« _____ »___________ 202-жыл Химия
Сабактын темасы: Кычкылтек подгруппасы боюнча эксперменталдык
маселелерди иштоо.
Сабактын максаты : Билим беруучулук: Окуучулар жалпы закон
ченемдуулукторду ,практикалык жактан изилдоолору ,адам
баласынын жашоо тиричилигине тийгизген таасири онор
жайда колдонулушу жонундо терен билим алышат.
Онуктуруучулук : Эксперменталдык иштерди аткаруу учурунда
окуучулардын кеп маданиятын онуктурууго калыптандыруу
Тарбия беруучулук : Окууучулар бири бирин сыйлай билууго сын
пикирлерди туура кабыл алууга тарбиялоо.
Сабактын тиби : Жаны теманы оздоштуруу
Колдонулган усул: Топтор жана жуптар менен иштоо класстер тузуу.
Сабактын жабдылышы : Презентация , реактивдер жана окуу китептери.
НК
Маалыматтык : Кычкылтек подруппасы боюнча эксперменталдык маселелерди оз алдынча иштеп чыгат
Стандарттуу планга ылайык озунун журум турумун жана озунун комуникациялык милдеттерин аныктайт.
Сунуш кылынган кырдаалга жараша оз алдынча чечимдерди кабыл алат.
ПК
Химиялык кубулуштардын манызын ачып корсотуу . Кычкылтек подгруппасына кирген элементтердин манызын ачып корсото билет.
Химиялык кубулуштарды илимий тушундуруу: Кычкылтек подгруппасынын курамы тузулушу боюнча тушундуруп бере алышат .
Кычкылтек подгруппасынын химиялык реакцияларын окуп уйронуудо илимий далилдерди пайдаланышат
Сабактын журушу: Уюштуруу (1-2-мин). Журнал боюнча жоктоо.
Жагымдуу маанай (обондуу ыр )
Уй тапшырманы мээге чабуул викториналык суроолор аркылуу .
1.Жер кыртышында кенири таралган 6 группанын элементи кайсы?(Кычкылтек)
2.Болжол менен кумдун канча % кычкылтек тузот (53%)
3,Кычкылтек суунун составынын канча % тузот.(89%)
4.Адам организиминде кычкылтек кездешеби? (Ооба )
5.Эгер кездешсе канча % деп ойлойсунар.(65% жакын)
6. Порошок турундо кукурттун айыл чарбасында колдонулушу.(пахтанын ,жузумдун жана картошканын зыянкечтерине колдонулат)
Жаны темага оболго тузуу. Пазл оюну аркылуу .
1.Томонку газдардын кайсынысы куйбойт бирок куйууго жардам берет.( Озу куйбойт бирок куйууго жардам берет)
СО2, N2, O2 , H2, He
Кычкылтек подгруппасындагы кайсы элемент VIваленттуу боло албайт.(О2)
O, Se, Te, Po
Кычкылтек атомунун тузулушун чыгарышат .
1-топ Экспермент кычкылтекти алуу боюнча тажырыйба жасап корушот.
Калий перменганатын ысытуудан кычкылтекти алышат
2KMnO4 K2MnO4+ MnO2+O2
2-топ Экспермент кычкылтекти калий перменганатын менен глицеринди тамчылатып абадагы кычкылтек мн болгон тажырыйбаны корушот.
14KMnO4+ 3C3H5(OH)3=7 K2CO3+14MnO2+12H2O+2CO2
Реакциялардын тендемесин ар бир топ доскага жазып корсотушот.
Бышыктоо : « KAHOOT » программасы аркылуу отулгон теманы бышыктоо.
Класстерди толтурушат .
Биз бугунку
Сабакта
Уй тапшырма : Практикалык сабакты дептерлерине жазып келуу
Баалоо: Окуучунун аракетине жараша бааланат.