Адабий окуу сабагы. 3-класс
Тема: Бир түйүнчөк акча 1-саат
Сабактын тиби: Жаңы билимди калыптандыруу сабагы
Сабактын формасы: аралаш
Сабактын методдору: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.
Сабактын жабдылышы:окуу китеби,сүрөт, тексттен үзүндү тапшырма үчүн
Нег. компет-к
|
Сабактын максаттары
|
Көрсөткүчү
|
1.маалымат
тык
|
“Бир түйүнчөк акча” чыгармасын окушат, мазмунун түшүнөт;түшүнгөнүн айтып бере алышат; каармандарга мүнөздөмө бере алышат.
|
-чыгарманы окушса, мазмунун түшүнүшсө;
-түшүнгөнүн айтып бере алса;
-каармандарга мүнөздөмө бере алышса.
|
2. Социалдык коммуника
тивдик
|
Өз алдынча сынчыл ой жүгүртүүгө,өз оюн эркин, так, көркөм айтууга көнүгүшөт.
|
-өз алдынча сынчыл ой жүгүртүүгө, өз оюн эркин,так, көркөм айтууга көнүгүшсө.
|
3.Өз алдынча уюштуруу,маселелерди чечүү
|
Адептүүлүккө,чынчылдыкка,боорукерликке тарбияланышат.
|
-адептүүлүккө, чынчылдыкка, боорукерликке тарбияланышса.
|
Сабактын жүрүшү
|
Сабактын этабы
|
Мугалимдин ишмердүүлүгү
|
Окуучунун ишмердүүлүгү
|
Компет.
|
Баалоо
|
НК
|
ПК
|
Уюштуруу:
|
Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.
|
Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.бири-бирине жылуу сөз айтуу менен.
|
НК2
|
|
Ыраазы
чылык билди
рүү
|
Үй тапшырма
ны суроо
|
Үй тапшырмасын суроо.
Күчүккө мүнөздөмө бердиртет.
|
Мансапкор күчүк түшүнүк айтышат.
Күчүккө мүнөздөмө берүү менен кластер түзүлөт.
|
НК1
НК2
НК3
|
ПК3
|
мактоо
|
Жаңы темага өбөлгө
|
Ачка деген сөздү тескерисинче окуп көргүлөчү.Эмне болуп калды? Акча бул эмне?
Эгер акча таап алсанар эмне кылат элеңер?
Табышмак: 1 бар, 2 жок, үч бар 4 жок, 5 бар,6 жок,7жок, 8 жок,тогуз жок,10 бар. Бул эмне?
|
Акча.
Маектешүү .
Табышат.
|
НК2
|
ПК3
|
мактоо
|
Жаңы тема
|
1.Чыгарманы окуп берем.
2. Чынжырча окутам.
3. Топтордо жаңырык окутам.
4. чыгарманын башынан, ортосунан окуп берем, окуучулар таап окушат.
|
Угушат,купуя окушат.
Чынжырчы улап окушат.
Жаңырык бир калыпта окушат.
Токтогон жерин таап,улап окушат.
|
НК1
|
ПК2
ПК5
|
Мактоо,
|
Бышыктоо
Эс алуу көнүгүүсү
|
1-топ. Калтырылган сөздөрдү тап.
2-топ.чачыранды сөздөрдөн сүйлөм кура.
3-топ.сөздөрдү муунга бөл. Окуп бер.
Тамгалар оюну.
Кластер
Чыгарма кайсы мезгилде болду?
Каармандары кимдер?
Окуя болгон жер?
Суроолор боюнча иш:
1.Талант бир тутам акчаны кайдан таап алыптыр?
2. Акчаны көргөн атасы Талантка эмне деди? Бул айтканы туурабы? Эмне үчүн?
3.Эми окуя кандай уланат деп ойлойсуңар?
|
Тамгалары кыймыл менен көрсөтүү
Суроолорго жооп берүү менен кластер түзүлөт.
Маектешүү .
|
НК2
НК3
НК2
|
ПК3
ПК1
ПК3
ПК3
|
Мактоо
Мактоо
|
Жыйынтык
тоо
Баалоо
Уй тапшыр.
|
Топторду баалоо
Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.
Окуп түшүнүү
|
Баа койдурушат.
Үй тапшырма алышат.
|
НК3
|
|
Кол чабуу менен
Смайлик
тер
|
БИР ТҮЙҮНЧӨК АКЧА
Эртең _______болчу. Талант _________ келаткан. Автобус аялдамадан ____ эле жөнөп _____. Талант андан өтүп, жолдун өйүзүндөгү мектепти көздөй басмак. Ал алдыга баса берип, ________ жээгинде жаткан муш- тумдай ___________ көрдү.
Анын ичин ачса ‒ бир тутам акча!Санагы жете турган эмес. Ушунча акчаны көрүп, Таланттын жүрөгү шуу дей түштү. Аны өзү бирөөдөн уурдап алгансып коркуп кетти. Кокус ээси келип:
«Сен муну кайдан уурдап алдың,
ыя?» ‒ деп кекиртегинен ала
тургансып, алиги акчалар колунан
түшүп кете жаздады.
Просмотр содержимого документа
«Адабий окуу сабагы. 3-класс Тема: Бир түйүнчөк акча 1-саат»