СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Адабий окуу сабагы 3-класс.Тема: Үзүлбөй калган гүлдөр

Нажмите, чтобы узнать подробности

_________2020-ж    ОББ   текшердим:_________________

Адабий окуу сабагы. 3-класс

Тема: Үзүлбөй калган гүлдөр

Сабактын тиби: Жаңы билимди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: интерактивдүү

Сабактын методдору: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы:окуу китеби,сүрөттөр.

Негизги компетенттүүлүк төр:

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

1.маалымат

тык

                     

Чыгарманы окушат, мазмунун түшүнө алышат. Андагы окуяга баа бере алышат.Көркөм окууга машыгышат.

Чыгарманын мазмунун түшүнө алышса. Андагы окуяга баа бере алышса.Көркөм окууга машыгышса.

2. Социалдык коммуникативдик        

Шар окууга, туура окууга көнүгүшөт. Өз оюн толук айтып берүүгө көнүгүшөт. Байланыштуу кеби өсөт

Шар окууга, туура окууга көнүгүшсө. Өз оюн толук айтып берүүгө көнүгүшсө. Байланыштуу кеби өссө.

 3.Өз алдынча уюштуруу,маселелерди чечүү                     

Жаратылышты сүйүүгө, жаратылышка аяр мамиле жасоого тарбияланышат.

Жаратылышты сүйүүгө, жаратылышка аяр мамиле жасоого тарбияланышса.

 

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2

 

Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

 Суроолор:

1.Гүланда эмне үчүн Булбулду жакшы көрүп калат?

2.Хан кызы Гүланданын өтүнүчүн кандай кабыл алды?

3.Эмне үчүн хан кызын Мастан кемпирге сыйкырлатып койду?

4.Гүланданын кызыл гүлгө, Булбулдун канаттууга айланып кетишине ишенсе болобу?

5.Силер сыйкырчы болсоңор кандай кылат элеңер?

 

Суроолорго жооп беришет.

Гул менен булбул ролдоштуруп окушат.

НК2

НК3

 

ПК3

ПК2

Бири-бирин

баалоо

Жаңы темага өбөлгө

 

Жаз мезгилинде тоого чыгып,жер жайнаган гүлдөрдү көрсөңөр эмне кылат элеңер?

Талаада өскөн кандай гүлдөрдү билесиңер?

Ойлорун айтышат.

 

НК1

ПК3

Мактоо,

 

 

Жаңы тема

Чыгарманын 1-бөлүгун окуп берем.

Угушат,купуя окушат.

НК1

ПК2

 

Бышыктоо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Эс алуу көнүгүүсү

2. Жаңырык окутуу

3. Чынжырча окутуу

4. мугалим окуп токтогон жерин тааптыртып окутуу

 

Жалпы:Чыгармага кластер

 

1-топ. Гүлгө  синквейн

2-топ. Гүл кластер

3-топ.

Г-Гүлдөйт

Ү-үзүлөт

Л-лилия

Д-дөңсөдө өсөт

Ө-өсөт

Р-роза

Көнүгүү аткартат

Тапшырма : Стикер аңгеме чыгарма боюнча.

Суроолор берилет:

1.Гүлдөр эмне деп мактанышты?

2.Гүлдөрдү эмне үчүн үзө башташты?

3.Жанындагы гүлдү үзүп жатканда башка гүлдөр эмне депыйлашты?

4.Үзүлүп кеткен гүлдөр чын эле жыргашабы? Эмне үчүн?

5. Үйгө алып кеткен гүлдөргө эмне болот?

6. Кайсы гүлдөр бактылуу?

Үзүлгөнбү же үзүлбөй калган гүлдөрбү?

 

Окуп беришет

 

 

Окуя болгон мезгил, окуя болгон жер,каармандар, окуя.

 

Тапшырмаларды аткарышат.

 

 

 

 

 

 

Көнүгүү аткарышат.

Сүрөтүн тартып, чакан аңгеме жазышат.

Топтордо тапшырмаларды аткарышат.

Презентация жасашат, бири-бирин угушат

Суроолорго жооп беришет.

НК2

 

 

НК3

НК2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

НК3

 

 

 

 

 

НК2

 

ПК5

ПК2

 

 

 

ПК3

 

 

 

 

 

ПК1

 

 

 

 

 

ПК2

 

ПК1

 

 

 

 

 

Мактоо

 

 

 

 

 

 

Мактоо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бири-бирин

Жыйынтык

тоо

 

Баалоо

 

Уй тапшыр

ма

Топторду баалоо

 

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

 

Окуп түшүнүү. Үзүлгөн гүлдөр эмне болот? Чакан эссе .

Бири-бирин баалашат

 

 

Баа койдурушат.

 

Үй тапшырма алышат.

 

 

НК3

 

Кол чабуу менен

Смайлик

тер

 

Просмотр содержимого документа
«Адабий окуу сабагы 3-класс.Тема: Үзүлбөй калган гүлдөр»

24.02. 2020-ж ОББ текшердим:_________________

Адабий окуу сабагы. 3-класс

Тема: Үзүлбөй калган гүлдөр

Сабактын тиби: Жаңы билимди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: интерактивдүү

Сабактын методдору: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы:окуу китеби,сүрөттөр.

Негизги компетенттүүлүк төр:

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

1.маалымат

тык

Жомоктун мазмунун түшүнө алышат. Андагы окуяга баа бере алышат.Көркөм окууга машыгышат.

Жомоктун мазмунун түшүнө алышса. Андагы окуяга баа бере алышса.Көркөм окууга машыгышса.

2. Социалдык коммуникативдик

Шар окууга, туура окууга көнүгүшөт. Өз оюн толук айтып берүүгө көнүгүшөт. Байланыштуу кеби өсөт

Шар окууга, туура окууга көнүгүшсө. Өз оюн толук айтып берүүгө көнүгүшсө. Байланыштуу кеби өссө.

3.Өз алдынча уюштуруу,маселелерди чечүү

Жаратылышты сүйүүгө, жаратылышка аяр мамиле жасоого тарбияланышат.

Жаратылышты сүйүүгө, жаратылышка аяр мамиле жасоого тарбияланышса.



Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2


Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

Суроолор:

1.Гүланда эмне үчүн Булбулду жакшы көрүп калат?

2.Хан кызы Гүланданын өтүнүчүн кандай кабыл алды?

3.Эмне үчүн хан кызын Мастан кемпирге сыйкырлатып койду?

4.Гүланданын кызыл гүлгө, Булбулдун канаттууга айланып кетишине ишенсе болобу?

5.Силер сыйкырчы болсоңор кандай кылат элеңер?


Суроолорго жооп беришет.

Гул менен булбул ролдоштуруп окушат.

НК2

НК3


ПК3

ПК2

Бири-бирин

баалоо

Жаңы темага өбөлгө



Жаз мезгилинде тоого чыгып,жер жайнаган гүлдөрдү көрсөңөр эмне кылат элеңер?

Талаада өскөн кандай гүлдөрдү билесиңер?

Ойлорун айтышат.


НК1

ПК3

Мактоо,



Жаңы тема

Чыгарманын 1-бөлүгун окуп берем.

Угушат,купуя окушат.

НК1

ПК2


Бышыктоо
















Эс алуу көнүгүүсү

2. Жаңырык окутуу

3. Чынжырча окутуу

4. мугалим окуп токтогон жерин тааптыртып окутуу


Жалпы:Чыгармага кластер


1-топ. Гүлгө синквейн

2-топ. Гүл кластер

3-топ.

Г-Гүлдөйт

Ү-үзүлөт

Л-лилия

Д-дөңсөдө

Ө-өсөт

Р-роза

Көнүгүү аткартат

Тапшырма : Стикер аңгеме чыгарма боюнча.

Суроолор берилет:

1.Гүлдөр эмне деп мактанышты?

2.Гүлдөрдү эмне үчүн үзө башташты?

3.Жанындагы гүлдү үзүп жатканда башка гүлдөр эмне депыйлашты?

4.Үзүлүп кеткен гүлдөр чын эле жыргашабы? Эмне үчүн?

5. Үйгө алып кеткен гүлдөргө эмне болот?

6. Кайсы гүлдөр бактылуу?

Үзүлгөнбү же үзүлбөй калган гүлдөрбү?


Окуп беришет



Окуя болгон мезгил, окуя болгон жер,каармандар, окуя.


Тапшырмаларды аткарышат.







Көнүгүү аткарышат.

Сүрөтүн тартып, чакан аңгеме жазышат.

Топтордо тапшырмаларды аткарышат.

Презентация жасашат, бири-бирин угушат

Суроолорго жооп беришет.

НК2



НК3

НК2












НК3






НК2


ПК5

ПК2




ПК3






ПК1






ПК2


ПК1






Мактоо







Мактоо











Бири-бирин

Жыйынтык

тоо


Баалоо


Уй тапшыр

ма

Топторду баалоо


Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.


Окуп түшүнүү. Үзүлгөн гүлдөр эмне болот? Чакан эссе .

Бири-бирин баалашат



Баа койдурушат.


Үй тапшырма алышат.



НК3


Кол чабуу менен

Смайлик

тер




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!