Просмотр содержимого документа
«149-165 Халли намунахои саволу масъалахи тести (ММТ)»
ММТ-2019 . Халли намунахои саволу масъалахои тести. (149-165).
149.Дар рафи якум 84 китоб ва дар рафи дуюм назар ба рафи якум 26 китоб бештар аст. Агар дар рафи сеюм назар ба рафхои якуму дуюм якчояги 2 маротиба камтар китоб бошад, дар се раф хамаги чанд китоб хаст?
Хал:
Р1---84
Р2---84+26=110
Р3---(84+110)/2=97
Р1+Р2+Р3=84+110+97=291.
Чавоб:291
150.Узви номаълуми таносубро ёбед: 2,5:х=0,5:3.4
0,5х=2,5*3,4
0,5х=8,5
Х=17.
151. Силсилафилми хунари хар руз дар давоми се хафтаву се руз нишон дода шуд. Агар давомнокии он дар як руз 50 дакика бошад, силсилафилм чанд соат давом кард?
Хал:
Се хафта----21 руз
Хамаги---21р+3р=24р
Дакика----24*50=1200дак
Соат-----1200:60=20соат
Чавоб: 20соат.
152. Мактаб, литсей ва гимназия 120 компютер гирифтанд.Литсей назар ба мактаб 12 компютер бештар ва гимназия назар ба литсей 3 компютер бештар гирифт. Литсей чанд компютер гирифт?
Хал:
М+Л+Г=120
М=х
Л=х+12
Г=Х+12+3
Л=?
Х+х+12+х+12+3=120
3х+27=120
3х=93
Х=31 Л=31+12=43
153. Дарози кадами Озар 0,75м аст. Барои паймудани масофаи 504 м у бояд чанд кадам гузорад?
Хал: 504:0,75=672.
154. Адади 18 чанд фоизи адади 120-ро ташкил медихад?
Хал: 120------100%
18-----х
Х=(18*100)/120=15
155. Фаридун ададеро ба хотир гирифта, ба он адади 5-ро чамъ карду хосили чамъро ба 6 таксим ва хосили таксимро ба 7 зарб кард. Аз натичаи бадастоварда адади 8-ро тарх ва хосили фаркро ба 9 таксим карда, дар натича адади 3-ро хосил кард. Фаридун кадом ададро ба хотир гирифт?
Хал:
((х+5):6*7-8):9=3
(х+5):6*7-8=27
(х+5):6*7=35
(х+5):6=5
Х+5=30
Х=25.
156.Агар 60л об 4/5 хиссаи гунчоиши зарфро пур кунад, зарф чанд литр об мебарад.
Хал:
4/5х=60
Х=60:4/5
Х=75.
157. Ардашер 900 кг себ чида, 26 кг-и онро ба бозор фиристод. Себи бокимондаро ба 38 кутти баробар таксим кард. Як кутти чанд кг себ дорад?
Хал:
900-26=874
874:38=23
Чавоб:23 кг
158. Хамаги 350 чои нишаст хаст. Пас аз он ки 5 гурухи 25 нафари ва 7 гурухи 28 нафари чойхои худро ишгол кунанд, чанд чои холи мемонад?
Хал:
5*25=125н
7*28=196н
125+196=321н
350-321=29чой чавоб 29 чой мемонад.
159.Вакте ки ба бом 17 кабутар нишасту 19-то парид, дар болои бом 15 кабутар монд.Дар болои бом чанд кабутар буд?
Хал:
Буд----х
Нишаст----Х+17
Парид---19то (х+17)-19
Монд-----15
(х+17)-19=15
Х+17=34
Х=17.
Чавоб : Монд—17то
160. Дар охири сол ба кормандони ширкат ба андозаи 90%-и музди мехнати мохона мукофотпули дода шуд. Корманде ки мохонааш 1200 сомони аст, чи кадар мукофотпули гирифт?
Хал:
1200-----100%
Х--------90%
Х=(1200*90)/100=1080 с
Чавоб 1080сомони
161.Даромади мохонаи магоза аз фуруши мол 9150 сомониро ташкил додю Агар музди мехнати Зебо 12%-и даромади мохонаи магозаро ташкил дихад, музди мехнати у чанд сомони аст?
Хал:
9150----100%
Х------12%
Х=(9150*12)/100=1098с
Чавоб 1098сом.
162.Арзиши умумии тарбузу харбуза 22 сомони аст. Агар нархи тарбуз назар ба харбуза 2 сомони арзонтар бошад, нархи харбуза чанд сомони аст?
Хал:
Т+Х=22
Х-Т=2
Х----?
(Т+Х)+(Х-Т)=22+2
2Х=24
Х=12 чавоб Х=12 сомони
163.Чанд адади дуракамадор ба 9 бебакия таксим мешавад?
Хал:
А1=18
Аn=99
d=9
n---?
An=A1+(n-1)d
99=18+(n-1)9
(n-1)9=81
n-1=9
n=10
чавоб:10 то
164.Диловар барои харидани ду садбарги сурх ва се садбарги сафед 27 сомони ва Мехрофар барои як садбарги сафед ва се садбарги сурх 23 сомони харч кард. Як садбарги сафед чанд сомони аст.?
Хал:
Садб сурх—х
Садб сафед---у
2х+3у=27
3х+у=23
У---?
3*(2х+3у=27)
2*(3х+у=23)
6х+9у=81
-
6х+2у=46
7у=35
у=5
165. Мувофики натичаи ичрои кори санчиши 15%-и хонандагони синф масъаларо хал накарданд. 45% масъаларо хал карданд, аммо ба иштибох рох додан два 12 нафари бокимонда бахои аъло гирифтанд. Дар синф чанд хонанда буд?
Хал: 15%+45%-----хото карданд 12н--------40%
12н--------100%-60%=40% х--------100%
Х=(12*100)/40=30н чавоб 30 н