СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

9 сынып қысқа мерзімді жоспар

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

9 сыныпқа арналған дайын  қысқа мерзімді жоспар

Просмотр содержимого документа
«9 сынып қысқа мерзімді жоспар»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.1В Компьютер таңдаймыз

Мектеп: № 41 мектеп-лицейі

Күні:26. 04. 19

Мұғалімнің аты-жөні: Бахыт Ұ.Е

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Бағдарламалық қамтамасыз етуды таңдау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1. 2.1 Қолданушының қажетілігіне байланысты бағдарламалық жасақтаманы таңдау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

- Программалық қамтамасыз ету, программалық жүйелер(ПЖ), программалаудың дамуы ұғымы туралы біледі;

Оқушылардың басым бөлігі:

- Программалалык жабдықтама түрлерін ажырата алады,

Кейбір оқушылар:

- Кез келген компьютерде орнатылған программалық жабдықтардың сипаттамаларын, компьютерге орнатылған ПЖ үлгісін, жүйенің техникалық параметрлері мен орнатылатын ПЖ сәйкестігін анықтай алады

Бағалау критерийі

- Программалық қамтамасыз етудің түрлерін біледі, жіктелу жолын түсінеді.

- Программалық жабдықтамалардың түрлерін ажыратады.

- Кез – келген компьютердің программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасын біледі, жіктейді, өңдейді.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар

Программалық жүйелермен танысады, программалық қамтамасыз етуді біледі;

Пәнге тән лексика және терминалогия.


Software программалық жабдықтама

system software жүйелік жабдықтама

applied software қолданбалы программалық жабдықтама

programming systems программалау жүйелері

base software базалық жабдықтама

utilities утилиталар

program программа

programming программалау

programmer программалаушы


Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

- Қалай ойлайсыңдар, неге ОЖ-нің біреуі кең тараған?

- Компьютерден басқа қандай құрылғыларда ОЖ бар?


Талқылауға арналған тармақтар:

- Компьютердің программалық жабдықтамасы деген не?

- ОЖ қашан жүктеледі?

- Компьютерлеріңде қандай ОЖ орнатылған?

- Қосымшаларға қандай программа жатады?

- Программалық жабдықтаманың қандай түрін өздеріңе құруға болады?


Құндылықтарға

баулу


-Қарым – қатынас жасау қабілеті

-Мәңгілік ел идеясын дамыту.

Пәнаралық

байланыс

Агылшын тілі пәнімен термин сөздерді қолданамын


Алдыңғы білім


Жүйелік, қолданбалы, бағдарламалық қамтамасыз ету және бағдарламалау жүйесін ажырата біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы



5мин













2 мин





Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу

Оқушыларды түгелдеу, назарын сабаққа аудару


Ынтымақтастық атмосферасын құру.

Оқушылар

«Жылы жүрек – жақсы тілек» арқылы бір-біріне жақсы тілектер айтады.


Компьютер құрылғылары туралы сөздерді құрастыру арқылы екі топқа бөліп аламыз

1- топ «Жүйелік блок»

2 -топ «Пернетақта»


"Қазына қайсысында" әдісі арқылы алдыңғы білімді пысықтау.

  1. Компьютердің қандай түрлері бар?

  2. Дербес компьютер дегеніміз не?

  3. Сыртқы құрылғыларға не жатады?

  4. Компьютерде орнатылған программалық жабдықтар мен құрылғылардың сипаттамаларын қалай көруге болады?

















Сабақтың ортасы



2 мин







2 мин





10 мин















7 мин























10 мин










2 мин














Жаңа сабақ


Жаңа сабаққа байланысты «Галерия» әдісі арқылы сыныптың қабырғаларына компьютер конфигурацияларын араластырып ілінеді, сол компьютер конфигурацияларын рет – ретімен жинау арқылы, бірнеше сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақты ашу.


Bilimland .kz сайтынан оқушыларға

программалық қамтамасыз ету тақырыбына бейнеролик көрсету арқылы жаңа сабақты түсіндіру.



Топтық жұмыс

ActivInspire бағдарламасында «Полечудес» ойынын ойнау. 3 турдан тұрады және финал, супер-игра.Оқушылар өздеріне түскен сұраққа жауап беруі тиіс.









ҚБ: оқушылар өзін – өзі бағалайды

Ноутбук, айпат, планшет


Тапсырма №1 Топтық жұмыс

«Компьютерлер - әлемі» жаңа сабаққа байланысты екі топқа тақырыптар беріледі. Сол берілген тақырыптарды топта оқып, талқылап дұрыс деп тапқан шешімдерін постерге жазып, келесі топтарға түсіндіреді.

1- топ «Компьютер конфигурациясы»

2 – топ «Компьютердің ақпараттық құралдары»













ҚБ:

Доп арқылы бағалаймын


Тапсырма №2 Жеке жұмыс

Компьютердегі тәжірибелік жұмыстар

«Вен диограммасы» арқылы жаңа сабақты қорытындылау.


Компьютер компонеттері туралы










Дескрипторлар:

-Программалық қамтамасыз етудің түрлерін біледі

- Ақпараттық жабдықтамалар туралы біледі;

- Программалық жабдықтамалар туралы біледі;

- Операциялық жүйенің басты қызметін сипаттайды.

- ОЖ нің қызметін, жүктелу жолын түсіндіреді

- Компьютердің техникалық сипаттамаларын түсіндіре алады;

- Программалық жабдықтамалардың түрлерін ажырата алады;

- Компьютердің программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы мен жіктелуін түйіндейді.




Компьютер конфигурацияның суреттері





bilimland.kz

Бейне жазба























Плакат, түрлі – түсті қағаздар, маркер, кітаптар













Компьютер, деңгейлік тапсырмалар


«Информатика»9 сынып - Атамура










Плакат, кітап, маркер интерактивті тақта




Сабақтың соңы



3 мин














Сабақ соңында оқушылар «Рухани жанғыру » әдісі арқылы рефлексия жүргіземін.


- Бүгінгі сабақта алған әсерің қандай?

- Мен түсіндім..................!

- Мен үшін .......... қиын болды.

- Мен үйрендім.....................!

- Мен осы тақырыпта...................!

- Алған әсерім...........................!


Оқушылар «Рухани жанғыру» арқылы стикерге кері байланыс жазып суретке жапыстырады


Үйге тапсырма

Компьютер компонентері


Стикерге өз ойларын жазып толтырады









Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Алдыңғы білімді "Қазына қайсысында" тәсілі арқылы пысықтау. Оқушылар қораптан кеспе қағаздарды алды. Сол кеспе қағаздардағы сұрақтарға жауап береді.

Жаңа сабақты «Компьютерлер - әлемі» әдісі арқылы әр топқа жаңа сабақ бойынша тапсырмалар беріледі. Мұнда видеоролик көрсетілді.

Тапсырмаларды орындағанда оқушыларға «Галлерия» әдісі арқылы жаңа материалмен таныса отырып, мәлімет жинайды.

Барлық оқушыларға «Компьютерлік тапсырмалар» арқылы жеке жұмыс жасату барысында жеке барып қолдау көрсету.

Оқушылардың басым көпшілігіне Дейгейіне қарай жұптасып орындайтын тапсырма беріліп, қажеттіліктеріне қарай өзара нақты көмек беріліп, қолдау көрсету.

Кейбір оқушыларға компьютерде орындау үшін тапсырма ой өрісін кеңейтіп шығармашылыққа итермелеп қолдау көрсету.

«Венн диограммасы» әдісі арқылы жаңа сабақты қорытындылау.


- Ынталандыру, қолдау көрсету;

- Оқушылар өз ара бағалайды;

- Топтық жұмыс қалыптастырушы бағалау ретынде жүзеге асады.






Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техника ережелерін сақтау, дене мүшелеріне сергіту жаттығуларын жасау.









Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:



2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!