Та?ырыбы: С?т ж?не с?т ?німдері:С?т ж?не с?т ?німдерін са?тау мерзімі
Саба?ты? ма?саты:С?т ж?не сут та?амдары туралы ма?л?мат беру Білімділік:?аза?ты? ?лтты? с?т ж?не с?т та?амдарыны? т?рлері,дайындау т?сілдері туралы т?сінік беру,білімдерін тере?дету ; Дамытушылы?:О?ушыларды? сын т?р?ысынан ойлауын,теориялы? ж?не практикада ал?ан білімдерін к?нделікті т?рмыста пайдалану?а ба?ыт-ба?дар бере отырып,?здіктерінен ж?мыс істеуге,салыстыру?а,біріні? пікірін бірідамыта отырып,?зара сыйласу?а ,?орытынды шы?ару?а машы?тану; Т?рбиелілігі:О?ушыларды ??ыптылы??а,?немділікке,?дептілікке,баулып,салт-д?ст?рді са?тап,?з орнын таза ?стау?а,?ауіпсіздік ережесін са?тау?а т?рбиелеу Саба?ты? т?рі: аралас Саба?ты? ?дісі:Сын т?р?ысынан ойлауды дамыту Саба?ты? к?рнекілігі:т?рт т?лік малды? суреті,б?ктеме П?наралы? байланыс:халы?ты? педагогика,?дебиет,биология,тарих Саба?ты? барысы:
Просмотр содержимого документа
«6 сынып С?т ж?не с?т ?німдері:С?т ж?не с?т ?німдерін са?тау мерзімі»
Тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері:Сүт және сүт өнімдерін сақтау мерзімі
Сабақтың мақсаты:Сүт және сут тағамдары туралы мағлұмат беру Білімділік:Қазақтың ұлттық сүт және сүт тағамдарының түрлері,дайындау тәсілдері туралы түсінік беру,білімдерін тереңдету ; Дамытушылық:Оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын,теориялық және практикада алған білімдерін күнделікті тұрмыста пайдалануға бағыт-бағдар бере отырып,өздіктерінен жұмыс істеуге,салыстыруға,бірінің пікірін бірідамыта отырып,өзара сыйласуға ,қорытынды шығаруға машықтану; Тәрбиелілігі:Оқушыларды ұқыптылыққа,үнемділікке,әдептілікке,баулып,салт-дәстүрді сақтап,өз орнын таза ұстауға,қауіпсіздік ережесін сақтауға тәрбиелеу Сабақтың түрі: аралас Сабақтың әдісі:Сын тұрғысынан ойлауды дамыту Сабақтың көрнекілігі:төрт түлік малдың суреті,бүктеме Пәнаралық байланыс:халықтық педагогика,әдебиет,биология,тарих Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру: Топқа бөлу.Балалар 1,2,3,4,5-ке дейін санау арқылы 1-лер бөлек,2,3,4,5 өз алдына топ құрады."Сиқырлы сандықшаданөз топтарына есім алады. 1-топ "Балқаймақ"тобы, 2-топ "Кілегей"тобы,3-топ"Балмұздақ" тобы,4-топ"Ірімшік"тобы,5-топ"Ақбұлақ"тобы 1.Қызығушылығын ояту сатысы Жаңа сабақты түсіндіру. Қазақтың сүт және сүт тағамдарына тоқталу. Қазақтың ұлттық тағамдары туралы не білсе,оны топтастыру арқылы қағаз бетіне түсіру.Оқушы ойындағыны тоқтаусыз ,шектемей,жаза береді,ол үшін уақыт беріледі(7 минут).Оқушылар жазғандарын оқиды,жинақтайды.Төрт түлік малдың суреті ,бүктемені пайдалану Сүт.Сауын малдан ,яғни биеден,інгеннен,сауын сиырдан ,қой,ешкіден алынады. 1.Ой қозғау.Сөздік жұмыс. Сүт -малдан алынатын өнім. Уыз – жаңа төлдеген малдың алғашқы қою сүті. Ашқылтым – сүт тағамдарының дәмі Малта – езілген құрттың жұқанасы Меңіреу – қой сүтінен ұйытылған қатық түрі. Ұйытқы – сүтті ұйыту үшін мәйек, айран, сүзбе сияқты ащылар "ұйытқы" деп аталады. Торта – май қайнатқанда шығатын тұнба Қату (май қату, сүт қату) – тағамға май, қаймақ қосуды айтады. Осы ақтан көптеген жылдар бойы әжелеріміз, аналарымыз тәжірибе жинақтай келе одан көптеген тамақ түрлері мен дайындау әдістерін білген және олардың көптеген қызыты атаулары, ерекше жасау, пісіру жолдары тағы бар. Сөйтіп бір сүттен, өқою, қоймалжың, ащы, тұщы, жұмсақ, қатты, ұнтақ тағамдар жасап шығаорған. Сүт тағамдары денсаулыққа пайдалы және қоректі қасиеті де мол. Кезінде академик И. П. Павлов сүтті "табиғаттың өзі дайындаған тамаша тағамы" деп бағалаған. Біз тамақ ішу үшін өмір сүрмейміз, өмір сүру үшін тамақтанамыз. "Кубизм" стратегиясы бұл тақырыпты жан-жақты қамтуға мүмкіндік туғызатын оқыту стратегиясы. Кубиктің алты жағындағы тапсырмаларды орындау 1. Баяндаңыз. Сүтті және сүт тағамдарын үйде пайдаланудың, дайындау мен сақтаудың негізгі ережелері Сүттен ұйытылады,тағам,сусын,түсі ақ,нәрі мен құнарлығы жоғаы 2.Салыстырыңыз 3. Өзіндік жұмыс. Тест сұрақтарын орындау 1. Уыз неден жасалады? а) ашыған сүттен ә) сүттен б) төлдеген малдың алғашқы күнгі сүтінен 2. "Лактоза" дегеніміз не? а) сүттің қанты ә) сүттің майы б) сүттің минералды тұздары 3.Шұбатты қай түліктң сүтінен әзірлейді? а)сиыр сүтінен ә)түйе сүтінен б)биенң сүтінен Стафилакоктардың тіршілік ететін орындары а)ет өнімдерінде ә)жабайы,пысықтау. 1.Сабақ ұнады ма? 2.Сабаққа қатысты пікірлеріңіз? 3.Қандай сұрақтарыңыз бар? 4.Нені білгіңіз келеді? Келесі сабаққа дайындықпен келу