СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Аксесуарлар 7-класс

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Аксесуарлар 7-класс»


_______________________ 2019- ж


Сабактын аталышы: Информатика

Сабактын темасы: Аксесуарлар

Компетенттүүлүктөр

Сабактын максаты

Негизги компетенттүүлүктөр:

Маалматтык (НК – 1);

Социалдык – коммуникативдик (НК – 2);

Өзүн – өзү уюуштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК – 3);

Билим берүүчүлүк:

Аксесуарлар менен тааныштыруу.

Алар менен иштөө жөнундө тушүнүк берүү.

Блокнот,записки,калькулятор,

Вполнить жана башка стандарттык программаларында жумуш аткарууга уйрөтүү.


Предметтик компетенттүүлүк

Өнүктүрүүчүлүк:

Окуучулардын

билимин арттыруу.

Ар бир программаны өз алдынча колдонууну үйрөтүү.

 

.


Маалыматтык сабаттуулук ПК1


Логикалык жана алгарит-к

компетенттүүлук ПК2


МБТ-квалификациянын негиздери ПК3

Тарбия берүүчүлүк:

Окуучулардын сабакка болгон кызыкчылыгын арттыруу,иштеген жумушунан корутунду ала билүүгө машыктыруу


Коммуникативдик компетенттүүлукПК4


Моделдөө жана дизайн компетенттүүлукПК5

Сабактын тиби: Жаңы материалды окуп-үйрөнүү,билгендерин жана билгичтиктерин андан ары өркүндөтүү.

Сабактын формасы: Аралаш сабак (айтып бер\\ч\л\к, т\ш\нд\р\\ч\л\к, ън\кт\р\\ч\л\к.

Пайдаланылуучу усулдар: Түшүндүрүү, көрсөтмөлүүлүк

Сабактын жабдылышы ( ресурстар ): ПКлер,слайд,колдонмо дептер, баалоо үчүн быйтыкчалар

Сабактын жүрүшү:


Сабактын баскычтары (убактысы) 45 мүнөт




Мугалимдин ишмердүүлүгү




Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет-р



Баалоо

Негизги (НК)





Предметтик (НК)

Уюуштуруу .

Үй тапшырма-ны суроо. Шыктанды-руу.

Саламатсыңарбы балдар?Биз бугун силер менен биргеликте жаны теманы баштайбыз .Тапшырма сурап шыктандыруу үчүн адашкан тамгалар менен сабакты баштайт.

Саламатсызбы эжеке .

даярданып келген окуучулар үй тапшырмасына жооп беришет.

НК1

ПК1

.

Теманы жана күтүлүүчү натыйжаны жарыялоо

Аксесуарлар менен тааныштыруу.

Алар менен иштөө жөнундө тушүнүк берүү.

Блокнот,записки,калькулятор,

Вполнить жана башка стандарттык программаларында жумуш аткарууга уйрөтү

Дептерлерине тема жөнүндө тушунук жазышат. Компьютерден оз алдынча жумуш аткарышат.

НК1

ПК1

К.Б

Өтүлүүчү

тема тууралу керектүү маалматты берүү





Жаңы теманы түшүндүрүү:

Бүгүнкү сабакта биз блокнот , записки , калькулятор , вполнить программалары жашоодо кантип жана эмне үчүн колдонулаарын үйрөнөбүз.

1) Блокнот-бул текст менен иштөөгө арналган эң жөнөкөй программа болуп саналат.Блокноттун кызматы текстти тексттик форматта сактоо.Силер бул программаны кандайдыр бир керектүү маалыматтарды (м:телефон номерди,үй дарегин жазып сактап коюууда колдонсонор болот.Блокноттун артыкчылыгы өтө ылдам жүктөлөт жана аз орунду ээлейт. Пуск _все программы_стандартные _ блокнот.

Калькулятор-бул сандык маалматтарды кайра иштөөгө багытталган стандарттык программа.Калькулятор бир нече режимде иштей алат.Ал жеңил жана татаал эсептөөлөрдү жөнөкөй режимде жүргузө алат.100-67=? 30*5=? 1567+27364=? 63:3+11=? Сыяктуу мисалдардарды томондогу калькулятор менен бат эле чыгарып койсок болот.Пуск _все программы_стандартные_

калькулятор

Записки программасын өзубүзгө керектүү эскертүү жана башка кыскача жазмаларды жазууга колдонсок болот.Бул программанын өзгөчөлүгү башка программалар,файлдар,же папкалар менен иштеген учурда да экрандын бир бурчуна койуп колдонсок болот аны жабуунун кажети жок башка иш аракеттерди аткарууга тоскоолдук бербейт. Төмөнкүдөй көрүнүштө болот. Пуск _все программы_стандартные_ записки
















НК1

ПК3


Бышыктоо.

Интерактив-дүү көнүгүүлөр.



Бышыктоо үчүн суроолор:

  • 1.Блокнот колдонмосунун аткарган кызматы кандай?

  • 2.Блокнот колдонмосун кандай ишке киргизебиз?

  • 3.Блокнот программасынын өзгөчөлүгү.

  • 4. Калькулятор колдонмосунун аткарган кызматы кандай?

  • 5.478239-58930=? 67849*478=? Чыгаргыла

  • 6.60000:6=?48365827-56862=?

  • 7.Запискинин артыкчылыгы кандай?

  • Выполнить кандай программа?









Окуучулар билген жоопторду айтышып бааланат.

НК3

ПК3

К.Б

Рефелексия. Жыйынтык-тоо



Тушунбогон суроолорго мугалим жооп берет



Тушнбогон суроолору болсо берип жооп алышат.

НК1

ПК1



Үй тапшырма.



Бокнотко компьютердин тарыхын жазып келүү.





Баалоо.



Үй тапшырмасын аткарган ,сабакка активдүү катышкан окуучуларды «3» «4» «5» баалар менен баалоо




СБ