3- класс. Адабий окуу сабагы.
| Негизги компетенттуулуктор | Сабактын максаты | Корсоткучтор: Жогорудагы коюлган максаттар ишке ашат, эгерде: |
| 1.Маалыматтык | А) жомокту окуп,анын мазмунун түшүнө алат;түшүнгөндөрүн адабий тилде ырааттуу,тазмундуу айтып бере алат;каармандарга мүнөздөмө берип,аларга жараша чыгармадан мисал келтире алат;үкүнүн терс сапаттарын сынга алуу менен,ага өз пикирин билдире алат | *чыгарманын мазмунун тушунсо; |
| *чыгарманы оз созу менен айтып бере алса; |
| *каармандарга мүнөздөмө берип,аларга жараша чыгармадан мисал келтире алса; *Үкүнүн терс сапаттарын сынга алып талдай алса; |
| 2.Социалдык- коммуникациялык | б) логикалык жана сынчыл ойлоо жөндөмдүүлүгү артат;өз оюн көркөм, так айтууга көнүгөт | *чыгарманы талдай алса; |
| *оз оюн далилдуу айта алса; |
| *чыг.н мазмунуна карап адамгерчиликке уйронсо; |
| 3.Оз ишин уюштуруу жана койгойлорун чечуу компетенттулугу | в) адамгерчилик,боорукерлик сыяктуу жакшы сапаттарды үйрөнөт; уурулук кылуу уят иш экендигин түшүнөт | *текст менен иштөөдө ишенчээк- тик жана жамандык кылуу тууралуу таап,корком окуп бере алса; *топтук ишти аткарууда бирин- бири сыйлап,уга билсе. |
Баалоо критерийлери;--Эгерде көрсөткүчтөгү шарттардын ( 9 шарт көрсөтүлгөн) баарына жетише алса, “5”; --Көрсөткүчтөгү шарттардын 6-7 шарттары аткарылса, “4” ; --Көрсөткүчтөрдүн шарттары жарым жартылай аткарылса, “3” деген бааларды койсо болот.
Сабактын тиби:ой жүгүртүү ,талдоо.
| Сабактын этабы | уб | Мугалимдин ишмердуулугу | Окуучунун ишмердуулугу | Компе тенттүү лүктөр НК | Баалоо техникасы |
| Уюштуруу Шыктан дыруу | | Саламатсынарбы? Азыр Гимнди ырдоо менен сабакты баштасак. Эреже кабыл алуусун айтам. Класска жагымдуу маанай түзүү.”Менин тамгам-менин атым.”көнүгүүсү менен баштайм. | Балдар доскага тизилип турушат. Саламатсызбы. Гимнди ырдашат Алтын эреже кабыл алышат. Менин атым Нуркыз-нурумду чачып турам.Мен Аянамын-айдай сулуумун. Менин атым Марсел-мармеладдай таттуумун. | НК1 | Кол чабуу, смайлик терди берүү |
| Ү.т | | Өтулгөн тема боюнча окуучулардын билимдерин текшеруу,бышыктоо. | Алдын ала түзүлгөн “Ромашканын” таажыларын бирден алып жооп беришет | НК2,НК3, НК4,НК5 | Смайлик. |
| | | Топторго бөлүү | Жыл мезгилдери боюнча топторго бөлүнүшүөт | | |
| Жаңы темага киришүү. | | Сабактын темасы, максаттары,корсоткүчтөру, баалоо техникалары менен тааныштыруу. | | | |
| Акыл чабуулу; “Окууга чейин,окуу учурунда, окугандан кийин” ыкмасы. | | -Балдар,күндүзү уктап,түнкүсүн гана тамактанууга чыккан кайсы канаттуу? Слайд корсотом. -Туура айтасыңар,балдар.А силер эмне үчүн үкү түнкүсүн гана учуп калганын билесиңерби? -Балдар, ууру деген ким? - Анда эмесе,биз силер менен ушуга байланыштуу”Ууру үкү”аттуу жомокту окуйбуз. | Үкү жонундо билгендерин айтып беришет.Слайдда көрсөтүлгөн үкү катышкан жомокторду аташат. | НК5 | |
| | | Илгери бир кедей болуптур.Анын бир коену,коендун бир бөжөгү бар экен.Короосунда көлөкө түшүрүп турган кучак жеткис бир күн карама жайдыр- кыштыр гүлдөп турчу экен. Күндөрдүн биринде коен бөжөгүнө жем издеп кетти,бөжөк күн караманын түбүндө ойноп отуруп уктап калыптыр. Асманда сайран кылып жүргөн үкү анын коңуругуна кыжыры ке-лип,бөктөрүп кетет. Коен үйүнө келсе бөжөгү жок. Ана келет жок,мына келет жок. Чый-пыйы чыгып издеп, жолго чыгат.Ар кимден сурап отуруп,та- жаганда булуттан чыга калган Күнгө кайрылат: --О, күн,мен бөжөгүмдү жоготтум! Кичинекей неменин жүрөгү түштү го!Анын үстүнө аябай коркок эле.Бөжөгүмдү таап бер. Андан башка эмнем бар?—деп ыйлап жибериптир. Күн коенго боору ооруп,ууруну табуу үчүн жердеги жан жаны- барлардын баарына буйрук берет: --Кана ,баарыңар мени көз ирмебей карап тургула.Тилимди ал- баганыңар жалыныма күйүп каласыңар. | | |
| Токтоп суроолор берилет. | | 1- Коендун бөжөгүн ким уурдап кетиптир? Эмне үчүн? 2.-Коенго Күн жардам бере алабы? Кантип жардам бериши мүмкүн?Силер кандай деп ойлойсуңар? | Окуучулар жооп беришет. | | |
| | | Бардык жан-жаныбарлар жабалактап Күндү карашты.Бир маал- | | |
| да үкүнүн көзү тостоюп чыкты да,Күн менен коендон кечирим сурап, ыйлап жиберди: -Айланайын коен! Мен ит болдум.Бөжөгүң меникинде. Мына ошондон кийин Күн Үкүнү жазалап, күндүз көзүн сокур кылып коюптур да,түндөсү балдар бакчасы,дүкөн,мектеп жабылганда гана учуруп коюптур.А ууруну жазалаганына кубан- ган кондун көзү бакырайып чыгыптыр да так секирип бийлеп калыптыр. Кун карама ошондо Күнгө ыраазылыгын билдирип, дайыма калпагын башынан албай,ага жүгүнүп калган дейт. |
| Текст окулуп бүткөндөн кийин суроолорду беруу менен талкуу улантылат. | | 1.Үкү кантип бөжөктү бөктөрүп кетти? 2. Коен күнгө эмне деп кайрылды 3.Күн жан-жаныбарларга эмне деп буйрук берди? 4.Күндүн жан –жаныбарлардын жардамы болбосо коен бөжөгүн табат беле? 5.Күн Укүнү түнкүсүн сокур кылып койгонунсилер кандай деп ойлойсуңар? 6.Коен,күн карама кандай болуп калыптыр? | Окуучулар жооп беришет. |
| Топтордо Иштөө. | | Топторго тапшырма берем. 1-топ; Суроолор айлампасы 2-топ; Чыгарманын картасы 3-топ; Чыгарманын каармандарын салыштыруу 4-топ; “өз оюңду ыраста” | 1-топ; 2-топ; 3-топ; 4-топ | | |
| Чынжырча окуу. | | Байкап турам. | Окуучулар туура так корком окуп беришет. | | |
| Бышыктоо. | | Берилген суроолорго ылайык талкуу уюштуруу. | Талкууга активдүү катышуу. | | |
| Ү.т. | | 1.Чыгарманы окуп чыгуу,талдоо. 2.”Уурулук кылуу-уят иш” деген темада өз ара ой бөлүшүүгө даярданып келгиле. 3”Укпайт деп ушак айтпа, Көрбөйт деп уурулук кылба” деген макалдын маанисин чечмелөө. | | | |
| | | Инсерт белгилеринин таблицасын чием. | Инсерт белгилеринин таблицаларын толтурушат. | | |
| Баалоо. | | Окуучулардын билими сабактын максаттарына ылайык берилген көрсоткүчтордун негизинде бааланат. | | | |
| Ырастоолор | ооба | жок |
| Коен бөжөгун ээрчитип алып жем издегени кетти. | | |
| Бөжөк кун караманын астында уктап калды. | | |
| Асманда учуп жүргөн үкү бөжөктү көрбөй өтүп кетти. | | |
| Бөжөктүн коңурук тартканы үкүнүн кыжырын келтирди | | |
| --Оо, Күн бөжөгүм кичинекей, аябай коркок эле. | | |
| Кунгө үкү бөжөк тууралуу такыр айтпады. | | |
| Үкү жан- жаныбарлардан уялганынан түнкүсүн учуп калыптыр | | |
| Кун карама Күнгө ыраазычылыгын билдирип,ага жугүнөт экен. | | |