СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ
Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно
Скидки до 50 % на комплекты
только до 21.06.2025
Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой
Организационный момент
Проверка знаний
Объяснение материала
Закрепление изученного
Итоги урока
Պլան-կոնսպեկտ
Դասի թեմա-Հայաստանը աշխարհակալ տերություն: Տիգրան 2-րդ Մեծ
Դասի նպատակը և խնդիրները –կիմանան Տիգրան 2-ի և Միրհդատ Պոնտացու մերձեցման պատճառների մասին, կպարզաբանեն, թե ինչու է կառուցվում նոր մայրաքաղաք:
Կհամեմատեն Արտաշես Առաջինի և Տիգրան 2-րդի գործունեությունները, կգտնեն ընդհանրություններն ու տարբերությունները::
Ներկայացնեն Հայկական տերության տարածքը, բնակչությունը, կառուցվածքը:
Ուսումնական նյութ-գրքեր, տետրեր, քարտեզ
Դասատիպ- համակցված
Մեթոդներ-հարցման, պատմելու, դասախոսության, քննարկման, անդրադարձի:
Միջառարկայական կապ-գրականություն, աշխարհագրություն
Դասի ընթացքը
Կատարել հաճախումների հաշվառում, հին դասի հարցում, գնահատում, ամփոփում, նոր նյութի հաղորդում
Խթանման փուլ-Ձեր կարծիքով ինչպիսի՞ քաղաքականություն կվարի Տիգրան Մեծը:
Իմաստի ընկալման փուլ- դասախոսություն, համեմատություն, քննարկում, գործնական աշխատանքի:
Ժամանակագրություն
Մեջբերվող խոսքերի վերլուծություն
Զույգերով փորձեն մտածել «Ինչու՞ կայացավ հայ-պոնտական մերձեցումը: Ի՞նչ նպատակ ունեին կողմերը»
Աշակերտների առաջին զույգ-ինչ նպատակ ուներ Տիգրան Մեծը՝ բանակցելով Պոնտոսի թագավորի հետ:
Աշակերտների երկրորդ զույգ-Ի՞նչ նպատակ ուներ Պոնտոսի թագավորը՝ բանակցելով Տիգրան Մեծի հետ:
Կշռադատման փուլ- կազմել հարցեր, ամփոփել:
Ստուգի՜ր ինքդ քեզ: Ի՞նչ իրադարձությունների թվեր են.
Ք.ա.160 թ., Ք.ա. 115 թ., Ք.ա.140 թ., Ք.ա.95 թ.,Ք.ա.94 թ., Ք.ա.112 թ.,Ք.ա.93 թ., Ք.ա.92թ., Ք.ա.88 թ., Ք.ա.84թ., Ք.ա.71 թ.
Տնային աշխատանք-Շարադրություն «Իմ կարծիքով եթե Տիգրան Մեծը և Պոնտոսի թագավորը համաձայնության չգային...»
Շարադրել «Տիգրան Մեծը իրեն շրջապատած չորս թագավորներով» նկարի բովանդակությունը
Քո կարծիքով ովքե՞ր էին Տիգրան Մեծին շրջապատած չորս թագավորները:
Ի՞նչ կարող եք իմանալ նկարչի՝ Ջ.Ֆուզարոյի մասին: