СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

301-320 Халли намунахои саволу масъалахои тести аз математика (ММТ-2019)

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Халли намунахои саволу масъалахои тести аз математика (ММТ-2019) 301-320

Просмотр содержимого документа
«301-320 Халли намунахои саволу масъалахои тести аз математика (ММТ-2019)»

301-320. Намунаи халли саволу масъалахои тести аз математика (ММТ-2019)

301.Сарвар якто 100-сомониро ба 5-сомони ва 3-сомони чунон иваз кард,ки микдори умумии онхо ба 24баробар шуд. У чандто 5-сомони дорад?

Хал:

5-сом=х 3-сом=у

5х+3у=100

Х+у=24

Х----?

5х+3у=100

3(х+у)=24*3

5х+3у=100

3х+3у=72

2х=28

Х=14

302. Хосили зарби ду адади натуралии яке аз дигаре 8 вохид калонбуда ба 209 баробар аст. Хосили чамъи ин ду ададро ёбед.

Хал:

а---х

в=х+8

ав=209

а+в=?

х(х+8)=209

х2+8х=209

х2+8х-209=0

D=900

Х=11 х=-19

а=11 в=х+8=11+8=19

а+в=11+19=30.

303.Нархи ду дафтар ва се каламдон 12 сомони буда, нархи чор дафтару панч каламдон 22 сомони аст. Нархи як дафтару як каламдон дар якчояги чанд сомони аст?

Хал:

Дафтар ----х

Каламдон—у

2х+3у=12

4х+5у=22

Х+у=?

.

У=2 2х+3*2=12 2х=6 х=3

Х+у=2+3=5.

304. Калонтарин таксимкунандаи умумии ададхои 256 ва 384-ро ёбед.

Хал:

256=28.

384=27*3

КТУ(256,384)=27=128.

305.Акрабакхое , ки соату дакикаро нишон медиханд, соати 6 кадом кунчро ташкил мекунанд.

Хал:Акрабакхо байни ду ишораи ракамии соат 300-ро ташкил мекунанд.

Соати 6 акрабакхо ишораи 12 ва 6 ро нишон медиханд.

Дар байни онхо 6 ишораи раками хаст.,яъне 6*30=1800.





306. Акрабаке ,ки соату дакикаро нишон медиханд,соати 13:00 кадом кунчи тезро ташкил мекунанд?

Хал:

Акрабакхо байни ду ишораи раками 300-ро ташкил мекунанд

Соати 13:00 акрабакхо 12 ва 1 –ро нишон медиханд, яъне кунч 300..

307.Кунчи кунди байни акрабакхои соатро нишон дихед. (соат 12:30)

Хал:

Яке аз акрабакхо байни ишораи ракамии 12 ва 1 (яъне—150) дигари 6-ро нишон медихад . Аз ишораи як то 6 панч ишораи раками хаст ,яъне байни онхо 1500.. Аз ин чо 150+1500=1650

308.Кунчи тези байни акрабакхоро нишон дихед .( Дар расм соат 2:00)

Хал:

Байни ду ишораи ракамии соат кунчи байни акрабакхо- 300 .Пас соати 2:00 кунчи байни акрабакхо 600..

309 Соати 5 акрабакхое,ки соат ва дакикаро нишон медиханд, кадом кунчро ташкил медиханд?

Хал:

Бйни ду ишораи раками кунчи байни акрабакхо 300. Яъне соати 5:00 кунчи байни акрабкахо 1500 аст.

310.Акрабакхое,ки соату дакикаро нишон медиханд,соати 12 кадом кунчро ташкил медиханд?

Хал: Соати 12:00 акрабакхо болои хам хоб мераванд яъне кунчи байни онхо 00 аст.

311.Зевар аз 132 дона гули сурх ва сафед якчанд гулдаста сохт.Агар хар як гулдаста аз 5 гули сурх ва 6 гули сафед иборат бошад,дар гулдастахо хамаги чанд гули сурх хаст?

Хал:

Шумораи гулдастахо---х

Гули сурх---?

5х+6х=132

11х=132

Х=12

5х=5*12=60.

312. Агар нархи компютер пас аз 4% кимат шудан 3198 сомони шуда бошад, пеш нархи он чанд сомони буд?

Хал:

Х+4%х=3198

Х+0,04х=3198

1,04х=3198

Х=3075.

313. Решаи муодиларо ёбед:=.

5(2х-1)=4(3х+3)

10х-5=12х+12

-2х=17

Х=-8,5.

314. Дар 12 куттии якхела 144 калам баробар чой мегирад.Дар 15-то чунин кутти чанд каламро чой додан мумкин аст?

Хал:

12-----144

15-----Х

Х=(15*144)/12=180.

315.Дар як халта 50 кг орду дар халтаи дигар 13 кг камтар буд.Аз се як хиссаи тамоми ордро фурухтанд.Чанд кг орд боки монд?

Хал:

Х1=50кг

Х2=50-13=37.

Х1+Х2=50+37=87.

87*1/3=29кг фурухтанд.

87-29=58кг-монд.

316.Аз боги якум 10т 600 кг зардолу , аз боги дуюм назар ба якум 6т700кг бештар ва аз боги сеюм хамон кадар зардолу чамъовари карданд,ки микдори он ба хосили чамъи хосили хар ду боги аввала баробар аст.Аз се бог хамаги чанд кг зардолу чамъ оварданд?

Хал:

Б1=10600кг

Б2=10600+6700=17300

Б3=10600+17300=27900

Б1+Б2+Б3=?

10600+17300+27900=55800.

317.Аз зарфе ки 1000л об дорад, хар руз 70 л об мегиранд.Баъди 9 руз дар зарф чанд литр об боки мемонад?

Хал:

1000-70*9=1000-630=370.

318. Дар синф 18 писар ва 16 духтар мехонад. Агар 2/9 хиссаи писарон ва ¼ хиссаи духтарон дар махфили математика иштирок кунанд,Чанд хонандаи синф аъзои махфили математика мебошад?

Писарон---18*2/9=4.

Духтарон---16*1/4=4

Хамаги----4+4=8н.

319.Дар се раф 300 китоб: дар рафи якум 79 дона китоб ва дар рафи дуюм назар ба якум 12 дона китоб зиёдтар аст. Дар рафи сеюм чанд китоб хаст?

Хал:

Р1=79

Р2=79+12=91

Р1+Р2+Р3=300

Р3--?

300-79-91=130.

320. Фируз 80 сомони дошт.Дар аввал у ¼ хиссаи хамаи пулхояш ва баъд ½ хиссаи пулхои бокимондаашро сарф кард.фируз хамаги чанд сомони харч кард?

Хал:

80*1/4=20с аввал сарф кард.

80-20=60с боки монд.

Сипас 60*1/2=30с сарф кард.

Яъне хамаги 20+30=50с сарф кард.