СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ай, көк музоо, ай!

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ай, көк музоо, ай!

Просмотр содержимого документа
«Ай, көк музоо, ай!»



Сабактын темасы: Ай, кѳк музоо, ай!

Сабактын максаты: окуучулар:

- «Ай, кѳк музоо, ай!» -деген тексттин маанисин түшүнүшѳт

- шар окуу кѳндүмдѳрүн бышыкташат

- сѳз байлыгын ѳстүрүшѳт

- текстти ирээти менен коюшат

- ѳз алдынча иштѳѳгѳ кѳнүгүшѳт



Ресурстар: Кѳркѳм текст, текстти ѳздѳштүрүү боюнча суроолор,

маркер, флипчарт, музоонун сүрѳтү.

Убактысы: 45 мин.



Сабактын жүрүшү

Уба-

кыт

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Комментарий- лер

Уюштуруу

1мин

Саламдашуу: окуучулардын сабакка даярдыгын текшерүү



Окуучулар-дын билимдерин актуалдаш-тыруу


3мин


Фронталдык суроо:


1. Музоо деген эмне?

2.Ал кайда жашайт?

3.Музоо жѳнүндѳ эмнелерди билесиңер

?

Окуучулар суроолорго жооп берүү менен бири- бирин толукташат.

Окуучулардын Музоо жѳнүндѳ базалык билимин активдештирүү үчүн суроолор берилет

Жаңы материалды түшүндүрүү


3мин

Кириш сѳз:

Балдар, бүгүн биз «Ай, кѳк музоо, ай!»-деген текстти окуйбуз.

Окуучуларды топко бѳлүү






Окуучулар 4 топко бѳлүнүшѳт




3мин


Сүрѳт боюнча аңгеме:

1.Сүрѳттѳн эмнени кѳрүп турасыңар?


2.Сүрѳт боюнча

эмнелерди айтып бере аласыңар?


Окуучулар сүрѳттү карап суроолорго жооп


беришет.


Доскага Музоонун сүрѳтү илинет



3мин


Текстти үн чыгарып тыным менен окуу.


Окуучулар окуу китеби боюнча кѳз жүгүртүшѳт.


Окуп түшүнүү


18м


Класска суроо: Текст эмне жѳнүндѳ экен?

Мындан ары кандай уланат деп ойлойсуңар?


Андан кийин уландысын окуп берем.

Биринчи тынымга чейин угуп, түшүнгѳндѳрүн айтып беришет. Андан ары кандай уланары жѳнүндѳ ѳз ойлорун айтышат.

Балдар суроолорго жооп беришет.



2мин

Сѳздүк жумушу:

Тааныш эмес сѳздѳрдү доскага жазып, анын маанисин кыскача түшүндүрүү

Окуучулар тексттен тааныш эмес сѳздѳрдү табышат


Физминутка:

2мин

Бул кайсы жаныбар? оюнун ойношот. Жаныбарларды тууроо

Бир окуучу ѳзү каалаган жаныбарды туурайт, калаган балдар ал кайсы жаныбар экендигин табышат


Бышыктоо:

5мин

Текстти кайталап окуу:

Текстти ирээти менен коюп чыгуу

Окуучулар тексттеги обзацтарды ирээти менен тизип чыгышат. Ар бир окуучу тизген текстти «чынжырча» түрүндѳ үн чыгарып окушат


Тексттеги обзацтар кыркылып, топторго таркатылат


Жыйынтык-тоо :


3мин


Интервью үчүн суроолорду даярдоо

Окуучулар жупта «Чарбактын жаралышы» тексти боюнча интервьюга суроолорду түзүшѳт. Бир нече жуп суроолорун окуп беришет.

Ар бир жуп бештен суроо даярдашы керек. Окуучулардын жазуу жана ѳздѳштүрүүсүн баалоо үчүн суроолору чогултулат




Үй тапшырмасы



1мин



Чарбактын жаралышы деген аңгемени окуп келүү



Текст эмне тууралуу?

Кайсы жери ѳзгѳчѳ жакты?

Бул аңгеме эмнеге үйрѳтѳт?



Баалоо:


1мин


Окуучулар бири-бирин баалашат. Топтор экранда алаган упайларын эсептеп, кѳп упай топтогон топ жеңүүчү болуп эсептелет.



Доскадагы экранга ар бир тапшырма аткарылган сайын, түстүү фишкалар менен баалап турулат.


























Ош областы

Алай району

И. Адишев атындагы №12

орто мектеби



«Бирге окуйбуз»

долбоору



3 - класс



Тема: Ай, кѳк музоо, ай!













Башталгыч класстар мугалими: Маматова У

Таш -Короо




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!