СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Айлана чойрону тазалоо

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Айлана чойрону тазалоо»

Сабактын темасы:айлана чойрону коргоо

Сабактын тиби:Аралаш сабак

САбактын методу:Салыштыруу

Сабактын жабдылышы:Окуу китеби дептер ручка ж.б.

Сабактын максаты:

Билим беруучулук:Окуучулар тексти окуп чыгышат .Тушунгондорун айтып беришет.

Онуктуруучулук:Окуучулардын тапкычтык жондому онугот.

Тарбиялык:Айлана чойрону коргоого.корктондурууго., остурууго салым кошууга тарбияланышат.

Сабактын журушу:

Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердуулугу

Окуучунун ишмердуулугу

НК

ПК

Балоо

1

Уюштуруу

Окуучулардын окуу куралдарын алдыртам

Окуучулар куралдарын даярдашат



2

Уй тапшырмасын


суроо

Сабактын максаттары менен тааныштырып.Уйго берилген жазып келген тапшырмалары суралат.

Теманы айтып беретЖазып келген адам аттарынын таарыхын айтип беретОзунчо баракка жазып келген болсо партфолияга салат

НК2НК3

ПК3

Азаматсынар

3

Жанытема менен таанышуу

Китептен теманы окуп тушундуром .видиолон айлана чойронун жакшы жана жаман жактарын корсотом.тазалыкжонундо билдируулорду корсотом.

Окуучулар теманы конул коюп окуп чыгышат.Топто иштешет.оз ойлорун тартынбай айтып .коомго жардам берууну максат кылышат.

НК!НК2

ПК3


Жакшы

4

Практикалык иш

Мугалим доскага Т схемасын чийип тапшырманы аткарууну н жолун уйротом.

Окуучулар доскадагы Тсхемасын дептерлерине чийищетжана толтурушат.айрыкча он жана терс жактарын белгилешет.

НК3НК2

ПК3


5

Практикалык ишти жалпы класстс аткарышат.

Мугалим балдардын ишине коз сала т жардамдашат суроолоруна жооп берет

Окуучулар оз алдынча билим айлана чойрону коргоонунжолдорун атап отушот. Окуучулар уй тапшырманы аткаруусу оз алдынча билим алууга кирерин жана интернет желеден изденип кошумча окуу китептерин окуу да оз алдынча билим алууга кирээрин белгилешет.

НК3

ПК3

азаматсынар

6

Эс алуу убагы

Интерактивдуу оюн ойнолот

Окуучулар мугалимден угуп аткарышат.

НК2

ПК3


7




8

Бардык белгилерди эсептеп окуучуларга баа берилип сабак жыйынтыкталатБышыктоо

Мугалим суроо берем.

1.Эмне учун айлана чойрону коргоо дуйнодогу эн башкы маселелердин бири катары эсептелуудо?

2.Айлана –чойронун бузулуп жок болуп баратышына эмнелер себеп болууда?3айлана койрну коргоо учун эмне кылуу керек?

Окуучулар жооп беришет.


Алган билимдерин терендетишет.

НК3

ПК3







ПК4

Азаматсынар

Айлана-чойрону коргоодо осумдуктор чон роль ойнойт.Ошондуктан чон шаарларды жашылдандыруу.пактардын санын кобойтуу кочо бойлото бак тигуу гулзарларды кобойтуу абаны тазалайт.айлана –чойрону тазалоодо сууну таза кармоо ото маанилуу.Ошондуктан сууну таза кармоого аны уномдуу пайдаланууга мамлекет да адамдар да кам корууго милдеттуу.

Кен байлыктарды казууда айлана чойрону коргоого. Озгочо конул буруу зарыл.себеби кен иштетуудо пайдаланылган уулуу заттар айлана чойрого олуттуу зыян алып келет.Бул маселени чечуу мезгил талабы.






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!