СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

1-сынып, Жаратылыстану ҚМЖ. "Жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ №6

Бөлім/бөлімше

Жанды табиғат/ 2.2. Жануарлар

Педагогтің аты-жөні

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні

 

Сыныбы: 1

Қатысушыларсаны:   Қатыспағандарсаны:

Сабақтың тақырыбы

Жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.2.2.1 жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау

 

Сабақтың мақсаты

жануарлардың тірі организмге жататынын түсіну, жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мұғалім балаларға бүкіл сынып ішінде жайылып қойылған суреттерді жинауды және онда бейнеленгендерді бір сөзбен атап берулерін сұрайды. (Жануарлар)

– Жануарлар өсімдіктерден несімен ерекшеленеді?

Зерттеу әдісі

Мұғалім балаларға әртүрлі суреттер таратыпбереді.

Жұмыстың мақсаты: жануарларды өсімдіктермен салыстыру. Карточканың жартысында өсімдіктің суреті, екінші

жартысында жануардың суреті тұр.

 

 

 

 

 

– Қасқыр орманда, далада тіршілік етеді, елді мекендерде тіршілік етпейді. Өсімдіктер барлық жерде өседі. Қойды адамдар өсіреді. Ормандағы гүл өздігінен өседі.

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады.

Жануарлардың суреті

Сабақтың ортасы

Мұғалім оқушылардың беретін ақпаратын сұрақтар қою арқылы зерттеушілік мақсатқа ауыстырады.

  • Өсімдіктер қалай қоректенеді? Олар жануарлар секілді қорегін жортып жүріп таба ма? (Жоқ, өйткені олар қоректі тамырлары арқылыалады).

 

  • Жануарлар қалай қоректенеді? Қорытынды: жануарларға да өсімдіктер секілді қажетті жағдайлар – ауа, су, жылу, жарық, қорек қажет. Жануарлардың өсімдіктерден айырмашылығы:

«Зерттейік»

Өсімдіктер мен жануарлардың өміріндегі ұқсастық пен айырмашылықтарды кестеге түсіреді. Әр оқушы жапсырылатын бір өсімдік пен бір жануардың қима суретін алып, оқулықтағы кестемен өзіндік жұмыс жасайды.

 

  • Жануарлар алуан түрлі. Бір жануарлар өсімдіктермен қоректенсе, енді бір жануарлар ұсақ жануарлармен және жәндіктермен қоректенеді.
  • Кейбір жануарларкүндіз,

ҚБ:

«Бағдаршам» әдісі: оқушыларда қызыл, жасыл, сары түсті карточкалалар бар, олар оны өз парталарына қояды немесе жоғары көтереді (қызыл – түсінбеймін, жасыл – барлығытүсінікті).

Оқушылар бағдаршамның түстерін пайдалана отырып, өздерінбағалайды.

Мұғалімге көрсетілген бағалауды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

олар көреді, қозғалады, қорғанады, секіреді, қарғиды, дыбыстайды.

кейбір жануарлар түнде, мысалы, жапалақ түнде қоректенеді.

оқушылардың күнделіктеріне жазуына болады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

Оқулықпен жұмыс

«Білгенің жөн»

– Жер бетінде әртүрлі жануарлар бар. Жануарлар да өсімдіктер сияқты тірі организмге жатады. Олардың өмір сүруі үшін қолайлы орта қажет. Олар: су, ауа, жарық, жылу, қоректік заттар. Жануарлар өседі, қоректенеді, тыныс алады, көбейеді, тіршілігін тоқтатады.

 

 

 

Оқулықта берілген мағлұматпен танысады.

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады.

Ұсынылатын бейнематериал қызықты мәліметті толықтырады https://www.youtube.com/watch?v=5iLwxE4w3t0

Просмотр содержимого документа
«1-сынып, Жаратылыстану ҚМЖ. "Жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру"»

Сабақ №6

Бөлім/бөлімше

Жанды табиғат/ 2.2. Жануарлар

Педагогтің аты-жөні

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні


Сыныбы: 1

Қатысушыларсаны: Қатыспағандарсаны:

Сабақтың тақырыбы

Жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.2.2.1 жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау

Сабақтың мақсаты

жануарлардың тірі организмге жататынын түсіну, жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мұғалім балаларға бүкіл сынып ішінде жайылып қойылған суреттерді жинауды және онда бейнеленгендерді бір сөзбен атап берулерін сұрайды. (Жануарлар)

– Жануарлар өсімдіктерден несімен ерекшеленеді?

Зерттеу әдісі

Мұғалім балаларға әртүрлі суреттер таратыпбереді.

Жұмыстың мақсаты: жануарларды өсімдіктермен салыстыру. Карточканың жартысында өсімдіктің суреті, екінші

жартысында жануардың суреті тұр.






– Қасқыр орманда, далада тіршілік етеді, елді мекендерде тіршілік етпейді. Өсімдіктер барлық жерде өседі. Қойды адамдар өсіреді. Ормандағы гүл өздігінен өседі.

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады.

Жануарлардың суреті

Сабақтың ортасы

Мұғалім оқушылардың беретін ақпаратын сұрақтар қою арқылы зерттеушілік мақсатқа ауыстырады.

  • Өсімдіктер қалай қоректенеді? Олар жануарлар секілді қорегін жортып жүріп таба ма? (Жоқ, өйткені олар қоректі тамырлары арқылыалады).


  • Жануарлар қалай қоректенеді? Қорытынды: жануарларға да өсімдіктер секілді қажетті жағдайлар – ауа, су, жылу, жарық, қорек қажет. Жануарлардың өсімдіктерден айырмашылығы:

«Зерттейік»

Өсімдіктер мен жануарлардың өміріндегі ұқсастық пен айырмашылықтарды кестеге түсіреді. Әр оқушы жапсырылатын бір өсімдік пен бір жануардың қима суретін алып, оқулықтағы кестемен өзіндік жұмыс жасайды.


  • Жануарлар алуан түрлі. Бір жануарлар өсімдіктермен қоректенсе, енді бір жануарлар ұсақ жануарлармен және жәндіктермен қоректенеді.

  • Кейбір жануарларкүндіз,

ҚБ:

«Бағдаршам» әдісі: оқушыларда қызыл, жасыл, сары түсті карточкалалар бар, олар оны өз парталарына қояды немесе жоғары көтереді (қызыл – түсінбеймін, жасыл – барлығытүсінікті).

Оқушылар бағдаршамның түстерін пайдалана отырып, өздерінбағалайды.

Мұғалімге көрсетілген бағалауды













олар көреді, қозғалады, қорғанады, секіреді, қарғиды, дыбыстайды.

кейбір жануарлар түнде, мысалы, жапалақ түнде қоректенеді.

оқушылардың күнделіктеріне жазуына болады.











Оқулық


Оқулықпен жұмыс

«Білгенің жөн»

– Жер бетінде әртүрлі жануарлар бар. Жануарлар да өсімдіктер сияқты тірі организмге жатады. Олардың өмір сүруі үшін қолайлы орта қажет. Олар: су, ауа, жарық, жылу, қоректік заттар. Жануарлар өседі, қоректенеді, тыныс алады, көбейеді, тіршілігін тоқтатады.




Оқулықта берілген мағлұматпен танысады.

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады.

Ұсынылатын бейнематериал қызықты мәліметті толықтырады https://www.youtube.com/watch?v=5iLwxE4w3t0


  • Өсімдіктер мен жануарлардың айырмашылығынәңгімеле.

  • Жануарлар әртүрлі уақытта (біреулері күндіз, кейбіреулері түнде) қоректенеді.





Сергіту сәті

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап, Оқып, білім аламыз. Көзді салып қараңыз, Былай қанат қағамыз.

Оқушылар өлең жолдарын оқи отырып, қажетті қимыл- қозғалыстарды жасайды.




Қызықты мәлімет

Оқулықта берілген қызықты мәліметпен танысады.

Барыс биік тауда мекендейді. Ол – өте айлакер, күшті жануар. Оның қимылы да шапшаң. Барыстың дене тұрқы – 120-150 см, құйрығының ұзындығы 90 см-ге дейін жетеді.

Барыс ешқашан адамға шабуыл жасамайды.


Оқулықта берілген қызықты мәліметпен танысады.

Бейнематериал көреді.

Оқушылар сөзжұмбақтың шешуі бойынша өз-өздерін бағалайды.



Дәптермен жұмыс

  1. Жануарларды тіршілік ететін мекенімен байланыстыр,боя.

  2. Жануарларды қызыл қарындашпен, өсімдіктерді жасыл қарындашпенқорша.

Дәптерде берілген тапсырмаларды өз бетінше орындайды.

Жануарларды тіршілік ететін мекенімен байланыстырып, жануарларды бояйды.

Жануарларды қызыл қарындашпен, өсімдіктерді жасыл қарындашпен қоршайды.

Жұмыс дәптеріндегі тапсырманы дұрыс орындауын бақылайды.



Тірек сөздермен жұмыс

– Жануарлар мен өсімдіктер – тірі ағзалар.




Жануарлар, қоректену, қозғалу, көбею.

  • Жануарлар мен өсімдіктер қандайорганизм?

  • Өсімдік пен жануарлардың қандай айырмашылығыбар?

  • Жануарлар өседі, қоректенеді, тыныс алады, көбейеді, тіршілігін тоқтатады.

  • Жануарлар қозғалады, өсімдіктер топыраққа бекіптұрады.



Сабақтың соңы

Рефлексия

«Түрлі түсті доптар» әдісі

Мақсаты: жылдам ойлау, зейіннің шоғырлануы, өткен материалды пысықтау. Ойынның шарты: мұғалімнің қолында екі түсті доп болады. Мұғалім қызыл түсті допты лақтырғанда бала өсімдікті атауы, ал көк допты лақтырғанда жануарды атауы тиіс.

Оқушылар ойынның шартымен танысады. Ойын шартын әр бала дұрыс түсініп алады:

  • қызыл допты қаққанда өсімдікті атайды;

  • көк допты қаққанда жануарды атайды.


Қима суреттер оқушыларға «Түрлі түсті доптар» әдісімен жұмыс жасауда көмек ретінде тақтаға ілінеді.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!