СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ачык сабак иштелме

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Ачык сабак иштелме»

Тема: Натуралдык көрсөткγчтγγ даражанын касиеттери

Класс:7

Сабактын максаты: 1.Натуралдык көрсөткγчтγγ даража тγшγнγгγн

өздөштγрөт.Даражаларды көбөйтγγ,бөлγγ эрежелерин γйрөнөт жана бул эрежелерди туюнтмаларды жөнөкөйлөтγγ ,амалдарды

аткарууга колдоно алат.Даражаны камтыган туюнтмаларды окуй

алат жана салыштырат.

2.θз алдынча,топто иштөөгө көнγктγрγγ.Оозеки саноо жөндөмγн, көрγγ эс тутумун өркγндөтγγ.

3.Эмгекчилдикке,бирин бирин сыйлоого,чеберчилик менен

иштөөгө тарбиялоо. Сабактын максаты: 1.Натуралдык көрсөткγчтγγ даража тγшγнγгγн

өздөштγрөт.Даражаларды көбөйтγγ,бөлγγ эрежелерин γйрөнөт жана бул эрежелерди туюнтмаларды жөнөкөйлөтγγ ,амалдарды

аткарууга колдоно алат.Даражаны камтыган туюнтмаларды окуй

алат жана салыштырат.

2.θз алдынча,топто иштөөгө көнγктγрγγ.Оозеки саноо жөндөмγн, көрγγ эс тутумун өркγндөтγγ.

3.Эмгекчилдикке,бирин бирин сыйлоого,чеберчилик менен

иштөөгө тарбиялоо.

Сабактын тиби:Жаны билим алуу.

Сабактын жабдылышы:Окуу куралдары,китеп ,формулалар,

карточка,тест.

Сабактын планы:

1.Уюштуруу 1мин

Планы

Жγргγзγлγγчγ иш-аракеттер

Колдонулган

каражаттар

1.




2.








































3.























4.

























Уюштуруу




Υй ишин

текшерγγ







































Жаны тема






















Жаны теманы

бышыктоо

а)Саламдашуу

б)Υй ишин текшерγγ

в)Бγгγнкγ сабактын максатын

айтуу.

Оозеки эсептөө.

Слайд көрсөтγлөт:

1.Даража тγрγндө көрсөтγγ. тγрγндө көрсөтγγ.

5

x

5

хх

mmmm=

2


2.Кандайдыр бир сандын

даражасы тγрγндө көрсөтγγ.


а)10; 0,81; 64; ; 36.

б)1000; 100; 10 000.


3.Салыштыргыла

( * 0

* 0

* 0

- * 0

- * 0

* 0





4.Эсептегиле

=

Чыгара албай кыйналып калдынарбы балдар ?Анда

эмесе балдар биз бγгγнкγ

сабакта мына ушундай туюнтмаларды чыгаруунун

жолдору менен таанышабыз.

(Слайд көрсөтγлөт.Сабактын

максаты айтылат).

Китептен таап натуралдык көр-

сөткγчтγγ даражанын касиеттери менен таанышышат

а 0

Бул касиеттерди балдар биз

Негизи бирдей гана сандарга колдоно алабыз.
Эми биз касиеттери менен таанышкандан кийин чыгара албай койгон эсепти чыгарабыз

=

=5

=49





Доскада даяр мисалдар менен

иштөө.

Балдар ушул эсептерди чыгарсанар ушул даражаны

Математика илимине биринчи

киргизген окумуштуунун атын

табабыз.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.


Жообу :Рене Декарт.

Р

Ш

М

Е

К

Н

А

Т

Д


Азаматтар!



Быйтыкчалар,

слайд
























5.






6.
























Сабакты

Жыйынтыгы







Υйгө

тапшырма

Китеп менен иштөө

№413; №415 ; №416.


Эми балдар жупта иштөө.

Тест:

Эсептегиле.


1)


Тапкыла


1)


Туюнтманын маанисин тапкыла

-4 =


1)43 2)107 3) -43 4)-107

Тестерди бири бириникин текшерип мугалимге беришет.



Балдар силерге бугунку сабак жактыбы ?Жакса алдынардагы

Быйтыкчаларга өзγнөрдγн маанайынарды тγшγрγп бергиле

(балдар маанайын кагазга тγшγрөт



№414

Окуу

куралдары


Тест




















Быйтыкчалар













Тарбиялык саатка



кош келиңиздер!