СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Адеп сабагы. 3-класс Тема: Жүрүм-турум адеби

Нажмите, чтобы узнать подробности

Адеп сабагы. 3-класс

Тема: Жүрүм-турум адеби

Сабактын тиби: Жаңы билимди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: топтордо иштөө

Сабактын методдору: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы:окуу китеби,сүрөттөр, карточкалар

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

Билим берүүчүлүк

Көчөдө өзүн алып жүрүү адеби жөнүндө түшүнүк алышат. Адамга тиешелүү жакшы сапаттарды билишет.

-Көчөдө өзүн алып жүрүү эрежесин билсе;

- жакшы сапаттарга ээ болууга умтулса;

-Жакшы менен жаманды айырмалай билсе.

Өнүктүрүү

чүлүк

Өзүн туура,үлгүлүү алып жүрүүгө көнүгүшөт.Өз оюн айтканга, башкалардын оюн уга билип, сыйлаганга үйрөнүшөт. Байланыштуу кеби өсөт.

 

-Өзүн үлгүлүү алып жүрсө;

-Өз оюн айта алса;

-башкалардын оюн угуп, сыйласа;

 

Тарбия

берүүчүлү

Адептүү жүрүм-турумга, ыймандуу болууга тарбияланышат.

Адептүү жүрүм-турумга умтулуп, ыймандуу болушса.

 

Сабактын жүрүшү

 

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Баалоо

 
 

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет. Уч тилде саламдашуу.

Ыраазы

чылык билди

рүү

 

Үй тапшырма

ны суроо

“Жаратылыш жан досум”

1.Жаратылыш деген эмне?

2.Табиятты таарынтпа дегенди кандай түшүндүнөр?

“Улуу тоо” ырын айтып беришет

Суроолорго жооп беришет.

Смайлик чаптоо, мактоо

 

Жаңы темага өбөлгө

Ыр окуп берем. Ырда кандай бала жөнүндө экенин сурайм.

         Элпек бала

Көчөдөн өзүн таза алып жүрөт,

Көпчүлүк карыларга жардам берет.

Үлгүлүү элге жаккан бул баланы,

Макташып эл оозунан түшпөй келет

 

Сабактын темасын, максатын айтат.

Ырды угушат, кандай бала жөнүндө айтылганын айтып беришет.

мактоо

 

Жаңы тема

Жакшынын жарыгы жалпыга тиет дегендей, силер жакшы жүрүп, үлгүлүү болсонор акылдуу бала аталып баарына жагасыңар. Кайсы жерде болбосун жүрүм турум адебин сактап жүрүшүнөр керек.

Үлгүлүү жүрүм турум жөнүндө тексттерди окуп, бири бирибизди үлгүлүү жүрүм- турумга үндөйлү

 

Угушат, түшүнүшөт.

 

 

 

 

 

Мактоо,

 

 

Бышыктоо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Эс алуу көнүгүүсү

Кайсы бала үлгүлүү. Сүрөттөр  боюнча маектешүү.

1.Тапшырма:

1-топ

Көчөдө өзүн алып жүрүү адеби

2-топ.

“Жакшы ” деген эмне?

3-топ

“Бурима” оюну жана “Эсиңе түй жана аткар”

2-тапшырма. Суроолор боюнча ангемелешүү

1-топко

1.Тарбия башаты эмнеде?

2. Оң сапат, оң мүнөздөр кайсылар?

3. Улууларга кандай жардам бере аласыңар?

2-топ

1.Көчөдө, базарда,автобуста адамдар өзүн кандай алып жүрүү керек?

2.Жаман деген эмне? Жакшы деген эмне?

3.Дасторкондо отуруу адебин билесиңби?

3-топ

1.Көчөдө карыя адамдарга кандай мамиле кылуу керек?

2.Жакшылык деген эмне?

3.Класста, мектепте, коомдук жайларда сен өзүңдү кандай алып жүрөсүң?

Көнүгүгүү аткартат.

1-топ. Венндин диаграммасы. Адептүү бала, адепсиз балага

2-топ. Кластер акылдуу бала

3-топ Жакшы деген сөздн ар бир тамгасына сөз табышат.

 

 

 

 

Окушат, түшүнгөнүн башка топторго айтып беришет.

 

 

 

 

 

 

 

Суроолорго жооп беришет.

Ойлорун айтышат.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кыймыл менен аткарышат

3-топ.Мисалы:

Ж-жапакеч

А-акылдуу

К-кайрымдуу

Ш-шайыр

Ы- ыймандуу

 

 

 

 

Мактоо

 

 

 

 

 

 

Мактоо

 

 

 

 

 

 

 

 

Кол чабуу менен.

Смайлик

тер

 

 

 

 

Жыйынтыктоо

 

Баалоо

 

Уй тапшырма

Топторду баалоосун сунуштайт.

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

 

Жүрүм турум эрежелери.

Топтор бири-бирин баалашат.

Баа койдурушат.

 

Үй тапшырма алышат.

Кол чабуу менен

 

Просмотр содержимого документа
«Адеп сабагы. 3-класс Тема: Жүрүм-турум адеби»

Адеп сабагы. 3-класс

Тема: Жүрүм-турум адеби

Сабактын тиби: Жаңы билимди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: топтордо иштөө

Сабактын методдору: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы:окуу китеби,сүрөттөр, карточкалар

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

Билим берүүчүлүк

Көчөдө өзүн алып жүрүү адеби жөнүндө түшүнүк алышат. Адамга тиешелүү жакшы сапаттарды билишет.

-Көчөдө өзүн алып жүрүү эрежесин билсе;

- жакшы сапаттарга ээ болууга умтулса;

-Жакшы менен жаманды айырмалай билсе.

Өнүктүрүү

чүлүк

Өзүн туура,үлгүлүү алып жүрүүгө көнүгүшөт.Өз оюн айтканга, башкалардын оюн уга билип, сыйлаганга үйрөнүшөт. Байланыштуу кеби өсөт.


-Өзүн үлгүлүү алып жүрсө;

-Өз оюн айта алса;

-башкалардын оюн угуп, сыйласа;


Тарбия

берүүчүлү

Адептүү жүрүм-турумга, ыймандуу болууга тарбияланышат.

Адептүү жүрүм-турумга умтулуп, ыймандуу болушса.



Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Баалоо

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет. Уч тилде саламдашуу.

Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

“Жаратылыш жан досум”

1.Жаратылыш деген эмне?

2.Табиятты таарынтпа дегенди кандай түшүндүнөр?

“Улуу тоо” ырын айтып беришет

Суроолорго жооп беришет.

Смайлик чаптоо, мактоо

Жаңы темага өбөлгө

Ыр окуп берем. Ырда кандай бала жөнүндө экенин сурайм.

Элпек бала

Көчөдөн өзүн таза алып жүрөт,

Көпчүлүк карыларга жардам берет.

Үлгүлүү элге жаккан бул баланы,

Макташып эл оозунан түшпөй келет


Сабактын темасын, максатын айтат.

Ырды угушат, кандай бала жөнүндө айтылганын айтып беришет.

мактоо

Жаңы тема

Жакшынын жарыгы жалпыга тиет дегендей, силер жакшы жүрүп, үлгүлүү болсонор акылдуу бала аталып баарына жагасыңар. Кайсы жерде болбосун жүрүм турум адебин сактап жүрүшүнөр керек.

Үлгүлүү жүрүм турум жөнүндө тексттерди окуп, бири бирибизди үлгүлүү жүрүм- турумга үндөйлү


Угушат, түшүнүшөт.






Мактоо,


Бышыктоо































Эс алуу көнүгүүсү

Кайсы бала үлгүлүү. Сүрөттөр боюнча маектешүү.

1.Тапшырма:

1-топ

Көчөдө өзүн алып жүрүү адеби

2-топ.

“Жакшы ” деген эмне?

3-топ

“Бурима” оюну жана “Эсиңе түй жана аткар”

2-тапшырма. Суроолор боюнча ангемелешүү

1-топко

1.Тарбия башаты эмнеде?

2. Оң сапат, оң мүнөздөр кайсылар?

3. Улууларга кандай жардам бере аласыңар?

2-топ

1.Көчөдө, базарда,автобуста адамдар өзүн кандай алып жүрүү керек?

2.Жаман деген эмне? Жакшы деген эмне?

3.Дасторкондо отуруу адебин билесиңби?

3-топ

1.Көчөдө карыя адамдарга кандай мамиле кылуу керек?

2.Жакшылык деген эмне?

3.Класста, мектепте, коомдук жайларда сен өзүңдү кандай алып жүрөсүң?

Көнүгүгүү аткартат.

1-топ. Венндин диаграммасы. Адептүү бала, адепсиз балага

2-топ. Кластер акылдуу бала

3-топ Жакшы деген сөздн ар бир тамгасына сөз табышат.





Окушат, түшүнгөнүн башка топторго айтып беришет.








Суроолорго жооп беришет.

Ойлорун айтышат.

















Кыймыл менен аткарышат

3-топ.Мисалы:

Ж-жапакеч

А-акылдуу

К-кайрымдуу

Ш-шайыр

Ы- ыймандуу





Мактоо







Мактоо









Кол чабуу менен.

Смайлик

тер




Жыйынтыктоо


Баалоо


Уй тапшырма

Топторду баалоосун сунуштайт.

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.


Жүрүм турум эрежелери.

Топтор бири-бирин баалашат.

Баа койдурушат.


Үй тапшырма алышат.

Кол чабуу менен




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!