СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

11-класс.Кыргыз тили.Тема:Макала

Нажмите, чтобы узнать подробности

Байланыштуу кеп болүмундө Публицистикалык стиль.Тема -Макала жазуу. Сабактын планы.Макала деген эмне?

Просмотр содержимого документа
«11-класс.Кыргыз тили.Тема:Макала»

Күнү: 17-18.11.2021

Класс: 11-б,в Предмет: кыргыз тили


Сабактын темасы:

Макала


Сабактын максаттары:а)билим берүүчү

Макала жазуунун жолун түшунүшөт, пуб-к жөнүндо маалыматын тереңдете алышат;


Б)өнүктүрүүчү

Эске тутуусу, сүйлөө кеби жогорулайт;


В)тарбиялоочу

Кыргыз тилиндеги создөрдү даана , так айтканга үйрөнүшөт;


Сабакта колдонулуучу усулдар:

Топто иштөө


Сабактын тиби:

Стандарттык сабак


Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар:

Газета , журналдар


Предмет аралык байланыштар:

Адабият


Негизги компетенттүүлүктөр

Предметтик компетенттүүлүктөр


1.Маалыматтык

2.Социалдык -коммуникативдик

3.Өзүн –өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү

1.Тилдик

Макала жазууну билип,аналитикалык ой жүгүртөт;


Публи-к стиль боюнча алган маалыматты тереңдетишет;

Кыргыз тилинин адабий нормасында сүйлөйт, сабаттуу жазат

Берилген тема боюнча ой жүгуртөт, өз коз карашын айта алат;

2.Кептик

Кесиптер боюнча пикир алышуунун максатына ылайык сүйлөй алат ;


3.Социо -маданий

Кеп маданиятынын эрежелерине ээ болот;


Сабактын жүрүшү:

Сабактын этабы

Убакыт(мин)

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Окуучуларда катыптануучу компетенттүүлүктө

баалоо

НК

ПК

1

Мотивация (шыктандыруу)

2-3

1.Окуучуларды толуктоо

2.Жагымдуу маанай түзүү

3.Өздүк гигиена тууралуу сүйлөшүү

1. Сабакка келбеген окуучуларды тактоого жардам беришет.

2. Жагымдуу маанай тузүугө өз салымдарын кошуп, сунуш киргизишет;




2

Өтүлгөн теманы кайталоо

(үй тапшырмасын бышыктоо)

5-

8

1.Үй тапшырмасын текшерүү

2.Өтүлгөн теманы эске түшүрүү

3.Публ-к стиль деген


1.Үйтапшырмаларын көрсөтүшөт;

2.Берилген суроолорго жооп беришет;

НК-2

ПК-3

Оозеки баалоо

3

Теманы жана күтүлүүчү окуу натыйжаларын жарыялоо

5

1.Теманы жарыялоо

2. Макала жазуу


1.Мугалимге көңүл бурушат;





4

Жаңы тема боюнча маалыматтарды берүү

5

МАКАЛА– күндөлүк турмушубузда болуп жаткан коомдук-саясий, маданий ж. б. фактылардан алынып, газета-журналдар, радио, телекөрсөтүү, дубал газеталары үчүн жазылган чакан чыгармалар. Макала көпчүлүккө түшүнүктүү тил м-н

жазылат. Актуалдуу темадагы ж-а саясий мааниси курч макалаларды жазууга коомчулуктун өкүлдөрү кеңири тартылат.

Темасына, мазмунуна, стилине карата саясий, ил. , публицистикалык болот.

  1. Окутуучуга көңүл бурушат;

  2. Өз оюн айта билишет;

НК-1








5

Интерактивдүү көнгүүлөр, сабактын борбордук бөлүгү

15-

20

  1. Малакалага тема тандоо

  2. Теманын тегерегинде ой жугуртүү

  3. Стилди аныктоо

  4. Пуб-к стилдеги жазуунун өзгөчолүгу

  5. Тактыгы

1.Көнүгүүлөрдү аткарышат..

2. газеталар менен иштөө


НК-2


НК-3


ПК-2

ПК-1

1.Өзүн-өзү баалоо

2.Топто баалоо

3.Түздөн-туз баалоо

4.Бири-бирин баалоо

6

Сабакты жыйынтыктоо, баалоо

3

1.Өтүлгөн теманы айтуу

2.Ар бир окуучунун макаласын белгилөө

3.Активдүү окуучуларды атоо






  1. Өз оюн билдришет;

  2. Айтылып жаткан темаганы түшүнүп, диалогдорго катыша алышат;



1.Окуучуну эмгегине жараша журналга баалоо

7

Үй-тапшырмасы

2


1.Берилген тапшырманы күндөлүккө белгилейт