СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

1. Стреометриянын негизги түшүнүктөрү жана аксиомалары

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

1. Стреометриянын негизги түшүнүктөрү жана аксиомалары

Просмотр содержимого документа
«1. Стреометриянын негизги түшүнүктөрү жана аксиомалары»


“____”_________-20 -жыл

ОББ: “текшердим”:

“____”_________-20 -жыл ОББ: “текшердим”:

“____”_________-20 -жыл

ОББ: “текшердим”:

Предмет

Геометрия 3 саат.

10-класс


1-сабак планиметрияны кыскача кайталоо, с1 жана с2 аксиомалары.

2-сабакта: С3, с4 аксиомалары 1-теорема. 3-сабакта: калган материалдар.


Сабактын темасы: Стереометриянын негизги түшүнүктөрү жана аксиомалары.

Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдуу. Өз алдынча иштөө, жупташып иштөө. Мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим

берүүчүлүк

Стреометрияга түшүнүк берет

Стреометриянын телолорун эске салат жана кеңейтет.


Өнүктүрүүчүлүк

Геометриянын келип чыгуу өнүгүү тарыхы менен таанышат

Ой жүгүртүү менен маселерди чыгарат

Тарбиялык

Тырышчаактыкка, жоопкерчиликке, кол көтөрүп сүйлөөгө тарбиялоо

Окуу куралдарын туура пайдаланууга тарбияланат

Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. ________________________________(ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. _________________________________(ПК 2

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) 3.____________________________ (ПК3)

4. _______________________________ (ПК 4)

Сабактын жүрүшү:

Этап

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Компетенттүүлүк, баалоо

((НК)

( ПК)

Уюштуруу,


Уюштуруу. Саламдашуу

Саламдашат









Жаны тема







Стеометрияда:

Чекитти латындын чоң тамгалары менен белгилейбиз: А, В, С

Түз сызыкты кичинекей тамгалар менен белгилейбиз: а, с, ж.б.

Тегиздиктерди ж.б.


НК 1

НК 2

НК 3




ПК 1

ПК 2

ПК 3




Геометрия б.з.ч. 2000 жылдары байыркы Грецияда п.б. деп саналат. Адегенде геометрия интуитүвдүү болгон. Б.а. фактылар далилдөөсү жок эле чындык катары кабыл алынган.

Фалес Милетский грек окумуштуусу (640/624-548/545 б.з.ч) – Фалес айрым фактылардын тууралыгын далилдей турган жолдор бар экендиги тууралуу идеяны киргизген жана өнүктүргөн. Геометрияда бул теорема д.а. фалес ага чейин жөн гана ишенип келген теоремалардын далилдөөлөрүн ачкан.


Алар төмөнкүдөй деп берген. Отту-тетраэдр, жерди –гексаэдр, абаны-октаэдр, сууну-икосаэдр, ааламды-додекаэдр менен берген

Тетраэдр, Гексаэдр, октаэдр, икосаэдр, додекаэдр –гек тилинен алынган.

М: тетра-төрт, эдр –гран дегенди билдирет.

Бул мектептин бүтүрүүчүсү Евклид чоң салым кошкон.







Азыркы учурда булар аксиомалар деп эсептелет.

19-кылымда
















Стреометриянын аксиомалары-С.

С1-Каалагандай тегиздикке карата ал тегиздикте жатуучу жана анда жатпаган чекиттер болот.

С2-Бир түз сызыкта жатпаган үч чекит аркылуу бир гана тегиздик жүргүзүүгө болот.

С3-Эгерде түз сызыктын эки чекити тегиздикте жатса, анда ал түз сызык бүт бойдон ошол тегиздикте жатат.

С4-Эгерде эки тегиздик бир жалпы чекитке ээ болсо, анда ал тегиздиктер ошол чекит аркылуу өтүүчү түз сызык боюнча кесилишет.

1-теорема: Түз сызык жана анда жатпаган чекит аркылуу бир гана тегиздик жүргүзүүгө болот.

2-теорема: Кесилишүүчү эки түз сызык аркылуу бир гана тегиздик жүргүзүүгө болот.













Эгерде көп грандык каалаган граны аркылуу өткөн тегиздиктин бир жагында жатса, анда томпок көп грандык деп аталат.

Эгерде көп грандык грандары аркылуу өткөн тегиздиктин эки жагында жайгашып калса, анда ал томпок эмес көп грандык деп аталат.









Бышыктоо









1-маселе. Төмөндөгү жазууларды түшүңдүрүп айтып бер. Сүрөттөп көрсөт. Төмөнкү учурлардын ар биринде мейкиндиктеги чекиттер , түз сызыктар жана тегиздиктер кандай жайланышкандыгын көрсот.

А) К а М , В С

Б) ) а β в ,


В) вꓵс =А, mꓵγ=М? αꓵβ=в, αꓵγ=Ø- параллель тегиздиктер.

с жана в т.с. А чекитинде кесилишет. м түз сызыгы γ тегиздиги менен М чекитинде кесилишет. αꓵβ=в эки тегиздиктин кесилиши в түз сызыгы болот.

НК 2

НК 3

ПК 2

ПК 3


Үй тапш


№2-оозеки түрдө берилген сүйлөмдү символика тилине которуу.

№3- чиймеде аны көрсөтүү.

№4- окуу китептеги көрсөтүлгөн жоопту “болот” деп ондоп коюю жетиштуу.. бир тегиздикте жатуучу а жана в түз сызыктары М чекитинде кесилиши толук мүмкүн.

НК 1

НК 3

ПК 1

ПК 3


Жыйын-тоо. Баалоо


1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма

берилет .

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет..

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3








Кошумча материал.









Планды жазган: Лейлек районудан математика мугалими- Мамытова Толгонай Мовлянкуловна. 0505027269 тел.

Ватсап 0773027269. План конспектинин бардык класстарга алгебра, геометриядан электрондук варианты бар.


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!