Тема: З зтыбышы жана тамгасы.
Сабактын тиби: Жаңы теманы түшүндүрүү.
Сабактын методу: Түшүндүрүу методу.
Сабактын формасы: Аралаш сабак:
Сабактын жабдылышы: Сүрөттөр ,карточкалар,тамга жана муундар,таблица,ж.б
Сабактын максаты:
Билим берүүчүлүк: Окуучулар З зтыбышын таанышат.Сөз жана сүйлөмдөрдөн З з тыбышын таба алышат. Муундарды ,сөздөрдү,сүйлөмдөрдү окушат.
Өнүктүрүүчүлүк : Эске тутуусун көңүл буруусун,тапкычтык жөндөмүн өнүктүрүшөт.
Сабактын жүрүшү: а) Уюштуруу.
б) Жагымдуу маанай.
в)Алтын эреже.
г)Үй тапшырмасын суроо.
д)Өтүлгөндөрдү кайталоо.
-Балдар азыр кайсыл мезгил ?
-Аба -ырайы кандай болуп турат ?
-Суук , жылуураак.
-Бул сөздөрдө кечеги сабагыбызда өтүлгөн кандай тыбыш бар экен?
-Туура созулма уу тыбышы сөздүн ортосунда катышты.
-Үйдөн окуп келдиңерби? ( окуучуларды окутуп чыгам )
-Бул сүрөттөн эмнелерди көрүп турасыңар ?
-Туура булар аарылар ?
-Аарылардан кандай добуш чыгат ?
-Анда аларды туурайлы?(з..з..з..)
-Абдан туура .
- Балдар силер менен өтө турган темабыз З з тыбышы.
-Бүгүн сабакта З з тыбышы жана тамгасы менен таанышасыңар .Ага карата кызыктуу тапшырмаларды аткарасыңар .
-Анда балдар З з тыбышын туура угуп 3жолу кайталайбыз.
-З з тыбышы кандай тыбыш экен?
-Туура жумшак үнсүз.
1. Доскадан балдарга З з тыбышынын басма жана жазма түрүн айтып көрсөтөм.
2. З з тыбышын сөздүн башында , ортосунда ,аягында катыштырып сөздөрдү, сүйлөмдөрдү түзүшөт.
3. Сөздөргө тыбыштык талдоо жүргүзүшөт.
Зоо- 1муун.2тыбыш,3тамга. Комуз-2муун,5тыбыш,5тамга.
Кымыз-2муун,5тыбыш,5тамга.
4. Сүрөткө карап сүйлөмдөрдү түзүшөт.
-Балдар сүрөттө кайсыл мезгил берилиптир?
-Жаз мезгилинде айлана-чөйрөбүз кандай болуп өзгөрөт ?
-Кимдерди көрүп турасыңар ?
-Алар эмне бышырып жатышат ?
Кандай майрамда сүмөлөк бышырылат?. Эмне үчүн?
-Селер да Нооруз майрамын майрамдадыңар беле ? Качан?
-Сүмөлөктү эмнеден бышырат ? (Нооруз майрамы жөнүндө,сүмөлөктүн жасалышы жөнүндө айтып берем )
5.Китептеги муундарды ,сөздөдү жана тексти окушат.
Сабакты бышыктоо.
-Балдар текстте кайсыл майрам жөнүндө сөз болдү ?
-Силерге жактыбы чыгарма?
-Эмнени түшүндүңор?
-Эмне үчүн алас айтышат экен?
Балдардан суроолорго жооп алып талкуу.
Таблица менен иштөө.(карама –каршы сөдөрдү таап окуу.)
Сабакты жыйынтыктоо.
Күтүү дарагындагы суроолорго жооп беришет .
Ар бир топко табышмакты айтып берем жоопторун табышат.
1.Ичи ичинде ичегеси тышында. (комуз)
2.Өзү бирөө кулагы төртөө. (казан)
3.Чоң ата отурат тонун кийип ,
Тонун чечкенде баары ыйлайт. (пияз)
-Комуз, казан ,пияз деген сөздөргө тыбыштык талдоо менен өтүлгөн З з тыбышын бышыктап , толуктап ,жыйынтыктоо.
Үйгө тапшырма берүү. З з тыбышын окуп келүү.
Просмотр содержимого документа
«Зтыбышы жана зтамгасы»
Тема: З зтыбышы жана тамгасы.
Сабактын тиби: Жаңы теманы түшүндүрүү.
Сабактын методу: Түшүндүрүу методу.
Сабактын формасы: Аралаш сабак:
Сабактын жабдылышы: Сүрөттөр ,карточкалар,тамга жана муундар,таблица,ж.б
Сабактын максаты:
Билим берүүчүлүк: Окуучулар З зтыбышын таанышат.Сөз жана сүйлөмдөрдөн З з тыбышын таба алышат. Муундарды ,сөздөрдү,сүйлөмдөрдү окушат.
Өнүктүрүүчүлүк : Эске тутуусун көңүл буруусун,тапкычтык жөндөмүн өнүктүрүшөт.
Сабактын жүрүшү: а) Уюштуруу.
б) Жагымдуу маанай.
в)Алтын эреже.
г)Үй тапшырмасын суроо.
д)Өтүлгөндөрдү кайталоо.
-Балдар азыр кайсыл мезгил ?
-Аба -ырайы кандай болуп турат ?
-Суук , жылуураак.
-Бул сөздөрдө кечеги сабагыбызда өтүлгөн кандай тыбыш бар экен?
-Туура созулма уу тыбышы сөздүн ортосунда катышты.
-Үйдөн окуп келдиңерби? ( окуучуларды окутуп чыгам )
-Бул сүрөттөн эмнелерди көрүп турасыңар ?
-Туура булар аарылар ?
-Аарылардан кандай добуш чыгат ?
-Анда аларды туурайлы?(з..з..з..)
-Абдан туура .
- Балдар силер менен өтө турган темабыз З з тыбышы.
-Бүгүн сабакта З з тыбышы жана тамгасы менен таанышасыңар .Ага карата кызыктуу тапшырмаларды аткарасыңар .
-Анда балдар З з тыбышын туура угуп 3жолу кайталайбыз.
-З з тыбышы кандай тыбыш экен?
-Туура жумшак үнсүз.
1. Доскадан балдарга З з тыбышынын басма жана жазма түрүн айтып көрсөтөм.
2. З з тыбышын сөздүн башында , ортосунда ,аягында катыштырып сөздөрдү, сүйлөмдөрдү түзүшөт.
3. Сөздөргө тыбыштык талдоо жүргүзүшөт.
Зоо- 1муун.2тыбыш,3тамга. Комуз-2муун,5тыбыш,5тамга.
Кымыз-2муун,5тыбыш,5тамга.
4. Сүрөткө карап сүйлөмдөрдү түзүшөт.
-Балдар сүрөттө кайсыл мезгил берилиптир?
-Жаз мезгилинде айлана-чөйрөбүз кандай болуп өзгөрөт ?
-Кимдерди көрүп турасыңар ?
-Алар эмне бышырып жатышат ?
Кандай майрамда сүмөлөк бышырылат?. Эмне үчүн?
-Селер да Нооруз майрамын майрамдадыңар беле ? Качан?
-Сүмөлөктү эмнеден бышырат ? (Нооруз майрамы жөнүндө,сүмөлөктүн жасалышы жөнүндө айтып берем )
5.Китептеги муундарды ,сөздөдү жана тексти окушат.
Сабакты бышыктоо.
-Балдар текстте кайсыл майрам жөнүндө сөз болдү ?
-Силерге жактыбы чыгарма?
-Эмнени түшүндүңор?
-Эмне үчүн алас айтышат экен?
Балдардан суроолорго жооп алып талкуу.
Таблица менен иштөө.(карама –каршы сөдөрдү таап окуу.)
Сабакты жыйынтыктоо.
Күтүү дарагындагы суроолорго жооп беришет .
Ар бир топко табышмакты айтып берем жоопторун табышат.
1.Ичи ичинде ичегеси тышында. (комуз)
2.Өзү бирөө кулагы төртөө. (казан)
3.Чоң ата отурат тонун кийип ,
Тонун чечкенде баары ыйлайт. (пияз)
-Комуз, казан ,пияз деген сөздөргө тыбыштык талдоо менен өтүлгөн З з тыбышын бышыктап , толуктап ,жыйынтыктоо.
Үйгө тапшырма берүү. З з тыбышын окуп келүү.
.