СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

8- класс параллелограмм

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«8- класс параллелограмм»

“____”_________-20 -жыл

ОББ: “текшердим”:

“____”_________-20 -жыл ОББ: “текшердим”:

“____”_________-20 -жыл

ОББ: “текшердим”:


Предмет

геометрия

8 -класс

чейрек

Сабактын темасы: Параллелограмм

Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: __интерактивдуу.Өз алдынча иштөө, жупташып иштөө. Мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуукитеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар

Билим

берүүчүлүк

Параллелограммдын аныктамасын калыптандыруу.

Теоремаларды ачып көрсөтөт. далилдейт


Өнүктүрүүчүлүк

Алган билимдерин бышыктоо үчүн мисалдарды иштейт

Өз алдынча мисалдарды чыгарат

Тарбиялык

Тырышчаактыкка, жоопкерчиликке, кол көтөрүп сүйлөөгө тарбилоо

Окуу куралдарын туура пайдаланууга , чиймелерди туура чийууго тарбияланат

Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. ________________________________(ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. _________________________________(ПК 2

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) 3.____________________________ (ПК3)

4. _______________________________ (ПК 4)

Сабактын жүрүшү:

Этап

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Компетенттүүлүк, баалоо

((НК)

( ПК)

Уюштуруу,


Уюштуруу. Саламдашуу

Саламдашат





Тик бурчтук деген эмне? Төрт бурчтук деген эмне? Томпок төрт б.д.э?

Суроолоррго жооп берүү менен мисалдарды келтирет.




Жаны тема







Аныктама: карама-каршы жаткан жактары параллель болгон төрт бурчтук параллелограмм д.а.


А ВСД-параллелограмм






  1. Параллелограммдын карама-каршы бурчтары барабар.

  2. Параллелограм мдын диоганалдары кесилишкен чекитте тең экиге бөлүнөт

  3. Пар-дын бир жагына жанаша жаткан бурчтардын суммасы 180 градуска барабар.


НК 1

НК 2

НК 3




ПК 1

ПК 2

ПК 3


Бышыктоо









36-теорема. Эгерде томпок төрт бурчуктун

  1. Карама –каршы жактары = болсо, анда пар-м болот

  2. Карама –каршы бурчтары = болсо, анда пар-м болот

  3. Диоганалдары кесилишкен чекитте тең экиге бөлүнсө анда пар-м болот

  4. Бир жагына жанаша жаткан бурчтардын суммасы 180 гр.=болсо анда пар-м болот

37-теорема: Эгерде томпок төрт бучтуктун карама-каршы эки жагы = жана параллель болсо, анда ал пар-м болот

Далилдөө:АВСД- томпок торт бурчтугу берилип, АВ=ДС АВ‖ДС АС жалпы жак болгондуктан,ал үч бурчтуктардын барабардыгынын 1-белгиси боюнча АВС=АСД болот. Мындан бурч 4=бурч 3 экендиги келип чыгат. Демек АД‖ВС


№1 а ‖ b түз сызыктары берилген. Аларды тиешелүү түрдө А, В, С, Д чекиттеринде кесип отүүчү с ‖ д эки түз сызык сыз. АВСД төрт бурчтук алынат.

АВ‖ДС, АД‖ВС



№2 1. Р=(АВ+ВС)*2=(6+4)*2=20СМ

2. Р=(11,5+7)*2=18,5*2=37СМ

№3 12,4

Р=(12,4+11,6)*2=24*2=48СМ

12,4-0,8=11,6


Р=?

2. 12,4

Р=(12,4+14)*2=52,8

12,4+1,6=14


Р=?



НК 2

НК 3

ПК 2

ПК 3




7

0 42+42=840

1=2 3600-840=2760

2=420 276/2=1380

Ж: 2=420, 3=1380, 4=1380

1=420

2,3,4--?





Үй тапш


№3 3.

12,4 р= (12,4+3,1)*2=31

12,4/4=3,1

Р=?

№4 Р=24см 24/2=12см

  1. 12-4=8см. АВ=ДС=8см

АС=СВ=4см

  1. 12-3=9 АВ=ДС=9см

АС=СВ=3см


№8 Р=18,4дм а) Р=(3+х)*2=18,4

а=3 18,4/2=9,2. Х=9,2-3=6,2дм

а=7

б) Р=(7+х)=18,4

в=? 14+2х=18,4 2х=18,4-14

Х=4,4/2=2,2дм



НК 1

НК 3

ПК 1

ПК 3


Жыйын-тоо. Баалоо


1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма

берилет .

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет..

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!