СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

9 сынып қысқа мерзімді жоспар

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Информатика пәнінен 9 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар 

Просмотр содержимого документа
«9 сынып қысқа мерзімді жоспар»

№1 Абиева Рахат Рахымбердиевна


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

9.2 Ақпаратпен жұмыс

Мектеп: 19 ЖОББМ

Күні: 26.04.2019ж

Мұғалімнің аты-жөні: Абиева Рахат

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ақпараттың қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.1.1 ақпараттыың қасиеттерін анықтау (өзектілігі, нақтылығы, анықтығы, құндылығы және т.б.)


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Ақпарат түсінігі, әртүрлі формадағы ақпараттармен , ақпаратты өңдеу, сақтау, қабылдау түрлері туралы білімі қалыптасады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Әртүрлі формадағы ақпараттармен жұмыс жасауды, ақпараттың қасиеттерін меңгереді.

Кейбір оқушылар:

  • Біздің айналамыздағы ақпараттың берілуі мен ақпарат алмасу түрлерімен танысады.

Бағалау критерийі

- Ақпарат ұғымы туралы білім алады.

- Ақпараттың қасиеттерін анықтай алады.

- Ақпараттың нақтылығын, құндылығын, өзектілігін түсінеді, қажет болған жағдайда білімін қолданады.


Тілдік мақсаттар





Оқушылар:

Ақпараттың қасиеттері анықтау туралы түсініктерін қалыптастырады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Өзектілігі, нақтылығы, анықтығы, құндылығы.

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: 
– Ақпарат деген не ?

– Ақпараттың қандай түрлері бар?

– Күнделікті өмірде қандай ақпарат аласыз?

  • Пәндік лексика мен терминология: ақпарат-информатика –information.

Құндылықтарға баулу



-Жауапкершілік

-Өмір бойы оқуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс

Орыс тілі, ағылшын тілі- термин сөздерін пайдалану.

Алдыңғы білім


Ақпарат туралы біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


7 мин.


Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу және сабаққа деген қызығушылығын ояту.

Ынтымақтастық атмосферасын құру.

«Сені көргеніме қуаныштымын, себебі.......» оқушылар өздерінің қасындағы оқушылардың жақсы жақтарын айтады.

Оқушылардың қызығушылығы мен зейінін шоғырландыру мақсатында «Жылы және суық» жылы және суық түстер арқылы оқушылар 2 топқа

бірігеді.






5мин

Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға өткен тақырыпты қайталау мақсатында «Миға шабуыл» тәсілін қолданамын:


  1. Ақпарат дегеніміз не?

  2. Ақпаратты ұсыну түрлері - ...

  3. Сендерге қандай ақпарат тасығыштар белгілі?

  4. Ақпараттың қандай түрлері бар?

  5. Адам ең көп ақпаратты ненің көмегімен алады?

  6. Адам ақпаратты қандай сезім мүшелері арқылы қабылдайды?












Сабақтың ортасы

10 мин























Жаңа сабақ

Жетелеуші сұрақтар арқылы сабақтың мәнін ашу.

«Ақпараттың қасиеттері»

«Ақпараттыың қасиеттерін анықтау (өзектілігі, нақтылығы, анықтығы, құндылығы және т.б.)»

Оқушыларга сұрақ арқалы жаңа тақрыпты айтамын.

Мұғалімнің түсіндіруі:

Ақпарат- (лат. Informatio түсіндіру, мазмұндау) – күнделікті өмірден бастап техникалық салаға дейін пайдаланылатын көп мағыналы ұғым. Жалпы алғанда бүл үғым шектеу, байланыс, бақылау, форма, инструкция, білім, мағына, қүрылым, бейнелеу, сезіну сияқты үғымдармен тығыз байланысты.


  • Ғалымдардың деректері бойынша біз ақпараттың 81% - көру, 10% - есту, 4% - иіскеу, 3% - дәм сезу, 2% - сезу арқылы аламыз.










Слайд 1, 2

оқулық, жұмыс дәптері













7 мин




Тапсырма №1 ДЖИГСО әдісі арқылы

Әр бір топ төмендегі тақырыптар бойынша

«Ой қозғау» әдісі мазмұнды сызба (постер) дайындайды.

  1. – топ. Ақпарат қабылдау түрлері

  2. – топ. Ақпараттың қасиеттері

Оқушылар тақырыпты дәптерлеріне жазып қояды. Плакатқа өз ойларын топтастырып, постер қорғайды 2 топ бір-бірін пікірін тыңдай отырып, бағалайды.

Оқушыларды айтылымын тыңдай отырып тoлықтырып түсінік береді.

Дискриптор

  • Ақпаратың түрлерін бір-бірінен ажырата алады

  • Ақпараттардың қасиеттерін мысал келтіра алады

  • Ақпараттардың қасиеттері мен түрлерін тиіміді қолданады






Оқулық, маркерлер, плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта

6 мин









































5 минут


2 тапсырма

«Кафель» әдісі 2 топқа суреттер арқылы тиісті сөздерді өз орнына үш тілде орналастырады.



Жаңа тақырыптағы термин сөздердің ағылшын тілінде аудармасымен танысады, қайталайды.

Қазақ тілінде

Орыс тілінде

Ағылшын тілін


Орыс тілінде

Ағылшын тілін


Ағылшын тілінде

Өзектілік

Актуальность

Relevance

Қүндылық

Ценность

Value

Нақтылық

Точность

Reliability

Анықтылық

Достоверность

Accuracy

Жаңа тақырыптағы термин сөздердің ағылшын тілінде аудармасымен танысады, қайталайды.


Дискриптор

  • Ақпараттардың қасиеттерін бір-бірінен ажырата алады

  • Ақпараттардың қасиеттерін үш тілде айта алады.


ҚБ:«бас бармақ » әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды. Оқушыларды марапаттап, кері байланыс беремін .


Оқушыларға «Сәйкестендіру» әдісімен жеке – жеке тапсырмалар беремін.

3 тапсырма
















Тапсырма №4. Толық сабақты қортындысы үшін АКТ техналогияны пайдалану арқалы бойынша тест аламын.






Дискриптор

  • «Каhoot» бағдарламасымен жүмыс істей алады

  • Тест жұмысын орындату арқалы оқушылардың білімін тексереді




Үй тапсырмасы: Ақпараттың қасиеттеріне мысалдар келтіріңіз










«Бас бармақ» арқылы бағалау




















Оқулық, А4 парағы (тапсырмалар)











«Каhoot»

бағдарламасын-дағы тест


Сабақтың соңы

3 мин



Сабақ соңында оқушылар «ББЗ » арқылы рефлексия жүргізеді: оқушылар бүгінгі тақырыпты қалай меңгергенін көрсетеді. (оқушылар стикерге жазады).

ді. (оқушылар стикерге жазады).


Білетінім

Орыс тілінде

Ағылшын тілін


Білдім

Ағылшын тілін


Зерделеймін












Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


«Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтап аламын. Оқушыларға сұрақтар қою арқылы жаңа сабақты ашып аламын.

1 тапсырмада «ДЖИГСО» әдісі арқылы әр бір топ көрсетілген тақырыптар бойынша «Ой қозғау» әдісі арқылы постер қорғайды.

2 тапсырма «Кафель» әдісі суреттер арқылы тиісті сөздерді өз орнына үш тілде орналастырады.

2 тапсырмада жеке-жеке жұмыс «Сәйкестіндіру» әдісі арқылы әр оқушыға А4 парағында тапсырмалар беремін.

4тапсырмада оқушылар Quizlet» бағдарламасындағы тест орындайды.

Қабілетті жоғары дарында оқушыларға тапсырма:

«АКТ пайдалану» әдісі арқылы ақпарат іздестіру.

Сөз жұмбақ шешу


  • «Жақсы», «Жарайсың», «Өте жақсы» т.б. қолдау көрсету сөздері арқылы

  • Оқушылар өзара бағалайды

  • Оқушылар өзін өзі бағалайды

  • «Гүлдер»-дің әдемілігіне қарап бағалаймын.

  • «Бес бармақ» арқылы өзін өзі бағалайды



Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы қадағалаймын


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!