СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ачык сабак Адабий окуу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бул Ачык сабак Адабий окуу боюнча 

Просмотр содержимого документа
«Ачык сабак Адабий окуу»

Сабактын темасы: Жалганчы аюу



Сабактын максаты:

максаттар

к\т\л\\ч\ натыйжа

1

Чыгарманы окуп маанисин т\ш\н\шът;

Т\ш\н\г\н ырааттуу кылып ъз съз\ менен айтып бере алат;

Чыгарманы окуп маанисин т\ш\нсъ;

Т\ш\н\г\н ырааттуу, ъз съз\ менен айтып бере алса;

2

Чыгарманы анализдеп, топто талкуулашат;

Аюуга м\нъздъмъ бере алышат;

Чыгарманы анализдеп, топто талкуулай алса;

Аюуга м\нъздъмъ бере алса;

3

Топто иштегенде бири-биринин ой пикирин уга бил\\гъ, жалган с\йлъбъъгъ, уурулук кылбоого тарбияланышат.

Топто иштегенде бири-биринин ой пикирин уга билсе;

Жалган с\йлъън\н натыйжасы эмне болоорун т\ш\нсъ;



Негизги компетентт\\л\ктър:



  1. Маалыматтык (НК1)

  2. Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  3. Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)



Предметтик компететтүүлүктөр:



  1. Тыбыш жана тамга менен иштей алуу (ПК1)

  2. Окуй алуу (ПК2)

  3. Сөз байлыгы мнен иштей алуу (ПК3)

  4. Сүйлөм , текст менен иштей алуу (ПК4)

  5. Ан сезимдүү окуу, угуу жана адабий түшүнүктөр менен иштей алуу (ПК5)



Сабактын тиби: Жаёы материалды ъздъшт\р\\ сабагы



Колдонулуучу ыкмалар: талкуу, топ менен иштъъ, кластер т\з\\, синквейн т\з\\, кроссворд чечмелъъ



Сабактын усулу: Интерактивд\\ метод



Сабактын ресурстары: окуу китеби, карточкалар, с\ръттър, ватман, маркер, проектор, ноутбук



Сабактын ж\р\ш\:



Сабактын этаптары

(убактысы)

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Компетентт\\-л\ктър

Баалоо

Негиз-ги

Пред-меттик

1

Уюштуруу

3 мин.

- саламатсыёарбы, балдар, меймандар!

- кана балдар бири-бирибизге жылмаюу тартуулайлычы. Ыр менен.


Кел досторум ар убакта

Ынтымакта бололу

Таарынышып калсак эгер

Кечиришип коёлу

Къздър къзгъ тике карап

Бир жылмайып коёлу

- Окуу куралдарын алып коюп, колду коюп отургула.


- эми балдар сабака даярданалы, китеп, дептер, ручка алып койгула.

- б\г\н балдар сабакта баардык суроолорго так жооп берген, сабакка активд\\ катышкан окуучулар «5» деген баа алышат

- эгерде топто иштегенде жардам бербей калса, бирок суроолорго толук жооп берсе «4» деген баа алат.

- ал эми анча-мынча эле жооп берип койсо, ал «3» деген баа алат.

Окуучулар мугалим менен саламдашат

Бири-бирине жылмаюу тартуулашат

Окуу куралдарын алып, сабака даяр болуп отурушат.

Т\з отуру-шуп, сабака къё\л бурушат

НК2


ДБ

2

/й тапшыр-масын суроо

3 мин.

-/йгъ тапшырма эмне болгон?

/й тапшырмасын суроо \ч\н карточкалар таркатылат.


- аксак балапан чыгармасын окуп кел\\, теманын мазмаунуна карата с\рът тартуу.

Карточкадагы суроолорго жооп беришет.

НК3

ПК5 ПК3

ФБ

3















4

Сабактын максаты менен тааныштыруу

1 мин.












Шыктандыруу

5-6 мин

- Балдар б\г\н биз чыгарманы окуп т\ш\нъб\з;

Т\ш\нгън\б\зд\ ъз съз\б\з менен ырааттуу айтып беребиз:

Чыгарманы анализдеп, топто талкуулайбыз;

Каарманга м\нъздъмъ беребиз;

Топто иштегенде бири-бирибизди угабыз, сыйлайбыз;

Жалган айтпоо керектигин, уурулук кылбоону, ата-эненин айтканын аткарууну т\ш\нъб\з;




Жаёы темага карата табышмактар слайд менен кърсът\лът.

1-слайд. Узун куйрук, кызгылт ж\н,

Шек алдырбай жойлогон.

Айбан туруп ътъ куу,

Ал эмне ойлонгун?

2-слайд. Уктаарында б\р\ш\п,

Аяк-бутун жазданат.

Колтугун жыттап кырылдап,

Коёуругу таш жарат.

3-слайд. Абайла, ага тийбе,

/ст\ толо ийне.

4-слайд. Кызыл селде молдо бар,

Таёдан азан чакырат.

Кыя баспай дан кърсъ,

Ошол замат катырат.

5-слайд. К\чт\\ дагы шамдагай,

К\рк\ръсъ с\р\, ай!

Карышкыр да, аюу да,

Коркот андан аябай.

6-слайд. Узун экен кулагы,

Узун арткы шыйрагы.

Абдан коркок жаныбар,

Айткылачы бул кайсы?

7-слайд. Тоодо экен \ёк\р\,

Топ жырткычтын к\чт\\с\,

Тышка чыкпай кышында,

Уктап жатат к\н-т\н\.

Слайд б\ткъндън соё, аюунун бакырган \н\н угузуп: - Бул кайсы жаныбардын \н\? – деген суроо берилет.

- Балдар аюунун дагы башка т\рлър\ да барбы?

Анда бул фильмге кън\л бургула. Аюуулардын ак аюу, к\ръё аюу деген т\рлър\ бар.

Ак аюу суук жакта жашашат, балык жешет.

Ал эми к\ръё аюу токойлордо жашайт да, кыш келгенде уйкуга киришет.

- Демек, балдар, аюу жън\ндъ съз болуп жатат экен, биз б\г\н аюу жън\ндъ жомок окуйбуз.

Жаёы тема: Б\г\н Самат Койкеловдун «Жалганчы аюу» жомогун ътъб\з

Андан соё ББТ жадыбалын толтурушат.


билем

билдим

т\ш\нд\м

Чоё жаныбар

Жырткыч

к\ръё

бал жейт

жапайы


















Окуучулар табышмакты чогуу окушуп жандырмагын табышат

(т\лк\)




(мышык)


(кирпи)




(короз)




(жолборс)




(коён)




(аюу)






Окуучулар аюунун \н\ деп жооп беришет.



Окуучулар ъз билгендерин айтышат.


















Окуучулар аюу жън\ндъ билгендерин айтып, таблицага жазышат.

НК1














НК3
































НК1

















НК3
















ПК2

ПК5































ПК5

















ПК3
















ФБ

















































ФБ








5

Жаёы тема менен иштъъ

20-25 мин.


Чыгарманын бир абзацын окуп берип, суроо берип т\ш\нгън\н текшерип алуу.

- Айбанаттардын баары кандай жашашчу экен?

- Аларды ким тарбиялоочу ?

- Энеси балдарына кандай насаат айтчу?

- Балдары эмне деп жооп берч\?

- Чоё курсакаюу кантип жооп берет экен?


Экинчи абзац да окулуп б\ткъндън соё, суроо берилет.

- К\ндър ът\п бир туугандар эмне болот?

- Энеси балдарынын чоёойгонун кър\п эмне кылат?

- Бир к\н\ кант бъл\п жатканда эмне болот?

- Анан энеси эмне кылат?

- Аюу кандай т\р кърсътът?

-Силер кантты ким жеген деп ойлойсуёар?


/ч\нч\ абзацты да окуп берип, суроолор менен кайрылуу.

- Бара-бара дагы эмне жоголо турган болуптур?

- Аны ким алышы м\мк\н?

- энеси кандай акыбалда калат экен?

- Балдары балды уурдаганын мойнуна алдыбы?

- Ким алды деп ойлойсунар?


Търт\нч\ абзац да окулат да, суроолор берилет.

- бир к\н\ энеси эмнени байкап калат?

- мамалака эмне болот?

- ошондо таттууну ким алып ж\ргън болот?

- энеси анан кимди ээрчитип келет?

- тиш догдур \к\ мамалака эмне дейт?


Бешинчи абзацты окуп берип, суроолор берип, т\ш\н\г\ текшерилет.

- мамалак кылган ишин мойнуна алабы?

- энеси мамалактын жоругуна кандай карайт?

- мамлак эмне кылат?

- мамалак дагы кандай экен?

-\к\ эмнесине таё калат экен?


Акыркы бъл\м\н окуп берип, дагы суролор берилет.

- андан кийин мамалак эмне кылат экен?

- мамалак \йрънгън адатын таштай алабы?

- мамалактын дагы кандай м\нъз\ бар экен?

- тиши ооруганда эмне деп бакырчу экен мамалак?

-тишинин оорусу басылганда ал адатын таштадыбы?

- тиш догдур \к\ аны даарылай алдыбы?


- эми, Балдар чогуу окуйбуз

- бир абзац окугандан кийин калганын чынжырча болуп окугула

- калгандарыёар съъмъйд\ коюп угуп отурабыз.

ББТ жадыбалын толтуруп кетебиз.

- Балдар силер эмнени билдинер?

Физминутка:

Ат сарайга барабыз

Аттын жалын тарайбыз

Кой сарайга барабыз

Койду айдап чыгабыз

Уй сарайга барабыз

Уйду саап алабыз

Жаныбардын баарысын

Жакшы кър\п багабыз


Окучулар кунт коюп угуп отурушат.



Суроолорго жооп беришет, ар бир окуучу ъз оюн айтышат.








Тынч, угуп олтурушат да, т\ш\нгъндър\н айтып беришет.














Суроолорго жооп беришет.











Окуучулар кызыгуу менен жооп беришет.











Т\ш\нгън\н айтыпберишет.








Суроолорго жооп беришет.



















Аюу коркок , соргок, жалганчы,

Окуучулар таблицага жазышат.



Окуучулар ырды айтышып, кол менен жаёсашат.

НК1

НК3















































































НК2

ПК3

ПК4

ПК5

ФБ



















ФБ










ФБ










ФБ

















ФБ

6

Бышыктоо

6-7 мин.























































Чыгарманы бышыктоо \ч\н ар бир топко карточка таркатылат.

Топ менен иштъъ


1

Апасы балдарына эмне деп акыл айтчу экен?

Эмне \ч\н чоё курсак мамалак такжооп берген жок?


2

Апасы таттууну ким уурдап ж\ргън\н кантип билди?

Ммалактын тиши ооруганынын себеби эмнеде экен?


3

Мамалак чоё аюу болгондо жаман адаттарын таштадыбы? Жомоктон таап \н чыгарып окуп бер.

Мамалактай болуп ъз к\нъъс\н мойнуна албай энесин капа кылуу туурабы? Ъз оюёарды айтып бергиле.


1-топко синквейн т\з\\ берилет






2-топко кластер т\з\\. Аюунун м\нъз\нъ карата.









3- топко кроссворд толтуруу.

  1. Жомоктогу аюу кандай?

  2. Таттууну жакшы къргън жаныбар.

  3. Баарынан к\чт\\ жаныбар.

  4. Кичинекей, коркок, \йдъ жашачу жаныбар.

  5. Алаё къз, коркок – бул …

Окуучулар карточкадагы суроолорго топто талкуулап алып, жооп беришет. Топтогу калган окуучулар толукташат.



































  1. Аюу

  2. Жалганчы, ууру

  3. Таттуу жейт, алдайт, уурдайт

  4. Аюу таттууну жакшы кърът.

  5. Мамалак


Жалганчы соргок ууру



адепсиз Аюу коркок



бал жейт
















Ю

У


О

Л

Б

О

Р

С






Г






А

О

Ё

Н






Ы

Ч

К

А

Н






Ы


Окуучулар топко бъл\нгън тпшырмаларын презентация кылып беришет.



НК3

НК2
























НК2

НК3





ПКЗ

ПК4
























ПК3

ПК5

ФБ


























ФБ

7


Рефлексия




/йгъ тапшырма бер\\

2 мин.




Балдар эмнени т\ш\нд\нър?

Б\г\н сабактан эмнелерди алдыёар?

Сабагыбыз максатына жеттиби?

ББТ жадыбалын толтуруп кет\\.


Жомокту окуп келип, т\ш\н\г\ёърд\ айтып бересинер.






Жалган с\йлъбъън\, уурулук кылбоону, ширинди къп жегендин зыяндуулугун, тишти дайыма таза жууп турууну



Окуучулар к\ндъл\г\нъ жазып алышат.





.


НК3

НК2







ПК3

ПК5







ФБ









8

Баалоо

1 мин.

Окуучуларга баалоо баракчасы таркатылат, ар бир окуучу ъз\н-ъз\ баалайт.

Ъз\н-ъз\ баалайт

НК2


СБ



































Баардык суроолорго так, Эгерде топто иштегенде жардам Ал эми анча-мынча

туура жооп бергендер, бербей калса, бирок суроолорго эле жооп берип койсо,

сабака активд\\ катышкандар толук жооп берсе «4» деген баа алат. ал «3» деген баа алат.

«5» деген бааалышат.

















.






































Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!