Күні/айы | Пәні математика 9 а сыныбы | Пән мұғалімі: Нетқалиева Г.Б. |
Сабақтың тақырыбы | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу |
Жалпы мақсаты | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік, алмастыру, қосу тәсілдерін қолданып шешу |
Сабақтың түрі | қорытынды |
Оқыту әдістері | Ыстық орындық. Жеке,жұптық, топтық. |
Күтілетін нәтижелер | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік, алмастыру, қосу тәсілдерін қолданып шеше алады |
Ресурстар | Оқулық, таратпалар, |
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі | 1.Оқушыларды қарсы алу.Топқа бөлу ережесімен таныстырады.Бүгінгі сабаққа , оқушыларға сәттілік тілейді. Бүгінгі күндерің сәттілікке толы болсын! Бағалау парағымен таныстырады Топ көшбасшысын, хатшысы мен уақыт қадағалаушыны сайлауларын сұрайды. | Оқушылар сыныпқа енеді. Орындықтарға отырады. 3 топқа бөлінеді.Әр топ басқа топтарға тілектерін айтады. Барлықтарыңа жақсы баға тілейміз. Әрқашан жүздерің жарқын болсын. Математика сабағы жақсы өтсін. Бағалау парағына оқушылар аты-жөндерін жазып қояды. Дәптерлеріне: Сынып жұмысы Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешу тақырыбына есептер шығару. |
Сабақтың тақырыбын хабарлау. Мақсатымен таныстыру. | Мұғалім: Бүгін қазанның 27 ерекше күн. Сабақтың мақсаты: Бүгінгі сабағымызда екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешуде әртүрлі тәсілдерді қолданамыз. | Оқушылар теңдеулер жүйесін шешудің әр түрлі тәсілдерін еске түсіреді. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік, алмастыру, қосу тәсілдерін қолданып шешу әдістерін еске түсіріп қайталайды. |
Үй жұмысын тексеру | Ыстық орындық. №138 №144, 1) Бір оқушы ортаға шақырылады. Үй тапсырмасының жауаптарын оқиды.Бағалау парақтарын толтырады. | Үй жұмысын тексереді. Ыстық орында отырған оқушының жауабымен келіссе – жасыл жалаушаларын, келіспесе – қызыл жалаушаларын көтереді.Әр оқушы бағалау парағындағы “Үй жұмысы” пунктін толтырады. |
Теориялық материалдарды талдау Білу, түсіну | Әр топ өз топтарына бөлінген сұрақ бойынша теориялық материалды қайталайды, сыныпқа хабарлайды, теорияға сай мысалдарының шешу жолын көрсетеді. BilimLand.kz платформасынан таныстырылым көрсету.Үш тәсілді еске тусіре қайталау. | 1 топ. Графиктік тәсіл 2 топ. Алмастыру тәсілі 3 топ. Қосу тәсілі: |
Қолдану | Жеке жұмысты орындау . | Жеке тапсырма оқушыларға өз таңдау әдістерін пайдаланып шешуге беріледі. Әр оқушы бағалау парағын толтырып отырады. |
Талдау | Жұптық жұмысты орындау. | Әр жұп теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен орындайды. Жауаптарын тексерген соң бағалау парағын толтырып отырады. |
. |
Синтез | Топтық жұмыс. | Топ бірлесіп тапсырманы орындайды. Хатшы есептің шешімін жазады. Уақыт бақылаушы уақыт мөлшерін айтып отырады.Топтық жұмыста қай оқушының көмегі көп болды, сол оқушының есімін жазады. |
Бағалау: | Бағалау парағының қорытындысы шығарылады. 1 топ: Бүгінгі сабақта саған не ұнады? 2 топ: Бүгінгі сабақта не ұнамады? 3 топ: Өз мүмкіншілігіңді толық қолдана алдың ба? |
Үй жұмысы | №156 , №157 |
Қосымша оқу | Теңдеулер жүйесінің өмірде қолданылуына ізденіс жүмысы. |
Оқушылардың рефлексиясы | Оқушылар сабақ басында алған стикерлеріне бүгінгі сабақтың қорытындысын жазады. |
Рефлексия | Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз |
|
Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1.оқушылардың өзін-өзі бағалауы 2.сабақтың өмірмен байланысы |
Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты |
Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |
| | | |
1 Үй жұмысын тексеру | Үй жұмысын толық, қатесіз орындадым | 2 ұпай |
Үй жұмысын орындауда қате жібердім | 1 ұпай |
Үй жұмысын мүлдем орындамадым | 0 ұпай |
2. Теориялық білімді қайталау | Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешу тәсілдерін толық білемін, талдауға қатыстым | 2 ұпай |
Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешу тәсілдерін толық білемін, талдауға қатыспадым | 1 ұпай |
Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешу тәсілдерін толық меңгермедім. | 0 ұпай |
3.Жеке жұмыс | Есептің дұрыс шешімін таптым | 2 ұпай |
Есептің шешімінің бір мәнін дұрыс таптым | 1 ұпай |
Дұрыс шешімін таппадым | 0 ұпай |
4. Жұптық жұмыс | Есептің толық дұрыс шешімін таптым | 2 ұпай |
Есептің шешімін таптым, қосымша сұраққа жауап бермедім | 1 ұпай |
Есептің дұрыс шешімін таппадым | 0 ұпай |
5. Топтық жұмыс | Есепті талдауға қатыстым, дұрыс шешімін таптым | 2 ұпай |
| Есепті талдауға қатыстым, дұрыс шешімін таппадым | 1 ұпай |
| Есепті талдауға қатыспадым, дұрыс шешімін таппадым | 0 ұпай |
| Талдауда көп үлес қосқан оқушының есімі: | |
Сабақ қорытындысы | 9-10 ұпай | 5 баға |
7-8 ұпай | 4 баға |
3-6 ұпай | 3 баға |
0-2 ұпай | 2 баға |