СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

10-синф информатика фанида “19-дарс. Назорат иши” мавзусида дарс ишланма

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«10-синф информатика фанида “19-дарс. Назорат иши” мавзусида дарс ишланма»

Fani: Informatika Sinfi: X Sana:____________________ Dars raqami:19

MAVZU: 19-dars. NAZORAT ISHI

DARS MAQSADI: O’quvchilarga formulalar satridan foydalanish haqida ma’lumot berish.

TA’LIMIY MAQSADI: O’quvchilarga elektron jadvallar, ularning imkoniyatlari va vazifalari, inson hayotidagi ahamiyati haqida ma’lumot berish. Axborotlarni izlash va elektron vositalarda yig‘ish kompetensiyasi Axborotlarni elektron vositalar orqali uzatish kompetensiyasi

TARBIYAVIY MAQSADI: O`quvchilarni Vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash. Миллий ва умуммаданий компетенция

o’quvchilarni erkin fikirlashga yo’naltirish.

RIVOJLANTIRUVCHI MAQSADI: O’quvchilarda soda misollarni hisoblash ko’nikmasini shakllantirish

DARS USLUBI: Aralash.

DARS SHAKLI:Savol-javob.Aqliy hujum.

DARSNING JIHOZLANISHI: Elektron resurslar, kompyuter, darslik,plakatlar, tarqatma materiallar.

Dars bosqichlari

Vaqti

1

Tashkiliy qism

2 minut

2

O`tilganlarni takrorlash

10 minut

3

Yangi mavzu ustida ishlash

15 minut

4

Yangi mavzuni mustahkamlash

15 minut

5

Uyga vazifa

3 minut

Tashkiliy qism:

1.Salomlashish.

2.Yo'qlama qilish.

3.Uyga vazifani so'rash.

O’quvchilardan o’tilgan mavzular bo’yicha savol javob o’tkaziladi


Yangi mavzu bayoni


1-variant

1. Birinchi varaqning (Лист1) B3 katakdagi sonni C8 katakdagi songa bo‘linmasini ikkinchi varaqning (Лист2) D9 katagida hisoblang.

2. MS Excel da quyidagi amallarni hisoblang: 2*(6-5)/5.

3. MS Excel da turli radiuslarda aylana uzunligini hisoblang.

4. y=sinx funksiyaning grafigini hosil qiling.


2-variant

1. Birinchi varaqning (Лист1) B1 katakdagi sonni C3 katakdagi songa bo‘linmasini ikkinchi varaqning ( Лист2) D3 katagida hisoblang.

2. MS Excel da kubning hajmini hisoblang.

3. Quyidagi ifodani hisoblang: (6:8)-9:81.

4. y=lnx funksiyaning grafigini hosil qiling.




3-variant

1. B1 katakka o‘quvchining familiyasi, C1 katakchaga ismi, D1

katakchaga otasini ismi kiriting. E1 katakka ushbu ma’lumotlarni birlashtiring.

2. A1:D9 diapozondagi sonlarning eng kichigini toping.

3. Quyidagi ifodani hisoblang: (6-8)*6+1.

4. y= x3 finksiyaning grafigini hosil qiling.


4-variant

1. Kvadrat funksiyaning grafigini hosil qiling.

2. A2:E10 diapozondagi sonlar ko‘paytmasini hioblang.

3. Quyidagi ifodani hisoblang:

4. y= x3 -1 finksiyaning grafigini hosil qiling.


Uyga vazifa: O`tilgan mavzularni takrorlash