СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Айланага ичтен жана сырттан сызылган көп бурчтуктар

Категория: Геометрия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Айланага ичтен жана сырттан сызылган көп бурчтуктар»



Сабактын темасы: Айланага ичтен (сырттан) сызылган туура көп бурчтуктар.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк: Айланага ичтен, сырттан сызылган туура көп бурчтуктар боюнча түшүнөт;

Айланага ичтен, сырттан сызылган туура көп бурчтуктар боюнча түшүнсө;

Өнүктүрүүчүлүк: Айланага ичтен, сырттан сызылган туура көп бурчтуктар боюнча маселелер иштешет;

Айланага ичтен, сырттан сызылган туура көп бурчтуктар боюнча маселелер иштей алса;

Тарбиялык: Өз алдынча иштешет, топто, жупта аткарышат, турмуш менен байланыштырат.

Бири-бирине тоскоол болбосо, суроолорго жооп беришсе, турмуш менен байланыштырса.

Сабактын тиби: жаӊы билим берүү сабагы

Колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: эвристикалык метод, репродуктивдүү метод, аӊгемелешүү, жупта жана топтордо иштөө.

Сабактын жабдылышы: окуу китеби, проектор, ноутбук, дидактикалык материалдар, жумушчу барак, презентациялык материал, баалоо баракчалары.

Предмет аралык байланыш: кыргыз тили, биология, дене тарбия,химия,география, технология.

Негизги жана предметтик компетенттүүлүктөр: 8.2.4.2, 8.3.3.17, 8.3.2.16, 8.3.1.15, 8.3.3.4, 8.3.3.14

Сабактын этап-ы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Күтүлүүчү натыйжа

Баалоо

Мотивдештирүү

 Окуучулар менен жагымдуу маанайда саламдашам. Топторго болом

 Суроо берем:

 Үй буюмдарына кандай геометриялыкфигураларды алып келдиңер?

 Сабактын максаттарын окуучулар менен биргеликте талкуулап түзүп алам

Саламдашышат. Топторго бөлүнөт. Тандалган буюмдар аркылуу топторго бөлүнүп отурушат.

Жагымдуу маанай түзүлөт.

Калыпт. баалоонун (КБ) техникаларын колдоном.

Билимдерин Актуалдаштыру

Үй тапшырманын аткарылышын текшерем.


Ар бир топтогу окуучулар шырдактын аянтын табууда жана ага керектелүүчү чыгымын эсептөө менен предметтер аралык байланыш жүргүзүшөт. Жоопторду талкуулашат.

8.3.3.4,

8.3.3.17


Жаңы материалды өздөштүрүү

1.Силер жасаган фигура – көп бурчтук, Ал башка фигуралардан кантип айырмаланып турат?

2. Кандай окшоштуктарды байкадыӊар?

3. Кандай бөлүктөргө бөлүнөт?

2-тапшырма: Өзүңөр жасаган көп бурчтуктун параллель жактарын жазгыла;









Окуучулар сүрөткө карап,

Берилген тапшырмаларды аткарышат.

Берилген көп бурчтуктун аянтын эсептешет; Мугалимдин көрсөтмөсүнө таянып, өздөрү жасаган көп бурчтуктун аянтын эсептеп , тууралыгын текшеришет.

8.3.1.15,

8.2.4.2


Өтүлгөн материалды бышыктоо

- Эми бүгүн сабакта үйрөнгөндөрүӊөрдү топтордо бири-бириӊерге көрсөтүп бергиле. Бирибириӊерге суроо бергиле.

Бири бирине суроотапшырмаларды берип, жоопторду көрсөтүү аркылуу алган билимдерин бышыкташат. 2-көнүгүүнү эсептеп чыгышат, бири-бирин текшеришет

8.3.2.16, 8.3.3.4, 8.3.3.14.


Сабакты жыйынтыктоо

-«Мен бүгүнкү сабакта ...» деген фразаны улантып жазгыла.

-Сабагыбызга койгон максаттарыбыз кандай ишке ашканын карап көрөлү. Бул аркылуу сабак жыйынтыкталат.

Бүгүнкү сабактан үйрөнгөндөрүн жазышат, аларды талкуулашат. Сабактын башында койгон максаттар кантип ишке ашканын талкуулашат.

Сабактагы ишаракет

терине жыйынтык чыгарат


Үй тапшырма

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор:

-Айланага ичтен, сырттан сыз-н көп бурчтуктар д.э?

-Айланага ичтен, сырттан сыз-н туура көп бурчтуктар д.э?

2.Талкуу

3.Үйгө тапшырма:


Жумушчу баракчада үй иши үчүн жазылган тапшырмаларды аткаруунун жолдорун мугалим менен бире талкуулап түшүнүшөт.

8.3.1.15,

8.2.4.2


Баалоо

Окуучулардын сабактагы жетишендиктерин баалоо критерийлер аркылуу баалайм.

Окуучулар баалоо баракчаларына упайларды белгилешет.

Упайлардын жыйынтыгы менен бири-бирине баа коюшат. Өз ишмердигине туура баа берилет.

КБ Жыйын

тыктоочу

Баало