СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

1-сынып Ана тілі ҚМЖ "Сөз және оның мағынасы пысықтау сабақ"

Нажмите, чтобы узнать подробности

61-сабақ

Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:

 Кушукбаева Д.Ж.

Күні:

 

Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақтың тақырыбы

Денсаулықты сақтайық. Заттың атын білдіретін сөздер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу

Сабақтың мақсаты

Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қояды, сұраққа жауап береді.

Заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолданады.

Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Ой ашу: блиц-турнир сұрағы.

а) Тіс тазартатын құралдар (щетка, паста).

ә) Ол судан қорқады, одан кір қорқады (сабын).   б) Денсаулыққа әсері мол сабақ (денешынықтыру сабағы).

в) Жалқаудың досы (еріншектік, ұйқы).

г) Адам өміріне ең қажет (ауа, су, жылу, жарық, тамақ).

ғ) Тазалық кепілі (денсаулық).

  • Балалар, денсаулық дегенді қалайтүсінесіңдер?
  • Дені сау деп қандай адамдарды айтамыз? Олай болса, денсаулығымызды арттыратын ең қажетті, ең керекті достарымыз арқылы топқа бөлінейік.

Балалар блиц-турнир сұрақтарына жауап береді. Жаңа сабаққа назар аударады.

 

Балалар денсаулық сақтау жолдарын айтады:

  • пайдалы тағамдарды жеуімізкерек;
  • үнемі спортпен шұғылдануымызкерек;
  • міндетті түрде тазалық сақтауымызқажет.

ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.

Психологиялық ахуал

 

Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары

Ортасы

Оқушыларды үш топқа бөледі:

а) «Спортшылар».

ә) «Тазалықшылар».

б) «Сауықтырушылар».

Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу. Мұғалім барлық оқушының зейінін өзіне аудартады. Мәтінді өзі оқиды.

Оқушылар топқа бөлінеді.

ҚБ.

«Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалау.

Топ аттары жазылған парақтар

           

 

193

13–6150

 

     
   
 
 

Просмотр содержимого документа
«1-сынып Ана тілі ҚМЖ "Сөз және оның мағынасы пысықтау сабақ"»

61-сабақ

Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Д.Ж.

Күні:


Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Денсаулықты сақтайық. Заттың атын білдіретін сөздер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу

Сабақтың мақсаты

Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қояды, сұраққа жауап береді.

Заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолданады.

Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Ой ашу: блиц-турнир сұрағы.

а) Тіс тазартатын құралдар (щетка, паста).

ә) Ол судан қорқады, одан кір қорқады (сабын). б) Денсаулыққа әсері мол сабақ (денешынықтыру сабағы).

в) Жалқаудың досы (еріншектік, ұйқы).

г) Адам өміріне ең қажет (ауа, су, жылу, жарық, тамақ).

ғ) Тазалық кепілі (денсаулық).

  • Балалар, денсаулық дегенді қалайтүсінесіңдер?

  • Дені сау деп қандай адамдарды айтамыз? Олай болса, денсаулығымызды арттыратын ең қажетті, ең керекті достарымыз арқылы топқа бөлінейік.

Балалар блиц-турнир сұрақтарына жауап береді. Жаңа сабаққа назар аударады.


Балалар денсаулық сақтау жолдарын айтады:

  • пайдалы тағамдарды жеуімізкерек;

  • үнемі спортпен шұғылдануымызкерек;

  • міндетті түрде тазалық сақтауымызқажет.

ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.

Психологиялық ахуал


Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары

Ортасы

Оқушыларды үш топқа бөледі:

а) «Спортшылар».

ә) «Тазалықшылар».

б) «Сауықтырушылар».

Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу. Мұғалім барлық оқушының зейінін өзіне аудартады. Мәтінді өзі оқиды.

Оқушылар топқа бөлінеді.

ҚБ.

«Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалау.

Топ аттары жазылған парақтар




Мәтінді бөліктерге бөліп оқытады. «INSERT» Мұғалім балаларға түсініксіз болған, білгісі келген сөздерге тоқталады. Бірнеше рет қайталанған сөздерді тақтаға жазып қояды. Оқушыларға мәтінді тізбектей оқытады.

  • Мәтінде не туралыайтылған?

  • Денсаулықты күту үшін не істеукерек?

  • Адам, ауа сөздеріне сұрақ қойыңдар. Олардың зат атауын білдіріп тұрғанына назар аудартады. Ережедайынтүрдеберілмейді.Ереженішығаруға оқушыларды жетелейді. Балалардың ойын қорытындылайды.

Дәптерменжұмыс

Жазылым ерекшелігі: дұрыс отырғызу, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды ұстай білуді қалыптастыру.

  1. жаттығу.Жұппенжұмыс.Жекеоқушыларға оқытады. Тыныс белгісіне назараудартады.

Көркем етіп көшіріп жазғызады. Жұпта мағынасын қалай түсінгені туралы айтқызады. Сергіту сәті. «Робот» ойыны

Дене жаттығуларын жасау:

*екі қолдыалғасозу *үстелгежақындау

*жүрелепотыру *парақтыалу

*еңкею

Артикуляциялық жаттығу. «Күркетауық» Жымиямыз. Аузымызды сәл ашып, тілді үстіңгі ерінге тигізіп, тілдің ұшын алға және артқа қозғалтамыз.


  1. жаттығу. Әріптерді пайдаланып, жасырынған сөздерді табуды тапсырады. Оқушылардың зерттеушілік білігін бағалау мақсатында жүргізеді.

Жаңа материалмен таныса отырып, «Түртіп алу жүйесімен» мәлімет жинайды, саралайды, бағалайды. Балалар заттың атын білдіріп тұрған сөздерге кім?

не? сұрақтары қойылып тұрғанына назар аударады.




Көркем жазу.

Тазалық, жаттығу

сөздерін көркем жазады.


  1. жаттығу. Көркем жазады. Топ басшысы толықтырып, мағынасын сыныпқаайтады.










  1. жаттығу. Әріптерді пай- даланып, жасырынған сөз- дерді табады. Сол сөздерді қатыстырып, сөйлем құрай- ды. Әр топтан бір оқушы шығып, құраған сөйлемде- рін тақтағажазады.












ҚБ. «Бас

бармақ» арқылы бір-бірін бағалау.
















ҚБ. Смайлик арқылы бір-бірін бағалау.






Артикуляциялық жаттығу.

«Күркетауық»


– Балалар, шымыр болу үшін немен айналысу керек?

– Спорттың қандай түрлерін білесіңдер? Шығармашылық жұмыс. Сөздерді кері оқиды және оны жазады. Заттың атын білдіретін сөздерді тауып, сұрақ қояды.

Кіші – ішік, қал – лақ, түс – сүт.

Топтық жұмыс

Балалар топта мақал-мәтелдерді құрастырады. Мағынасын өз түсінігі бойынша айтады. Басқа топ мүшелері толықтырады.

– Балалар, бүгінгі сабағымызда денсаулығымыз- ды қалай сақтаймыз, не нәрселерден аулақ болуымыз керек, сол жөнінде көп нәрсе білдік. Біздің халқымыз: «Деннің саулығы – бастың

байлығы» деп тегін айтпаған.




Шығармашылыққа берілген тапсырмаларды орындайды. Ұйқасын тауып, құрастырып жазады.

Астық толған қойма, Нанды жерге қойма.



Соңы

Дидактикалық ойын: «Егер де ... не болар еді?»

  • ЕгердеКүнболмаса,неболареді?

  • Егердесуболмаса,неболареді?

  • Балалар, өзіміз айтып отырған Күн, ауа және су кімгеқажет?

  • Бізге.

  • Біз дегенімізкім?

  • Ол –Адам.

  • Балалар, Жер бетінде ең ақылды, еңкүшті кім?

  • Адам.

  • Ал адамға дүниеде ең басты, қымбат нәрсе не екен?

  • Денсаулық.

Мұғалім: – Денің сау болғаның үшін қай дене мүшелеріне алғыс айтар едің? Неліктен?

Біздің деніміз сау. Бақыттымыз. Сол үшін үздіксіз қызмет атқарып тұрған дене мүшелерімізге алғыс айтамыз.

  • Мен барлығын жақсы көремін, сол үшін көздерімерақмет!

  • Мен барлығын жақсы естимін, сол үшін құлақтарымарақмет!

  • Мен барлық жұмысты атқарамын, сол үшін қолдарымарақмет!

  • Мен барлығынбілемін, сол үшін басымарақмет!



Кері байланыс

Оқушыларға «Ашық микрофон» бойынша кері байланыс жүргізіледі. Оқушылар өздерінің алған әсерлерін, не ұнағанын айтады.

«Ашық микрофон»


Микрофон