СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ысык-Көл облусунун шаарлары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ыск-Көл облусунун шаарлары

Б е к и т е м и н

Окуу-тарбия иштери боюнча директордун орун басары.

__________Ж. Өмүралиева. 16-январь 2020-ж

С а б а к т ы н п л а н ы.

Планды түзгөн: Абдыгазиева Таажыгүл Зарлыковна. Предмет : география III чейрек. класс :10 Сабактын темасы:Өнөр жай географиясы. Сабактын тиби: Билимди жини билгичтиктерди өнүктүрүү Колдонуучу усул: Көрдүм, билдим,уктум Колдонуучу каражаттар:ДСК Предмет аралык байланыш:тарых,АЖК.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Дүйнө жүзүндөгү өлкөлөрдүн нефть,көмүр казып алуудагы алдыңкы өлкөлөр,түстүү жана кара металургия иштетүүчү өлкөлөрдүн чийки заттар менен камсыз болушу, машина куруу,химия, текстиль өнөр жайларынын деңгээли, айыл чарбасынын артүрдүүлүгү, региондор боюнча бөлүнүшү, абалы боюнча билим алышат.

Картаны пайдаланып өнөр жай географиясынан аталган аймактарды, бъектилерди аныкташат.

1- Нефть жана газ,көмүр өндүрүп алынуучу он өлкөлөрдү картадан көргөзөт, нефть,көмүр“көпүрөлөрүн” атайт. 2-Электр энергетика боюнча Түндүк-Түштүк өлкөлөрдүн ЖЭС,ГЭС,АЭСтердеги өндүрүшүн салыштырат. 3-Тоо-кен ө.жайынын продукциясын ташуу үчүн пайда болгон көпүрөлөрдү талдайт. 4-Кара жана түстүү металл эритүү боюнча алдыңкы өлкөлөрдү алардын ички жана тышкы чийки заттарга көз карандылыгын аныктайт. 5-Машина курууда өлкөлөрдүн төрт тобунун таблицасын түзөт. 6-Химия,текстиль өнөр жай тармактарынын продукцияларын жана негизги белгилерин аныктайт.

В) Биргелешип иштегенге,талкуулагунга көнүгүшөт

Турмуштагы көрсөткүчтөрдү мисал кылып,баа берет,башкалардын оюн угат.

Негизги компетенттүүлүк Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык:

Географиялык:

Социалды –коммуникациялык:

Геоэкологиялык:

Өз алдынча уюштуруу,маселени чечүү:

Социалдык инсандык:

Сабактын мазмуну.

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Уюштуруу:

(1мин)

Саламдашуу, журнал боюнча толуктоо,класстын тазалыгын кароо,жагымдуу маанай тартуулоо.

Саламдашат,нөөмөтчү окуучу жооп берет,Бири бирине карап жылмайып жагымдуу сөз айтат.

Азаматсыңар,

Окуучуларды сабакка актуалдаш-тыруу. 5-мин.

Тема боюнча суроо. Азыркы мезгилдерде айлана –чөйрөнүн булганышынын негизги себептери кайсылар?

Топтордо талкуулап далилидүү мисалдар менен берилген суроого жооп берет.

Диагностика

1-Сабактын темасы жана максаты. Видео ролик 10-мин

Теманы жана максатын жарыялайм. Текс менен иштөө. Окуу китебинин окуп тема боюнча түшүнүк алгыла. Кошумча маалымат берүү үчүн видео ролик көргөзөм

Теманы угат. Сабактын максатын түшүнөт, максатка жетүүгө шыктанат. Окуу китебиндеги теманы окуйт жана видео роликтен маалымат алат

Калыптан-дыруучу

Бышыктоо:

17 мин

Топтордо иштөө талдоо, аныктоо, карта менен иштөө Балдар учурдагы жаратылышты булганышын талдагыла. Жаратылышты коргоо иштери жана экологиялык кризис андан чыгуучу көйгөйлөрдү чечүү жолдорун сунуштагыла.

Өңөр жайларга мүнөздөмө бергиле.

1- Нефть жана газ,көмүр өндүрүп алынуучу он өлкөлөрдү картадан көргөзөт, нефть,көмүр“көпүрөлөрүн” атайт. 2-Электр энергетика боюнча Түндүк-Түштүк өлкөлөрдүн ЖЭС,ГЭС,АЭСтердеги өндүрүшүн салыштырат. 3-Тоо-кен ө.жайынын продукциясын ташуу үчүн пайда болгон көпүрөлөрдү талдайт. 4-Кара жана түстүү металл эритүү боюнча алдыңкы өлкөлөрдү алардын ички жана тышкы чийки заттарга көз карандылыгын аныктайт. 5-Машина курууда өлкөлөрдүн төрт тобунун таблицасын түзөт. 6-Химия,текстиль өнөр жай тармактарынын продукцияларын жана негизги белгилерин аныктайт. Экологиялык көйлөрдү аныктайт.

Смайликтер

Рефлексия.

10 мин

Бүгүнкү сабакта кандай маалыматтарга ээ болдуңар?

Тапшырма аткарууда кандай кыйынчылыктар болду?

Кызыктуу маалыматтар боюнча оюн бөлүшөт.

тоскоолдуктарды айтат,суроолорду берет.

Смайликтер Бири бирин баалашат

Үйгө тапшырма берүү: 1-мин

Теманы окуп кошумча жаңы маалыматтарды илип келүү

Алган маалыматтарын тереңдетүү үчүн кошумча маалымат булактарын колдонуп жаңы маалыматтарды алып келет.

Жыйынтыктоочу

Категория: География
20.02.2020 19:29


Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!