СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 02.07.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

А дыбысы мен әрпі

Нажмите, чтобы узнать подробности

«Тілек жолда» шаттық шеңберін жасау. Оқушылар сабақ басында көңілденіп шабыттану мақсатында бір-біріне ақ тілектер жолдап, зейіндерін ашады

«Бұрыштар» әдісі. Оқушылар алдыңғы білімдерін жинақтап, пікір алмасады, түйінді ойды қорытындылайды. Үлестірмелі карточкалар арқылы сұрақтар беріледі:

Дыбыс дегеніміз не?

Әріп дегеніміз не?

Сөз , сөйлем дегеніміз не?

Показать полностью

Просмотр содержимого документа
«А дыбысы мен әрпі»



Пәні: Сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тыңдалым және айтылым. Оқылым. Жазылым.

Күні:

Сынып:


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Мектебіме саяхат. А а дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары


1.1.4.1 Мәтіннің мазмұнын тақырыбы және оның иллюстрациясы бойынша болжау

1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау

1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу

Сабақ

мақсаттары:

Барлығы: Берілген тақырып немесе иллюстрация бойынша оқиға желісін болжау. Сөздегі дыбыс түрлерін ажыратып, дұрыс дыбыстау. Әріп элементтерін каллиграфиялық талапқа сай жазу.

Көпшілігі: Берілген тақырып бойынша оқиға мазмұнын баяндау.

Кейбірі:Иллюстрация бойынша мәтін құрастыру.

Бағалау критерийлері:

Тақырыпқа немесе сюжетті суретке сүйеніп, мәтіннің мазмұнын болжайды.

Сурет бойынша әңгіме құрастырады

Дыбыстарды түрлеріне қарай (дауысты\ дауыссыз) ажыратады

Диалог


Асхана, кітапхана, спортзал, жуан және жіңішке дыбыстар

А қандай дыбыс?

А әрпі сөздердің қай жерлерінде кездеседі?

Құндылықтарды дарыту

Оқушылар бір-біріне құрмет көрсетуіне тәрбиелеу

Пәнаралықбайланыстар

Ана тілі, дүниетану, математика

Алдыңғыбілім

Дыбыс, әріп, сөз, сөйлем туралы біледі


Сабақ кезеңдері


Жоспарланған іс-әрекетер


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастыру: Сыныпқа психологиялық ахуал тудыру:

«Тілек жолда» шаттық шеңберін жасау. Оқушылар сабақ басында көңілденіп шабыттану мақсатында бір-біріне ақ тілектер жолдап, зейіндерін ашады

«Бұрыштар» әдісі. Оқушылар алдыңғы білімдерін жинақтап, пікір алмасады, түйінді ойды қорытындылайды. Үлестірмелі карточкалар арқылы сұрақтар беріледі:

Дыбыс дегеніміз не?

Әріп дегеніміз не?

Сөз , сөйлем дегеніміз не?

Дыбыстар нешеге бөлінеді?

А а дыбысы қандай дыбыс?

Үлестірмелі карточка

Сабақтың ортасы

3 минут







Жаңа сабақ

3 минут








5 минут




















5 минут

















2 минут






5 минут










4 минут















Сабақтың соңы

7 минут

Топқа бөлу:«Орныңды тап!» әдісі

1-топ Асхана (кесе, шанышқы, пышақ, қасық, шәйнек, тәрелке.)

2-топ Кітапхана (газет, журнал, түрлі кітаптар)

3-топ Спортзал (доп, арқан, тор, секіртпе)

Топқа суреттер таңдап алып, атауларға байланысты топтасады.

Әр тапсырма бойынша оқушылар смайликтер, яғни эмоция символдары арқылы бағаланып отырады.

(Ж)«Ой қозғау» арқылы оқушылардың өз атауларына түсініктеме беру үшін ізденіп, жаңа тақырыпты ашуға мүмкіндік жасау.

Жаңа сабақ: «Үштік әдіс» арқылы өз идеяларымен бөлісіп, сабақтың тақырыбын ашады. Слайдтан қосымша мәліметтер көрсетіліп, танысады.


(Т)«Детектив» әдісі арқылы «Қамқорлық» тақырыбы бойынша сурет беріледі.

1-топ: Сурет бойынша оқиғаның соңын айтып беру.

2- топ: Бейнеленген оқиғаға сәйкес әңгіме құрастыру.

3-топ:Қамқорлық дегеніміз не? (өз ойларын айту)

Оқушылар берілген тапсырмаларды постер арқылы қорғайды.

Дескрипторлар:

  • оқиғаның соңын болжап айтады;

  • бейнеленген оқиғаға сәйкес әңгіме құрастырады;

  • сөйлемдердің құрылымын сақтайды;

  • сөйлеу барысында грамматикалық нормаларды сақтайды;

ҚБ«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы«смайликтер бойынша өте жақсы, жақсы, қанағат»


(Ж.ж)«Дауыстап ойлау» әдісі арқылыоқулықпен жұмыс жасайды. Суреттердің көмегімен сөздерді оқып, дауысты, дауыссыз, жуан, жіңішке дыбыстарды ажыратады. Салыстырады

Алма

А дыбысы сөздің басында және соңында

Айран

А дыбысы сөздің басында, ортасында

Асық

А дыбысы сөздің басында

Кітап

А дыбысы сөздің ортасында кездеседі

Дескриптор:

А а әрпінің сөздегі орнын анықтайды, ажыратады.

ҚБ смайликтер


Сергіту сәті:

Менің мектебім үшбұрышты

Егер ол үшбұрышты болмаса,

Ол менің мектебім емес.


(Ж.ж)«Миға шабуыл» әдісі бойынша жұптарға суреттер беріледі. Суреттегі заттарды атайды, сөзде неше дыбыс барын анықтайды, дауысты дыбыстарды қызыл, дауыссыз дыбыстарды көк түспен бояйды.

Дескриптор:

  • суреттегі заттарды атайды;

  • сөздегі дыбыс санын анықтайды;

  • дауысты дыбыстарды анықтайды;

  • дауыссыз дыбыстарды анықтайды;

ҚБ «Тиын тарату»

(Ж)Дәптермен жұмыс. Жазу дәптері бойынша А а әрпіне берілген тапсырмаларды орындайды.


(З.ж)«Галереяны шарлау» әдісі арқылы «Менің күн тәртібім» тақырыбында шағын әңгіме құрастыру

Дескриптор:

  • тақырыпқа сәйкес әңгіме құрастырады;

  • сөйлемдердің құрылымын сақтайды;

  • сөйлеу барысында грамматикалық нормаларды сақтайды;

ҚБ«Плюс, минус» әдісі

және эмоция символдары арқылы


(Т.ж)«Ашық микрофон» әдісі арқылы оқушылар жылдам әрі тұжырымды ой жинақтайды

Оқушылар сабақ барысында алған смайликтер

нәтижесін баяндайды.


Жауаптарды бағалау критерийлері:

  • Тақырыпқа немесе сюжетті суретке сүйеніп, мәтіннің мазмұнын болжайды.

  • Сурет бойынша әңгіме құрастырады

  • Дыбыстарды түрлеріне қарай (дауысты\ дауыссыз) ажыратады

Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісін алдым. Оқушылар смайликтер арқылы сабақты қаншалықты меңгергендіктерін көрсетіп тақтада көрсетілген баспалдақтарға смайликтерін жапсырады.

-тапсырманы орындай алмадым

-аздап қиналдым

-тапсырманы орындай алдым


Қима қағаздар












АКТ




суреттер




















Оқулық
























Суреттер, түрлі-түсті қарандаш









Жазу дәптері




Сурет























смайликтер



Саралау


Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ барысында мәліметтерді жинап, нақтылау, талдау арқылы, оқушылардың бір-бірімен байланысын нығайту мақсатында, топтық және жұмыс жасау тапсырмаларын беремін.Тапсырмаларды өзім сабақ беретін сыныптың деңгейіне және оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып жасадым.

Көмекке мұқтаж оқушыларға тапсырмалар:

«Менің күн тәртібім» тақырыбын сурет бойынша әңгімелейді.

Қолдауды қажет етпейтін оқушылар:

«Менің күн тәртібім» тақырыбын сурет бойынша мәтін құрастырады.

Тапсырмаларды орындау нәтижесінде оқушы білімі сараланып, мұғалім оқушы деңгейін анықтай алады.

Қалыптастырушы бағалауды тапсырмалардағы дескрипторлар арқылы өткіздім. Дескрипторларды қарай отырып, оқушылар тапсырманы орындау барысында өзін-өзі бағалайды. Смайлик элементтері арқылы бағаланады.Мадақтау, «Тиын тарату» , «Екі жұлдыз бір тілек», «Плюс, минус» әдісі. Әр оқушы сабақ барысында жинаған смайликтері арқылы өзін-өзі бағалайды.

«Жетістік баспалдағы» әдісі

Қызыл смайлик: «тапсырманы орындай алмадым»

Сары смайлик: «аздап қиналдым»

Жасыл смайлик: «тапсырманы орындай алдым»

Сыныптағы қауіпсіздік ережелерін сақтау, тазалықты қамтамасыз ету және де партада дұрыс отыру ережесін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың/оқу міндеттері шынайы болды ма?

Бүгін оқушылар нені жаттады?

Оқу атмосферасы қандай болды?

Менің жоспарлаған дифференциация дұрыс болып шықты ма?

Мен регламентті сақтадым ба?

Менің жоспарымда қандай өзгерістер болды және олар қандай?

Бұл бөлімді өткізілген сабақ туралы ойларыңыз үшін қолданыңыз. Сол жақтағы сіздің сабағыңыз туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!