգտվել

դասագրքի խտության աղյուսակից, ինչպես առանց փորձի

կարելի է պատկերացնել մարմինը կլողա՞, թե կսուզվի տրված

հեղուկում, ինչպես կարելի է պատկերացնել, որ պինդ մարմնի

խտությունը կարող է հավասար լինել ինչ-որ հեղուկի

խտությանը:

բ. Կարողանա փորձով պարզել մարմինների լողալու

պայմանները, բերել օրնակներ տաբեր խությամբ մարմինների և

հեղուկների լողալու վերաբերյալ, օգտվելով աղյուսակից,

որոշել, որ նյութերը կլողան տրված հեղուկում, լուծել խնդիրներ

այս թեմայից, տանը ինքնուրույն կրկնել դասարանում

ցուցադրվող փորձերը, պատրաստել նման սարք:

  1. Դասի ընթացքը` Խթանման փուլ

ա/ Տնային աշխատանքների ստուգում, անհասկանալի հարցերի

պարզաբանում

բ/ ֆրոնտալ հարցադրումների միջոցով (աշակերտների

օգնությամբ) կրկնել նախորդ դասը, ամրապնդել Արքիմեդի

օրենքը, գալ հետևյալ եզրակացության.

Արքիմեդյան ուժը

Կախված է

Կախված չէ

Իմաստի ընկալման փուլ

ա/ բացատրել նոր նյութը, գծել գրատախտակին 3 տարբեր

իրավիճակները, դուրս բերել մարմնի լողալու պայմանների

բանաձևը:

բ/ կանչել գրատախտակի մոտ որևէ աշակերտի, ով պետք է ճիշտ

պատկերի ինչ դիրքում կգտնվեն ոսկու, աղյուսի և սառույցի

կտորները այս հեղուկների մեջ:

Բենզին

Ձեթ

Մեղր

Սնդիկ

գ/ կանչել երկու աշակերտ, ովքեր ինքնուրույն խառնելով տարբեր

հեղուկներ և գցելով նրանց մեջ տարբեր մարմիններ կկատարեն

եզրահանգումներ:

Կշռադատման փուլ

ա/ Աշակերտներին բաժանել խմբի

բ/ երեք խմբերին տալ թեստային առաջադրանքներ, որոնց պետք

է պատասխանել 3 րոպեի ընթացքում:

գ/ Մյուս երկու խմբերին տալ նույն պարագաները, որոնցով

պետք է պատրաստեն հարմարանք, որպեսզի ջրի տակից

հանեն խորտակված բեռը: Նախապես տալ հետևյալ հարցը.

<< Ինչպե՞ս են ծովերի հատակից դուրս բերում խորտակված

նավերը>>: Այս խմբերին ևս տրամադրել 3 րոպե:

դ/ քննարկել թեստերի արդյունքները, ցուցադրել նրանց

պատրաստած սարքերը, քննարկել, կատարել

եզրակաթյուններ:

ե/ օգտվելով դասի բանաձևից, լուծել խնդիր համար 203:

Եզրափակիչ փուլ

Էկրանին ցուցադրել Մեռյալ ծովի նկարներ, տալ հետևյալ հարցը.

<<Հնարավո՞ր է նման բան, թե` ոչ: Եթե այո, որտե՞ղ և ինչու՞:>>

Լսել աշակերտների պատասխանները, քննարկել:

  1. Տնային աշխատանք` Սովորել պատմել դաս 48-ը, լուծել խնդիրներ
07.05.2020 22:56


Рекомендуем курсы ПК и ПП