СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

7-класс кыргыз тили

Нажмите, чтобы узнать подробности

кыргыз тили концпект 7-класс

Просмотр содержимого документа
«7-класс кыргыз тили»



Предметтин аты: Кыргыз тили. 7- класс. Өтүлгөн күнү ___________2024-ж

Сабактын темасы: Жай жана суроолуу сүйлөмдөр

Грамматикасы:

Сабактын максаты



Көрсөткүчтөр

Билим берүүчүлүк:


Жай жана суроолуу сүйлөмдөрдү туура колдонуп, кайдан эмне сатып алуу жөнүндө баарлашышат

Эгерде окуучулар жай жана суроолуу сүйлөмдөрдү оозеки кебинде туура пайдаланышса

Өнүктүрүүчүлүк :


Сооданын тарыхы жөнүндө жаңы маалыматтар менен таанышып,убакыт шкаласын түзүшөт

Сооданын тарыхы жөнүндө жаңы маалыматтарды алышса, убакыт шкаласын түзө алышса

Тарбия берүүчүлүк:


Соода- сатыктын адамдын жашоосундагы мааниси жөнүндө ой жүгүртүп, текст түзө алышат , адептүүлүккө тарбияланышат

Соода - сатыктын адамдын жашоосундагы мааниси жөнүндө ой жүгүртүп, текст түзө алышса, адептүүлүктү сактай билишсе

Күтүлүүчү натыйжа:


Окуучулар жай жана суроолуу сүйлөм жөнүндө билишет, оозеки кебинде пайдаланышат, ушул сабакта алган билимдерин турмушта пайдаланышат

Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактын усулу: кичи топтордо иштөө

Сабактын жабдылышы:Сүрөттөр, таркатмалар, интерактивдүү оюндар,ТСО, ватман,

маркер ж.б

Сабактын жүрүшүн этаптары

Убактысы



Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баа

лоо

Компетенттүүлүк

НК

ПК

  1. Этап

Шыктандыруу










2-этап

Үй тапшырмасы


3 мүнөт











5 мүнөт

1.Саламдашуу

2.Мамлекеттик тил гимни

3. Окуучулардын сабакка даярдыгына көз салат

4 Жагымдуу психологиялык чөйрөнү түзүү



Үйгө берилген тапшырманы текшерүү жана өтүлгөн теманы бышыктоо

Окуучулар мамлекеттик тил гимнин хор менен айтышат







Үйгө берилген тапшырманы аткарып келишет

К.Б










Ж.б






НК-2











НК-3

ПК-2











ПК-2

3-Этап

Жаңы теманы өздөштүрүү













































4- этап

бышыктоо










5- этап

Баалоо




6- этап

Үйгө тапшырма берүү



30 мүнөт

















































5 мүнөт













3 мүнөт






















Балдардын буга чейинки билимин текшерүү үчүн пенициллин тууралуу билгендерин сурайт

Проектордон пенициллин тексти жөнүндө презентация көрсөтөт.

Топторго 1- тапшырманы берет ( ушул текст боюнча тест суроолоруна жооп алат) 2-Тапшырма : окуучуларга коронавируска каршы вакцинаны канча убакыт күтүүгө болушу жөнүндө текст көрсөтөт.


Мугалим жай жана суроолуу сүйлөмдөрдүн эрежелери менен тааныштырып , сүйлөмдөр түздүрөт.






Мугалим окуучуларга “тыбыштар сүйлөйт “ оюнун ойнотот





Мугалим окуучуларды билимине жараша баалайт





Жай жана суроолуу сүйлөмдөргө бештен сүйлөм түзүп келүү

Окуучулар пенициллин тууралуу билгендерин айтышат. Пенциллин тексти боюнча тесттик суроолорго жооп берүүгө даярданышат.

Окуучулар берилген тесттик тапшырманы аткарышат







Окуучулар коронавируска каршы вакцинаны канча убакыт күтүүгө болушу жөнүндө билишсе





Окуучулар жай жана суроолуу сүйлөмдүн эрежелери жөнүндө билип алышат өз ара сүйлөмдөр түзүшөт







Ар бир окуучу мугалим айткан тыбыштарга сүйлөм түзүшөт




Окуучулар билимине жарарша баа алышат
















К.Б






К.Б

















К.Б



Д.Б







К.Б














Ж.Б


















НК-1







НК-1

























НК-2



НК-1









НК-3










ПК-2







ПК-2

















ПК-2



ПК-2







Пк-2