СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Адабий окуу .Ууру уку

Нажмите, чтобы узнать подробности

Адабий окуу .Ууру уку

Просмотр содержимого документа
«Адабий окуу .Ууру уку»

Предметтин аталышы: Адабий окуу.

Классы: 3-класс

Сабактын темасы:______________________________

Сабактын максаты:

Кутулуучу натыйжа:

Он жана терс сапаттар туурасындагы билим тушунукторун бышыкташып,оз ойлорун сындоо менен айтып бере алышат.

Он жана терс сапаттар жонундо тушунук алып,оз ойлорун айтып бере алышса.

Он сапаттын пайдалуулугу,терс сапаттын зыяндуулугу жонундогу тушунукторун онуктурушот.

Он сапаттын пайдалуулугун жана терс сапаттын зыяндуулугун ажырата билишсе.

Он жана терс сапаттарды тушунуу менен адептуулукко, боорукерликке тарбияланышат.

Дайыма бири –бирине ,осумдукторго аяр мамиле жасашса.

Сабактын тиби:Аралаш.

Сабактын жабдылышы: Суроттор,маркер,создор дубалы,чыгарманын картасы.

Сабактар алалык байланыш: Математика,мекен таануу

Мугалимдин ишмердуулугу.

Окуучунун ишмердуулугу.

Н.К.

П.К.

Баалоо.

Уюштуруу.



Жагымдуу маанай тартуулоо


Балдар озуно жаккан суротко алакандарын тийгизип тапшырманы аткарат.




.




Саламатсынарбы?



Биздин ураан.



Баалоону окуучуларга тушундуруп ,баракчаларды окуучуларга таркатам.

Саламатсызбы эжеке.






Кунт коюп угушат.






Уй ташырмасы.


Бугун мен силерге сыйкырдуу, табышмактуу сурот алып келдим.Биз тапшырманы аткаруу менен суротту жаратып алабыз.

1.Китеп билим булагы, китеп билим чырагы дегенди кандай тушуносунор?

2.Китеп жонундо ырды жаттап келдинерби?

Кана анда бири-бирибизге ырды уулап бир саптан ырды айтып алабыз.

Эми балдар бир куплеттен чогуу Манаска салып айткылачы.

Эми Мамалак ырына салабыз.


Балдар уй ишин аткарууга даяр турушат.





Берилген суроого жооп беришет.




Ооба.


Балдар ырды бир саптан корком кылып айтышат.

Биринчи топ Манаска салып айтышат.

Экинчи топ Мамалак ырынын музыкасына салып айтышат.





Ой азаматтар



Балдар биз эмненин суротун жаратып алдык?


Кун караманы жаратуу менен мен силерге кундой жылуулук берип,силер кун карама гулундой жаркырап ачылып журушунорду каалайм.


Силерге дагы кайсы гул жагат?

Анда топторго ат коюп алалы.

Ар бир топ оздору каалаган гулдун атын тандап алышат.

1-топ Кун карама

2-топ Байчечекей

Кун карамадай жаркырап,байчечекейдей бажырайып жургуло.

Кана эми мен силерге байчечекей гулдору менен кошо бир оюн алып келдим.Ким биринчи кобойтундуну таап алуу .Эки топтон экиден окуучу чыгабыз.

Балдар биз кайсы создорду таап алдык?

Демек бул биздин бугунку темабыз.


Сабактын максаты айтылат.

Кана конулунорду слайдка бургула.

Кордунорбу балдар! Укпайт деп ушак айтпа,корбойт деп уурулук кылба.

Эмне учун уку кундузу учпай,тункусу учуп калыптыр?


Чыгарманын картасасын толтуруу.

1.Окуянын башы.

Уку эмне учун божокту уурдап кетти?


2.Окуянын ортосу.

Коен кунго эмне деп кайрылды?

Кун жан-жаныбарларга эмне деп кайрылды?

Окуянын аягы.

Ырды айтышып,суротторду чапташат.


Кун караманын.






Рахмат эжеке.







Байчечекей гулун




Окуучулар оздору гулдун атын тандашат.






Экиден окуучу чыгышат да кобойтундуну табышат.



Ууру уку.



Угушат.








Укуну жармаштырышат.

Физминутка жасашат.