СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Адабий окуудан тапшырма

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Адабий окуудан тапшырма»

1

Предметтин аты: Адабий окуу сабагы


3-класс

Менин кымбат досум - китеп


Өтүлгөн күнү: _____________________



Сабактын темасы: Жакшы китеп. Эң мыкты дос.

Максаттар жана күтүлүүчү натыйжалар номери: 3.1.1


Сабактын максаты:


а) Билим берүүчүлүк:


Чыгарманын мазмуну менен таанышып, түшүнүк алышат.


б) Өнүктүрүүчүлүк:

Чыгарманын мазмунуна сынчыл ой жүгүртүү менен логикалык ой жүгүртүүсү өсөт.



в) Тарбия берүүчүлүк:

Чыгармада окуяны талдай билүүгө, өз оюн эркин, жеткиликтүү айтууга тарбияланышат.


Көрсөткүчтөр: Окуучулар окуп-үйрөнүүнүн максатына жетишет деп билсек болот, эгерде:

  • Чыгарманын жалпы мазмуну менен таанышып, түшүнүгүн өз сөзү менен айта алса;

  • Чыгарманын мазмунуна сынчыл ой жүгүртүү менен логикалык ой жүгүтүүсү өссө;

  • Чыгармада окуяны талдай билүү менен өз оюн эркин айтууга тарбияланса;



Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү сабагы

Сабактын ыкмасы: суроо-жооптор, түшүндүрмөлүүлүк

Сабактын жабдылышы : Окуу китеби, сүрөт, жумушчу дептер

Сабактын жүрүшү:



Сабактын этабы

Убакыт


Мугалимдин иш аракети


Окуучунун иш аракети



Баалоо

негизги

( НК)

предм-к

(ПК)

1-этап: Уюштуруу учуру


3 мин

*Жагымдуу маанай түзүү

*Алтын эрежеге кайрылуу

*Ой көнүл графигин эске салуу

*Окуучулардын сабакка даярдыгын текшерет.

*Окуучуларды журналга

жоктойт.


Жагымдуу маанай түзүлөт.

АЭМдин элементи аркылуу Алтын эреже түзүлөт.

Окуучулардын сабакка даярдыгы текшерилип, сабакта жоктор жоктолот.





НК3




2-этап:

Өтүлгөндү кайталоо


5 мин


1.Силер менен 2-класста адабий окуу сабагынан кандай чыгармаларды окуганбыз. Эсиңерге салгыла?

2. Билим түгөнбөс байлык дегенди кандай түшүнөсүңөр?


Окуучулар берилген суроолорго жоопторун айтышат.

Бири-бирин толуктап жооп беришет.

Жумушчу дептериндеги тапшырмаларына көңүл бурушат.





НКз




ПК3






өзүн-өзү баалоо

е

3-этап:

Жаны сабакка өбөлгө түзүү


2 мин

Балдар, дос, жакшы деген сөздөрдүн маанисин айтып бергилечи? Эмнени түшүндүрөт?


Доскага число, тема жазылат.



Балдар суроолорго ойлонуу менен жооп беришет. Числону айтышат.


Доскага число тема жазылат.



НК1






сурам жылоо


4-этап:

Тема боюнча маалымат берүү


китеп менен иштөө




сөздүк менен иштөө



25 мин

Сабактын максаты, көрсөткүчтөрү тааныштырылат.

Темага киришүү жүргүзүлөт.

Окуу көндүмдөрү:

1.Мугалим көркөм окуп берүүсү

2.Чынжырча түрүндө окутуу


Түшүнүксүз сөздөр менен иштөө

жумушчу дептер менен иш жүргүзүшөт.



Окуучулар сабактын максаты, көрсөткүчү менен таанышып, максатка жетүү үчүн өз ойлорун айтышат.

окуу көндүмдөрү боюнча окушат.

1.Мугалимдин окуганын угуп, талкуулашат.

2.чынжырча түрүндө окушат.

3. сөздүк менен иштешет.

Кыйласын – көбүн, көпчүлүгүн


4.Жумушчу дептер менен иштешет.




НК1




ПК3






өзүн –өзү баалоо


5-этап:


Жыйынтык тоо:






5 мин

1. Бүгүнкү адабий окуу сабагынан эмне деген теманы өттүк?

2. “Жакшы китеп окусаң, көп нерсени билесиң” деген сөздүн мааниси кандай түшүндүңөр?

3.Балдар эмне үчүн бири-бирине мактанды?

4.Мактануу жакшы адатка киреби?

5. Чындыгында кимдин досу эң мыкты экен?




Окуучулар берилген суроолорго жооп берет.

Текстти окуп мазмунуна түшүнүшөт.

Баарынан ким күчтүү?-деген суроого өз ойлорун айтышат.




НК 3



ПК3




суроо жооп


Баалоо



3 мин


Сабакта активдүү катышкан окуучулар бааланат.





ПК3



Үйгө тапшырма



2 мин


Жакшы китеп. Эң мыкты дос окуп келүү



Тапшырманы белгилеп алышат. Окуп келишет.













Предметтин аты: Адабий окуу сабагы


3-класс

Мекеним алтын – турагым


Өтүлгөн күнү: _____________________



Сабактын темасы: Ала-Тоо-Ата –Журтубуз.

Максаттар жана күтүлүүчү натыйжалар номери: 3.9.1.


Сабактын максаты:


а) Билим берүүчүлүк:


Ала-Тоо-Ата-Журтубуз чыгармаларды окуп, түшүнүктөрү кеңейет.


б) Өнүктүрүүчүлүк:

Чыгарманын мазмунуна сынчыл ой жүгүртүү менен өз оюн билдире алат.



в) Тарбия берүүчүлүк:

Чыгармада окуяны талдай билүүгө, өз оюн далилдүү айтууга үйрөнүшөт.


Көрсөткүчтөр: Окуучулар окуп-үйрөнүүнүн максатына жетишет деп билсек болот, эгерде:

  • Ала-Тоо-Ата-Журт тууралуу чыгармаларды окуп, түшүнүктөрү кенейсе;

  • Чыгарманын мазмунуна сынчыл ой жүгүртүү менен өз оюн билдире алса;

  • Чыгармада окуяны талдай билүү менен өз оюн эркин, далилдүү айтууга үйрөнсө;



Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү сабагы

Сабактын ыкмасы: суроо-жооптор, түшүндүрмөлүүлүк, көрсөтмөлүүлүк.

Сабактын жабдылышы : Окуу китеби, сүрөт, жумушчу дептер, Айбилим программасы

Сабактын жүрүшү:


Сабактын этабы:

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо усулу

Компете-лүк

1-этап: Уюштуруу учуру


3 мин

*Жагымдуу маанай түзүү

*Алтын эрежеге кайрылуу

*Ой көнүл графигин эске салуу

*Окуучулардын сабакка даярдыгын текшерет.

*Окуучуларды журналга

жоктойт.


Жагымдуу маанай түзүлөт.

АЭМдин элементи аркылуу Алтын эреже түзүлөт.

Окуучулардын сабакка даярдыгы текшерилип, сабакта жоктор жоктолот.





суроо жооптор



2-этап:

Өтүлгөндү кайталоо


5 мин

1.Балдар силер менен өткөн сабакта эмне деген теманы өттүк?

2.Кандай адамды китептин душманы дейбиз?

3.Акын эмне үчүн китеп жырткан адамды “наалат алсын” деп жатат?

4.Китептин душманы болуу жакшы адатпы? Кандай ойлойсуңар?



Окуучулар берилген суроолорго жоопторун айтышат.

Бири-бирин толуктап жооп беришет.

Жумушчу дептериндеги тапшырмаларына көңүл бурушат.






өзүн-өзү баалоо






К 3



3-этап:

Жаны сабакка өбөлгө түзүү



2 мин


Балдар, Ата –Журт деген сөздөрдүн маанисин айтып бергилечи? Эмнени түшүндүрөт?


Доскага число, тема жазылат.




Балдар суроолорго ойлонуу менен жооп беришет. Числону айтышат.


Доскага число тема жазылат.



сурамжы лоо





4-этап:

Тема боюнча маалымат берүү


китеп менен иштөө




сөздүк менен иштөө



25 мин

Сабактын максаты, көрсөткүчтөрү тааныштырылат.


Темага киришүү жүргүзүлөт.


Окуу көндүмдөрү:

1.Мугалим көркөм окуп берүүсү

2.Чынжырча түрүндө окутуу


3.Түшүнүксүз сөздөр менен иштөө

4.жумушчу дептер менен иш жүргүзүшөт.



Окуучулар сабактын максаты, көрсөткүчү менен таанышып, максатка жетүү үчүн өз ойлорун айтышат.

Окуу көндүмдөрү боюнча окушат.

1.Мугалимдин окуганын угуп, талкуулашат.

2.Чынжырча түрүндө окушат.

3. сөздүк менен иштешет.

Күлүн көккө сапырган – жеңген, талкалаган.

Көздүн карегиндей сактап- этиятап, сактап деген мааниде

Күңгөй – күн тийген тарап

4. Жумушчу дептер менен иштешет.


сурамжы лоо





байкоо жүрүзүү













К 2, 3, 5


5-этап:


Жыйынтык тоо:






5 мин

1. Бүгүнкү адабий окуу сабагынан эмне деген теманы өттүк?

2. Ата-Журт, ата конуш деген сөздүн маанисин кандай түшүндүңөр?

3.Манас баатыр тууралуу эмнелерди билесиңер?

4.Өлкөбүздүн кандай улуттук белгилери бар?

5. Ата-Журтубуз эмне үчүн Ала-Тоо деп аталып калыптыр?



Окуучулар берилген суроолорго жооп берет.

Текстти окуп мазмунуна түшүнүшөт.

Ата-Журтубуз эмне үчүн Ала-Тоо деп алып калгандыгы тууралуу өз ойлорун айтышат.бири-бирин толуктап турушат.



суроо жооптор



К 3,5


Баалоо



3 мин


Сабакта активдүү катышкан окуучулар бааланат.


күндөлүктөрүнө коюлат.


өзүн-өзү баалоо



Үйгө тапшырма



2 мин


Ала-Тоо-Ата-Журтубуз окуп, түшүнүктөрүн айтуу



Тапшырманы белгилеп алышат. Окуп келишет.








Предметтин аты: Адабий окуу сабагы


3-класс

Мекеним алтын – турагым


Өтүлгөн күнү: _____________________



Сабактын темасы: Туулган жер .

Максаттар жана күтүлүүчү натыйжалар номери: 3.9.1.


Сабактын максаты:


а) Билим берүүчүлүк:


Т.Касымбековдун “Туулган жер” чыгармасын окуп, түшүнүктөрү кеңейет.


б) Өнүктүрүүчүлүк:

Чыгарманын мазмунуна сынчыл ой жүгүртүп, талдай билүү, баяндап айтуу көндүмдөрү калыптанат.



в) Тарбия берүүчүлүк:

Туулган жерин сүйүүгө, кадырлоого үйрөнүшөт.


Көрсөткүчтөр: Окуучулар окуп-үйрөнүүнүн максатына жетишет деп билсек болот, эгерде:

  • Туулган жер тууралуу чыгарманы окуп, түшүнүктөрү кенейсе;

  • Чыгарманын мазмунуна сынчыл ой жүгүртүп, баяндап айтуу көндүмү калыптана алса;

  • Туулган жерин сүйүүгө, кадырлоого үйрөнсө;



Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү сабагы

Сабактын ыкмасы: суроо-жооптор, түшүндүрмөлүүлүк, көрсөтмөлүүлүк.

Сабактын жабдылышы : Окуу китеби, сүрөт, жумушчу дептер, Айбилим программасы

Сабактын жүрүшү:


Сабактын этабы:

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо усулу

Компете-лүк

1-этап: Уюштуруу учуру


3 мин

*Жагымдуу маанай түзүү

*Алтын эрежеге кайрылуу

*Ой көнүл графигин эске салуу

*Окуучулардын сабакка даярдыгын текшерет.

*Окуучуларды журналга

жоктойт.


Жагымдуу маанай түзүлөт.

АЭМдин элементи аркылуу Алтын эреже түзүлөт.

Окуучулардын сабакка даярдыгы текшерилип, сабакта жоктор жоктолот.





суроо жооптор



2-этап:

Өтүлгөндү кайталоо


5 мин

1.Балдар силер менен өткөн сабакта эмне деген теманы өттүк?

2. Ата-Журт, ата конуш деген сөздүн маанисин кандай түшүндүңөр?

3.Манас баатыр тууралуу эмнелерди билесиңер?

4.Өлкөбүздүн кандай улуттук белгилери бар?

5. Ата-Журтубуз эмне үчүн Ала-Тоо деп аталып калыптыр?



Окуучулар берилген суроолорго жоопторун айтышат.

Бири-бирин толуктап жооп беришет.

Жумушчу дептериндеги тапшырмаларына көңүл бурушат.






өзүн-өзү баалоо






К 3



3-этап:

Жаны сабакка өбөлгө түзүү



2 мин

Балдар, туулган жер деген сөздөрдүн маанисин айтып бергилечи? Эмнени түшүндүрөт?


Доскага число, тема жазылат.




Балдар суроолорго ойлонуу менен жооп беришет. Числону айтышат.


Доскага число тема жазылат.



сурамжы лоо





4-этап:

Тема боюнча маалымат берүү


китеп менен иштөө




сөздүк менен иштөө



25 мин

Сабактын максаты, көрсөткүчтөрү тааныштырылат.


Темага киришүү жүргүзүлөт.


Окуу көндүмдөрү:

1.Мугалим көркөм окуп берет.

2.Ролдоштуруп окутуу


3.Түшүнүксүз сөздөр менен иштөө

4.жумушчу дептер менен иш жүргүзүшөт.



Окуучулар сабактын максаты, көрсөткүчү менен таанышып, максатка жетүү үчүн өз ойлорун айтышат.

Окуу көндүмдөрү боюнча окушат.

1.Мугалимдин окуганын угуп, талкуулашат.

2.Ролдоштуруп окушат.

3. сөздүк менен иштешет.

жекен -өсүмдүктүн аты

мүлдө -бүткүл

4. Жумушчу дептер менен иштешет.


сурамжы лоо





байкоо жүрүзүү













К 2, 3, 5


5-этап:


Жыйынтык тоо:






5 мин

1. Бүгүнкү адабий окуу сабагынан эмне деген теманы өттүк?

2. Сатыкул туулган айылын көргөндө кандай абалда болду ? Ушул жерин чыгармадан таап үн чыгарып окугула?

3.Бала эмнелерди эстеди?

4. Силер да алыс башка бир жакка барсан туулган жериңерди сагынасынар бы?



Окуучулар берилген суроолорго жооп берет.

Текстти окуп мазмунуна түшүнүшөт.

Туулган жер тууралуу өз ойлорун айтышат.

бири-бирин толуктап турушат.



суроо жооптор



К 3,5


Баалоо



3 мин


Баалоо критерийнин негизинде бааланат


упайлар аркылуу баа

күндөлүктөрүнө коюлат.


өзүн-өзү баалоо



Үйгө тапшырма



2 мин


Т.Касымбековдун “Туулган жер” чыгармасы окуп, түшүнүктөрүн айтуу



Тапшырманы белгилеп алышат. Окуп келишет.














Предметтин аты: Адабий окуу сабагы


3-класс

Мекеним алтын – турагым


Өтүлгөн күнү: _____________________



Сабактын темасы: Б.Абдухамидова

Эне жана бейиштин мөмөсү”

(уламыш)

Максаттар жана күтүлүүчү натыйжалар номери: 3.9.1.


Сабактын максаты:


а) Билим берүүчүлүк:


Б.Абдухамидованын “Эне бейиштин мөмөсү” уламышты окуп, мазмунун түшүнүшөт.


б) Өнүктүрүүчүлүк:

Уламыштын мазмунуна сынчыл ой жүгүртүп, өз оюн так айтууга көнүгөт.



в) Тарбия берүүчүлүк:

Адамгерчилик, боорукерлик сыяктуу адамдык ар кандай жакшы сапаттарды үйрөнүшөт.


Көрсөткүчтөр: Окуучулар окуп-үйрөнүүнүн максатына жетишет деп билсек болот, эгерде:

  • “Эне бейиштин мөмөсү” уламышты окуп, мазмунун түшүнө алса;;

  • Уламыштын мазмунуна сынчыл ой жүгүртүп, өз оюн так айта алса;

  • Адамгерчилик, боорукерлик сыяктуу адамдык ар кандай жакшы сапаттарды үйрөнө алса;



Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү сабагы

Сабактын ыкмасы: суроо-жооптор, түшүндүрмөлүүлүк, көрсөтмөлүүлүк.

Сабактын жабдылышы : Окуу китеби, сүрөт, жумушчу дептер

Сабактын жүрүшү:


Сабактын этабы:

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо усулу

Компете-лүк

1-этап: Уюштуруу учуру


3 мин

*Жагымдуу маанай түзүү

*Алтын эрежеге кайрылуу

*Ой көнүл графигин эске салуу

*Окуучулардын сабакка даярдыгын текшерет.

*Окуучуларды журналга

жоктойт.


Жагымдуу маанай түзүлөт.

АЭМдин элементи аркылуу Алтын эреже түзүлөт.

Окуучулардын сабакка даярдыгы текшерилип, сабакта жоктор жоктолот.





суроо жооптор



2-этап:

Өтүлгөндү кайталоо


5 мин

1.Балдар силер менен өткөн сабакта эмне деген теманы өттүк?

2. Сатыкул туулган айылын көргөндө кандай абалда болду ?

3.Бала эмнелерди эстеди?

4. Силер да алыс башка бир жакка барсан туулган жериңерди сагынасынарбы?



Окуучулар берилген суроолорго жоопторун айтышат.

Бири-бирин толуктап жооп беришет.

Жумушчу дептериндеги тапшырмаларына көңүл бурушат.






калыптандыруучу баалоо






К 3,5



3-этап:

Жаны сабакка өбөлгө түзүү



2 мин

Балдар, эне бул ким? Бейиш деген сөздөрдүн маанисин айтып бергилечи? Эмнени түшүндүрөт?


Доскага число, тема жазылат.




Балдар суроолорго ойлонуу менен жооп беришет. Числону айтышат.


Доскага число тема жазылат.



сурамжы лоо





4-этап:

Тема боюнча маалымат берүү


китеп менен иштөө




сөздүк менен иштөө



25 мин

Сабактын максаты, көрсөткүчтөрү тааныштырылат.


Темага киришүү жүргүзүлөт.


Окуу көндүмдөрү:

1.Мугалим көркөм окуп берет.

2.Абзац боюнча окутуу


3.Түшүнүксүз сөздөр менен иштөө

4.жумушчу дептер менен иш жүргүзүшөт.



Окуучулар сабактын максаты, көрсөткүчү менен таанышып, максатка жетүү үчүн өз ойлорун айтышат.

Окуу көндүмдөрү боюнча окушат.

1.Мугалимдин окуганын угуп, талкуулашат.

2.Абзац окушат.

3. сөздүк менен иштешет.

мерез –таш боор,мээримсиз

дабаа –дары

4. Жумушчу дептер менен иштешет.


сурамжы лоо




суроо жооптор













К 2, 3, 5


5-этап:


Жыйынтык тоо:






5 мин

1. Бүгүнкү адабий окуу сабагынан эмне деген теманы өттүк?

2. Карыган кайненесине келин кандай мамиле жасады?

3.Бул жөнүндө уулу билдиби? Мүрзөдөн кантип өрүктүн көчөтү өнүп чыкты?

4. Өрүктү эмне үчүн бейиштин мөмөсү деп атап калышыптыр?


Окуучулар берилген суроолорго жооп берет.

Текстти окуп мазмунуна түшүнүшөт.

Эне жана бейиштин мөмөсү өрүк тууралуу өз ойлорун айтышат.

бири-бирин толуктап турушат.



суроо жооптор



К 3,5


Баалоо



3 мин


Калыптандыруучу баалоонун негизинде бааланат


Балдар бааларын

күндөлүктөрүнө койдурушат


бири-бирин баало



Үйгө тапшырма



2 мин


Б.Абдухамидова “ Эне жана бейиштин мөмөсү” уламышын окуп келүү.



Тапшырманы белгилеп алышат. Окуп келишет.














Предметтин аты: Адабий окуу сабагы


3-класс

Күлбөй турган жорукпу?


Өтүлгөн күнү: _____________________



Сабактын темасы: Ала келиңизчи?

Максаттар жана күтүлүүчү натыйжалар номери: 3.4.1


Сабактын максаты:


а) Билим берүүчүлүк:


Окуучулар тема жөнүндө маалымат алышат. Күлкүлүү окуяларды угуп, окуп өздөрү да таап айтканды жана күлкү өмүрдү узартарын билишет.


б) Өнүктүрүүчүлүк:

Ой жүгүртүүсү, сөз байлыгы өз оюн далилдүү айтып берүүсү өнүгөт..



в) Тарбия берүүчүлүк:

Ынтымактуулукка, достукка бири-бирин сыйлоого үйрөнүшөт.


Көрсөткүчтөр: Окуучулар окуп-үйрөнүүнүн максатына жетишет деп билсек болот, эгерде:

  • Күлкүлүү окуяларды угуп, окуп өздөрү да таап айтканды жана күлкү өмүрдү узартарын билишсе;

  • Ой жүгүртүүсү, сөз байлыгы өз оюн далилдүү айтып берүүсү өнүгө алса..

  • Ынтымактуулукка, достукка бири-бирин сыйлоого үйрөнүшсө;




Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү сабагы

Сабактын ыкмасы: суроо-жооптор, түшүндүрмөлүүлүк, көрсөтмөлүүлүк.

Сабактын жабдылышы : Окуу китеби, сүрөт,

Сабактын жүрүшү:


Сабактын этабы:

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо усулу

Компете-лүк

1-этап: Уюштуруу учуру


3 мин

*Жагымдуу маанай түзүү

*Алтын эрежеге кайрылуу

*Ой көнүл графигин эске салуу

*Окуучулардын сабакка даярдыгын текшерет.

*Окуучуларды журналга

жоктойт.


Жагымдуу маанай түзүлөт.

АЭМдин элементи аркылуу Алтын эреже түзүлөт.

Окуучулардын сабакка даярдыгы текшерилип, сабакта жоктор жоктолот.





суроо жооптор



2-этап:

Өтүлгөндү кайталоо


5 мин

1.Балдар силер менен өткөн сабакта эмне деген теманы өттүк?

2. Карыган кайненесине келин кандай мамиле жасады?

3.Бул жөнүндө уулу билдиби? Мүрзөдөн кантип өрүктүн көчөтү өнүп чыкты?

4. Өрүктү эмне үчүн бейиштин мөмөсү деп атап калышыптыр?


Окуучулар берилген суроолорго жоопторун айтышат.

Бири-бирин толуктап жооп беришет.

Мүрзөдөн кантип өрүк көчөтү өнүп чыккандыгын айтып беришет.





калыптандыруучу баалоо






К 3,5



3-этап:

Жаны сабакка өбөлгө түзүү



2 мин

Балдар, “күлкү ден соолуктун мүлкү” деген сөздөрдүн маанисин айтып бергилечи?

Доскага число, тема жазылат.




Балдар суроолорго ойлонуу менен жооп беришет. Числону айтышат.


Доскага число тема жазылат.



сурамжы лоо





4-этап:

Тема боюнча маалымат берүү


китеп менен иштөө




сөздүк менен иштөө



25 мин

Сабактын максаты, көрсөткүчтөрү тааныштырылат.


Темага киришүү жүргүзүлөт.


Көнүгүү машыгуулар:

1.Мугалим күлкүлүү окуяларды ирети менен окуп, балдар менен бирге суроо иретинде бышыкташат.

2.Жанырык окуу уюштуруу

3.Окуяга байланыштуу сүрөтүн тарттырат.




Окуучулар сабактын максаты, көрсөткүчү менен таанышып, максатка жетүү үчүн өз ойлорун айтышат.

Көнүгүү машыгуулар

1.Мугалим менен бирге суроолорго жооп беришет.


2.Окуучулар өз алдынча жаңырык менен окушат.


3.Окуган окуясы боюнча сүрөт тартышат.


сурамжы лоо




суроо жооптор













К 2, 3, 5


5-этап:


Жыйынтык тоо:






5 мин

1. Бүгүнкү адабий окуу сабагынан эмне деген теманы өттүк?

2. Күлкүлүү окуялардын бизге кереги барбы?

3.Күлкүлүү окуялар кантип пайда болот?

4.Кайсы окуя өзгөчө күлкүлүү экен?

5. Силер да өз даректериңерди айтып көргүлөчү?



Окуучулар берилген суроолорго жооп берет.

Текстти окуп мазмунуна түшүнүшөт.

Эне жана бейиштин мөмөсү өрүк тууралуу өз ойлорун айтышат.

бири-бирин толуктап турушат.



20 секунда техника сы



К 3,5


Баалоо



3 мин


Окуучулардын билимдерин критерийдин негизинде баалайт.


Аткарган иштери тууралуу билишет бааларын койдурушат.


бири-бирин баало



Үйгө тапшырма



2 мин


Күлкүлүү окуялардан таап келүү



Тапшырманы белгилеп алышат. Окуп келишет.