СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

1- сынып Ана тілі, ҚМЖ "Қолыңды жу. Заттың атын білдіретін сөздер"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:

 Кушукбаева Д.Ж.

Күні:

 

Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қолыңды жу. Заттың атын білдіретін сөздер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу

Сабақтың мақсаты

Өлең мазмұны бойынша сұрақтар қояды, қойылған сұрақтарға толық жауап береді. Сұрақ қою арқылы заттың атын білдіріп тұрған сөздерді табады.

Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап, көркем жазады.

Просмотр содержимого документа
«1- сынып Ана тілі, ҚМЖ "Қолыңды жу. Заттың атын білдіретін сөздер"»

62-сабақ


Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Д.Ж.

Күні:


Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қолыңды жу. Заттың атын білдіретін сөздер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу

Сабақтың мақсаты

Өлең мазмұны бойынша сұрақтар қояды, қойылған сұрақтарға толық жауап береді. Сұрақ қою арқылы заттың атын білдіріп тұрған сөздерді табады.

Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап, көркем жазады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Психологиялық ахуал қалыптастыру Балалар сынып ішін аралап, мына заттардың суретін жинайды:

  • тазалық құралдарыныңсуреті;

  • спорт түрлерініңсуреті;

  • пайдалы тағамдар мен дәрумендерсуреттері

Психологиялық ахуалға берілген жаттығуларды орындау арқылы жаңа сабаққа назар аудару.


Таныстырылым тапсырмалары. Суреттер

Ортасы

Мұғалім суреттерді тақтадағы 3-ке бөлінген кестеге іледі. Ол тақтадағы суреттерді көрсетіп:

  • Балалар, бұлардың барлығын бірауыз сөзбен қалай айтуғаболады?

  • Адамға денсаулығына ең пайдалы, қажеттіне?

  • Олай болса, жұмбақтардышешейік.

Жұмбақ шешу

  1. Жуыныпболғанда

Жүреді қолдарда. (орамал)

  1. Түйістіреді көзіңді көзіңе, Жолықтырады өзіңді өзіңе.(айна)





Сұрақтарға жауап береді.




Жұмбақтарды шешеді.

ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.

Оқылым, жазылым тапсырмалары


  1. Қалтамда жатыр тісі бар, Тістемей-ақ істер ісі бар.(тарақ)

  2. Қант та емес, ұн да емес, Ұқсастық бар ептеген. Тістің бәрін аппаққып,

Тигізеді септігін. (тіс пастасы)

  1. Өзі кірдіашады,

Суға салса қашады. (сабын)

  1. Дәмі де жоқ, түсі жоқ, Пайдаланбас кісі жоқ.(су)

– Балалар, сабын мен судың арасында қандай достық болуы мүмкін? Олар балалармен достаса ала ма? Қалай?

Балалардың ойын тыңдайды.

Автор туралы мағлұмат

Серікбол Хасан 1987 жылы Атырау облысы Құрманғазы ауданы Нұржау ауылында дүниеге келген. «Көбелек», «Кәусар» атты жеке жинақтары жарық көрген.

Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу. Өлеңнің мазмұнына байланысты жүргізілетін жұмыстар:

  1. Мұғалім оқушылардың назарын өзіне аударады.

  2. Өлеңді мәнерлепоқиды.

  3. Мәнерлеп оқуға қойылатын талаптарды балалармен бірге еске түсіреді Өлеңдімәнерлеп оқу үшін қалай оқукерек?

(Осы талаптарды мұғалім слайд ретінде дайындап, күнделікті сабағында қолдануға болады.)

  1. Жеке оқушыларғаоқытады.

  2. Мазмұнына байланысты сұрақтарқояды.

  • Өлең нетуралы?

  • Сабынның қандай пайдасыбар?

  • Тазалықты үнемі сақтау үшін неістеу керек?

  • Заттың атын білдіретін сөздердітап.













Балалар өз ойларын айтады.





Өлеңді мәнерлеп оқиды.

Мәнерлеп оқуға қойылатын талаптарды мұғаліммен бірлесе отырып құрады:

  • өлеңді дауыстап оқукерек;

  • тыныс белгілеріне назар аударуқажет;

  • анық оқукерек;

  • қатесіз (дұрыс) оқуқажет;

  • шапшаң оқу керек. Парақтағы кеңістікті бағдарлай білу. Жазу жолының жоғары және төменгі сызықтары мен тік көлбеу сызықтарынан шықпау. Әріптерді байланыстырыпжазу.




Дәптермен жұмыс

Жазылым ерекшелігі: дұрыс отырғызу, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды ұстай білуді қалыптастыру.

(Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау.

– Балалар, кеудемізді көтеріп, иығымызды тік ұстаймыз. Аяғымызды жерге тигізіп, партада түзу отырамыз.

Дәптер көлбеулігін сақтау. Дәптерімізді партаға қоямыз. Бір ұшы кеудеміздегі түймеге қарама- қарсы және көлбеу жату керек. Дәптеріміз парта- ның шетіне екі саусақ жетпей тұрады. Жазған сайын дәптерімізді жылжытып, кітаптың астына кіргізіп отырамыз.)

  1. жаттығу. Жұмбақты айтады. Шешуін тапқызады. Жұмбақтың әр жолы бас әріппен жазылатынына және тыныс белгілеріне назар аудартады. Шешуін тапқан оқушыға кері байланыс береді. Жұмбақтың шешуі: сабын. Артикуляциялық жаттығулар. «Тәттітосап»

  2. жаттығу. Жеке оқушыларға ауызша дыбыстық талдау жасатады. Көркемжазғызады.

  3. жаттығу. Сурет атауларының алғашқы әріптерінен сөз құрап айтады: тарақ, айна, зымыран, алма, лақ, ыдыс,қоян.

Шығатын сөз: тазалық.

«Доп» ойыны. Өзін-өзі тануға үйрету мақсатында жүргізіледі.

Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы тұрады. Бір- біріне мұқият қарап, допты кезекпен лақтырып, дене мүшелерін атайды. Допты қағып алған оқушы соған байланысты дене қозғалысын айтады. Тиісті қимылды бірінші болып айтқан оқушы жеңеді.

Мысалы: Қол – жазады, заттарды көтереді.

Бас – ойлайды, ауырады т.б.

Көркем жазу

Мөлдір, көбік сөздерін көркем жазады.













2-жаттығу. Балалар жұмбақтың шешуін табады.



Артикуляциялық жаттығулар жасайды. 3-жаттығу. Көркем етіп көшіріп жазады.

Ауызша дыбыстық талдау жасайды.







Жылдам, ұшқыр жауап береді.











ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.



Шығармашылық жұмыс. Сөздерді оқып, тақы- рыпқа байланысты сурет салғызады. Сабын, алма, сүлгі, күшік.




Соңы

Суреттегі балақайға қандай көмек берер едіңдер? Бұл ойын арқылы жеке бас гигиенасын сақтау маңыздылығын дәлелдейді.

«Деніміз сау болу үшін не істеу керек?» тақырыбы бойынша оқушылар жауаптарын талқылау.

Бейнежазба көрсету арқылы сабақты бекіту.

Оқушылар жұптасып ұсынылып отырған сауалдарды өзара талдап, бір-біріне түсіндіреді.



Бейнежазба көру.

ҚБ. «Бас

бармақ» арқылы бір-бірін бағалау.

«Деніміз сау болу үшін не істеу керек?» Балалар кеңесіне құлақ түрейік.

Кері байланыс

Сабақ қы- зықты өтті. Барлығын түсіндім.

Сабақ көңіл- сіз өтті, шар- шадым.

Сабақта еш- нәрсе түсін- бедім, қоңы- рауды күттім.





Рефлексия.

Сабақтан алған әсерлерін стикермен рефлексия тақтайшасындағы суретке жапсырады.

«Рефлексия»

Кері байланыс тақтайшасы

Тексерді: