СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

7-конспектиси. даярдык

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«7-конспектиси. даярдык»

Бекитемин 2019-ж 18.09


Бекитемин 2020-ж

Бекитемин 2021-ж

Бекитемин 2022-ж



Мектеп: Тогуз0-Торо району Э.Касымалиев атындагы № 9 жалпы билим берүү мектеби.

Мугалим: Эркулова Батма

Предмет:

Биология

6-класс

Сабактын темасы: Гүлдүү өсүмдүктөрдүн органдары түзүлүшү алардын кызматы

Сабактын максаты: Окуучулар гулдүү өсүмдүктөрдүн түзүлүштөрү,органдары жөнунд билим-билгичтиктерди өнүктүрушөт

Күтүлүүчү натыйжа/милдеттер


Көрсөтучтөр

1.Когнитивдик: Гүл түзүлүшүн билүү органдарынын схемалык сүротүн тартып бөлүктөрүн тушүнүшөт.


2.Жүрүм турумдук: Окуучулар гүлдүн түзүлүшүн далилдеп аныкташат


3.Баалуулук: Табигый-илимий билимдерин күнүмдүк турмушта пайдаланып эркин ой жүгүртө алышат

*Гүлдүн канча органдан турарын билишсе;


* Өркүн жана бутакты айырмалай алышса;


*Гулдүн бөлүктөрүн аталыштарын аныкташса;





Негизги компетенттүүлүк: ПК-Маалыматтык,НК- социалдык Комуникативдик, НК- өзүн- өзүуюштуруу ж/а маселелерди чечүү) _________________________________________________________________________

Предметтик компетенттүүлүк(ПК-жандуу обьектилердин таануу ж/а баяндоо,ПК- кубулуштардын илимий түшүндүрмөсү,ПК-илимий далилдерди пайдалануу)_________________________________________________

Мазмундук тилке: Организмдинкөп түрдүүлүгү

САбактын тиби: Аралаш,талкуу

Ресурстар: Класстер.таблица, ж.б.түстүү сүрөттөр,жаңы тех каражаттар.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары


Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Компетенттүүлүк

Баалооо

1

Уюштуруу мотивация

САбакка окуучулардын көңүлүн бурдурат.Жагымдуу маанай түзүп берет.

Окуучулар өз алдынча ой топтошуп өтүлгөн сабак боюнча өз ойлорун топтоп, дсабакка көңүл бөлүшөт.




2

Үй тапшырманы текшерүү

Ар бир топ тапшырмага ылайыктуу иш чараларыбызды талкуулайбыз

Сүрөттөр, видео слайд көрсөтмөлөрү аркылуу салыштыруу тактоо иштерин жүргүзүшөт.




3

Билимди актуалдаштыруу








4.

Жаңы материалды өздөштүрүү

Гүлдүн жаратылышта 250минден ашуун түрү бар.



Тема боюнча кыскача маалымат берилет


Схемалык сүрөттөрдү тартыруу,бөлүктөрүнүн аттарын жаздыруу







Сабакка боюнча өз ойлорун топтоп көңүл бөлүшөт .

Топ менен кеңешип ортого талкуулап иштешет


Топторго бөлүнүп тема боюнча иш алып барышат.



Ар бир топ өз тапшырмаларын жактап беришет,

Башка топтогулар кызыккан суроолоруна жооп беришет.

5

Изилдөө этабы:


Негизги түшүнүктөр боюнча иштөө:

Вегетация-вегетатус латын сөзү бизче -өсүмдүк

Темага байланыштуу ар кандай иш чаралар иштелет





Терминдерди жазышат




6

Бышыктоо этабы:

Өз алдынча ойлонуу.

1.Өсүмдүктөр дайыма эле ушундай беле?

2.Өсүмдүктөр качан кантип пайда болгон?

3.Жер бетинде өсумдүктөр дүйнөсү кантип өрчүгөн?

Схема,таблица ,красворд,тест,модул түзүү









Суроолорго өз алдынча жооп берип өз алдынча иштешет.



Окуучулар өз билимдерин топ менен кеңешип өздөрүн өзү баалашат.

7

Үй тапшырма


Кайталоо





Айтылган тапшырмаларды жазып алышат.