СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

1-сынып, Жаратылыстану ҚМЖ. "Жабайы және үй жануарларының айырмашылығы"

Нажмите, чтобы узнать подробности

№7

Бөлім/бөлімше

Жанды табиғат/ 2.2. Жануарлар

Педагогтің аты-жөні

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні

 

Сыныбы 1

Қатысушыларсаны:   Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жабайы және үй жануарларының айырмашылығы

 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату

Сабақтың мақсаты

жабайы және үй жануарларын салыстыру арқылы айырмашылықтарын ажырату

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Кел, ойланайық»

Бұл сабақта «Көрнекілік» әдісі жүзеге асырылады. Мұғалім ұсынатын жануарлар бейнеленген карточкалар сабақтың өн бойында түрленген ойындарға ауысып отырады.

  1. «Жануардытап».
  2. «Әліпбилік ретпенорналастыр»
  3. «Жылнама»
  4. «Үй жануарларынакүтім»

Мақсаты: карточкалардың түрленген әдістер арқылы сабақтың басы, ортасы, аяғында толық көрініс беруін қарастыру.

(ЖЖ) «Жануарды тап» ойыны

Мұғалім балаларға парталас құрбысымен ойын ойнауды ұсынады. Ол бір жануарды жасырады, екіншісі сұрақ қою арқылы қандай жануар екенін табуға тырысады.

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады.

 

Жұптық жұмыстың соңында оқушылар бір- бірін бағалайды.

Суреттер, карточкалар

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

«Тыңдайық» Оқулықпен жұмыс

Жануарлар үй жануарлары мен жабайы жануарлар болып екіге бөлінеді.

Табиғатта өз бетінше тіршілік ететін жануарларды жабайы жануарлар дейміз. Олар азықтарын

Әліпби ретін қайталайды. Берілген қима суреттерді әліпби кестесіне қойып шығады.

(Т) «Ретімен орналастыр» әдісі

Оқушылардың алдында әліпбидегі әріптер қатары мен

  • Жануарлардың түрін анықтайды, әліпби кестесіндегі орнын тауып орналастырады.

 

  • Жануарлардың түрінанықтайды,

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«1-сынып, Жаратылыстану ҚМЖ. "Жабайы және үй жануарларының айырмашылығы"»

№7

Бөлім/бөлімше

Жанды табиғат/ 2.2. Жануарлар

Педагогтің аты-жөні

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні


Сыныбы 1

Қатысушыларсаны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жабайы және үй жануарларының айырмашылығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату

Сабақтың мақсаты

жабайы және үй жануарларын салыстыру арқылы айырмашылықтарын ажырату

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Кел, ойланайық»

Бұл сабақта «Көрнекілік» әдісі жүзеге асырылады. Мұғалім ұсынатын жануарлар бейнеленген карточкалар сабақтың өн бойында түрленген ойындарға ауысып отырады.

  1. «Жануардытап».

  2. «Әліпбилік ретпенорналастыр»

  3. «Жылнама»

  4. «Үй жануарларынакүтім»

Мақсаты: карточкалардың түрленген әдістер арқылы сабақтың басы, ортасы, аяғында толық көрініс беруін қарастыру.

(ЖЖ) «Жануарды тап» ойыны

Мұғалім балаларға парталас құрбысымен ойын ойнауды ұсынады. Ол бір жануарды жасырады, екіншісі сұрақ қою арқылы қандай жануар екенін табуға тырысады.

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады.


Жұптық жұмыстың соңында оқушылар бір- бірін бағалайды.

Суреттер, карточкалар







Сабақтың ортасы

«Тыңдайық» Оқулықпен жұмыс

Жануарлар үй жануарлары мен жабайы жануарлар болып екіге бөлінеді.

Табиғатта өз бетінше тіршілік ететін жануарларды жабайы жануарлар дейміз. Олар азықтарын

Әліпби ретін қайталайды. Берілген қима суреттерді әліпби кестесіне қойып шығады.

(Т) «Ретімен орналастыр» әдісі

Оқушылардың алдында әліпбидегі әріптер қатары мен

  • Жануарлардың түрін анықтайды, әліпби кестесіндегі орнын тауып орналастырады.


  • Жануарлардың түрінанықтайды,






өздері тауып жейді. Баспанасын өздері дайындайды.

Адамдар күтіп баптайтын жануарларды үй жануарлары дейміз. Адамдар мал өнімдерін пайдалану үшін үй жануарларын асырайды.


Мұғалім оқушыларға «Жыл басына таласқан хайуанаттар» мультфильмінен жануарлардың жылнамаға орналасуынан үзіндіні көрсетеді. Сол жылнамадағы жануарлардың орналасу ретін қайталатады. Оны есте сақтау мақсатында оқулықтағы өлеңді жаттауға ұсынады.


Танымдық ақпарат

Фермер – ауылшаруашылығымен не малшаруашылығымен айналысатын маман. Фермерлер мал өсіреді, оның азығын әзірлейді. Азық-түлік өнімдерін елді мекендерге жеткізеді. Сол арқылы табыс табады.


  • Төрт түлік мал: түйе, жылқы, қой (ешкі),сиыр.

  • Үй жануарларын асырау – жа- уапты іс. Жануарлардың иесі олардың тұратын жерін таза ұстайды. Оларды күтіп-бағу ережелерінорындайды.

жануарлар бейнеленген карточкалар жатыр. Жануарларды атай отырып, берілген әліпбилік кестеге сәйкес келетін жануарды қойып шығу керек: «А» – аю, «Ә»–

әтеш, «Б» – борсық, «Д» –дуадақ,

«Е» – ешкі, «Ж» – жапалақ, «К»–

кірпі.

Сурет аз беріліп, кейбір әріптер жабылмай қалуы мүмкін. Қай топ суреттерін жылдам қойып шықса, сол топ жеңімпаз атанады.

әліпби кестесіне орнын табуда қиналады.


- Жануарлардың түрін анықтауда қиналады, әліпби кестесіне орналастыруда көмек қажет етеді.



ЗЕРТТЕЙІК

Осы жылнамадағы жануарлардың арасынан тек қана үй жануарларын бөліп алу




Үй жануарларының мекенін тап. Адамдар үй жануарларын қалай күтіп баптайды?

Зерттепбіл.

Оқулықта берілген «Үй жануарлары қандай пайда әкеледі?» тапсырмасы бойынша айтылым әрекеті жүзеге асады. Соған сәйкес қызықты мәлімет ұсынылады.

мақсатында Венн диаграммасы ұсынылады. Диаграммаға үй және жабайы жануарларды бөліп қояды.




ҚЫЗЫҚТЫ МӘЛІМЕТ

Түйе 40 күнге дейін су ішпей жүре алады. Оның өркешінде май жиналады. Май азық ретінде қолданылады. Май түйені Күннің сәулесінен қорғайды.


Үй жануарларының тіршілігіне назар аударып, бақылауға тапсырма береді. Олардың қимылдарын бейнетаспаға түсіруге ұсыныс тастайды.

Оқулықтағы қызықты мәліметпен танысады.











Қызықты мәліметті толықтыратын түйе туралы бейнежазба.


Дәптермен жұмыс

  1. Жабайы жануарды көк түспен, үй жануарын қызыл түспенбелгіле.

  2. Үй жануарларынан не алынады? Сәйкестендір.


Тапсырмаларды ретімен орындайды.

  1. Жабайы жануарды көк түспен, үй жануарын қызыл түспенбелгілейді.

  2. Үй жануарларынан неалынады?

– Жабайы жануарды көк түспен, үй жануарын қызыл түспенбелгілейді.


Сәйкестендіреді.



– «Үй


жануарларынан не


алынады?»сұрағы


бойынша


сәйкестендіреді, ойын


дәлелдеуде қиналады.



Тірек сөздермен жұмыс

Жабайы жануарлар, үй жануарлары, төрт түлік мал, төл.

  • Табиғатта өз бетінше тіршілік ететін жануарларды қалайатаймыз?

  • Адамдар күтіп баптайтын жануарларды қалайатаймыз?



  • Жабайы жануарлар өз бетінше тіршілікетеді.

  • Үй жануарларын адамдар күтіп-баптайды.




Рефлексия

«Алмаағашы» рефлексиясы

Оқушыларға сабақ басында «Үш түсті алма» стикері беріледі. Сабақ соңында оны алмаағашына ілудіұсынады.

Тақтадағы алмаағашына алма іледі.

Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын.

Сары түсті алма – менің көңіл күйім көтеріңкі.

Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ.

Оқушылардың жауаптарын сараптайды.